2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Çevre Sorunları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - HAYRET DOĞRUSU
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumHAYRET DOĞRUSU

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
kadiryavuz Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge
Çevre Yazarı

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: HAYRET DOĞRUSU
    Gönderim Zamanı: 19.01.2006 Saat 10:24

BUDA YAPILIRMI HAYRET DO?RUSU

17.12.2005 tarihli   İlimiz kriz masası  krizde  başlıklı yazıma konu olan ölmüş, atılmış  tavukları görüntüleme,haber yapma,ilgili mercileri uyarma adına olay yerine gittiğimde belki en az virüslü olma ihtimali olan tavuklardan çok daha tehlikeli bir durumla karşılaştım !

Söz konusu yazımda belirttiğim gibi ilgili birimin duyarsızlığı lakait davranışlarının da ötesinde bir durum.Tıbbi atıkların,malzemelerin açığa atılmış olması  oldu.Burası yerleşim bölgesi burası insanlarımızın,yaşadığı alan..

İlimiz festikan mevkii  tatlı cay boyuncu çöplük durumuna getirilmiş.Daha önceki bir yazımda da değinmiştim. D.S.İ. çöplerini buraya döktüğünden,böylesi bir resmi kurumumuzun birinci derecede kollama,koruma görevini yapması gerekirken atmasını kınayan bir yazıydı.Söz konusu birimimizin de çöplerini çaya atılmış vaziyette resimlemiştim.

Tüm rezaletler birilerince az bulunmuş olmalı ki  buradaki çevre kirliliği,doğa katliamı, yer altı yer üstü sularımızın kirlenmesini az bulmuş olmalı ki çok daha fazla kirletmenin gayret ve cabası na gidilmiş.Bölgede yaşayan insanlarımız  yaşamları tehdit altında bırakılmış.

Bu kirletme bu mevkide yaşayan insanlarımızca yapılmadığı kesindir.Atıkların çok büyük bölümünü inşaat atıkları oluşturmaktadır.

Üstelik  Belediyemiz burada  ikamet eden insanlarımız için çöp konteynırları koymuş bu insanlarımız çöplerini buraya atmaktadır.Belediyemizce bu çöp konteynırları boşaltılarak şehir çöplüğüne periyodik aralıklarla dökülmektedir.

Cevre sakinleri kendi evlerinin önünü kirletmeyeceklerine  göre kim bu yüzsüzler ki  buraya çöplerini  atıyorlar.Normal sıradan vatandaşlarımız bu tıbbı malzemeleri toplu olarak atamayacaklarına göre !

Bu atıklar  ya hastanelerimiz yada sağlık ocaklarımızı atmış  olma ihtimali  var. Bu kurumlarımızda  bu konularda son derece  deneyimli kültürlü insanlarımız !                                                                                                                                                                                                                                  

Söyleyecek  bir laf bulamıyorum. Takdirini kamu oyuna bırakıyorum.Bazen sözcükler kelimeler yetersiz kalıyor.Söz konusu yerin resmi anlayana çok şeyleri söyler diyorum. saygılarımla 

Free Image Hosting at www.ImageShack.us" border="0" />

Kadir YAVUZ
Çevreci
Yukarı Dön
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.02.2006 Saat 10:44
konuya ilişkin fotoğrafı mümkün olduğunca küçülterek verdim.Bu iğrenç mazaranın sizlerin miydesini bulandırmasın diye sözüm ona sorumlular hala duyarlılık gösterip kaldırmadılar.Bu duyarsızlığı gösteren kurum veya  kurumlarımız kimse lanet okuyorum.Sözde sağlık kuruluşlarımız ( Böylesi bir atığa kişiler sahib olacağını sanmıyorum. )
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.03.2007 Saat 16:37

İLİMİZDEKİ REZALET

23.02.2007 Tarihinde ilimiz Büyük Camiinde yağmur duası yapılmıştır. Bunu ilimiz Ziraat odası Başkanlığı organize etmiştir. Gerekçesi ise kış sezonunun yağışsız geçmesi, iklimsel bozukluklardan dolayı da çiftçilerimizin mağduriyetini önleme yönelik yapılmıştır. Yağmur yağması için bir ibadettir. Ananelerimizde vardır.

Buraya kadar her şey normal, çok büyükte bir halkımızın katılımı da sağlanıp bu ibadet yerine getirilmiştir.

Kurbanları Büyük camimizin avlusunda, cami görevlilerimiz kesiyor. Kesim den hemen sonra söz konusu kurbanlar camimizin kasıl hanesine indiriliyor?(Cenazelerin yıkandığı yer) Burada yüzme parçalama, pay etme işlemleri yapılıyor.!

Oysa kasıl hanelerimiz hiçbir zaman arınık (dezenfekte) işlemine tabi tutulmuyor? Oysa her cenazemizin yıkanmasından sonra arınık işlemlerinin mutlak suretle de yapılması gerekir.

Sayın din görevlilerimiz tüm bunları bilmeleri gerekirken, bunu yapmamalarına rağmen! Üstüne üstlük burada kurbanları yüzme, Parçalama, pay etme cüretkârlıklarını, pervasızca sergiliyorlar? Hayret doğrusu?

Tüm bunlar yapılırken bir yurttaşımızın cenazesi kasıl haneye getiriliyor, yıkanmak için? Cenaze teneşir de bekliyor, görevlilerimiz hiçbir zaman görev ve sorumluluğu olmayan işlerini ıcra ediyorlar! Teneşirde cenaze beklerken?

Cenaze sahipleri can derdinde! Sayın din görevlilerimiz et derdinde?( Allah böylesi elim bir vakayı bir daha hiç birimize yaşatmaz inşallah!

Ziraat odası başkanımız bu kurbanları resmi bir harcama kaleminden almış olmalı! Nasıl oluyor da devletimizin resmi kurumları dururken, bu din görelilerimizin isniyatifleri doğrultusunda kurban etinin dağıtımı yapılıyor?

Bu kesilen kurbanlar neden Belediyemiz mezbahana sine gönderilip yüzme, parçalama işlemleri yapılmadı?

Çocuk esirgeme kurumu yurtları, Yaşlılar yurdu, Sosyal yardımlaşma gibi kurumlarımıza bu kurbanlar bağışlanmamış düşündürücü?

Sayın yetkililer bu etleri yoksul fakir insanlara dağıttık demekteler, acaba buradan bu etlere ölümcül bir mikrop bulaşsaydı! Bu insanlarımız ölselerdi! Sorumlusu kim olacaktı?

Allahtan geldi. Takdiri ilahi bu! Bunun önüne geçilmez mi diyeceklerdi?

Hayret Doğrusu!  Hayret ki ne hayret….?Bu kadarı da olur mu pes doğrusu?

Çevreci Kadir Yavuz

Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ali TAŞ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.03.2007 Saat 22:34
Kadir beyin tesbit ettikleri çevre ve sağlık rezaletlerine katılmamak mümkün değildir,ancak büyük cami gasil hanesinde meydana gelen tedbirsizlikler niçin kolaycılık gösterilip din adamlarına yükleniyor anlamadım doğrusu ,bu işi organize eden ziraat odasının ihmali bu konuda saklanmış  ve fatura kolayca din adamlarına yüklenmiş,yinede bu konularda din görevlilerimiz duyarlılık ve dikkat göstermek zorundadır.
Ali TAŞ
Yukarı Dön
Semra Zorluer Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Semra Zorluer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.03.2007 Saat 12:32
                                                AKIL ALACAK GİBİ Değil

H A Y R E T
Semra Zorluer
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.03.2007 Saat 15:35

Sayın Ali Taş arkadaşım bu hatayı Ziraat odası başkanı,  Büyük camin deki görevlilerimiz de aynı oranda hatalıdırlar? ( Şahsi kanaat ve düşüncem budur)Bu hatanın ortak failleridir. Birini göz ardı edip birini günah keçisi yapmak gibi girişimimin olduğunu sanmıyorum?

Aynı yazımda Ziraat odamızı ilgilendiren satırları cümleleri aynen alıp tekrar sunuyorum?

Ziraat odası başkanımız bu kurbanları resmi bir harcama kaleminden almış olmalı! Nasıl oluyor da devletimizin resmi kurumları dururken, bu din görelilerimizin isniyatifleri doğrultusunda kurban etinin dağıtımı yapılıyor?

Bu kesilen kurbanlar neden Belediyemiz mezbahana sine gönderilip yüzme, parçalama işlemleri yapılmadı?

Çocuk esirgeme kurumu yurtları, Yaşlılar yurdu, Sosyal yardımlaşma gibi kurumlarımıza bu kurbanlar bağışlanmamış düşündürücü?

Sayın yetkililer bu etleri yoksul fakir insanlara dağıttık demekteler, acaba buradan bu etlere ölümcül bir mikrop bulaşsaydı! Bu insanlarımız ölselerdi! Sorumlusu kim olacaktı?

Çevreci Kadir Yavuz       

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.09.2007 Saat 13:38

ALINTI   http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7244879.asp

Büyük ayıp

Paris’teki Mevlana etkinliklerine katılan Konya Turizm ve Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar topuklarına bastığı ayakkabılarını çıkarıp koltuğa bağdaş kurarak sema gösterisini izledi. Salon görevlileri Yarar’ı protokole dahil olduğu için uyaramadı.

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün yazılı mesaj göndererek kutladığı Paris’teki Mevlana’yı tanıtım etkinliklerinde Türkiye’nin imajına yakışmayan bir olay yaşandı. Barış, hoşgörü ve sevgi üzerine kurduğu felsefesiyle bilinen Mevlana için düzenlenen etkinlikler kapsamında UNESCO salonundaki Mevlevi Sema gösterisi sırasında Konya Turizm ve Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar topuklarına bastığı ayakkabılarını çıkarıp koltuğun önüne koyduktan sonra seçkin davetlilerin şaşkın bakışları arasında sandalyeye bağdaş kurarak oturdu.

PROTOKOLDE OTURDU

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, UNESCO Büyükelçimiz Ali Tuygan, Afganistan Kültür Bakanı Abdülkerim Huram, İran Bilim Teknoloji, Araştırma ve Kültür Bakanı Mehdi Zahed, Prof. Kenan Gürsoy, Prof. Talat Halman ve Prof. Mahmut Esat Kılıç’ın da hazır bulunduğu Mevlana’nın 800. doğum yıldönümü için düzenlenen Mevlevi gösterisinde protokolde Konya Valisi Osman Aydın ile birlikte yer verilen Konya İl Turizm ve Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar’ın bu hareketi hem görevliler hem de davetliler tarafından yadırgandı. Kültür Müdürü Yarar, protokol sırasında olduğu için salon görevlileri tarafından uyarılamadı.

GÖSTERİ BEĞENİLDİ

Beyaz çoraplarıyla da dikkat çeken Yarar’ın Mevlevi gösterisini bu şekilde izlemesi eleştirildi ve "Kültürün merkezi UNESCO’da üstelik Kültür müdürü olan biri modern Atatürk Türkiye’sini bu şekilde mi temsil edecekti, çok yazık" yorumları yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı "Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu"nun sema gösterisi beğeni ile izlendi ve alkışlandı.

Beyaz çoraplı müdür

Beyaz çorabıyla koltuğa bağdaş kuran Konya İl Turizm ve Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar, sema gösterisinden önce Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Konya Valisi Osman Aydın, İran ve Afganistan kültür bakanlarıyla birlikte UNESCO Büyükelçimiz Ali Tuygan’ın açılış konuşmasını dinledi.

İmam hatip mezunu din bilgisi öğretmeni

KONYA İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, uzun yıllar Meram Anadolu Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yaptı. İmam Hatip Lisesi mezunu olan Yarar, AKP iktidarıyla birlikte Kültür Müdürlüğü’ne atandı. İki bakanlığın birleştirilmesiyle İl Kültür ve Turizm Müdürü oldu. 22 Temmuz seçimleri için AKP’den milletvekili aday adayıydı. Görevinden istifa etti ancak aday olamayınca görevine geri döndü. Yarar, Mevlana’nın 733’üncü Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri çerçevesinde Şeb-i Arus törenleri için Konya’ya gelen bakan eşlerine, kentteki tarihi ve kültürel yerleri gezdirmişti. Yarar’ın, Kültür Bakanı Atilla Koç’un eşi Şadiye Koç’a gösterdiği özel ilgi ve saygı objektiflere böyle yansımıştı.

söz konusu haberin fotoğraflarını koymadım yorumsuz olarak sunuyorum

HAYRET DOĞRUSU!

Düzenleyen kadiryavuz55 - 10.09.2007 Saat 13:40
Yukarı Dön
Semra Zorluer Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Semra Zorluer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.09.2007 Saat 13:45
Hiç şaşırmadım,bekleyin bakın daha neler görecegiz.
Semra Zorluer
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.06.2010 Saat 09:12

Bu vurdum Duymazlık Niye? (Özel Haber)

Evet, 4 Haziran 2010 Saat 12.30 da gölette boğulan bir insan (1987 Doğumlu Hakan Işıldak) başkente 100 km lik bir şehirde (şu saat yani akşam 23.30) olmuş hala bulunamamışsa bu ülkede insana ne kadar değer verildiğini çok net anlamak zor değil.

ÇANKIRI HEPİMİZİN!..ESİRGEMEYİN BU GÜZELİM MEMLEKETİMİZDEN HİZMETLERİNİZİ.

Evet, 4 Haziran 2010 Saat 12.30 da gölette boğulan bir insan (1987 Doğumlu Hakan Işıldak) başkente 100 km lik bir şehirde (şu saat yani akşam 23.30) olmuş hala bulunamamışsa bu ülkede insana ne kadar değer verildiğini çok net anlamak zor değil.

Yapacak başka bir şey yok diyerek insanları azarlayıp aramayı yarın yapacağız diyerek arama çalışmalarını kestiren zihniyete teşekkürü borç biliriz. İnsana ne kadar değer verdiğinizi, verdiğimizi çok güzel örneklerle bu kurtarma operasyonunda da ispatladık ve bir kez daha yaşadık.

Çankırı da toplam kaç göl, gölet baraj var bilmiyorum ama bu şehirde sivil savunma denen bir kuruluş var, dalgıcı var, malzemesi yok bu insanlar ne iş yapar bu şehirde insana bu kadar mı değer veriliyor neden bir insan öğle vakti bir gölette boğuluyor ve bulunamıyor çok merak ediyorum.

Belki kızacaksınız bana ama acınacak halimiz var. Kalkıyoruz komşu vilayetlerden ekip, ekipman, araç, gereç istiyoruz. Soruyorum Çankırı ilimiz bu tür konularda sınıfta kaldı mı, geçti mi dersiniz bu tartışılır. Bence tartışmaya gerek yok çünkü maalesef sınıfta kaldık. Çünkü elimizi, avucumuzu ovalamaktan başka bir şey yapamadık.

Boğulan kişinin ailesi, yakınları insanı çıkarın diyor feryat ediyor biz diyoruz ki geç oldu, hava karardı diyebiliyoruz ne yapmamız lazım hizmet almak için çok merak ediyorum.

Bakınız İlimiz ve ilçelerimizde göl, göletlerimiz, barajlarımız var. Yaz ayarlıda geldi. Tatile de gireceğiz. Ağzımdan dağlara taşlara Allah böyle acıyı kimseye göstermesin. Bu tür yerlere gidecek insanların dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunuyorum. Çünkü elimizde malzememiz yok yok…

Olur ya bir gün bizlerinde başına gelebilir bu tür olaylar. Demek istiyorum ki ellerin vilayetlerinde tam donanımlı araç, gereçler varken bizim Çankırı’mız da neden yok? Neden düşünülmemiş? İllaki birilerinin boğulması mı lazım? Bu hizmeti, ihtiyaç malzemelerini çok mu görüyorsunuz bu güzel şirin yaranlar diyarım Çankırı’ma, Çankırılıma?

Sonuç da tabi ki biz insanoğullarında hatalarımız var. Yok değil. Yasak olan hiç bir şeye tenezül etmeyeceğiz. Çünkü bedeli her an ağır olabiliyor. Olay Emniyet güçlerimize haberdar ediliyor. Olay yerine intikal ediliyor. Ama gel gelelim tüm eksikliklerimiz başımıza bir felaketin gelmesi ile Çankırı’mız da gün ışığına çıkıyor. İşte bu kurtarma operasyonunda da bir eksikliğimiz daha çıktı.

Ne demiş atalarımız boğulursan büyük denizde boğul. Ama Hakan Işıldak 4 metre derinliğindeki bir gölette boğuluyor. Çankırı’mız da üç Milletvekilimiz var. Çankırı’mızın noksanlıklarını gidermeye çalışsınlar. Çankırılı bir kardeşiniz olarak Çankırı’mızın gelişmesine zarar verecek açıklamalardan kaçınmalıyız tüm dairelerimizin noksanlıklarını denetlemelisiniz, ne var yok bilmelisiniz, şayet yoksa acilen yerine koymalısınız. Bu şehir benim değil bizim. Başka Hakan lar ölmesin... Saygılarımla.

Not:Bu özel haberimle kimseleri zan altında bırakmak istemedim.Yaşanan üzüntüyü gören bir hemşehriniz olarak noksanlarımızı gördüm,not tuttum.Yetkilileri bilgilendirmek açısından kaleme aldım.Kusurum varsa af ola.

Mutlaka ateş düştüğü yeri yakar, nitekim yaktı da ! ( Allah yakınlarına sabır versin, o anne baba, kardeşler amca, dayı vb yakınları bu yaşanan süreçte çektiklerini-yaşadıklarını insan olarak düşünmek dahi kahrediyor!) İnsan olarak bu olayda olduğu gibi ilgisizlik duyarsızlıkları görünce de insan olarak insani değerlerimizden, utanç duymamak elde değil,

“Yapacak başka bir şey yok diyerek insanları azarlayıp aramayı yarın yapacağız diyerek arama çalışmalarını kestiren zihniyete teşekkürü borç biliriz. İnsana ne kadar değer verdiğinizi, verdiğimizi çok güzel örneklerle bu kurtarma operasyonunda da ispatladık ve bir kez daha yaşadık.

Sözüm ona bu işin yetkilileri sorumluları idarecileri yöneticileri siyasileri vicdanen huzur içinde, olabiliyorlar mı ? Sözün bittiği bu noktada kalemde yazmaz oluyor. Dilde söyleyemez oluyor!

Vay bu memleketin Çankırı mızın haline…

Çevreci Kadir Yavuz

Düzenleyen kadiryavuz55 - 09.06.2010 Saat 09:49
Yukarı Dön
Şeref IŞIK Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Şeref IŞIK Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.06.2010 Saat 11:17
 Sayın Kadir YAVUZ,
 Değerli hemşehrim,
Çevreci bir hemşehrim olarak  sizin bu sitede  yazmanız ve çevreye olan duyarlılığınızı bizlerle paylaşmanız bir Çankırılı/Çerkeşli olarak beni oldukça mutlu etmiştir ve eminimki benim gibi  düşünen çok hemşehrimiz vardır.Bu sitede bir yerde sizin bir açıklamanız vardı hatırlarsanız bir köy enstitüsü mezunu öğretmenle röportaj yayınlamak.Bu röportaj yapıldımı  ve yayınladınızmı?. Bilgi verirseniz çok memnun olacağım.Selamlarımla.

Düzenleyen Şeref IŞIK - 09.06.2010 Saat 11:21
Şeref IŞIK
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.06.2010 Saat 23:18

Sayın Şeref Işık

Söz konusu röportajlar elimde mevcuttur. Hem videobandı olarak, hem de cd olarak, Röportajlar yayınlanmadı. Yayınlamayı, görsel olarak tahüt eden olursa paylaşırım, internet ortamında bu röportajları yazıya dönüştürüp yayınlamayı tahüt eden olursa , Yerel ve Ulusal Basında yayınlamayı tahüt eden olursa paylaşırım. 

Bu paylaşımın Çankırı internet sayfalarında,  olması öncelikli tercihimdir. (Öncelikli tercihimse Cansaatı,org sitemizdir.)

Konuya gösterdiğiniz ilgi ve alakanız için teşekkürlerimi sunuyorum.

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.08.2010 Saat 04:19

HAYRET DOĞRUSU!                

Bu gün İlimizde bir ayıbın bir ilki daha yaşandı? Bir Okulumuz çöp Konteynırında kitap yakımı yapıldı?

Bu okulumuz un ismini yazmayacağım! Olay yeri resmini de dar bir kareden vereceğim. Bu okulda okuyan doğaya çevreye duyarlı öğrencilerimiz yıkılmasın kahrolmasın diye,

Çevreci olduklarını söyleyen Mülkü amirlerimizin birim amirlerimizin konuya yaklaşımı ne olacak doğrusu merak ediyorum?

Sayın okul yöneticisi-yöneticileri bu kitapları yakmakla-yaktırmakla neleri yok ettiniz hiç düşündünüz mü? Ülke Ekonomisine vermiş olduğunuz zarardan söz etmeyeceğim sadece doğaya çevreye verdiğiniz zararı aşağıdaki uzman kişilerce verilen yazılan bilgileri okuyun neye ne kadar zarar verdiniz?

1 ton kullanılmış kağıt çöpe atılmayıp geri kazanıldığı ve kağıt üretiminde tekrar kullanıldığı zaman;

-12400 m3 havadaki sera gazı olan karbon dioksitin bertaraf edilmesi,

-12400 m3 oksijen gazının üretilmeye devam etmesi,

-34 kişinin oksijen ihtiyacını sağlayan 17 yetişkin ağacın korunması,

-Ayda 3 ailenin tükettiği 32 m3 su tasarrufu,

-Kış aylarında ısınma amacı ile iki ailenin tüketeceği 1750 litre fuel-oil tasarrufu,

-2,4 m3 çöp depolama alanından tasarruf,

-20 ailenin bir ay süreyle tüketeceği 4100 kW/sa elektrik enerjisinden tasarruf edilebilmesi mümkündür.

OLAY YERİ FOTOĞRAFI

Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.08.2010 Saat 04:35
Kadir bey bugün sizi tebrik etmiyeceğim ! Çünkü size helal olsun diyeceğim.Bananeciliğin topluma hakim olduğu bir zamanda Çankırı adına gösterdiğiniz hassasiyeti alkışlıyorum.
Söz konusu olayla ilgili ne gibi idari işlem yapıldığını bekleyip görelim....
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı i.zencirci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.08.2010 Saat 11:49
Çankırı'da;
Bu vurdum duymazlığa idari işlem yapacak Çevre İl Müdürü var mı?

Çankırı'da;
Öğrencilere çevre bilinci aşılayacak, Okul Müdürü, Milli Eğitim Müdürü var mı?

Çankırı'da;
Lojman bahçesinde keklik beslemeyi çevrecilik sanan, bu çevre katliamı için soruşturma açabilecek; 

Vali var mı? Vali!?

VAR MI? 

"Ya devlet başa ya kuzgun leşe" 

Düzenleyen haberci - 25.08.2010 Saat 22:38
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Koray ÇAM Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Koray ÇAM Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.08.2010 Saat 13:12

Yazık... Yazık... Yazık...

Bu yazıya yorum yapmak gelmedi içimden. Ama rezalettir ve yapanların utanç duymaları gereken bir durum...

Umarım Sayın Zencirci'nin sordukları vardır Çankırı'da...

Koray ÇAM
Yukarı Dön
ozanyazar Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozanyazar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.12.2010 Saat 09:46
" Bir Okulumuz çöp Konteynırında kitap yakımı yapıldı? "

**  Kara Mizah
**  Traji komik
**  Dramatik
**  Ağlanacak halimiz

Bu sözlerin hepsi ayrı ayrı bu olaya uyar.

Hayvanları koruma derneğinin açılışında kurban kesilmesi haber oluyorsa bu hayli hayli haber olacak konu.
Acaba çocuklara, "Biz yaptık siz yapmayın. Kağıt toplamaya verilmesi gereken kitapların yakılmasının ne kadar yanlış bir şey olduğunu görmeniz için ÖRNEK OLSUN diye yakıyoruz !"  demişler midir ?

.

Düzenleyen ozanyazar - 15.12.2010 Saat 09:48
Çankırı'lı
Şair-Kısa Öykü Yazarı

Ahmet Ünal ÇAM

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.08.2011 Saat 23:53

HAYRET DOĞRU SU …???

İlimizde geçtiğimiz günler de çok ilginç bir hırsızlık olayı yerel basına, internet sayfalarına düştü!

Söz konusu haberi aşağı da sunuyorum…

1998 İla 2000 li yıllarda ilimizde yaşanan çok daha ilginç bir hırsızlık olayını da yazının sonunda ben anlatayım da görün hırsızlık neymiş!

Çankırı İli Atkaracalar İlçemiz Polis mıntıkasında bulunan bir çiftlikten yapılan hırsızlık olayı çok enteresan bir yöntemle yapıldığı ortaya çıktı.

Köpek zehirli tavuk eti ile zehirlenip 39 baş canlı hayvan çiftlikten götürüldü

Çankırı İli Atkaracalar İlçemiz Polis mıntıkasında bulunan bir çiftlikten yapılan hırsızlık olayı çok enteresan bir yöntemle yapılmıştır.

Olay Polis Asayiş bültenine şöyle yansıdı:

“07/07/2011 günü saat 23.00 ile 08/07/2011 günü saat 05.00 arasında müşteki M. Ç.’ye ait çiftlik evinden 24 adet İnek, 14 adet Buzağı, 1 adet Dananın çalındığı,  çiftlikte bulunan köpeğin zehirli tavuk eti ile zehirlenerek öldürüldüğü ve maddi zararın 100.000 TL olduğu müştekinin beyanından anlaşılmıştır!”

6 saat içerisinde yapılan bu hırsızlığın ancak motorize olarak yapıldığı, bunun da bir araçla değil 2 araçla taşınacağı düşünülebilir.

Polise yapılan başvuruya göre; böylesi bir servetin yattığı yerde insan bulunmayışı, bir veya birkaç köpeğe emanet oluşu da ayrıca düşündürücü.

Nitelikli hırsızlık neymiş Görün bakalım!

Aradan uzunca bir zaman geçti rakamlarda yanıla bilirim bunun içinde peşinen özür dilerim! Ama işin özünü anlatmaya çalışayım…

Yıl 1998 ila 2000 li yıllar da, İlimiz Ziraat Meslek Lisesin den 15 ila 20 inek aynı anda çalındı! Hastalıklı sakat ineğin se başın da ki yıları dahi çözülme den, damda bırakılmış! Diğerlerinin tamamı alınmıştı?

İlimiz Ziraat Meslek Lisesi ki etrafı Tel örgülerle çevrilidir. Girişi de çıkışı da aynı kapıdan ( Nizamiye kapısından) yapılır?

Üç vardiya çalışan görevliler vardı? Yani günün yirmi dört saati görevlisi bulunan bir işletmemiz! Yetmedi ağırın hemen yanı başında da bir de lojman mevcuttu!

Söz konusu nizamiye ile ahırın arasındaki yol uzunluğu 1 km den fazla!( Yirmi kadar okulun lojmanı var! Lojmanlarda duran Okul Md, Md. Yrd. ları ve öğretmenler durmakta, koskoca okul ve hizmet binaları mevcut okul üstüne üstlük yatılı, 300- 400 öğrenci var!) Bu inekleri yürüterek nizamiye kapısından çıkaramayacağına göre, (hırsız ve ya hırsızlar )  bir nakil aracı ile çıkartmıştır! sorusunu insan kendisine sormadan da edemiyor? İyi de o halde nizamiye kapısından bu araç nasıl girdi? Hadi diyelim ki girdi! Bu kara nakil vasıtasına nasıl bindirildi? Bu Hayvanlar, Nizamiyeden nasıl çıkartıldı… Üstelik bir ramazan ayı idi yine ramazan ayında çalınmıştı bu inekler,

Gitti gidiyor döner mi bilmem ama, hala kayıp failleri bulunamadı…

İlimiz adına ülkemiz adına bir kara mizah ????

Çevreci Kadir Yavuz       

Yukarı Dön
iseymenoğlu Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı iseymenoğlu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.08.2011 Saat 01:52
                 OLUR OLUR İNSANLIK HALİ HER ŞEY OLUR,Gerçi söz konusu olan olaylar, biraz fazlaca garip geldi ama;neyse!

Cehaletin olabileceği her yerde,eğitilmemiş, hayatla yoğrulmamış her köşede,öyle fıkralık,öyle mizah dolu öyküler çıkar ki şaşırırız hep beraber.

Toplum yeni yeni uyanmaya başladı,elbette bu gelişmeler son derece güzel.Yeni yeni boş konuşan.çok konuşan.düşünmeden savuran olmak yolundan çıkıyoruz vesselam.Değişen ,gelişmekte olan bu olaylarda hep sancı vardır.

İnsanlar layık olduğu gibi yönetilirmiş derler genelde,bu söz oldukça büyük ve kulak vermek gerekiyor herkesce.Ne yazacağımı bilemiyorum kendimce;sanki çok zor olan bilmece.

Bir yerlerde bir sorun var ammmmmma;kimbilir kimlerde,nerelerde??

Bilen beri gelsin

ÇareSİZ değilsiniz>>>>Çare SİZsiniz
İbrahim SEYMENOĞLU
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.08.2011 Saat 00:02

TÜM DÜNYANIN DERS ÇIKARTMASI GEREKEN YAŞANMIŞ BİR OLAY!

Kaynak;

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18550525.asp

Japonlar’dan insanlık dersi gibi davranış

Dünyanın dört bir yanı terör eylemleri, ayaklanmalar, saldırılar, kan ve gözyaşıyla karmakarışık bir hal almışken, Japonya'dan gelen bir haber, insanlığa dair umutların tamamen yok olmayacağının delili oluyor.

Saygılı ve yardımsever Japon halkı, deprem felaketinin ve ardından gelen tsunaminin açtığı yaraları kapamak için beş aydır serinkanlılıkla, yaşamı normale döndürmek için çabalayıp duruyor. 

JAPONLAR 11 MART DEPREMİNDE ÖLENLERİ ANDI / FOTO GALERİ

Deprem gününden bu yana Japonlar, 48 milyon dolardan fazla nakit parayı ve içlerinde toplam olarak 30 milyon dolar para bulunan binlerce kasayı yetkililere teslim etti. Böylece, deprem ve ardından gelen tsunamide kaybedilen 78 milyon dolar felaket mağdurlarına iade edilebilecek.

Tüm bu miktar, Japon halkının yıkıntılar arasında bulduğu ve kendisinin olmadığı için harcamayıp bir kenarda beklettiği paranın bir araya gelmiş hali.

Duyanları "Bunca acı ve sefilliğin ardından ben olsam bulduğum parayı teslim eder miydim?" diye bir sorgulamaya sevk eden bu örnek tutum, ülkedeki herkesin aynı anda, aynı şekilde davrandığını düşünülünce daha da hayranlık verici oluyor.

BU YAŞANAN OLAYLA TÜR EĞİTİM SİSTEMİNİN BİR             BAĞLANTISI VAR MI?  

İlimizde yaşayan Köy Enstitüleri mezunu olan elleri öpülesi minnet ve şükranla anılası öğretmenlerimizle yaptığım röportaj da hepsinin de vurgu yaptığı bir olayı paylaşıp takdiri kamuoyuna bırakacağım!   

“Köy Enstitülerimizin kapatılması için karar alındıktan sonra yetkililerce,tüm Köy Enstitülerimize Japonya dan heyetler geldi!(Bu heyette oluşturanlar Bu günkü dekan,profesör,öğretmen,öğrenci vb. eğitim görevlileri imiş bunları yıllar sonra öğrendik!O zamanlar bu olayı epeyce yadırgamıştık.doğrusu bir anlamda verememiştik!)

Bu heyet bizler gibi her gün derslere girdiler etüt çalışmalarına, katıldılar normal bir öğrenci neleri yapıyorsa o günün şartlarında neleri yapmamız gerekiyorsa bu heyette bizlerle birlikte aynı şeyleri yapıyordu, bu heyetle normal öğrenciler arasında hiçbir ayrıcalık yoktu,

Sürekli notlar tutup resimler çekiyorlardı? Köy enstitülerimiz kapanması ile bu insanlarda kendi memleketlerine gittiler! Bu arada bir şeyi gözden kaçırmamak lazım o yıllarda Japonya yerle bir olmuştu! Dünyanın en fakir en yoksul bir ülkesi aynı zamanda yaşam koşulları bakımından belki de dünyanın en kötü yaşam koşullarını yaşıyorlardı? Gerçi Bizlerin de onlardan fazla farklı bir yanımızda yoktu!

Bizler köy Enstitülerimizin kapatıp eğitim öğretim şeklini değiştirip bu günkü eğitim öğretim sistemine geçtikten sonra, Japonya bizim terk ettiğimiz eğitim öğretim sistemini Ulusal eğitim sistemi olarak Japonya da başlatmış!

Ne hikmetse bu bizim eğitim öğretim sistemimizde tartışılmadı, gündeme getirilmedi! Tarihin karanlık sayfalarında kaldı gitti!”

Bunu paylaştıktan sonra;  Japon halkının bu deprem ve tsunami felaketinden sonra yaşanan olay dünyada eşi ve benzeri gözükmeyecek tutum ve davranış; acaba bizim terk edip japonyanın kabul edip uyguladığı eğitim öğretim sistemi ile bir bağlantısı var mı?

Takdiri nı kamuoyuna bırakıyorum….

Not : Söz konusu Köy Enstitüleri mezunu öğretmenlerimizle yaptığım röportajlar elimde mevcuttur,Bu röportajları sitemizde görsel veya yazılı olarak yayınlamayı taahhüt eden olursa da paylaşmaya hazırım

Çevreci Kadir Yavuz

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı kadiryavuz55 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.12.2011 Saat 19:35

HAYRET VERİCİ BİR OLAY DA YAŞANDI ÇANKIRI DA

BİR FACİADAN DAHA KIL PAYI KURTULDUK…!!!!

Bir kamu kurumumuza ait İş makinesi ( Kepçe)  İlimiz Mareşal Çakmak İlköğretim okulunun bitişiğindeki bir elektrik direğine çarptı!

Çarpmanın etkisi ile Elektrik telleri koparak yerler düştü,Söz konusu iş makinesi hiç  bir şey olmamışçasına olay yerinden ayrılıp gitti…!

Söz konusu olay yeri üç yol ağzı bir kavşak üstüne üstlük çok merkezi bir yer olay yerine 10 metre uzakta Mareşal Çakmak İlköğretim Okulu ve apartmanla, 20 metre uzakta Özürlüler okulumuz 30 metre ilerde Kırk evler Sağlık ocağı bir o uzaklıkta da Karatekin Üniversitemizi bir bölümü mevcuttur!  

Olayın görgü tanıklarına korkulu anlar yaşattı! Tüm insanlar olsı bir felaketin önüne geçmek için hemen ilgili birimleri ve yetkilileri aramaya başladı!Cadde ve sokağa giren insanlara  balkonlardan pencerelerde çığlık çığlığa ikaz ediyor:Gelme !!!    yaklaşma!!!! Elektrik telleri koptu !!! Polisi ara..teki ara..belediyeyi ara Valiliği ara feryat figan…

Büyük bir şans eseri hiçbir kazaya neden olmadan Bedaş yetkilileri olaya el koydu!

Allahtan öğrencilerimiz dersteydi! Allahtan o anda  kopan elektrik tellerinin altında kimse  yoktu…!

Söz konusu iş makinesini kullanan kişinin olay yeri güvenliğini sağlamak için aracını olay yerinde bırakıp kendi güvenliğini, çevre güvenliğini alarak, ilgilileri aramadan olay yerini terk edip gitmesi gerçekten son derece düşündürücü…

Üstüne üstlük  bir resmi kurumumuzun aracı aracı kullananda  bir kamu görevlisi..

…..!!!!!..... HAYRET DOĞRUSU…..!!!!!!.....

OLAYDAN  BİR DAKİKA SONRAKİ OLAY YERİ

Çevreci Kadir Yavuz
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek