2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırılı’nın Misafirperverliği
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇankırılı’nın Misafirperverliği

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırılı’nın Misafirperverliği
    Gönderim Zamanı: 02.02.2007 Saat 18:14

Değerli Yarenler

Bu yıl bildiğiniz gibi uzun ve kutsal yolculuğa çıktık. Yirmisekiz kişilik grubumuzda arkadaşlar arasında birbirimizle tanışma faslı başladı. Elbette biz de aslımızı inkar edecek değiliz ya göğsümüzü gere gere 'Çankırılıyım' dedim. Gurubumuzdaki arkadaşlara elimden geldiğince dilimin döndüğünce kısa yoldan Çankırı anlatmaya başladım. Dünyanın en büyük tuz rezervlerinden birinin Çankırı'da olduğunu belirterek söze girdim. Bir de serzenişte bulunarak: - Ankara'ya Konya'dan yakın Hakkari'den uzak bir il olarak yorumladım.

Bu yorumlarımı yaparken Belçika Virton Bölgesinde çalışan bir Mardinli (ve ismi bizde saklı ) arkadaşımız geçen yıl tatilde Çankırı'nın Sakaeli Köyü'ne arkadaşıyla gittiğini ve bu köye ve yaylasına hayran olduğunu söyleyince benim koltuklarım kabardı. O anlattıkça arkadaşlarım da dinlemeye başladılar. İki gün boyunca misafirperverlik örneğinin en güzelini gösteren Sakeli köylüleri için hatırımda kaldığı kadarı ile şu cümleleri söyledi.

' -Bizim Anadolu insanları misafirperverdir. Benim bölgemdeki insanlar da misafirperverdir. Çankırı'da ise bu misafirperverliğin daha güzelini gördüm. Bizim oradaki insanların misafirliği dilden, Çankırı insanlarının misafirperverliği ise gönülden Benim Çankırı'da yaşadığım bu olayı gerçekten size anlatmaktan mutluyum. BU duygumu beraber ziyarete gittiğim arkadaşlarıma söylesem yanlış anlaşılırdı. Fakat bu duygularımı oradaki insanları tanımayan birileriyle paylaşmak benim için daha da önemlidir. Çankırı Türkiye'nin görülmeye değer en güzel yörelerinden biri. İnşaallah gelecek yıllarda da bu şirin beldeleri görmek nasip olur.

Yazarın notu: Şu anda Ankara Keçiören'de oturan, Çankırı Orta Sakaeli Köyü'nden olan misafirperverliğin en güzel örneğini veren hemşehrimize Çankırılılar olarak teşekkür ediyoruz. Çankırı'nın tanıtımına katkıda bulunan bütün Çankırılılara teşekkür ederim.

Selam, sevgi ve saygı ile...

Düzenleyen Recep C - 02.02.2007 Saat 23:16
Yukarı Dön
Hasan ALTUN Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.02.2007 Saat 13:10

Çoğu insan Çankırı'nın yerini dahi bilmiyor...

Biz bir Çankırı'lı olarak Yarân gecelerimiz oluyor,bu gecelere İstanbul'un çeşitli semtlerinden hemşerilerimiz katılıyor.Ayrıca misafirlerde katılıyor.Örneğin Geçen Hafta Üsküdar Gazetesi Kurucusu Adnan ODABAŞ beyefendi katıldı.Yaptığı konuşmada birlik ve berabelliğinizin çok üst safhada olduğunu belirtti.Bizlerin misafirperverliğine hayran kaldığını söyledi.Daha önce Giresunda yöneticilik yaptığını ve böyle geceler olduğunu ancak bu kadar tat almadığını söyledi...

Buna vesile olarak Yarân gecelerimiz'de Çankırı Misafirperverliğini tanıtabiliriz...                   

Hasan ALTUN : Çankırı Haber

Düzenleyen Hasan ALTUN - 20.02.2007 Saat 14:37
Yukarı Dön
metaze76 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.02.2007 Saat 22:28
         Çankırılıların misafirperverliğni gidenlerin görmemesi mümkün değil.Önemli olan insanları Çankırı'ya getirebilmektir.Ben 15 yıl Çankırı'da yaşadım.Sizinle bir hatıramı paylaşmak istedim.
          Esentepe(Boyalıca Köyü) den kurban almak için gitmiştik öğrencilerden(İHL) birinin velisinden alacaktık isimlerini hatırlıyamadığım bu insanlar bize bir yandan ikramda bulunurken evin yaşlısıda bu hizmete katılmıştı ben yaşlı adamın hizmetinden rahatsız olduğumu söyleyince o şahıs misafir ev sahibinden her zaman büyüktür diyerek hizmete devam etti. Bu olayı ömrümce unutmayacağım bir hatıra olarak saklayacağım. Tüm Çankırılılara selam ve dualar ediyorum.Onca sene beni hiç incitmediler.Umarım bende onları incitmemişimdir.
   selam ve dualarımla

Düzenleyen metaze76 - 19.02.2007 Saat 22:31
Yukarı Dön
syerli18 Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.02.2007 Saat 00:39

Merhabalar, Çankırılı kendini zaten bir diğer yonuyle misafir perverliğiyle de ortaya koyuyor çünkü piknik veya yapılan şenliklere davet ettiğimiz arkaşlarımız, dostlarımız çok memnun buluyorlar beğeniyorlar çankırıyı anlatıyolar. Bizimde boyle misafir perver olarak tanınmamız grur verici tabiki... Saygılarım,

Düzenleyen syerli18 - 20.02.2007 Saat 00:40
Suaypyerli18
Yukarı Dön
ifranirfan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.02.2007 Saat 13:26
              İstanbuldan selamlar,

Hava o kadar güzel ki anlatmak imkansız. Çünkü bu gün ilk cemre düştü. Onun etkisiyle yaşama daha farklı bakış yeni bir ufuk açıldı. Yaşamda bizi içerisinde sarıp sarmalayan bir şekilde dünyanın her bir tarafına  attı. kimimiz Belçika, kimimiz kayseri , kimimiz İzmir,dünyanın dört bir tarafına dağılmışız, bunun gibi her birimiz bir tarafta . Bu kadar dağınık ve ayrı olmamıza karşın hiç bir zaman aslımızda var olan kültür ve değerlerimizi kaybetmeden yaşatıyoruz.

Bu güzel meziyetlerimiz kulaklarımıza her zaman geliyor. Bu örneklerle her yerde karşılaşıyoruz. İstanbulda yaşayan Çankırı'lı kardeşlerimiz bilir istanbul'da çankırı'yı tanımama gibi bir sorun yoktur. Hangi tarafına gitsen, ya çankırılı arkadaşları yada çankırı ile ilgili çok güzel anıları vardır. Bu da burda yaşayan kardeşlerimiz kendimize has örnek ve davranışlarımızı olduğu gibi samimi ve içten davrandığımız için herkes tarafından sevilen saygı gören hemşehrilerimiz çoktur.

Bazı arkadaşların sitemkar davranışlarını da görüyoruz. Her yaptığımız çankırı içindir.  Çankırı'lı olmak bizim için sevinç kaynağı ise belli sorumluluklarımızıda yerine getirmeliyiz. Çankırını gelişmesi ve her yönden söz sahibi ve  iyi bir noktada bulunmasını istiyorsak bütün olarak ilimizi,doğrusu ve yanlışıyla  gözden geçirebiliriz.

Sporda sanatta eğitimde her alanda çok iyi yetişmiş insana ihtiyacımız vardır. Bunlar parmakla gösterilecek kadar az olduğundan, sesimiz az çıkmaktadır. Okullarımızın başarı durumları nedir.Bu seviyeyi artırmak ve çocuklarımızın  çok iyi eğitim alması için neler yapıyoruz. Sporda nerelerdeyiz. edebiyatta, sanatta  bir bütün olarak ele aldığımızda , yerimiz neresinde tesbit edip,bunları geliştirmek ve daha ileriye götürmek için neler yapıyoruz. Elinden gelen veya potansiyeli bulunan arkadaşlarımız neler yapabilir, bunlar üzerinde yoğunlaşmalıyız. Arkadaşlarımız yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalışmalıdır. Bizim kardeşlerimiz çalışkan ve beceriklidirler . Biz bunları teşvik eder  önlerini açarsak, bunlar en iyi şekilde ilimizi temsil edeceklerdir. Biz de geçmişe bakarak yeni nesil çalışkan gençlerimizle gurur duyacağız.

Zannedersem 1976 yıllarıydı.  mevsimlerden güz vaktiydi. Çankırı ve çevresini geziyoruz. Her tarfı o kadar güzel,her tarfını anlatsak yazmakla bitmez her taşını kaldırsak bir hikaye çıkar . Yolumuz bayramören' e düştü. o kadar güzel bir yer pırıl pırıl akan bir ırmak yanında kocaman bir kayalık kayanın bulunduğu yerde çok derinlik oluşmuş kayadan uzaklaşıp ırmağa doğru giderken ,suyun derinliği azalıp, su daha berraklaşıp balıklar bile gözüküyor. çevrede yemyeşil yapraklarıyla,nazlı nazlı salınan ceviz ağaçları ve elma ağaçları var. Biz orda her tarafa çok dikkatle bakarken, orda yaşayan köylüler yanımıza geldiler. O kadar alaka ilgilenmeyi,ben hiç bir yerde görmedim . Ordan bize balıklar yakalayıp,mangal yaptılar en güzel cevizlerden ne varsa evlerinde ikram ettiler.Evlerinde yapmış oldukları pamuk gibi yumuşak  ekmeklerden getirdiler.O güzel insanlar, onlar bizim insanlarımızdı.Bu duygular  Ve misafirperverlik örneğinin en güzelini orda yaşamış olduk.

Üyelerimizden Bayramören'li bir arkadaş varsa orayla ilgili bilgilenmek istiyorum.

İrfan BÖCEK

Yukarı Dön
turgut_reis Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.03.2007 Saat 14:12
Tercüman Gazetesi Köşe Yazarı Sayın Servet KABAKLI'nın Yazısından alıntı;

Çankırı Yârenleri
Yâren-i Harput ve Yâren Meclisi...

İstanbul’da yaşayan genç Elazîzliler, bundan 10 yıl kadar önce, Elazîz ve Türkiye’nin meselelerinin çözümüne fikir üretmek gayesiyle bir araya gelmeye başlamışlardı. Bu genç kardeşlerimiz, ilk toplantılarından birine benim aracılığımla Kabaklı hocamızı davet ile sohbetinden istifade etmişlerdi. Kabaklı hoca, bu pırıl pırıl genç hemşehrileriyle bir araya gelmekten çok mesud olmuş ve bu guruba “Yâren-i Harput” adını vermişti. Bu gurup onun Hakk’a yürüyüşünden 1 yıl sonra dernekleşti ve “Yaren-i Harput Derneği” adını aldı. Başkanları Gürkan Özansoy ve değerli yönetici arkadaşlarımız, hem İstanbul’da, hem de Elazîz’de, önemli ilmî toplantılar düzenleyerek hizmetlerini sürdürüyorlar. Meselâ şimdi beşik gibi sallanan şehrimizdeki deprem tehlikesine, 3 yıl önce İstanbul’da Pof. Dr. Naci Görür’ün önderliğinde düzenledikleri “Elazığ ve Deprem Sempozyumu” ile dikkat çekmişlerdi.
İşte İSKİ Genel Müdür Yardımcısı olan Çankırılı azîz dostum İhsan Özleyen, bir gün bende “Yâren-i Harput Derneği”nin flamasını görünce, sitemle karışık şakalaşmıştı; “Yahu gakkoşluk ne kadar sizinse, yârenlik de o kadar Çankırı’nın. Şimdi de yârenliğe mi sahip çıkıyorsunuz” demişti... Bu sohbet sırasında beni bir gün Çankırılı dostların “Yâren Meclisi”ne götürmeye söz vermişti ama nerde!..
Aradan en az 3 yıl geçti... “İhsan Bey, Çankırılı hemşehrileriyle yârenlik ederken verdiği sözü unutup gitti herhalde” derken, Çankırılı bir başka azîz dostum Hasan Sesli bey tarafından, “Başağası” olduğu “Yâren Meclisi”ne davet edilmez miyim?..
İşte geçen Cumartesi gecesi Beylerbeyi Küplüce Mahallesi’nde, Çankırı Korgun Dikenli Köyü Kalkındırma Derneği’nde; Müslüman Türk ahlâkı, töresi ve hayat tarzı üzre düzenlenen “anlatılamaz yaşanır” bir “Yâren Meclisi”ne “misafir ağa” sıfatıyla iştirak ettim. Bu meclis, “Hazret-i Pîr-i Türkistan” Hoca Ahmet Yesevî meşrebince, Ahî Evren töresince, Çankırı ve çevresini irşâd eden Hacı Murad-ı Veli usulünce bir Meclis’ti. 24 Türk Boyu’nu temsilen, 8’i usta, 8’i kalfa ve 8’i çırak olmak üzere 24 yâren ağası, ocak yaktılar, biri birlerine örnek oldular. Halaylar, orta oyunlarıyla eğlendiler ama her şey Müslüman Türk’e yakışır asaletteydi... Onlarla vedalaşırken, Urfa’daki “Sıra Gecesi”, Elaziz’deki “Kürsübaşı” ve 1992 yılından itibaren Kazakistan kışlaklarında, Özbek evlerinde yaşadığım töreli “Yurt ve ocak sohbetleri”nin biri birinin aynı olduğunu görmekten duyduğum bahtiyarlığı anlattım yârenlere... Bu güzel ve ahlâklı milletin evladı olduğum için de Cenab-ı Hakk’a hamd ü senâlar ettim...
Ne Mutlu Türk'üm Diyene...
Yukarı Dön
ilday aksu Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.03.2007 Saat 22:53
Anadolu insanı saf ve temiz yürekli, merhametli , cömert insanların diyarıdır. Bağrında nice nice söz sultanları, gönül insanları, mutasavvıflar, şairler, aşıklar yetişmiştir. Biriciktir Anadolu ve insanı her şeyden önce özeldir. Onu özel kılan unsurlardan birisi  de batının köhneleşmiş maddi dayatmalarından insanı yücelten manevi olguların anadolunun genelinde ağır basmasıdır. Anadolu insanı her zaman soylu gelmiştir bana.  Onlar Allah inancını değerlerimizi bizi biz yapan değerlerimizi ayaklar altında çiğnetmezler. Çankırı da anadolunn nadide ve şanslı illerinden biridir ve daima öyle kallacaktır da.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek