2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Öğretmen
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÖğretmen

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Öğretmen
    Gönderim Zamanı: 23.11.2006 Saat 01:18

Öğretmenlik

Bu hafta görsel ve yazılı medyada ‘öğretmenler günü’ ile ilgili yazı ve haberlere rastlamanız  çok doğaldır. Nasıl anneler, babalar veya sevgililer günü varsa ayıp olmasın diye öğretmenlere de bir gün ayrılmış takvimden. 24 Kasım olarak seçilmesi ise Modern Türkiye’nin Kurucusu ve Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni harfleri 1353 sayılı yasa ile Millet Mektepleri Talimatnamesi ile yürürlüğe girdiği gündür.

Bu yıl Çankırı Araştırmaları Merkezi’ni ziyaretimizde Başkan Yüksel Aslan’ın gösterdiği belgeler arasında bir defterdarın latin harfleri çalışmalarını görme fırsatımız oldu. Latin harflerine geçişin pek kolay olmadığını belirten defterdarın ‘bu harfleri öğrenmek müşküldür’ notu da yeralıyordu. Latin harflerini öğrenen ilk gurup arasında Çankırı’dan bir  kimsenin de bulunmasına çok sevinmiştim.İsmini hatırlayamadığım defterdarın 1927 lerde yaptığı latin harfleri denemelerin bulunduğu defteri  görünce çok heyecanlandım.

Aradan yetmişsekiz yıl geçmesine rağmen  hala okuma yazma bilmeyen insanlarımızın olması, AB yolunda olan bir ülke için düşündürücüdür. 1928’lerde başlayan okuma seferberliği ilk zamanlarda çok başarılılı çalışmalar ortaya koymuştur. Sonraki yıllarda hükümetlerin ‘milli eğtiğim’e ayrılan kaynakları azaltması ile toplum en doğal hakkı olan okuma ve yazma’dan  mahrum kalmıştır. Son yıllarda yapılan kampanyalar ile yurdumuzun doğusunda  olduğu gibi, büyük kentlerin çevrelerinde yerleşen yurttaşlarımıza bazı imkanlar verilmiştir.

Önceleri askerliklerini çavuş olarak yapan gençlerimizin belli bir süre kurslara giderek köy ve kasabalarına eğitmen olarak atanması ile okuma- yazma dersleri verilmiştir. Bindokuzyüzkırklı yıllarda yeni bir atılımla köylere ışık tutacak öğretmenlerin yetişmesi için kurulan köy enstitüleri tek partili dönemde iki elleri de doyasıya öpülesi öğretmenleri yetiştirmiş, fakat bazı yanlış uygulamalar ile köylü- öğretmen –imam  üçgeni bir türlü ortak çalışmalara gidememiş ve sonunda kaldırılmıştır. Daha sonra ismi öğretmen okulların’na çevrilen bu okullar yine verimli çalışmalar ve değerli öğretmenler yetiştirmişlerdir. Bindokuzyüzyetmişlerde başlayan kutuplaşlar ve çatışmalar ile öğretmen okulları öğretmen liselerine dönüştürülerek, öğretmenlik bir memurluk  mesleği haline getirilmiştir. Salla başı, al maaşı. Depo tayini, eş durumu, kış, iş durumu, subay hanımı derken eğitimde ayırma ve kayırmalar başlamış, bir iktidarın aldığı kararı diğeri çöp sepetine atmış. Atanan öğretmenler mecburi hizmetin dolmasını veya ikili öğretimle elli kişilik sınıflarda zamanın dolmasını beklemişler. Maaşlar ev kirasını karşılamayınca taksicilik, kırtasiyecilik, manavlık, seyyar satıcılık , televizyon-radyo tamirciliği, besicilik, arıcılık, emlakcılık ve sonuna sizin hatırınıza gelebilecek bütün cilik, culuk mesleklerine girmişler. Hatta bu o kadar çoğaldı ki son zamanlarda insanların tanımadıkları  birilerine ‘- oldu mu hocam ? ‘ diye hitabetmelerinde  yan mesleklerinin ne kadar ilintili oldukları araştırmaya değer.  Herkes  Hoca olunca öğretmenlik mesleğiinde ruhuna fatiha okundu. Yeni meslekdaşlarımı eleştirirken eğitimde uygulanan bazı politikaların noksanlığından, milli eğitimin bütçesine ayrılan paranın azlığından dolayı insaf sınırlarını aşmak istemiyorum. Onlara kalabalık sınıflarda verdikleri yalnız öğretime dayalı çalışmalarına eğitimi de eklemelerini diliyorum.

Her ülkenin eğitim sorunu vardır. Hiç bir yerin güllük gülistanlık bir yer olduğunu zannetmeyiniz. Okullarda olan olayların bazılarının büyültülmesi, bazılarının saptırılması eğitimcilerimizi üzmektedir. İnsanların olduğu yerde olayların da olması , çocukların değişen dünya düzeninde kimlik bunalımına girmeleri, sevgiden, spordan sosyal ilişkilerden uzak kalarak klavyeli – sanal dünya ile gerçekler arasında bocalamalarını önlemek için  öğretmenlerimizin bilgi- birikim ve davranışlarına bütün çocukları  anne sevgisi ve  baba şevkati ile yaklaştığınızda toplumumuza kazandırmış olacağız.

Eğitim, sabır ve zaman içinde amacına ulaşır.

Bu yıl 36. meslek yılım. Öğretmenliğe devam ediyorum. Hala yeni göreve başlayan bir öğretmenin heyecanı ile sabahleyin okuluma gidiyorum. Mesleğimi ve öğrencilerimi çok seviyorum. Çok şükür öğretmen olmuşum demiyorum. Çok şükür öğretmen doğmuşum.

Bütün meslekdaşlarımın öğretmenler günü kutlu olsun. Öğretmenlerimiz de toplumda layık olduğu yerde başarılı çalışmalarına devam edebilsin.

Yukarı Dön
isa özkan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.11.2006 Saat 11:34

Gününmüzde eğitim gönüllerin hem maddi hemde manevi olarak işleri çoook zor,neden derseniz bir yandan hayat pahalılığı uğraş bir yandanda ailelerin bile yapamadığı terbiyeyi okulda vermeye çalışcaksın,bir yanda da eğitim vereceksin gerçekten çoooook zor,son günlerde "you to be" internet sitesine düşen video görüntüleri öğrencilerin halin göstermekte,insan dehşete kapılıyor yakın sivil polis eşliğinde öğretmenler ders girerse hiç şaşırmayın okul ve öğretmenlik kadar kutsal olan değerlerimiz ehliyetsiz mili eğitimci yönetciler elinde oyuncak haline getirilmiş.

Yinede karamsar olmayalım polyana oyunu oynayalım herşey inşaallah güzel olacak diyelim tüm Öğretmenlerin Kutluyorum ve ellerinden öpüyorum iyiki varsınız.Buarada kendisinden ödün vererek doğu ve güneydoğuda eğtim uğruna şehit olan öğretmenlere Allahtan rahmet diliyorum.

isa özkan
Yukarı Dön
turgut_reis Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.11.2006 Saat 11:07

Başta sitemiz köşe yazarlarından Recep CIRIK olmak üzere bütün öğretmen camiasının ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ kutlarım.

Bu arada ilkokul öğretmenim Afife YORULMAZ'ın da öğretmenler gününü kutlarken yanındaki arkadaşlarına benim öğrencim diye övünmesi beni ziyadesiyle memnun etti. TEŞEKKÜRLER ÖĞRETMENİM nice 32 yıllar görevinde sağlıcakla.....

BEN ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYORUM

Ben öğretmen olmak istiyorum.
Ben şâirimin mısralarında dil,
Genç kızımın gergefinde nakış nakış gül.
Âşığımın sazında tel
Öpülesi bir el olmak istiyorum:
Ben öğretmen olmak istiyorum...
Ben çaresizliğin filizlendiği yerde ümit,
Korkunun mayalandığı yerde yürek olmak istiyorum
Ben öğretmen olmak istiyorum...
Ben öğretmen olmasam diyorum!
O zaman şu körpe fidan
Nasıl öğrenecek, çiçek açıp meyve vermeyi?
Şu gelinlik kızım,
Şu bıyıkları yeni terleyen delikanlım
Kimden öğrenecek insan gibi sevilmeyi, sevmeyi;
Vatan için, millet için, bayrak için
Göz kırpmadan ölmeyi?
Sen öğretmen olmalısın kardeşim;
Sen namussun, vicdansın, adaletsin...
Sen müsbet ilimsin kardeşim
Sen irfansın, inançsın geleceğimi aydınlatan...
Sen buram buram tüten vatan-sevgisi
Sen burcu burcu kokan Türklük duygususun
Biz öğretmen olmalıyız kardeşim:
Biz görmeyenlere göz,
Duymayanlara kulak,
Yürüyemeyenlere ayak atmalıyız...
Biz şairlerimizin mısralarında dil.
Genç kızlarımızın gergeflerinde nakış nakış gül.
Âşıklarımızın sazlarında tel.
Öpülesi bir el olmalıyız.
BİZ ÖĞRETMEN OLMALIYIZ. .

Mustafa Nejat SEFERCİOĞLU

Ne Mutlu Türk'üm Diyene...
Yukarı Dön
ifranirfan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.11.2006 Saat 13:52
             Bu gün öğretmenler günü  onları  tebrik ediyorum.
Öğretmen denildiği zaman kafamda binlerce soru işareti beliriyor. Öğretmen nasıl olmalı ,çok geniş bir konu , kafamda bir sürü düşünceler oluşuyor.  Onları analiz ediyorum. Okuldan çıktıktan sonra yarın onlara neler verebilirim. neler anlatmalıyım diye düşünen ,onlara karşı sabırlı ,neler yapmak istediğinin bilincinde  olan ,onlarla bütünleşebilen,
onların her halinden anlayan,   anlamak için çaba sarfeden, onlarla ağlayıp, onlarla gülebilen.
             Gelecek zamanda onların beklentilerine cevap verecek tarzda hazırlayıp, yaşamayı sevdiren, her gün binlerce olumsuzluklar karşısında bıkmadan usanmadan doğru ve yanlışı birbirinden ayırt edebilmeyi öğreten, her zaman onlara her konuda destek verebilen öğretmenler. Zamanlarını onların karşısına bu gün farklı ne anlatayım birikimlerimi bunlara nasıl sunayım düşüncesinde olan  öğretmenlere ihtiyac var. Mesleğinin kutsallığının bilincinde olan öğretmenlere ihtiyacımız var.
           Bütün bunları alt alta yazılsa uzayıp gider. Her şey dönüp dolaşıp eğitime geliyor. bu da birinci planda öğretmenleri ön plana çıkarıyor.
              Ancak bu şekilde davranan,  öğretmenlik mesleğinin bilincine varmış bunu severek  yapan öğretmenler   verdikleri eğitim   ve iş yaşamında bunun gibi hareket edenler başarılı ve mutlu olabilirler.

En güzel günler sizlerin olsun

İrfan BÖCEK

Yukarı Dön
ugurharmanda Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.12.2006 Saat 09:16
kutsal bir meslek tüm öğretmenlerime saygılar sunuyorum
"Sizin için Sizinle"
Yukarı Dön
K.H.K. Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.04.2007 Saat 22:47

Halkevleri akabinde ise Köy Enstitüleri ile Atatürk öncülüğünde başlayan eğitim seferberliği bugün bizleri aileden başlayan eğitimin önemine getirmiş durumdadır. Artık okul önlerindeki sefalet, kötü durumlar eğitimin ve öğretmenliğin aileden başlamasının ne denli önemli olduğunu net olarak ortaya koymuş durumdadır.

Ben konunun önemine binaen tüm öğretmenlerimizin kutsal görevlerine duyduğum saygının yanında onları eğitim seferberliğinde yalnız bırakmayalım EY AİLELER diyorum. Çünkü aileden başlayan etkileşim ile doğruyu yanlışı öğrenen gençlerimiz sağlam temeller ile okulun yolunu tutmuş olacaklardır. Bu ise biz ailelerin görevini ortaya çıkarıyor. Öğretmen niteliğimiz ile elimizde sigara çocuğumuza sigara sağlığa zararlı yavrum demenin ne denli garip ise bilgisi olmayan, okumayan bir baba-annenin çocuğuna okumalısın demesinin de geçerli olmayacağını ortaya koyuyor. Eğitimimiz ne olursa olsun biz aileler sadece geleceğimizin teminatları için temsil niteliğimizi, örnek olmamız gerektiğini unutmamalıyız. 

K.H.K.
Yukarı Dön
Bahadır Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.04.2007 Saat 20:31
ÖĞRETMENLERİMİZ

“Öğretmen, insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında ebeveynlerin danışmanı olarak çocukların ve gençlerin eğitim ve öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşama hazırlayan kişidir. Öğretmenler gününün amacı, öğretmenin toplumdaki yeri, önemi ve değerini belirlemek ve sorunlarını gidererek öğretmeni olması gereken yere oturtmaktır. 21. yüzyılın başında Avrupa ve Dünya ülkeleri ile  eğitim ve kültür de yarış içerisin de olan Türkiyemiz de çocuklarımızın,gençliğin bilimsel ve çağdaş bir kimlik kazanmasında aileye aile bireylerlerine,öğretmene büyük görevler düşmektedir. Bu kadar önemli bir rolü üstlenecek olan öğretmenin çağdaş ve bilimsel düşünceye sahip olması gerektiği gibi yaşadığı Vatanı ,dünya ve eğitim hakkında bir felsefeye de sahip olması gerekmektedir. Bu sayede tekniğin yanında öğrenciye sosyal  dünya ve ülkesi ile ilgili bilgi de aktarabilir. Diğer taraftan öğretmenin kişiliği de önemli bir noktadır. Çünkü öğretmenin kişiliği ile yeteneği arasında ileri düzeyde bir ilişki vardır ve bu ilişki öğrencileri etkilemektedir. Öğretmene düşen görev, çağın gerektirdiği değişikliklerden haberdar olmak, değişikliğin içerdiği anlam ve önemi ana hatları ile de olsa öğrenciye aktarabilmektir. Unutulmamalıdır ki, ülkemiz çocuklarımızı ve gençlerimizi Atatürk ilkeleri doğrultusun da eğiten öğretmenlerimizin onurlu mücadeleleri ile kalkınacaktır. öğretmenlerimize ve eğitimcilerimize en içten dileklerimle bu kutsal görevlerinde başarılar dilerim.

Adı:Mehmetçik,Soyadı:Yenen Er,Baba adı:Türk,Ana adı:Türkiye,Memeleketi:Türkiye,Sanatı:Askerlik,Doğumu:Tarihten önce,Ölümü:YOKTUR.

Meçhul Asker
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek