IRMAK-EREĞLİ HATTI REHABİLİTASYONU

tren
Çankırı ve bazı ilçelerinde demiryolu inşası, işletmeye açılması ve tenezzüh trenleri konularıyla yakından ilgili olduğumu bu köşenin okuyucuları bilmektedir. Dün Çankırı haber sitelerinde bu kapsamda bir haber göze çarpmakta idi.

Buna göre, Irmak-Ereğli Hattı diye bilinen ve 172 kilometresi ilimizden geçen Irmak-Zonguldak Demiryolu Rehabilitasyon Projesi yüklenici firması yetkilileri, 11 Mart 2014 Salı günü Vali Vahdettin Özcan’ı makamında ziyaret etmişler.
Karabük-Zonguldak kısmındaki çalışmaların önemli ölçüde tamamlandığını, Nisan Ayından itibaren Karabük-Çankırı arasındaki çalışmalara başlanacağını belirtmişler.
(Kaynak: http://www.haberci18.com/haber_detay.asp?haberID=4294)

Söz konusu demiryolu hattının inşası, işletmeye açılması ve tenezzüh trenleri adıyla iç turizme yönelik kullanılması konusunda bir çok yazı kaleme aldık. Bu yazılar www.cansaati.org arşivindedir.
Konuya ilgi duyduğumuzdan TCDD Genel Müdürünün bu rehabilitasyon projesi hakkında 15 Mayıs 2012’de yaptığı açıklamayı, ertesi günü köşemize taşımışız.

“16.05.2012 Saat 16:08
SEVİNDİRİCİ BİR HABER:
IRMAK-ÇANKIRI-KARABÜK-ZONGULDAK HATTI YENİLENİYOR

15 Mayıs 2012 Salı günü yapılan“Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu Projesi”temel atma töreninde konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “Bugün temelini attığımız projenin başta Karabük, Zonguldak, Çankırı, Kırıkkale ve Ankara olmak üzere demiryollarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.
Bu proje kapsamında hat sinyalli hale getirilecek, ileri haberleşme sistemleri kurulacaktır.
İstasyonlar ve peronlar yenilenecek, istasyonların tamamı engelli ulaşımına uygun hale getirilecektir. Ve bu hattın sinyal ve haberleşme merkezi Karabük’e kurulacaktır. Hemzemin geçitler her türlü emniyet sistemi ile donatılacak, istasyonların tamamına yolcu bilgilendirme sistemleri kurulacaktır. Bu hat, Karadeniz’den Anadolu’ya geçişi sağlayan koridor olma özelliği ile yolcu ve yük taşımacılığında önemli bir işleve sahiptir. 415 Km’lik bu hat baştan sona yenilenecek, yük ve yolcu taşıması için AB standartlarına getirilecektir. AB’nin üye dışı ülkelerde finanse ettiği tek kalemde en büyük ulaştırma projesi olan Irmak-Karabük-Zonguldak projesinin temelini burada sizlerle birlikte atıyoruz.

Proje kapsamında;
415 km. uzunluğundaki hatta raylar tamamen yenilenecek.
Hattın taşıma kapasitesi ve işletme hızı artırılacak,
253 Hemzemin geçit yenilenecek ve tamamı otomatik bariyerli koruma sistemi ile donatılacak,
Irmak – Zonguldak arasındaki 31 istasyonda;
Yolcu peronları, engellilerin erişimine uygun olarak AB Standartlarında yeniden inşa edilecek,
Yolcu peronlarında anlık bilgi veren elektronik yolcu bilgilendirme ve anons sistemi kurulacak,
Hattın emniyetini azami düzeye çıkarmak için 120 km/s hıza uygun ERTMS ETCS Seviye 1 Tren Trafik Kontrol Sistemi kurulacak,
Fiber optik altyapıya sahip telekomünikasyon sistemi kurulacaktır.

PROJENİN YAPIM SÜRESİ ve MALİYETİ

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, proje hakkında detaylı bilgi verdiği konuşmasında şunları dile getirdi: “………… Avrupa Birliği ile Türkiye’nin ortaklaşa finanse ettiği Türkiye’deki en büyük proje olma özelliği taşıyan Irmak-Karabük-Zonguldak projesi 227 milyon euronun, yani 520 milyon TL‘nin üzerinde bir bütçeyle gerçekleşecek. Bu bütçenin 194.5 milyon eurosu, yani yaklaşık 450 milyon lirası da AB IPA fonlarından finanse edilecek. Proje 48 ayda, Ülkü-Karabük-Zonguldak etabı 24 ayda tamamlanacak. Bu proje gösteriyor ki Türkiye artık Doğu’daki üretim merkezleri ile AB arasında önemli bir geçiş koridoru olmuştur. Bu projeyle birlikte, 1937 yılından itibaren ‘Kömür Hattı’ olarak hizmet veren güzergah artık bir barış, kardeşlik ve kalkınma hattına dönüşecek.”.
Çankırı ve komşu illeri yakından ilgilendiren bu projenin gerçekleşmesi ülke ve yöre ekonomisine olumlu katkılar yapacaktır. Emeği geçenleri kutlarım.” (Hakkı Duran, cansaati.org arşivi)

KAZALAR

kaza

Mevcut durumda bir çok kaza olduğu gözlemlenmektedir. Projenin hayata geçmesiyle kazaların son bulmasını, yolcu ve yük taşımacılığında olumlu sonuçlara ulaşılmasını dileyerek konunun takipçisi olalım.

Yazar: Hakkı DURAN

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir