2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Söyleşiler » Diğer Söyleşiler
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Cumhuriyet Savcısı A. Dağlı ile Mülakat
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumCumhuriyet Savcısı A. Dağlı ile Mülakat

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
haruncanbaz Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge
Orta İlçe Habercisi

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Cumhuriyet Savcısı A. Dağlı ile Mülakat
    Gönderim Zamanı: 11.11.2006 Saat 19:53

Orta İlçe Cumhuriyet Savcısı Alper Dağlı ile Mülakat

Mülakat Tarihi : 7 Kasım 2006 saat: 10:00
Mülakat Yeri : Orta Cumhuriyet Savcılığı Makamı
Mülakatı Yapanlar : 7 Kasım 2006  Fatih Bayram ve Harun Canbaz

Harun Canbaz : Sayın Savcım röportajımızın başında kendinizi kısaca tanıtır mısınız.

İsmim Alper Dağlı. 1979 yılında Adana’nın Kozan ilçesinde doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Kozan’da yaptım. 1997 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım, 2001 yılında bu okuldan mezun oldum. İki yıllık avukatlık stajı sonucunda, hakim ve savcılık sınavına girdim. Bu sınavı kazandıktan sonra 2003 yılında hakim adayı olarak stajıma başladım, stajımı Kozan’da yaptım. 2006 Şubat ayında da vazifeme başladım.

Fatih Bayram : Orta ilçemizde ne zamandan beri görev yapıyorsunuz, ilçemiz hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Orta ilçemizde 2006 yılı Şubat ayının 20’sinde göreve başladım, yaklaşık 9 ay oldu. İlçe hakkındaki görüşlerim oldukça olumlu. Gerek insanların tavırları gerekse fiziki şartlar olarak yayla havasında bir yer, sonuç olarak Orta ilçesi beğendiğim bir yer.

Harun Canbaz : İlçemizin gelişmesi için çözüm önerileriniz nelerdir?

İlçenin gelişmesi için zaten devletin yapmış olduğu belirli projeler var. Bunlar arasında termik santralin açılma çalışmaları var, gerekli altyapı çalışmaları yapılıyor. Termik santralin açılması halinde ilçenin gelişeceğini düşünüyorum. Aynı zamanda yol çalışması var bildiğim kadarıyla, İstanbul-Ankara arasındaki yolun Orta’dan geçmesi ilçeyi kalkındıracaktır.

Fatih Bayram : Soruma kısmen cevap vermiş oldunuz ama ben soruyu farklı şekilde sormak istiyorum; Bilindiği gibi ilçemiz sınırları içerisine bir termik santral kurulması gündemde. Sizce kurulacak termik santral insan hayatını nasıl etkiler, ekonomik getirilerinin yanında çevresel zararlarını göz önünde bulundurursanız sizce termik santral kurulmalı mı?

İki şekilde değerlendirme yapmak lazım; 1-Ekonomik açıdan ve toplumsal açıdan 2-Doğa açısından. Ekonomiyi kalkındıracağını, aynı zamanda ekonominin kalkınmasıyla da toplumun kalkınacağını düşünüyorum. Doğaya yapacağı etki yönünden de gerekli tedbirler alınırsa, teknoloji oldukça ilerledi bu konuda, gerekli süzme çalışmaları yapılırsa ,yani çevreye vereceği zarar en aza indirilirse termik santralin kurulması düşüncesini olumlu buluyorum.

Harun Canbaz : İlçemizde suç ve suçluluk oranlarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

İlçemizde suç oranı düşük, sadece bu şekilde bilgi vereyim bu konuda.

Fatih Bayram : İlçemizde bilgi edinme yasası ve tüketici hakları yasası konusunda başvuru sayısı nedir? Halkımızın bu iki yasayla ilgili bilgisinin yeterli olduğuna inanıyor musunuz?

Zaten Bilgi Edinme Yasası bildiğim kadarıyla 2005 yılında yürürlüğe girdi. Fakat yeterince tanıtımının yapılamadığını düşünüyorum. Bu yasa yasama organının, kanun koyucunun vatandaşlarımıza sağladığı oldukça önemli bir olanak, ancak halkımız yeterince bilgi sahibi değil. Bunda da medyamızın yeterince tanıtım yapmamasının etkisi var, ayrıca yeterli seminerler düzenlenmedi, halk bu konuda biraz bilgisiz kaldı.

Fatih Bayram : Orta ilçemizde bu yasayı tanıtım faaliyeti düşünür müsünüz?

Olabilir.

Harun Canbaz : Sizce mevcut 1982 yasası birey hakları bakımından yeterli midir? Anayasanın değiştirilmesi ihtiyacı mevcut mudur, yoksa şuan ki anayasa mevcut haliyle yeterli midir?

Şimdi 1961 Anayasası ile 1982 Anayasası arasında insan hakları yönünden epey bir fark var. Fakat devletimizi şu şekilde değerlendirmek lazım; sui generis yani kendine has bir yapısı var. Bu sebeple 1982 Anayasası insan hakları yönünden sınırlı. Ancak AB Uyum Yasaları çerçevesinde Anayasamızda belirli değişiklikler yapıldı. Bu şekilde yorumlayayım bu sorunuzu.

Fatih Bayram : Nasıl savcı olunur? Hangi fakülteleri bitirmek gerekir? Savcılığın zorlukları nelerdir?

Savcı olabilmek için evvela Hukuk Fakültesinden mezun olmak lazım. Hukuk fakültesi dışındaki fakültelerden mezun olanlar Cumhuriyet Savcısı olamazlar. Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Adli Yargı Hakim ve Savcılık sınavı vardır. Bu sınavı kazandıktan sonra iki yıllık staj dönemi neticesinde kura ile Cumhuriyet Savcılığı belirlenir ve göreve başlanır.

Harun Canbaz : Hukuk öğreniminin zorlukları nelerdir? Hukuk fakülteleri Türkiye'de yeterli midir?

İlk sorunuzu cevaplayayım; Zorluklarına değinecek olursak bir kere dersleri çok zor, mutlaka çok çalışmak lazım. Okuma alışkanlığı olmayan kişilerin hukuk fakültesine gitmelerini tavsiye etmem. Özellikle sınav dönemlerinde günde 12 saat ders çalışabilecek düzeyde olması gerekir, bilindiği gibi hukuk bölümünün kitapları da oldukça kalındır.

Hukuk fakültelerinin ülkemizde yeterliliği konusunda şunu söyleyeyim; Fazla bile.. Yani gereksiz yere çok fazla hukuk fakültesi açıldı. Bana göre nitelikli fakülte açılmalı ve orda ders veren hocaların kalitesi de doçent veya profesör olmalı. Hukuk fakültesinin sayısından ziyade orda verilen eğitimin daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Fatih Bayram : Savcı, iddianamesini hazırlarken nelere dikkat etmelidir? İddianame nasıl hazırlanır?

İddianame hazırlayabilmek için evvela delil araştırmak lazım. Öncelikle bir olay var ortada. Bu olay Cumhuriyet Savcısına bildirildiğinde Cumhuriyet Savcısı bu olayın adi mi yoksa adli mi bir olay olduğuna karar verecek. Adli bir olaysa soruşturma açar. Soruşturma açtığında zan altındaki şüphelinin lehine ve aleyhine tüm delilleri toplar. Deliller neticesinde zanlının suç işlemediğine veya kovuşturma yapılmasına yer olmadığına dair kanunda geçen belli sebepler varsa kovuşturma yapılmasına gerek olmadığına dair kararını verir. Aksi halde suç işlediği sabitse iddianame ile dava açar. Söylediğim gibi soruşturmada ve iddianamede dikkat edilecek husus lehe ve aleyhe dönük tüm delillerin toplanmasıdır. Ayrıca iddianamenin belirli bir şablonu vardır, iddianame hazırlanırken buna da dikkat edilir. Şüpheliye atılmış suç nedir, suç tarihi nedir, artı bu suça ilişkin metin kısmına bir değerlendirme yazılır.

Fatih Bayram : Yani savcı önüne getirilen her olay için iddianame hazırlamaz, öncelikle delillere bakarak suç teşkil edip etmediğine bakar sonra suç teşkil ediyorsa iddianamesini hazırlar.

Evet. Şunu karıştırmamak lazım arkadaşlar Cumhuriyet Savcısı havale makamı değildir, soruşturmanın bizatihi sahibidir. Ve emrimizdeki kolluk kuvvetleri, yani emniyet ve jandarma kuvvetleri bizim talimatımızla hareket ederler. Soruşturma bizzat bizim tekelimizdedir. Yani emniyet ve jandarma görevlilerinin dışarda soruşturma yapması tamamen bizim görevimiz dahilindedir.

Harun Canbaz : Türk hukuk sisteminde gördüğünüz eksiklikler nelerdir?

Türk hukuk sisteminde gördüğüm en büyük eksiklik,adaletin yavaş işlemesidir (halkın tabiriyle). Biz de bu konuda biraz muzdaripiz. Sebebi de adalet sisteminde belirli eksiklikler var. Bu da devletimizin imkan yetersizliğinden kaynaklanmakta. Mesela bir adliye düşünün ki, içerisinde bizatihi Cumhuriyet Savcısının emrinde adli kolluk görevlileri bulunsun, bizatihi cumhuriyet savcısının emrinde adli tabip görevlileri bulunsun, bizatihi cumhuriyet savcısının emrinde kriminal birim bulunsun ve aradaki mesafe sadece bir kat olsun. Üst katta cumhuriyet savcısı alt katta bu söylediğim birimler oluşturulsun. Bu şekilde olursa kendi alanım açısından söylüyorum hazırlık soruşturmasına bir hızlılık kazandırılmış olur. Ayrıca müstakil savcılık binasının yanında da bir bağımsız mahkeme kurulsun,hakimlerimiz de orda görev yapsın.Bu şekilde adaletin hızlanmasını isteriz. Şuan gördüğüm en büyük sorun adaletin yavaş işlemesi,bu da bu birimler arasındaki kopukluktan kaynaklanmaktadır.

Fatih Bayram: İnternet (bilişim) suçlarıyla ilgili mevcut yasalarımızda her hangi bir düzenleme var mıdır?

Bu konuda özel yasa çalışmaları hazırlanmaktaydı fakat en son hangi aşamada olduğunu takip edemedim. Yalnız TCK’da hırsızlık suçu kapsamında bir düzenleme yapıldı bu konuyla ilgili.

Fatih Bayram : Yani hacker denilen şifre kırıcıların banka hesaplarından nakit transferi yapmalarıyla ilgili bir düzenleme var mı?

Evet var.

Harun Canbaz : Yazılı ve görsel basında mahkeme süreci devam eden bir davayla ilgili haber yayınlanması, yorumlarda bulunulması suç teşkil etmekte midir?

Bu konuda zaten anayasada açık hüküm var; Yürümekte olan bir davayla ilgili olarak yasama ve yürütme organı da dahil hiçbir organ yorum yapamaz. Fakat bunu da basın özgürlüğüyle karıştırmamak lazım. TCK’da ilgili hüküm var; Hakim ve savcıların baskı altına alınmasıyla ilgili. Bu kapsamda basının yapmış olduğu yayın hakim ve savcıyı baskı altına alacak nitelikteyse o suça girebilir,fakat onu da değerlendirmek lazım. Basın özgürlüğü ile suçun tipik fiilini ayırıp ve bir değerlendirme yapıp, suçun oluşup oluşmadığını takdir etmek lazım.

Fatih Bayram: Sadece hakim ve savcıyı baskı altına alacak şekildeki haber ve yorumlar mı suça girer, yoksa zanlıyla ilgili yayınlar da suç kapsamına girer mi?

Anayasada açık hüküm var; ”Suçluluğu hakim kararıyla sabit oluncaya kadar, herkes masumdur.” Ana ilkedir hukukta bu. Bu sebeple medya (geçmişte yaşanmış olaylar var; bir vatandaşımız mesela ırz düşmanı olarak gösterildi ama daha sonra masum olduğu görüldü) yalnız hakim ve savcı değil sanığı da göz önünde bulundurup ona göre haber yapmalıdır. Sanığın suçu mahkeme kararıyla sabit olmuşsa daha sonra sanıkla ilgili haberler yapılabilir fakat henüz yargılama safhasında veya öncesine geçelim hazırlık soruşturması safhasında şahsın suçlu olduğu sabit değildir. Zaten hazırlık soruşturmasında şahıs sanık bile değildir, şüphelidir. Devamında yargılama tamamlandıktan sonra mahkeme kararıyla sanık mahkum (hükümlü) olur. Bu sebeple basında bir dosyayla ilgili yorumlar yapılırken söylediğiniz gibi bu hususlara dikkat edilmesi gerekir. Yoksa medya mensubunun basın özgürlüğü bir haktır ancak kişinin de insan hakkı vardır. Eğer sanık hakkında o tür haberler yayınlanırsa bu kez sanığın insan hakları zarara uğramaktadır.

Fatih Bayram :Avrupa Birliği konusundaki görüşleriniz nelerdir? Sizce Türkiye AB'ye
girmelimidir?

Avrupa Birliği bir realite, öncelikle bunu kabul etmek lazım. 1959’daki başvuru ve 1963’deki Ankara Anlaşmasından itibaren toplumumuzun bir gerçeği. Belli dönemlerde sekteye uğramış ama şuan özellikle Avrupa Birliğiyle ilgili çalışmalar var. AB hem siyasi hem sosyal hem de ekonomik bir müessese.

Avrupa Birliğine girilmeli mi; Ona siyasetçilerimiz karar versin ben yorum yapmayayım. Ama sadece şunu söylemek istiyorum AB bir realitedir. Yani hangi karar toplumumuzun hayrına ise o şekilde siyasetçilerimiz bir karar vermelidir.

Harun Canbaz : TCK'nın 301. maddesi gündemde. Sizce madde bu haliyle düşünce özgürlüğüne engel midir? Türklüğü aşağılamak iddiasıyla dava açılan kişilerin beraat kararlarıyla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

301. maddeyi şu şekilde değerlendirmek lazım arkadaşlar; Bakın 301. maddeyi okuyayım size; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurum ve Organlarını Aşağılamak; Birinci fıkra; Türklüğü, cumhuriyeti veya TBMM’yi alenen aşağılayan kişi 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. İkinci fıkra; Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Üçüncü fıkra; Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde verilecek ceza 1/3 oranında arttırılır. Dördüncü fıkra; Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz. Zaten dördüncü fıkrada açık hüküm var; Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz. Burada da ikili bir ayırım yapacağız; Yapılan açıklamanın, beyanın 301 kapsamında şu tipik fiillere uyup uymadığına bakacağız; Alenen aşağılayan; Bir fiil alenen aşağılamak kapsamındaysa 301’e girer, suç oluşturur. Fakat, eleştiri amacıyla yapılan bir düşünce açıklaması eğer aşağılama kapsamına girmiyorsa, bir hakir görme bir hakaret etme kapsamında değilse zaten suç oluşturmaz. Yani insanın ağzından çıkan tüm sözlerin de düşünce açıklamasına sokulması bana göre saçma..

Fatih Bayram: Türkiye'deki suç ve suçluluk oranları hakkında bilgi verebilir misiniz? Son yıllardaki kapkaç ve gasp olaylarındaki artışı neye bağlıyorsunuz?

Bu konuda Devlet İstatistik Enstitüsüne biz her ay belirli bilgi göndeririz. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi oradan alabilirsiniz. Fakat son yıllarda bildiğim kadarıyla suç ve suçluluk oranında bir artış var. Kapkaç ve gasp olaylarındaki artışı bana göre ekonomi ve topluma yani sosyal hayata bağlamak lazım. Sosyal hayat içerisinde de eğitime bağlamak lazım. Eğer eğitim bir devlet içerisinde randımanda yürümüyorsa veya yetersizse, aynı zamanda insan hayatına ekonomik faktörler de girerse suç kaçınılmaz olur. Artı bu kapkaç olaylarında bildiğim kadarıyla Rahşan Affı olarak bilinen genel affın da etkisi oldu. Bir hükümlünün cezaevinden çıkarılmasıyla onun ekonomik bağımsızlığının da sağlanması lazım. Yani insan dışarıya çıktıktan sonra en azından geçimini sağlamalı. Türkiye’de İş Yasası’nda bir hüküm var; İşverenler belirli oranda hükümlüyü çalıştırmak zorundalar. Fakat ne yazık ki yetersiz kalıyor.

Fatih Bayram : İlçemizde herhangi bir gasp veya kapkaç olayı oldu mu?

Hayır

Harun Canbaz: Savcı suçla ilgili bilgi ve belgeleri nasıl elde eder? Hazırlık soruşturmasında savcı herkesten bilgi ve belge isteyebilir mi?

5271 sayılı CMK’da buna ilişkin, soruşturmanın yürütülmesine ilişkin babta bununla ilgili hükümler var. Cumhuriyet Savcısı evvela şunu unutmamalı; Soruşturma gizlidir. Soruşturma safhasında yazılılık ve gizlilik esastır. Bu kapsamda soruşturmayı ya bizzat kendisi yapar yada kolluk aracılığıyla yapar. Kolluk dediğimiz emniyet ve jandarma birimleridir. İkinci sorunuza geleyim, tüm kamu kurum ve kuruluşları bizim istemiş olduğumuz bilgi ve belgeleri vermek zorundadırlar. İstisnası, devletin güvenliğine yönelik çok gizli belgelerdir.

Fatih Bayram : AB uyum yasalarının Türk Hukukuna getirdiği yenilikler nelerdir? Türkiye AB baskısı olmadan neden kendi iç dinamikleriyle yasalarını değiştiremiyor?

Bu sorunuz, özellikle ikinci sorunuz siyasi bir sorudur. Yani yasayı değiştirecek olan organ neresidir, yasama organıdır kanun koyucudur. Bu nedenle kendi iç dinamiklerimizle yasaları değiştirebiliyor muyuz, değiştiremiyor muyuz bunun yorumunu yapacak olan organ yasama organıdır.

Harun Canbaz : Savcı ile cumhuriyet savcısı arasındaki fark nedir?

Herhangi bir fark yoktur. Savcı tabirini ben kullanmıyorum, telefonlara çıktığımda da Cumhuriyet Savcısı tabirini kullanıyorum. Savcının isminin önündeki Cumhuriyet sıfatı, savcının devleti, cumhuriyeti temsil ettiğini gösterir. Ve onun doğru kullanımı Cumhuriyet Savcısıdır. İldekiler de ilçelerdekiler de Cumhuriyet Savcısıdır. Başımızda İl Ağır Ceza Cumhuriyet Başsavcısı vardır.

Harun Canbaz : Sayın savcım son bir sorum olacak,vali beyle hemşerisiniz, bu konudaki duygularınız nelerdir? Ayrıca Orta Gençliği hakkında neler düşünüyorsunuz?

Vali beyle diyalogumuz iyi. Vali beyi halk da seviyor. Şabanözü kaymakamı Memduh Bey’in veda yemeğinde görüşme imkanı buldum, tanıdığım kadarıyla sevdim kendisini. İyi bir insan, halkın duasını alan bir insan, hizmet eden bir insan, o yönden şanslıyız. Yani Adana’dan böyle bir insan çıktığı için gurur duyuyorum.

Orta gençliğine gelince; Gençliği yoğun bir şekilde internet kafelerde görüyorum. Ne yazık ki millet olarak teknolojiyi hep olumsuz yönde kullanıyoruz. Gençliğimizin interneti yararlı yönde kullanmasını tavsiye ederim.

Fatih Bayram : Sayın savcım kıymetli zamanınızdan bizim için bir bölüm ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim arkadaşlar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Düzenleyen ahmetgulsen - 11.11.2006 Saat 21:15
TÜRK OLMAK ONURDUR ÇANKIRI'LI OLMAK GURURDUR ORTA'LI OLMAK ONURDUR
Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.11.2006 Saat 14:21

Sevgili Harun, ilçenizde görev yapan bürokratları tanıtımındaki başarından dolayı tebrik ediyor, Savcımız Sayın Alper Dağlı beye öncelikle hoşgeldiniz diyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Saygı ve sevgilerimle.

Yukarı Dön
İnci Yerli Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.11.2006 Saat 22:19
   Cumhuriyete böylesine sahip çıkan ve bulunduğu statüyü dolduran bir yargı mensubunu ilimizde görmekten kıvanç duyuyorum.
Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.05.2008 Saat 08:39

Harun kardeş seni tekrar aramızda görmek bize gurur verdi. Allah'ın izniyle vatan görevii tamamladın.Hoş geldin aramıza.

Hamide Ablan

Düzenleyen esmerkız - 20.05.2008 Saat 08:44
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek