2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - "Çankırı Halk Oyunlarından Gına Geldi"
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli Forum"Çankırı Halk Oyunlarından Gına Geldi"

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: "Çankırı Halk Oyunlarından Gına Geldi"
    Gönderim Zamanı: 01.12.2006 Saat 16:51

Çankırı Halk Eğitim Müdürü’nün Dikkatine..!

Sayın Kemal Yamuç

Yaygın Eğitimin 7’den 70’e her eğitim seviyesindeki kişilerin yaşam boyu kendini geliştirebileceği bir eğitim, kültür, sanat ve meslek öğrenim merkezi olduğunu, Halk Eğitim çalışanlarının da temel görevinin bu olduğunu göreviniz nedeniyle daha iyi bileceksiniz.

Çankırı Halk Eğitim olarak; Yerel kültür değerlerimizi koruyucu, geliştirici, tanıtıcı, benimsetici eğitim çalışmaları ile kültür değerlerimizin tanıtılması ve yaygınlaştırmasına yönelik çalışmalar yapmak da sizin görevlerinizin arasında olduğu kanaatindeyim. 

Ancak; Bu günlerde kültür değerlerimizden olan Çankırı yöresi halk oyunlarını gençlerimize, çocuklarımıza öğretmeye çalışan usta öğreticilerden başka yörelerin halk oyunlarını öğrenmelerini ve öğretmelerini istiyormuşsunuz.

Gerekçenizde; “VATANDAŞ’A ÇANKIRI HALK OYUNLARINDAN GINA GELDİ” “MİLLET BU OYUNLARDAN YAKA SİLKİYOR” Bu sizin kanaatiniz veya düşünceniz olabilir.

Çankırı’nın Halk Eğitim Müdürü olduğunuzu unutmadan, Çankırı yöresel halk oyunlarının gelişmesi, öğretilmesi konusuna öncelik vermenizi, bu tür “komplekslerden” arınmanızı hassaten rica ediyoruz. 

“Sepetçi oğlunu” öğrenmek isteyen Kastamonu Halk Eğitime müracaat edebilir.

Çankırılı olarak komplekslerimizden arınmamız dileğiyle…       

Saygılar bizden…

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
necdet Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.12.2006 Saat 11:04
sayın Yamuç halk oyunları usta öğreticilerinin Çankırı yöresinin haricinde başka yörelerin oyunlarını öğrenmeleri ve yarışmalar için öğretmeleri gayet normal ve doğaldır.Ancak resmi bayramlarımızda,yöremizde yapılan resmi merasimlerde,törene katılan öğrencilerden yöremizin oyunları haricinde başka yöre oyunu ile gösteri yapmalarını istemeniz anlaşılır gibi değil.Hemde Çankırı halk oyunlarından milletin gına getirdiğini dile getirerek bunu gerekçe göstererek.Hem halk oyunu oynayan ekipler kendi yörelerini oynarken bile kıyafet bulamazken başka yörenin oyunlarını Çankırı'ya ait kıyafetlerle oynamaları ne kadar doğru olur.Lütfen bu konuda bir açıklama getirirseniz bizlerde hakkınızda yanlış düşünmemiş oluruz saygılarımla.necdet tunçkafa     
Yukarı Dön
sultanselim Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.12.2006 Saat 16:15
sayın kemal yamuç bey boyle söylemişse çok ayıp etmişler onun boyle soylemeye hakkı yok
yavuz sultan selim
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.12.2006 Saat 20:25
Çankırılı gençlerin ülkemize ait çeşitli yörelerin halk oyunlarını öğrenip oynamasında yadırganacak bir şey olamaz ancak öncelik Çankırı halk oyunları olmalıdır.Bunun aksi bir durum eşyanın tabiatına aykırıdır,haberde geçtiği gibi  vatandaş çankırı yöresi halk oyunlarından gına geldi sözünü sarfeden kişinin ya halk la bir bir ilşkisi yoktur yada aşağılık kompleksine sahip bir kişiliği vardır.
Ali TAŞ
Yukarı Dön
Kemal YAMUÇ Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Çankırı Halk Eğitim Merkezi Müdürü

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.12.2006 Saat 11:22

Sayın İbrahim Zencirci ve yorumcuların dikkatine

01.12.2006 tarihli Çankırı araştırmaları(cansaati.org) sitesindeki mesajınızı ve yapılan yorumları 13.12.2006 tarihinde okudum. Benim yöre halk oyunları ücretli usta öğreticileri ile 16 kasım 2006 tarihinde yapmış olduğum toplantıda ifade ettiğim varsayılan ; ancak görevim ve

devlet terbiyem gereği kullanmayacağım yöremiz oyunlarına yönelik gına geldi ve yaka silkiyor kelimelerine yer verildiği mesajınızdan anlaşılıyor.Ancak toplantıdaki  konuşmamda Çankırı oyunlarının yanı sıra yeni yöre oyunlarının öğrenilip kursiyerlere öğretilmesinin gösterilerde ve karma ekip oluşturmanın değişiklik olacağını ifade ettim.Bu düşünce ile;  

Halen müdürlüğümüz bünyesinde çalışan 9 usta öğretici Çankırı yöresi temel olmak üzere Gaziantep, Artvin, Kafkas, Kırklareli, Silifke, Denizli, Erdek zeybeği; Elazığ yörelerine ait gösteri ekipleri oluşturulmasını istedim. Katılımcılarda halkımıza değişik yöre oyunlarını sunabilmeliyiz ifadesine katıldılar. Bu demek değildir ki yöremiz kız oyunları ve yaran kültürünü yaşatılmasını konu alan kurs ve faaliyetlerden vaz geçildi. Ben uzun yıllardır halk kültürümüzün bir parçası olan halk oyunlarını konumum gereği gereken önemi verdiğime

inanıyorum; hatta kız oyunlarımızdan olan bazı türküleri benim dönemimde çalışan öğreticilerin araştırmaları sayesinde oyunlaştırıldı; kaldı ki bu memleketin çocuğuyum görev ve sorumluluklarımın idrakinde olan birisiyim  .1992 Yılından  bugünedek bu dalda yüzlerce kurs açma  teklifinde imzam mevcut olup, tüm okullarda  bunu gerçekleştirdik halen de devam etmekte.Bu kurslara katılarak yetiştirilenler onlarca tören, yarışma fuar,festival,televizyon proğramları vb etkinliklere katıldılar.Bundan sonrada geçmişte olduğu gibi bu tür de teklifler geldiğinde  ve yetkili makamların izni doğrultusunda devam edilecektir. Yapılan bu çalışmalar ÇANKIRI ve genel anlamda TÜRK KÜLTÜRܒNE hizmet   sayılmazda ne   sayılır ?   

Yapıcı eleştirilere her zaman saygılı olurum .Ancak gerçeği yansıtmayan tamamen duyuma dayalı şahsıma yönelik kırıcı, maksatlı iddia ve yorumları etik bulmadığımı bildirmek isterim.

Sayın Ali TAŞ ; Bahsi geçen konu ile ilgili yaptığınız  yorumunuzdaki  bazı ifadeleri maksadını aşan ve sehven yapılan talihsiz açıklamalar olduğunu sanıyorum.

Kemal Yamuç

Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.12.2006 Saat 14:11

Sayın Yamuç,

Tarafınızdan yapılan açıklamalar umuyorum yeterli olmuştur. Zaten yorumculardan da böyle söylediniz gibi bir ifade yer almadığına göre; Konu açılmışken bendenizin de sizden bir ricası olacaktır. Ankara-İstanbul, İzmir, Antalya, Kırıkkale ve diğer birçok illerimizde yerleşik hemşerilerimizin sayıları azımsanamayacak kadar çoktur. Çankırı içindeki yerleşik hemşerilerimiz işin kolayı olarak gösterim Çankırı'da sık olması karşısında Çankırı dışındaki yerleşik hemşerilerimiz memleketimizin kültünün özlemini çektiğide bir gerçektir. Ve taşrada yerleşik hemşerilerimizin de sayılamayacak kadar dernekleri vakıfları mevcuttur. Acaba diyorum zaman zaman Valilik izni ile taşradaki dernek ve vakıflarımızla bir iletişim kurarak onlarla işbirliği içinde kendi öz kültürümüze ait esintilerimizi Halk Eğitimi olarak  sergilemeniz mümkün olabilir mi? Saygılarımla

Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.12.2006 Saat 16:20
Sayın Kemal Yamuç yazdığım yorumu yukarıda çıkan habere göre yaptım,ancak açıklamalarınıza bakıldığında gerçekten maksadını aşan bir yorum yaptığım ortada.bu durumda sizden özür dilemek(lügatta en sevmediğim kelimedir) zorundayım açıklamanız gayet mantıklı Çankırı kültürüne yaptığınız katkıların devamını dilerim.Ancak sizde bilmelisinizki yazanların maksadıda bu gayeye hizmettir.Saygılarımla
Ali TAŞ
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.12.2006 Saat 18:06

Sayın Kemal YAMUÇ

Öncelikle duyarlılığınız için teşekkür ederiz.

Biz Çankırı "müstahdemleri" olarak yazdıklarımızı güvendiğimiz duyum ve belgelere dayanarak yazıyoruz.

T.C. Çankırı Valiliği Nurettin Ok Halk Eğitim Merkezi ve A.S.O. Müdürlüğü başlıklı, B.08.4.MEM.4.18.00.10.280/1327 sayılı,  28.11.2006 tarihli, konusu; toplantı tutanağı olan,altında imzanızın olduğu belgenin 2. maddesinin 3. paragrafında; "ÇANKIRI YÖRESİ OYUNLARINDA HALKIMIZIN DOYDUĞUNU....." ifade etmişsiniz.

Sanırım bu ifadeyi vücut dili ile anlatırken ya siz kastettiğinizi aştınız veya Çankırı halk oyunlarına hassas olan ve bize ileten 3. şahsın duyarlılığından kaynaklanan,  yazının özü olan " Vatandaşın bu oyunlardan yaka silktiği"  cümlesi bir şekilde ağızdan çıkmış.

Tüm bunlara rağmen 1992 den beri müdürlüğünü yaptığınız kurumda 9  Usta Halk Oyunu Öğretici ile  somut neler yapıldığını da detaylı öğrenmek isteriz.

Siz Çankırı Halk Eğitim Müdürü, bizler "Çankırı Müstahdemi" olarak amacımız bir olduğunu hatırlatarak, konuyu burada kapatıyorum.

Sayın Nurettin Derelli'nin  ciddi, çok önemli öneri ve ricasının da takipcisi olacağımızın bilinmesini dileriz.

Saygılar bizden...

Çankırı Müstahdemleri adına.

İbrahim Zencirci

Düzenleyen haberci - 20.12.2011 Saat 12:59
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
ALİ YILDIRIM Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.12.2006 Saat 10:41

aslında dün bu konu üzerinde yazı yazmıştım  şimdi konunun kapandığını öğrendim yinede yazmak istedim çünkü çankırıya gönlünü vermiş ve çankırı sevdalısı müdürümüzü bu şekilde suçlanılmasına tahammül edemedim ayrıca bu konuyu dışarıda bulunan çankırılı tanıtık arkadaşlarada ve ulaşabildiklerime maille gönderdim inşallah onlarda çansaatine üye olacaklarını müdürümüze destek olacaklarını ifa ettiler

sayın müdürümüzün başarılarından kısaca yazmaya istedim

1- milli eğitim müdürlüğü okulları ve yetiştirme yurdunda halk oyunları eğitimi verilmiştir bu oyunlarda bende eğitim aldım yanlız güreş müsabakalarına katıldığım için sertifikayı alamadım yakın zamanda sertifikayı alan arkadaşımız yazısını en kısa zamanda yazacaktır.

2- en önemlisi 1998 yılında sayın müdürümüzün bir çok okulda bilgisarlı eğitim vermezken halk eğitim bilgisayar sertifikası dağıtıyordu. Ankarada ve diğer illerde çalışan çankırılı hemşerilerimiz bu sertifikayla iş imkanına kavuştu. Zor şartlara rağmen bu eğitim 1 bilgisayar 3 kişi eğitim alarak olanak sağlanmıştır

3- Kuran kursları eğitimi verilmiştir. Kuran kursları sertifikası alan öğrenciler şu an köy mezra ve kasabalarda kur' an öğreticiliğini diyanet tarafında görevlendirilerek kur' an öğrenimi sağlanılmıştır.

4- Ev ekonomisi ile ilgili kurslardada bir çok ev hanımı ek iş imkanı sağlanarak iş bulma  ve ailelere ek yardım olarak iş becerisi sağlanılmıştır.

5- Dikiş nakış kursu açılarak gelin olacak ve kendilerini yetiştirmek isteyen hanımefendilere çeyizlikleri ve ek iş imkanı sağlanılmıştır.

6- Halk oyunları ile ilgili gösteriler yapılmıştır ve halk oyunları gösteri fotoğrafları halk eğitim merkezi fotoğraf albümünde bakabilirsiniz

7- sayın müdürümüzün öğretmenlik zamanında bir çok öğrenciyi kişiliği ve öğretici şahsiyetiyle örnek olup okumasına vesile olmuştur.

8- çankırı sevdalısı olarak hiçbir çankırılıyı geri çevirmediğine ve ayrıca bir kardeş gibi ilgi gösterdiğini biliyoruz

dışarıda olan bir çankırılı olarak biz bunu dışarıdan görebiliyorsak sayın müdürümüzün çalışmalarını yakından görenler neden yazmıyor anlamış deyilim

ayrıca sayın derellinin ricasını istinaden biz ÇANKIRI YILDIZHAN YARAN EKİBİ OLARAK sayın hocamızdan destek almışızdır bu sitenin kurulum amacı çankırılı hemşerilerimizi birarada tutmak ve çankırı sorunlarını tartışmaktır. çanıkırı dernek yöneticileri bu konuyu neden müdürümüzle diyaloğa girmiyorlar çankırıyı tanıtmak için bu cevapları tartışmak daha iyi olacaktır.

ÇİVİ KÖYÜ YILDIZHAN YARAN EKİBİ OLARAK MÜDÜRÜMÜZE DESTEK VERİYORUZ

ALİ YILDIRIM

Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.12.2006 Saat 13:59
Sevgili Aliciğim, Çankırı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün çalışmaları hakkında okurları bilgilendirirken şahsımında adı geçtiği için size ufak bir bilgi vermek istedim. bendeniz Milli Eğitim Bakanlığına 38 yılını vermiş, Bakanlıkta Halk Eğitimi Genel Müdürlüğünde bir süre de görev yapmış bir ağabeyin olarak, Halk Eğitimi Merkezlerimizin hangi alanlarda hizmet verdiklerini izninizle sizden biraz daha ileri seviyede bildiğimi lütfen kabul buyurunuz. Size şimdi desem ki Halk Eğitimi Merkezleri kaç çeşit kurs açmaları gerekir diye, kurs alanlarını saymaya kalksanız alanları ile birlikte zihniniz karışır. Bu kadar kurs çeşidi içinde Çankırı insanının sosyal durumu, coğrafi durumu, ekonomik durumu gibi birçok alanlarda etütler yapıldıktan sonra açılması gereken kurslar belirlenir ve burs kurslar açılmaya başlanır. artık hangi biçki dikiş kursu kişilere gelir kaynağı olabilmektedir. amacım Çankırı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünü eleştirmek değil, müdürümüzü tenzih ederim. ayrıca, Çankırı kültürü derken hemen aklımıza yaran mı gelmeli? başka kültür değerlerimiz yok mu? önce halk eğitimin bohçasında neler var bunları halka tanıtmanın yolu (dernek, vakıf veya benzeri kuruluşlarla) temasa geçerek buralarda bohçanın içi açılmak suretiyle halkın beğenisi alınırsa taşradaki  dernek ve vakıflar elbet halk eğitimi müdürlüğü ile temasa geçer. ama mevcut uygulamada, (kültür çalışmaları) olay Çankırı'da oluyor ve Çankırı'da bitiyor. bizce istenilen amaç kültürümüzün dışarıya yansıtılması. Sevgilerimle
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.12.2006 Saat 15:26
Değerli okuyucular şimdi yazacaklarımı lütfen tartışmayı devam ettirmek maksadı ile yazdığım yanılgısına düşülmesin, maksadım bir hususu açıklamaya matuftur. Sayın Zencircinin yorumunda sayın YAMUÇ un yaptığı bir yazışmada halkımızın Çankırı yöresi oyunlarına doyduğu ifade edilmiş, bu düşünce iyi niyetle ifade edilmiş olsada gerçekten son derece yanlış bir algılamadır.Şöyleki halk oyunlarının sergilemesindeki amaç sadece şimdiki kuşaklara oyunlarımızı sergilemek değil gelecek kuşaklarada taşımaktır buda ancak devamlılıkla olur.Sayın müdürümüz bu ifadeyi zannedersem şehven kullanmıştır aksini düşünmek dahi istemiyorum.Bizim halk oyunlarımızı sürekli izlemek sadece bana değil tüm çankırılılara tarifsiz zevk verir,Urfalılar,Kastamonulular ve karedenizliler kendi yöre oyunlarını yıllardır tüm türkiyeye izlettirmelerindeki başarılarının altında bu oyunlarını genç kuşaklara öğretip sevdirmek vardır.yani devamlılık vardır.Halk oyunlarımıza doymakla karnımızın doyması karıştırılmamalıdır.Saygılarımla
Ali TAŞ
Yukarı Dön
aliosmangol Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.12.2006 Saat 00:43

Sayın İ.ZENCİRCİ

Yazınızı okuyunca hayal kırıklığına uğradım. Karakterini ve yapısını bildiğim bir insanın bu sözleri sarfetmesini şüphe ile karşıladım. her türlü iletişim aracının insanlığın hizmetinde olmasına rağmen, bizzat gidip Kemal Bey'e bu sözlerin kendisine ait olup olmadığını sordum. Aldığım cevap beni tatmin etti. Sizlerden de beklerdim ki; mevcut iletişim araçlarından yararlanarak sormanızdı.

Selamlar

Yukarı Dön
santaffe Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.12.2006 Saat 14:31

Çankırı Halk oyunları olarak literatürde bir kayıt varmı?Bunun teknik izahı mümkün mü?.Çankırı Halk oyunu olarak adlandırılan şey "seymen" kırması bir vucut çalımı mı?
    Bir ayak yarı önce bükük ve yay çizerken, diğer ayağı arkadan sürüklemek ve iki omuzu sarsarak yere pike yaparcasına pısmak dışında Çankırı halk oyunu var mı?
    Çankırı Halk oyunu olarak , tarifnamenin doğru yapıldığı bir web adresi var mı?

Serdar Sertoğlu
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek