2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Bir soru,, Haydi bilin.
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumBir soru,, Haydi bilin.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Bir soru,, Haydi bilin.
    Gönderim Zamanı: 12.01.2006 Saat 23:10

Değerli Yarenler
Sitemiz yeni görüntüsü ile çağdaş bir site görünümüne kavuştu. Kullanımı daha da kolaylaştı. Bundan önce yazdıklarımızı buraya tekrar aktarmak gerektiği düşüncesindeyim. Çünkü bu haliyle sitemizi zıyaret edenler çok olmasına rağmen burada fazla durmadan arşive geçtikleri kanısındayım.
Hele bayram ve yeni yılın verdiği rehavet ve sessizlik ile sitemizdeki durgunluğu canlandırmak için yeni konuların gündeme getirlmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu ara yazar. çizer ve eleştirmen kadromuzdaki arkadaşlarımızda yıllık sessiz kalma hakkını kullanıyorlar. Belki de bayramda fazla atıştırılan yemeklerin ve baklavaların verdiği rehavet ile siteyi ziyaret bile etmiyorlar.

Yurtdışında bayramın varlığı yokluğu belli değildir. Hele günden güne zayıflayan gelenek ve görenekler ile Türkiye'yi örnek almaya başladılar.  Artık eskisi gib çocukların Türk ailelerini dolaşıp, ellerini öptüğünü görmüyoruz. Vatan özlemi diye birşey de hissetmiyorlar. Uydu TV kanalları ile Türkiye hergün evlerinde. Türkiye'ye gidenler yalnız akraba ziyareti değil, şurdan bir kaç gün deniz kenarına gideyim diye gidiyor. Hatta eşini, dostunu görmeden gidip gelenler de çoğaldı.

Sessizlik iyidir. Yalnız bu sessizliğin ardından bir fırtına olmasın. Belçikalılarda bir deyimdir bu. Sessizlik yerine çok sesliliği tercih edelim. Düşüncelerimiz. ve görüşlerimizi sitemize aktaralım. Öyleki bazı düşünceler size, bize garip gelebilir. Fakat arayış içinde olmak yeniliklere açık olmak gerekir.

Biliyorsunuz okulda öğrencilerle güncel olayları konuşuruz. Onlar olayları  başka bir gözle incelerler. Çözümleri de çok farklıdır. çocuk felsefesinin içinde politika ve yağ olmadığı için saf ve temizdir. Biz büyüklere göre daha katkısız ve önyargısız düşünürler.

Bu fikrimi böyle yazmamın nedeni ise şu anda eğer Çankırı'da tatilde iseniz, çocuklarınızla birlikte Çankırı'yı geziniz. Onlara Çankırı hakkındaki düşüncelerini sorunuz. Çözüm için önerilerini not alınız. Hatta bu yazımın altına ''Çocuk gözüyle Çankırı - Öneriler' bölümünde onların gündeme getireceği konuları tartışmaya açalım.
Biz büyükler fazla büyük olduğumuz için sorunları da büyütüyoruz. Sorunları büyüttükçe, dallanıp, budaklandırıyoruz. Sonunda içinden çıkılmaz bir duruma getiriyoruz.

Bizim bu sessizliğimiz bozabilecek önerilerin çocuklardan, gençlerden ve bayanlardan gelmesini istiyorum.
Hatta sitemizde çocuklarımızın resimlerini boyayabileceği ve bir sayfanın olması, ilimizi- bölgemizi tanıyalım köşesi olmasını çok arzu ediyorum.

Bir ara ilimizi tanıyalım yarışması vardı sitemizde. Bir iki kez katıldım. Bilmediklerimi de öğrenmiş oldum. Bu yarışma da yeni soruların eklenmesi ile tekrar gündeme gelebilir.

Hatta ben bie soru hazırladım. Bu sorunun yanıtını bilirseniz. 2006 yılı gönlünüze göre geçsin diyorum.

Soru şöyle.( Biraz uzun)
Türkiye illeri arasında diğer illere en çok göç veren, Türkiye'nin bürokrasine güç veren, Çanakkale Şehidi en çok, Fabrika bacası yok, Ankara'ya bağırsa sesi duyulacak kadar yakın, tadı olmasa da , tuzu olan , her ne iyi şeyi varsa elinden alınmış ( tiftiği olmuş angora, Dağı'nı komşu ili almış, türküleri bile çevre illere adanmış, yeni binada ikinci katta müzesi varmış, Karatekin Bey'in adı gibi talihi de karaymış. Nasıl olmuş sa olmuş. Kırk yılda bir piyango vurmuş. Ankara- Zonguldak demiryolu bu kentte yol bulmuş. Kastamonu'nun sancağı imiş, sonra il mi olmuş. Evet il olmasına olmuş. Ama bu nasıl il ? Ne Kadıköy kadar  bir ilçe bile olamamış. Politikacılar gelmişler. Oy istemişler. Onlar da hep yanlış (?) yere vermişer. Son zamanlada iktidar partisine verecekleri ni vermişler de iktidar onlar ne vermiş ? Evet söz vermişler. Yol aççezz,, demişler...
Üniversite yapcezzz demişler.... Fabrika yapcezzz demişler..  Daha  daha ne demişler. Onu seçimleri yakından takip eden arkadaşlara sorun...

Ben size soru sordum. Yanıtlarınızı bekliyorum.
Bu ilimizi bilirseniz, Sizi ilimize davet ediyorum.
İyi bir gün geçireceğiniz bu ilimizi ziyaretinizden dolayı memnun olacağız.

Bayramınız  kutlu olsun, sevenleriniz çok olsun.

Selam, sevgi ve saygılar hepinize....

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek