2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 18 Numara
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli Forum18 Numara

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: 18 Numara
    Gönderim Zamanı: 19.01.2006 Saat 22:35

Bugün, evimize 150-200 metre mesafede Belçika ve Türkiye Hentbol takımları arasında eleme maçlarının birisi daha oynandı. Milli takımımız kendi evinde oynamış gibiydi. Zira tribünleri dolduran gençlerimiz sahadaki genç millilerimize davul ve sloganları ile verdiği destek gerçekten çok güzeldi.

Gent'teki turnuvaya Brüksel'e yeni atanan Büyükelçimiz ile Anvers Başkonsolosumuz'un bizzat soyunma odalarını ziyaret edip, başarı dileklerinde bulunmaları ile hentbol takımımız oyuna daha güzel bir şekilde uyum sağladı. İlk devresi 14-14 sonuçlanan karşılaşmayı maçın son saniyelerinde attığmız tek sayı farkla kazanmış olduk.

Belçika spor otoritelerinin şans vermediği gençlerimiz salondan galip ayrılmasını bildi.

Benim burada dikkatimi çeken 18 numaralı oyuncuydu. Takımın beyni olan bu hentbolcu tesadüfen mi bu formayı giydi, yoksa Çankırı ile bir bağı olabilir mi diye merak ettim. Protokol sırasında olduğumuz için hemen yedeklere sordum ve bu kardeşimizin Tekirdağlı olduğunu öğrendim.

Kendi kendimi bir sorguladım. Neden bu onsekiz ? Damarlarımıza mı işlemiş ? Diğer hentbolcuların numaraları o kadar dikkatimi çekmedi. bu karşılaşmada Çankırı zaafı mı desem , Çankırı sevdası mı desem o duygu hemen ortaya çıktı.

Avrupalılar illerini ve bölgelerini bizim gibi sahip çıkmaları için böyle özel bir numaraları yok. Ancak birbirlerinin hangi yöreden olduklarını şivelerinden tesbit edebilirler.

Bulunduğum kentte geçen gün bir Türk manavı en iyi Gent şivesini konuşan Yabancı ödülünü aldı. 

Bu örnekle sizlere birşeyleri hatırlatmak istedim. Bölgemizde konuşulan şiveleri de korumak için ne kadar çaba sarfediyoruz ? Sözde İstanbul Türkçesi olarak sunulan Türkçemiz, hantal kent görnümündeki İstanbul'da  doğru dürüst Türkçe konuşan insanların günden güne azalması ile yazım yanlışları ile dolu altyazılar, dilini düzeltme adına yapılan cümle bozukluklarına dur diyen yok.

Çangırılı Yarenler.

Aslında şivemize ve de onsekizimize sahip çıkalım. Bizim değerlerimizdir. Size bu konuda bir örnek verip yazımı bitirmek istiyorum. Belçikalılar ile yaptığımız kültürel çalışmalar sırasında , bize ait değerleri gündeme getirdiğimde Avrupa kültürünün zaman içerisinde değişik kültürlerin etkisinde kalarak başka bir kültüre dönüşmesinden oldukça rahatsız olmaları ve bizim kültürümüze karşı ilgi duymaları bizi oldukça sevindiriyor.

Siz siz olun, şu onsekize sahip çıkın. Bu sayıyı ne 06 ya indirin ne de 34 e çıkarın lütfen.

Kısacası bu bizim kimliğinize ve kültürümüze  sahip çıkmamız demektir.

Kendinizi her zaman onsekizinde hissedeceğiniz günler sizlerin olsun.

Selam, sevgi ve saygı ile...

Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.01.2006 Saat 14:30

Sevgili Recep kardeşimin yazısından iki yıla yakın süredir Çankırı'ya gelemeyişinin özleminin nihayi noktasına ulaştığını zannediyorum ki bu da memleket sevdalılarının doğal yapısında olan bir olgudur diye düşünmekteyim. Diliyorum özlem duyduğu memleketine bir an önce sağ salim kavuşur. Dil konusundaki bozulma maalesef Türkiyede gün geçtikçe erozyona uğradığı malum. Şive kullanıma gelince (Çankırılılar için) Çankırı ile irtibatını kesmemiş insanlarımızda bendeniz bir şive erozyonu görmedim. Ancak, kendi iradesi ile irtibatını kesmiş insanlarımız şivelerini erozyona uğratmış olsalar bile bulundukları yerin şivesi ile geçmişine ait şive karışımı bir şive ortaya çıkarmış oluyorlarki bu daha komik olanı oluyor. 18 rakamına gelince, elbette her insanımız 18 rakamına o kadar alışmışlarki gördükleri yerde içlerinde istemeselerde bir kıpırtı olmaktadır. Benim de dikkatimi çeken ise Galatasaray kulübü futbol oyuncusu Necati'nin çoğunlukla 18 numaralı formayı giyişidir. Umuyorum fanatik Galatasaray takımını tutan hemşehrilerimizden birisinin merakına mucip olur ve Necatinin nereli olduğıunu öğrenir. Saygılarımla.

Yukarı Dön
endertarım Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.01.2006 Saat 20:00

G.Saray'lı Ayhan Akman Çankırılı'mı?

Bu konuda  farklı bir başlık açmak istemedim. Yukarıda yorum yapan büyüklerimizin sözlerine katılıyorum.Ancak hafızam beni yanıltmıyorsa Gs'de 18 nolu formayı Ayhan Akman giymekte. Annesinin Çerkeş'li olduğu söyleniyor. Ona hürmeten 18 numaradan vazgeçemiyor denmekte. Çok önemli bir konu değil ama  yine de bu konuda bilgisi olanlar varmı? 

Yukarı Dön
akaraabali Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.01.2006 Saat 15:12

G.Saray'lı Arif Erdem 18  

Arif Erdem,İstanbul Çankırıların çok ikamet ettiği ilçesi Zeytinburnunda futbolla başlamıştır.O yıllarda Yeşilılgazda Amatör olarak başlayan Arif Erdem Yeşilılgaz Sporun TeknikDirektörününe karşı Sempatisi üzerine ilerleyen yıllarda Galatasaray ve Milli Takımda 18 numaralı formayı giymiştir.

Ali KARAABALI
İstanbul Çankırı Gençlik Derneği(ÇAN-GENÇ)
--Aynı Toprağın Çocuklarının Buluştuğu Adres---
www.icgd.org.tr www.cankirigenclik.net
Yukarı Dön
İsa ÇİÇEK Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.01.2006 Saat 17:15

Çankırılı Futbolcular?

Recep Hocamın yazısı ve akabinde Nurettin Abinin yorumu neticesinde, Ünlü Çankırılı futbolcularımızın tesbiti ile ilgili bir konu ortaya çıktı. Gerek büyük takımlarımızda, gerekse 1.ligde oynayan Çankırılı futbolcuları bende merak etmeye başladım.

Ayrıca Çankırımızın tanıtımında Çankırıyla ilgili popüler ve revaçta olan herşeyi günyüzüne çıkarmalıyız. Bu sanatçı olur, politikacı olur, işadamı olur, sporcu olur.  Böyle bir araştırma neticesi, çocuklarımızın ve gençlerimizinde Çankırıya ve sitemize daha fazla ilgi duymasını sağlar.

Saygılarımla,
İsa ÇİÇEK
Yukarı Dön
Sadık Softa Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.01.2006 Saat 14:17

Sevgili Recep Bey çok güzel bir konuya temas etmiş. Yıllarca İstanbul şivesi diye tuturulduktan sonra yeni yeni bazı kültürel güzelliklerin farkına varılmaya başlandı. Bunun ilk farkına vararak buraya yansıtanı da zannediyorum Recep Bey oluyorlar.

İstanbul eskioden dilinin güzelliği ile örnek oluyordu. Bu eski alışkanlığından olacak, dil hususuda son zamanlarda dili bozarak, (en başta cümle sonlarındaki "r"leri atarak yeni ve entel takılmaya başladılar. bunu yazı sahasına taşımaları da dikkat çekici bir husustur.

Çankırı şivesini eskiden olduğu gibi olmasa da hala koruyor. O zenginlik hala devam ediyor. Farklılık olarak bir kaç örnek de verebiliriz. Ovacık Köyü, Çerkeş, Kızılırmak Alagöz Köyü ilk etapda aklıma gelenler.

Bir de şu Çankırılılık meselesi var. Bakın hemşehrilerimizin hemen hemen tümü bir isim duysa heyecanlanıyor. Ama daha öncede yanlış natırlamıyorsam bu sitede dile getirildi. İnsanlar Çankırı olduğunu dile getirmiyor. Tamam Belçika"dan yazılarıyla Çankırı"ya hitap eden bir Recep Cırık var, Çankırı"nın problemleri ile bile ilgileniyor, öbür insan Çankırılıyım demeye keripsiniyor. Hatta Çankırılı olduğunu ya kamufle ediyor, ya da söylemiyor. Bu insanları tesbpit etmek veya etmemek bence hiç mühim değil. Yine bu konuda bir yazımda, "Kökü olmayanın dalı olmaz." demiştim. Ben hala aynı fikirdeyim. Bir de "ne var şu Çankırı'da veya Çankırılılıkta." diyen zihniyetin zihni yapısına bitiyorum doğrusu. 

Yukarı Dön
Ercan Seker Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.01.2006 Saat 15:24
       Yukarıda Recep beyin yazısını okuyunca  18 numarayla ilgili bir anımı hatırladım.Yıl 2002 Kütahya Hava Er eğitim tugayında askerim. Acemiliğimiz bitti yemin töreni için yurdun dört bir yanından aileler bu törene katılmak akın akın geliyordu.Benim ailemde  bu törene katılmak için Çankırı'dan gelmişlerdi. Törenin ardından hafta sonunu ailelerimizle birlikte geçirdikten sonra tekrar kışlaya geri döndük.Ben ailemle vedalaşıp onları uğurlarken yanıma bir asker arkadaşın gelip bana sarılması bir oldu. Uzaktan 18 plakalı bir aracı görünce koşmuş gelmiş.O kadar memleketini özlemiş ki garibim 18 plakalı bir aracı görünce mutluluk ve heyecanını anlatamam kelimeler yetmez.Anasınımı hatırladı veya neyi hatırlattıysa bu plaka ,bana öyle bir sarılmıştı ki onun bu hasret ve özlemini bana sarılarak gidermesini hiç unutamam.
Ercan Şeker
Yukarı Dön
Ufuk KARAASLAN Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.12.2006 Saat 18:14

18 benim hassas oduğum konulardan biri.Çünki bazı insalar daha çankırının varlığından haberi yok.Buda benim 18e olan düşkünlüğümü kamçılıyo.

Yukarı Dön
Abdulmuhtalip Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.12.2006 Saat 18:24

Hemşehrilerimizin maça göstermiş olduğu ilgi beni duygulandırdı,keşke dünyanın heryerinde bu ruhu benimseyen Türk olsa,Yeni Zellanda'da,Çin'de,Polonya'da,Arjantin'de..Recep Çırık'a yazmış olduğu yazıdan ötürü teşekkürlerimi bildiriyorum.

Yer:Türkiye

Takımlar:Belçika - Türkiye

Sonuç:Türkiye Evinde Maçı 1 farkla Kazandı.

Yukarı Dön
isa özkan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.12.2006 Saat 11:16
Gurbette yaşayanlar olarak arabada,dükkanlarda herhangi bir yerde boş bulduğumuz yere bir kere 18'yapıştırız istanbulda sonu 34.....18 biten bir çok araba vardır veyahut arabanın arakasına bayrağı ile kocaman b1r yazı ile çankırılı olduğumuz belli ederiz.Çankırı sahip çıkmak 18 numarayla üst seviyelere çıkmaktadır.Herkesi 18 numaraya sahip çıkmaya davet ediyorum
isa özkan
Yukarı Dön
KESECİKLİ Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.12.2006 Saat 11:57
ARİF ERDEM ARNAVUTTUR KENDİSİ AMA ALİ KARDESIMIZINDE DEIGI GIBI CANKIRILILARIN ARASINDA KALDIGI VE EN YAKIN ARKADASLARI CANKIRILI OLDUGU ICIN 18 NUMARALI FORMAYI GIYMISTIR.YANI ZAMANDA BJK DE UCUNCU KALECILIK YAPMAKTA OLAN MUSTAFA AGABEYIMLE BERABER CIKMISLARDI ODA GONENE GOCMESINDEN DOLAYI GONEN SPORDA FUTBOL HAYATINA DEVAM ETMISTIR AMA TALIHSIZLIK SONUCU BACAGI KIRILINCA FUTBOLU BIRAKMISTIR SU ANDA BJKNIN ALTYAPISINDA GOREVLIDIR.KORGUN ILCESI KESECIK KOYUNDENDIR.AYRICA KALECI SENOL VAR CANKIRLI.
selamunaleykum cumle yarenlere
Yukarı Dön
KESECİKLİ Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.12.2006 Saat 11:59
Bende bır anımı anlatayım abı nısan ayında evlendım z.burnunda nıkahtan cıktık umranıyedekı evıme dogru gıdıyoruz tam koprude bır aracın arkasında 18 yazısını gorunce camı actım ve gıselere kadar bıraz sohbet ettım oda sasırdı bızım hanımda ama ben bayagı rahatlamıstım cunkı bır hemsehrımı gormustum.
selamunaleykum cumle yarenlere
Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.12.2006 Saat 13:44

Sayın Recep bey bende tatil dönüşü arabamla çankırıya giderken trafik kontrolu yapılmakta idi karaman ili yakınlarında bir trafik polisi arabamı durdurdu kenara çek dedi bende 1973 yılından beri ehliyeti olan vede dalgınlığım olmadıkca trafik kurallarına riayet eden bir sürücüyüm. ancak bizi kenara çektiren memur biraz oyalandıktan sonra yanıma geldi beyefendi bu araç pilakası doğrumu? evet niçin soruyorsun diye sorduğumda güldü arkadaş PİLAKANIZ 18 İLE BAŞLADIĞINI GÖRÜNCE bende ÇANKIRILIYIM pilakayı görünce sohbet etmek istedim.ÇANKIRI HASRETİ ÇEKEN SAPINA KADAR ÇANKIRILIYIM ÖZÜR DİLERİM SİZİ YOLUNUZDAN ALI KOYDUM HAL HATIRDAN SONRA ORTAK DOSTLARIMIZIN KULAKLARINI ÇINLATTIK BU ANIMI PAYLAŞMAK İSTEDİM HERŞEY ÇANKIRI İÇİN OLSUN GÖNÜLLER SEVGİYLE DOLSUN YARAN Necati ÜLKER ANKARA

Necati Ülker
Yukarı Dön
turgut_reis Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.12.2006 Saat 17:48
    HAYDİ 18 İLE BAŞLAYAN PLAKA ALMAYA.....   

Arkadaşlar kimse kusura bakmasın Çankırı dışındaki il'lerde yaşayan hemşehrilerimin 18 e olan hassasiyetlerine sonuna kadar katılıyorum. Ama gel görki hemşehrim Çankırıda ikamet ediyor ve gidiyor Ankara, İstanbul gibi illerin plakasını alıyor birde sonunu 18  istiyor. (06 .... 18) işte ben bu Çankırılılığa sığmıyor. 

Yukarıda Necati abim çok güzel anısını yazmış yollarda Çankırılı araç binlerce varken 18 le başlayan araç görmek nerdeyse zor. Çankırılım neden 18 le başlayan plaka almak istemiyor anlamak mümkün değil. Plakası 18 dışında başka bir plaka olan araç Çankırının havası kirletiyor, parkını işgal ediyor, Çankırıda oturuyor (sahte ikametle 06 alıyor) ve alım satım harçları, vergileri ve trafik cezaları hep diğer plakası olan ile gidiyor.

Çankırıda oturan hemşehrilerimi 18 'e sahip çıkmaya davet ediyorum.

Güzel Çankırımızın tanıtımı için lütfen artık Ankara'nın ne plakasını kullanalım nede gölgesinde kalalım aciz olmayalım kabuğumuzu kıralım..

Saygılarımla........

Ne Mutlu Türk'üm Diyene...
Yukarı Dön
Sevdiyar_1984 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.12.2006 Saat 01:17

Necati Ateş aslen Adanalıdır ve Galatasaray'a Adanaspor'dan transfer olmuştur. İlla ki Çankırılı bir futbolcu arıyorsanız size, Malatyaspor'un çılgın kalecisi Şenol Karagöl'ü gösterebilirim.

18 numarayı kimse Çankırılı olduğu için falan giymiyor. Olsa da giymezler, nedense Çankırılılıklar'ından utanıyorlar.

Bana göre Çankırılı futbolcu arayacağımıza Süreyya Ayhan'a sahip çıkalım ve onun yeni başarılar kazanması için destek olalım.

Bir şey daha.. Profesyonel liglerde oynayan Çankırılı futbolcu sayısı 30'a yakın fakat şu anda Çankırı Belediyespor'un kadrosunda 1 tane Çankırılı futbolcu yok. Bunu yöneticiler şöyle açıklıyor: "Çankırılı futbolcular takımı karıştırıyor!"

I L G A Z L I
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.12.2006 Saat 10:42
Ankara, Çankırı mı?
(06 mı? - 18 mi?)

http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=95& PN=1

Önceki yazı ve belge fotoğraflar burada, tıklayın görün.

Çankırı'nın plakasından "UTANAN" Çankırılıları.

Kendi futbol takımının derneği yerine, her gelen valiye yaranmak için açılan, İstanbul futbol takımlarının derneğine üye olan, "komplekslileri."

"Nerelisiniz" sorusuna, "Ankaralıyım" diyen Çankırılıları.
KINIYORUM.

İftihar (övünme, kıvanma) edeceğim başka bir şeyim olmadığı için;
ÇANKIRILILIĞIMLA ÖVÜNÜYORUM.

Düzenleyen i.zencirci - 14.12.2006 Saat 17:41
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
çelik Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.12.2006 Saat 12:57
burada olmak çok güzel hepinize sevgiler saygılar.hangiünlünün çankırılı olmasından önce insan olmasın yeğlerim.
çelik
Yukarı Dön
uzeyir Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 27.12.2006 Saat 22:20
sonu   34...... 0018 plakayı almak ıcın tumtrafık tescıl subesıne yemek soyledım 25 kısı memur ıdı subeye
Yukarı Dön
K.H.K. Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.04.2007 Saat 22:36
      Plaka konusunda size çok hak veriyorum. Bu konuda sempatik olarak kendi içimizde bir yaptırım yapabilir miyiz bilmiyorum? Ancak biz Çankırılılara yakışan küçücük de olsa kendi yöremize, kendi insanımıza, kendi gençliğimize başlamak üzere faydada bulunmaktır.

Duyarlı olmaya çağırıyorum herkesi. Ayrıca spor konusunda Çankırı gençliğinin Türkiye'de yaygın olmayan veya katılımcı çok bulunmayan bir dalda çalıştırılarak ülke bazında temsil yeteneği kazanması, ülke çapında da ön plana çıkması uygun olacaktır.  Örneğin buz pateni, eskrim, atletizm, tenis, yüzme veya başka bir dal olabilir. Örnek tivari alandan verebilirim. Almanya'da kalkınmamış, tarıma elverişli pek olmayan bir bölgede Bavyera'ya Almanlar BMW fabrikası açmışlardır. Bu sayede halkın tamamı bu sektörden geçinir olmuştur. Fabrikada çalışanlar, aileler, çalışanlara hizmet eden bakkal, manav v.b.leri ile Bavyera sadece BMW olarak bilinir. Bizde 18 ÇANKIRI'yı ön plana çıkarıp devletin bu sahada bize yatırım yapmasının önünü açmış olabiliriz.      
K.H.K.
Yukarı Dön
e.yesildal Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.03.2009 Saat 13:21
sevgili ibrahim;
18 AF 018 plakalı aracı unutmamışsındır umarım.
Sanırım bir yerlerde de yazdım bu anımı inşallah bu sitede değildir.İkinci baskı olmaz.
2002 seçimlerinde gücüm anca ona yettiğinden seçim aracı olarak kullanmak amacıyla bir minübüs satın almıştım.
Plakası 07 idi.
       Partililer bunu eleştirdi plakasını 18 yapalım dediler.Ama bir gözlem yapmıştım Çankırı' daki Tüm siyasi parti il başkanlarının araçlarının plakası 06 idi
       Ben Alanya'da ikamet ediyorum yasal olarak aracımın da 07 olması doğal ama Çankırıyı yönetenlerin plakaları 06 önce onlar değiştirsin dedim
ve ilave ettim Eğer söz konusu milliyetçilik ise
18 AF 018 plakalı araç Alanya trafiğinde dolaşıyor...
Bir daha bu konuyu açan olmadı.
ertuğrul yeşildal
Yukarı Dön
Hüseyin Gümüşok Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.03.2009 Saat 15:38

Ben Her zaman ve her yerde bunu dile getirmekten onur duyuyorum.Çübkü biliyorum ki ben onlardan farklıyım.ben ÇANKIRILI'yım.daha ne olsun bee. İmzamdada gördüğünüz gibi :

"ÇANKIRILI OLMAK AYRICALIKTIR..."
Sözkonusu Çankırıysa Gerisi Teferruattır.Çünkü, Çankırılı Olmak Ayrıcalıktır...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek