2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Söyleşiler » Çankırı Tarihine 100 Canlı Tanık
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırı Tarihine Tanık: İhsan GAFUROĞLU
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇankırı Tarihine Tanık: İhsan GAFUROĞLU

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırı Tarihine Tanık: İhsan GAFUROĞLU
    Gönderim Zamanı: 22.01.2006 Saat 23:56
İlk Yayyn: 05/10/2005 14:37:17

ÇANKIRI TARİHİNE TANIK: İhsan GAFUROĞLU
İşadamy İhsan GAFUROĞLU ile Mülakat
Mülakaty Gerçekleştiren: Nurettin DERELLİ
Ankara 01/10/2005

Tanyk: İhsan GAFUROĞLU
Doğum yeri: (Çankyry, Merkez)
Doğum tarihi: 01/04/1931

Mesleği: İşadamy
Önemli İşleri: Çağdaş Otobüs İşletmesinin Kurucusu

Sayyn İhsan Gafuroğlu kendi anlatymy ile 17 Yaşynda iş hayatyna atylyp, hiçbir zaman ve hiçbir kimseden yardym almadan işini kuran, kendi alanynda işini büyüten ve ömrü boyunca hiçbir zaman mesleğini değiştirmeyen, iş hayatynda doğru, dürüst, ailesine bağly kişilikli, kişiliğini hayatynyn her basamağynda korumasyny bilen ender hemşerilerinizdendir. Nakliyeciliği aşağyda okuyacağynyz hayat hikayesinden anlaşyldyğy kadary ile baba mesleğinden seçtiği anlaşylmaktadyr. Çankyry’myzyn taşymacylyktaki duayeni Sayyn İhsan Gafuroğlu Beye Çansaati.Org okuyuculary adyna kendisi ile yapmyş olduğum mülakat fyrsatyny bana verdiği için kendisine teşekkür ediyorum.

Sayyn İhsan Gafuroğlu; Çankyryly hemşerilerimizi (sanal olarak) bir çaty altynda toplamaya devam eden Cansaati.org sitesi son günlerde çok yönlü çalyşmalar yapmaktadyr. Bunlardan bir tanesi de Çankyry tarihine yüz canly tanyk bulma ile ilgilidir. Umuyorum siz büyüklerimizin katkylary ile Çankyry Tarihine yüz tanyğy temin ederek ulaşabildiğimiz tanyklaryn Çankyry ile ilgili verecekleri bilgi kaynaklaryna göre gelecek nesillerimize Çankyry’myzyn gelişim sürecini daha iyi tanymalary yönünde belge byrakmak arzusundayyz. İşte bu anlamda taşymacylyk ve turizm sektörü yönüyle Çankyry’ya verebildiğiniz katkylary da kapsayan ama daha çok sosyal içerikli geriye dönük olarak, birazda sizi geçmişe götürme adyna bu mülakatyn sizinle paylaşylmasyna izin verdiğiniz için Cansaati Org sitesi okuyuculary adyna teşekkür ediyorum.

Nurettin DERELLİ
Sayyn İhsan Gafuroğlu, Sizin Çankyry için taşymacylyk sektöründe bir duayen olduğunuz bilinmektedir. Bilinen bu tarafynyzla Çankyry’nyn gelişiminde ön ayak olan kişiler grubunda yer almanyz bizleri onurlandyrmaktadyr. Ancak genç yaştaki hemşerilerimiz sizin isminizi duyduklarynda şahsynyzy tanymada zorlanmaktadyrlar. Bu anlamda sizi tanytmaya yönelik izin verirseniz birkaç sorum olacaktyr.

İhsan GAFUROĞLU
Buyurunuz sizin sorularynyzy dinliyorum.

Nurettin DERELLİ
Efendim, sizi daha iyi tanyyabilmemiz yönüyle sormak istiyorum aslen nerelisiniz? Doğma olarak nerelisiniz? Büyüme olarak nerelisin?

İhsan GAFUROĞLU
Ben aslen Çankyrylyyym. Doğma büyüme Çankyry’danym ve Çankyry’nyn yerlisiyim.

Nurettin DERELLİ
Doğduğunuz evi hatyrlyyor musunuz? Doğduğunuz evi tanymaya başladyğynyzda eviniz kaç odalyydy, kullanym alanlarynyn müştemilaty nasyldy?

İhsan GAFUROĞLU
Çankyry’da Tatlypynar Mahallesinde doğdum. Doğduğum ev iki katly ahşap, üçer odaly iki katly müştemilaty da gayet güzel bir evdi.

Nurettin DERELLİ
Babanyzyn ve annenizin isim ve doğum tarihlerini bahşeder misiniz?

İhsan GAFUROĞLU
Babamyn ismi Hüseyin doğum tarihi 1898, annemin ismi Sakine doğum tarihi 1906

Nurettin DERELLİ
İlkokula başladyğynyzda öğretmeniniz kimdi? Halen yaşyyor mu? Yaşyyorsa görüşebiliyor musunuz?

İhsan GAFUROĞLU
İlkokula başladyğymda ilkokul öğretmenim Nebiye öğretmendi, soy ismini bilmiyorum, sanyyorum rahmetli oldu. (Nurettin Dereli; Allah rahmet eylesin, yaşyyorsa ömrü uzun olsun.)

Nurettin DERELLİ
Kendinizi tanymaya başladyğynyz dönemde Babanyz ne işle uğraşyrdy, ailenizin geçimini ne ile sağlardy?

İhsan GAFUROĞLU
Babamyn mesleği otel işletmekti, kendi mülkü olarak Anadolu Oteli vardy ve geçimini bu otelden sağlardyr. (Nurettin Dereli; Bu otel nerede idi.) Bu otel Çankyry’nyn merkezinde belediyenin üst kysmynda meydanda idi.

Nurettin DERELLİ
Efendim, doğup büyüdüğünüz eve komşu olan diğer evlerde yaşayan kişilerden hafyzanyzda olanlary var mydyr? Varsa komşuluk ilişlerini büyükleriniz nasyl yürütürlerdi?

İhsan GAFUROĞLU
Komşuluk ilişkileri gayet iyi idi. Komşularymyz Şeyh Hüseyin, hacy kadynlar, İsmail Hakky Karadayy, Ethem Ustalardy gayet iyi geçinirdik.

Nurettin DERELLİ
Öğrenim hayatynyzla ilgili olarak, ilkokula kaydynyzy kimin yaptyrdyğyny hatyrlyyor musunuz? Okuduğunuz bu okuldaki arkadaşlarynyzyn ismini hatyrlyyor musunuz? Hatyrlyyorsanyz birkaç isim verebilir misiniz?

İhsan GAFUROĞLU
İlkokula kaydymy dayymyn eşi Ayten Karaavcy yaptyrdy. Gazi İlkokulu idi. İlkokul arkadaşym İsmail ÇAM, Mustafa DOLMACI, Hasan KAMBERCİ, İsmail HAKKI KARADAYI, Hikmet KAÇMAZ.

Nurettin DERELLİ
Çocukluk döneminizde oyun arkadaşlarynyzla ne gibi oyunlar oynardynyz, oyun araçlarynyz nelerdi ?

İhsan GAFUROĞLU
Bunlar tellerden yapylmyş çemberli arabalar, efendim futbol topu, daha da iki kale arasynda maç yapmalar. Bunlardy aşağy yukary. (Nurettin DERELLİ; Oyun arkadaşlarynyzy hatyrlyyor musunuz?) Oyun arkadaşlarymyzy hatyrlyyorum, İsmail Çam efendim, Mustafa Dolmacy oyun arkadaşlarym aşağy yukary bunlardy.

Nurettin DERELLİ
İş hayatyna hangi yaşynyzda başladynyz ve ilk iş hayatyna hangi meslek grubunda başladynyz. Size ilk iş veren kişinin ismini biliyor musunuz? Bu kişi halen hayatta my?

İhsan GAFUROĞLU
İş hayatyma ben, küçük yaşta başladym. O zaman yaşym 17 idi. 17 yaşymda başladym. Kendime bir araba almak suretiyle Çankyry-Ankara arasynda yolcu taşyyordum. Ben kendime kendi işimi kendim verdim. (Nurettin DERELLİ; Ben sizi zaman zaman kamyon nakliyesinde de görürdüm. Bununla hangi sektöre hizmet verirdiniz kamyonla?) Evvela kamyonla Toprak Mahsulleri Ofisinin Tahmin tahliyesine başladym ve o nakliyeyi yaptym. Yine askerliğimden sonra da kamyon alarak büyük nakliye yaptyk. 1959 yylynda da Turizm Otobüs İşletmeciliğine başladym.

Nurettin DERELLİ
Birazda evlilik döneminizden bahseder misiniz? Evliliğinizi görücü usulü ile mi yaptynyz ? görücü usulü ile yapty iseniz evlilik döneminizde bu usul nasyl yapylyyordu? Yenge hanymla anlaşmaly olarak yapty iseniz daha sonraki dünürlük işlemi nasyl yapyldy?

İhsan GAFUROĞLU
İlk doğumda iki aile arasynda nişanlama durumudur. Ben bir yaşymda iken eşim doğmuş, iki aile arasynda söz kesilmiş. Bir yaşymyzdan bu tarafa 16 yaşymyza kadar söz kesmeli olarak büyüdük. (Beşik Kertmesi) ve eşim Ankara’da ortaokul imtihanlaryny bitirdikten sonra Çankyry’ya geldi. 1947 de nişanly, yyl sonunda da yani 1948 yylynda nikah ile evliliğimiz oldu. Yani 17 yaşymda evlenmiş oldum.

Nurettin DERELLİ
Gelin getirme olayy nasyl yapylyyordu? Eşinizle evlendiğinizde ayry bir ev mi açtynyz? Yoksa baba ocağyna my gelin getirdiniz? Bu usuller nasyl oluyordu?

İhsan GAFUROĞLU
Biz iç içe olduğumuz için dünürlük falan olmady. böyle bir şeyi yaşamadyk. O zaman Çankyry’nyn yaren ekibi vardy. Sohbet edilirdi o sohbette her iki taraf o yarenlerin baş ağasy babamdy, yani oğlan evi, küçük baş ağada eşimin babasy idi. Dolayysy ile her ikimiz yarenlerin içinde gelin getirme ile düğün başlady ve düğünü yaptyk.

Nurettin DERELLİ
Evlilik döneminizde taky usulü nasyldy? En kyymetli sayylan taky malzemeleri nelerdi?

İhsan GAFUROĞLU
O zamanlar taky usulü beşi biyerde altyn dediğimiz altynlarla yapylyrdy, gerdanlyklarla yapylyrdy ve Bizim Çankyry’ya has cepken dediğimiz o elbiselerle taky usulü yapylyrdy.

Nurettin DERELLİ
Aslynda rahmetli babanyzy bizzat tanyyorum. Zira benim rahmetli babamyn işletmiş olduğu dükkana komşu idiler ve babanyzyn mali durumu ve yürüttüğü işin getirisi iyi olarak görünüyordu, neden meslek seçiminde babanyzyn mesleğini yürütmeyi düşünmediniz?

İhsan GAFUROĞLU
Babamyn mesleği pasif bir meslekti yani ben genç olduğum için o otelde kendimi bağlayyp oturamazdym. Dolayysy ile bir takym araçlar içerisinde nakliyeyi seçmek suretiyle kamyonlarymy çalyştyrmaya başladym.

Nurettin DERELLİ
Nakliyecilik sektöründe ilk araç sahibi olduğunuz yyly hatyrlyyor musunuz? İlk aracynyzyn markasyny ve bu araçla ne gibi bir nakliyecilik üzerine çalyşma yaptyğynyzy hatyrlyyor musunuz? Hatyrlyyorsanyz okurlarymyzla paylaşyr mysynyz?

İhsan GAFUROĞLU
İlk aracy 1947 senesinde 1947 model Chavrolet marka 12 kişilik aracymla ben Çankyry/Ankara arasynda yolcu taşyyordum. Ve Piyade Atyş Okuluna da aracymy Cumartesi-Pazar günleri 2 günlüğüne kiralyk veriyordum. Yani ilk aracym 1947 model 12 kişilik kapty kaçty dediğimiz bir araba idi. Ondan sonra ben artyk 1949 model, 1950 model kamyonlar 1953 model kamyon, 1956/1959 model kamyonlar çalyştyrdym.

Nurettin DERELLİ
Yürütmüş olduğunuz nakliyecilik türünü daha sonra değiştirdiğiniz gözlenmektedir. Buna sebep olarak hangi olay sizi etkiledi ?

İhsan GAFUROĞLU
Ben evvela bu 1947 model Şavroleden sonra 1950 senesinde bir kamyon aldym Kamyonla Toprak Mahsulleri Ofisinde nakliye işini aldym. 1953 bir kamyon ve 1956 da bir Çankyry Vilayetine tahsis edilmiş arabalardan bir tane aldyn (Sn.Nurettin Ok’un bahsettiği araba kast ediliyor) O zaman Nurettin Ok Belediye Reisi idi. Sonuçta kamyonla nakliye işim 1959 yylyna kadar devam etti. 1959 yylynda da Çağdaş Otobüs İşletmesini kurduk. (Nurettin Dereli: İhsan ağabey, bu olayy okurlarymyzyn bilgilenmesi yönüyle biraz daha açabilir misiniz?) Tabii Dereli biraz daha detaylandyrayym.

Şimdi Çankyry’da otobüs işletmeciliği, tamamen pasifti. Çankyry Ankara’ya yakyn olmasyna rağmen Ankara’ya bir yolcu indiremiyordu. Tren ise günde bir defa o da ters saatlerde olduğu için insanlarymyzyn Ankara’ya gidip gelmesi çok zor oluyordu O zaman Çankyry’da otobüs olarak çok demode olmak suretiyle Mustafa Zencirci diye bir hemşerimiz ve birkaç arkadaşymyzla Vahit Açyncy, Mustafa Kyymaz ile birlikte otobüs işletmeciliğini çok daha güzel yapmak istedim. Ve el attym. 1959 model şavrole marka 2 kamyonumla işe giriştim. Bunlary Bursa’ya götürdüm orada karöser yaptyrdym ve işe başladyk. Bunlar devam etti. 2/4/6/10 gibi otobüs sayylaryna ulaştyk. Bu otobüs sayysyny son olarak 19 ‘a kadar çykarttym. Çankyry/Ankara ve Çankyry /İstanbul hattyny da bu şekilde açmyş oldum.

Nurettin DERELLİ
Efendim, sizin otobüsçülük işlerine başlamadan önceki yapmyş olduğunuz nakliyecilik işinde Çankyry’dan kaç kişi ayny işi yapyyordu. Hatyrlayabiliyor musunuz? Ortalama olarak sizin bu hizmet koluna başladyğynyzdaki Çankyry’da araç sayysy ne kadardy.

İhsan GAFUROĞLU
Kamyon olarak my? (N.Derelli; kamyon olarak, büyük ve küçük araç olarak?) O zamanlar Çankyry’da o kadar pek kamyon ve araç sayysy yoktu.

Nurettin DERELLİ
Daha sonra yürüttüğünüz iş koluna başlamadan önce size iş kolunuzu değiştirmenizi etkileyen olayy anlattynyz. Ancak, iş çeşidinizi değiştirirken, değişim için kararynyzy etkileyen sebepler neydi? Sizden başka kaç kişi ayny işi yapyyordu?

İhsan GAFUROĞLU
Benden önce bir otobüs işletmeciliği demeyeyim de bir otobüs yazyhanesi gibi bir şey vardy. 3-4 tane otobüsle Ankara’ya yolcu taşynyrdy. Pek derme çatma bir şeydi. Yolcular 7-8 saatte Ankara’ya zor giderlerdi. Ben bunlary gördüğüm için ben bunu yenilemek istedim ve kendime ait kendi çapymda tek başyma 1959 model şavrole ile otobüs işletmesini kurdum.

Nurettin DERELLİ
Çankyry’da aktif Turizm İşletmeciliği döneminizde firmanyzyn ady yanylmyyorsam “ÇAĞDAŞ” idi çağdaş kelimesini niçin kullandynyz ? işletmeniz bir ortaklyk işletmesi mi idi?

İhsan GAFUROĞLU
Çağdaş ismini 1958 senesinde Çankyry’da ileri gelen 5-6 esnaf ile birlikte bende beraber bir gyda toptancylyğy yaptyk. Gyda toptancylyğynyn ismini de ÇAĞDAŞ koyduk. Gyda toptancylyğy 2-3 sene yaşatyldyktan sonra arkadaşlardan ayrylmalar olunca gyda toptancylyğy kapandy ve bende o zaman Çağdaş otobüs işletmeciliğini kurmak üzere iken Çağdaş ismini otobüs işletmeciliğine verdim. Yyl 1959

Nurettin DERELLİ
Efendim, otobüs işletmeciliğinizin gelişim süreci içerisinde “YOLAǔ ve daha Sonra “HAVAN” gibi ayny meslek üzerinde otobüs firmalary ortaya çykty. Bu firmalaryn ortaya çykyşynda sizce hangi etkenler rol oynady.

İhsan GAFUROĞLU
Aslynda işletmede bulunan otobüs sahipleri Çankyry kapsamynyn içindeydi. Buna rağmen yine Çankyry’nyn ileri gelenlerinden 6 kişi syrf bana rekabet olabilmek için YOLAÇ diye bir şirket kurdular. (N.Derelli : Bu şirketin kuruculary kimlerdi?) Bu şirketin kuruculary Selahattin Bayram, Mehmet Evci, Naci Gürakan, Mustafa Yumak, Hüseyin Handyry idi. (N.Derelli: daha sonra da havan vardy.) Ondan Sonra da HAVAN şirketi çykty. Havan şirketinin de Yol aç ve diğer Ankara firmalary ile bana zarar vermek üzere rakip oldular. Epey bir mücadele verdik bu arada ben Hicaz Yolculuğunu başlattym. 8 senede kara yolundan Haç yolculuğunu N.Derelli: Peki Haç Yolculuğunu açtyğynyz tarihi hatyrlyyor musunuz? 1960 senesinde iki tane otobüsle 60 kişi Çankyry merkezden ileri gelen kişilerden 60 kişi ile kara yolu yasak olmasyna rağmen ÇAĞDAŞ OTOBÜS İŞLETMESİ’nin başyna geçerek 45 günde hicaza Çölden gittim ve geldim. Böylece bu yolu da açmyş oldum. Yani Çankyry’dan ilk karayolu ile hacca giden firma Çağdaş Otobüs İşletmesidir. Ve İlk Türk Otobüsünü Mekke’ye götürendir.

NOT: Sayyn İhsan Gafuroğlu’nun benimle yaptyğy hac yolculuğuna ilişkin yaptyğy söyleşide, şimdiki nesil yolary şimdiki yollar gibi bilebilir. O zaman çölde kum yoldan kyzgyn güneşin altynda ve araçlarymyzda şimdiki gibi soğutma tertibaty olmadan 45 günlük bir yolculukla gittik. Demek gençliğin verdiği bir dinamiklikle yaptyğym bu işi şimdi bir çylgynlyk gibi görüyorum. O kadar insanyn ilkel şarta yakyn bir teknoloji içerisinde gerçekleştirmeyi gerçekten şimdi bir çylgynlyk olarak görmekteyim ama diğer taraftan da mutluyum. Hiç olmazsa hemşerilerimizin haç yolculuğuna gidişlerine bir ufuk açmyş oldum. Yoksa daha önce çok gidiş gelişlerinde çok eziyet çekmekte idiler.

Nurettin DERELLİ
Bu belirttiğim otobüs firmalary ticari hayatlaryny sürdürmeleri karşysynda oluşan rekabet ortamynda dahi halktan yine de sizin kurduğunuz ÇAĞDAŞ otobüslerine ilginin eksilmediği görülmektedir. Keza el değiştirmesi uzun yyllara dayansa da halktan ayny ilgiyi görmeye devam etmektedir. Ancak, ÇAĞDAŞ TURİZM OTOBÜS İŞLETMESİ kendi getirisi yönüyle tam üst seviyelerde iken bu şirketin kurucusu Sayyn İhsan Gafuroğlu birden ortadan yok oluyor ve ticari hayatyny Ankara’da yine nakliyeciliğin başka bir türü ile sürdürmeye başlyyor. Bu olayyn sebebi nedir ki? Canlylarda bir güdü vardyr. Her canly dünyaya getirdiği yaratyğyny korur ve kollar. Bunlaryn içinde en mükemmel yaratyk insan olduğuna göre bu örneklemeden yola çykarsak kurmuş olduğunuz nakliye firmasy ticari hayatynyn tam zirvesinde iken neden bu iş kolunu aniden byraktynyz?

İhsan GAFUROĞLU
[Çağdaş otobüs firmasy 1959 da kurulduktan 3 sene sonra yani 1962 senesinde Yol aç ve Havan şirketlerinin karşymyza çykmasy ile birlikte her geçen gün bize zarar verdiler. Bu ticari zarary senelerce büyük bir mücadele ile çektikten sonra ancak 1968 senesinin son aylaryna kadar dayandym. Tabii bu hicaz yolculuğu bu rekabetlerin karşysynda sykynty gördük, tabii bu sykynty karşysynda da (Kayda alynmayan söyleşide, hicaz yolculuğunun kum yol üzerinde yapylmasy ile kumun araçlara büyük zarar vermesi sonucu bunlaryn bakymy da oldukça yüksek masraf getirdiği söylenmiştir) bu işin artyk devri gerektiğini düşünerek işi devrettim ve Ankara’daki arkadaşlarymla görüşerek Ankara’da başka bir iş kolu kurmak üzere Çankyry’dan ayryldym ve Ankara’ya geldim.

Nurettin DERELLİ
Çankyry halkynyn seyahatlerinde bir ilk olmanyz dolayysy ile halk sizi hala seviyor ve sayyyor: Ancak, birde size kyrgynlyklary var ? siz Çankyry’da Çağdaş Turizm Otobüsleri işletmeciliğinde duayenliğinizi devam ettirirken ve ticaret şeklinizin size iyi para kazandyrdyğy bir dönemde aniden Çankyry’yy terk ederek Ankara’ya yerleştiniz. Ankara’ya yerleşmenize ticari açydan bir zorunluluğunuz var myydy? Ankara’ya kurduğunuz iş düzenini ayny şekilde Çankyry’ya kurmanyzyn bir sakyncasy my vardy?

İhsan GAFUROĞLU
Biraz öncede söylediğim gibi, bu rekabetlerden dolayy şirket büyük zarar gördü. Bu zararlardan dolayy Çankyry’nyn başka kendi gözümle gördüğüm başka bir iş kolu da yoktu. Bu iş kolu olmadyğy için Çankyry’da çok küçük bir vilayet olduğundan açylmamyn gerektiğini anladym ve Çankyry’yy otobüsleri devretmek suretiyle Ankara’ya yerleşmiş oldum.

Nurettin DERELLİ
Çağdaş otobüslerinin kurucusu olarak, bu sektörü Çankyry’ya ilk yerleştirdiğinizde en büyük desteği kimden gördünüz ve Otobüsçülük işletmesi fikrini size kim verdi. Bu fikri veren kişiyi hatyrlyyor musunuz?

İhsan GAFUROĞLU
Ben kimseden destek görmedim. Ben kendi başyma kendim kurdum bu şirketi ve tek başyma çalyştym.

Nurettin DERELLİ
Kurduğunuz işlemenin hedefinde Turizm yatmyş olmaly ki Çağdaş otobüsleri Turizm İşletmeciliği tabelasy ile bu sektörde iş yapyyordunuz. Ancak, Çankyry Turizminin gelişmesini sadece Ankara/İstanbul /Çankyry arasynda insan taşymayy my o zamana göre turizm olarak algyladynyz. Bunun dyşynda Çankyry’nyn bakir yerlerini turizme kazandyrarak ayry bir iş kolunu hayata geçiremeyişinizin sebebi neydi?

İhsan GAFUROĞLU
Çankyry’da başka bir turizm üzerinde bir yer görülmemekte idi. Şu an bile görülmemektedir. O yüzden yalnyz ve yalnyz turizm olarak bir haç yolculuğunu açtym. İstanbul’un hiç geçmez kenti olan Çankyry’dan İstanbul yolunu açtym. Dolayysy ile de Çankyry'da böyle bir turizm yönüyle de başka bir hizmetim yoktur.

Nurettin DERELLİ
Çankyry’dan ayryldyğynyz günden bu yana Çankyry’ya syk syk gidip gelir misiniz? En son hangi tarihte Çankyry’ya misafir oldunuz ?

İhsan GAFUROĞLU
Çankyry benim toprağymdyr. Syk syk gider gelirim eşimin ablasy da oradadyr. Onu da ziyaret ederiz. Mezarlarymyzy ziyaret ederiz, eski arkadaşlarymyn hayatta olanlary ile teker teker görüşürüm en son Çankyry’ya 2005 senesinin Nisan ayynda gittim. Tekrardan yine birkaç gün sonra gideceğim.

Nurettin DERELLİ
Çankyry’ya gidişlerinizde syklykla hangi arkadaşynyzy ziyaret edersiniz, En çok nereleri ziyaret edersiniz?

İhsan GAFUROĞLU
Çankyry’da benim emsallerimden az arkadaşym kaldy onlary hep ziyaret eder onlarla sohbet ederim. Syklykla en çok İsmail Çam, Mustafa Dolmacyya giderim, Selahattin Bayram’a giderim, Ahmet Patat’a giderim, Ali Güzel’e giderim.

Nurettin DERELLİ
Çankyry’dan ayryldyğynyz günden günümüze, Çankyry’nyn gelişim sürecini değerlendirmeye alyrsanyz Tarihi yapylary ile, insanlarymyzyn sosyal yapylary ile, şehrin gelişimi ile, örf/adetlerimizde bir değişim gözlüyor musunuz? Gözlemleriniz arasynda sizi daha çok etkileyen etkenler nelerdir?

İhsan GAFUROĞLU
Ben ayryldyktan sonra Çankyry’daki tarihi yapylarda çok büyük değişmeler var. Daha önce tanyyamadyğymyz tarihi yerlerini çykaryp turizme açylmyş olmasyny gördüm memnun oldum. Yine gözlemliyorum da bunlary bunlaryn daha çok beni etkileyenler arasyndaki tarihi eserlerimizden 4-5 tane Çankyry’nyn içinde tarihi eserlerimiz vardyr diğer yatyrlarymyz vardyr her gittiğimde oralary ziyaret ederim.

Nurettin DERELLİ
Size 2005 yyly içinde Çankyry’da bir iş kurunuz dediklerini varsayarsak önceliği hangi iş koluna verirsiniz? Çankyry’nyn coğrafi yapysyna, sosyal yapysyna, insan yapysyna göre;

İhsan GAFUROĞLU
Ben kendi mesleğim olarak ancak nakliyeyi biliyorum. Ama ben bu yaştan sonra da Çankyry’da bir iş kurmasyny düşünmüyorum. (N.Derelli: efendim yaş grubunuz olarak bir şey demiyoruz ama bir iş adamy olarak sizin iş hayaty ile ilgili bir gözleminiz vardyr sonuç itibariyle şimdi Çankyry’nyn mevcut yapysyny dikkate aldyğymyzda Çankyry’nyn gelişimi yönüyle iş adamy gözüyle bakarsanyz hangi iş kolunun kurulmasy gerekir diye düşünürsünüz?) Çankyry’da verim olarak bir Pirinç çeltik üzerinde pek iyi bir randyman alynacağyny biliyorum. Birde bizim eski dokumalarymyzdan yola çykarak tekstil fabrikasynyn iş yapacağyny sanyyorum. Pek de bunlaryn dyşynda başka bir şey aklyma gelmiyor.

Nurettin DERELLİ
Efendim, siz Çankyry’dan ayrylaly hayli zaman geçti. Çankyry’ya karşy bir özlem duyuyor musunuz? Duyuyorsanyz, daha çok neye özlem duyuyorsunuz?

İhsan GAFUROĞLU
Çankyry kendi doğup büyüdüğümüz memleketimiz. Bu yüzden her zaman özlemini duyuyorum en çok neye özlem duyuyorum. Eski arkadaşlarymla eski günlerin yaşatylmasyna özlem duyuyorum. Eski günlerin daha iyi olduğunu bildiğim için onlarla beraber eski günlerimizin devam ettirilmesini özlüyorum.

Nurettin DERELLİ
Ankara’ya yerleştiğiniz günden bu güne yaşadyğynyz olaylary dikkate aldyğynyzda keşke Çankyry’da kalsaydyk diye hayyflandyğynyz anlar oluyor mu?

İhsan GAFUROĞLU
Tabii oluyor olmaz my? olacaktyr da fakat Çankyry’da kalsa idim Ankara’ya yerleştiğimde Uluslar arasy nakliyaty kuramazdym ve onu kurduğuma da çok memnunum. Bütün Avrupa’yy Orta doğuda bu nakliyatyn başynda durarak yaşadym. .En az 10-12 sene bu uluslar arasy nakliyaty çalyştyrdym. “Gafuroğlu Uluslar arasy Nakliyat) dolayysy ile Çankyry’da kalmadyğyma da üzgün değildim. Kalsa idim bu günleri yaşayamazdym.

Nurettin DERELLİ
Çankyry’nyn dünü ile bu gününü karşylaştyrdyğynyzda sosyal-ekonomik olarak hangi alanda gelişmeler ve hangi alanda gerilemeler dikkatinizi çekmekte ?

İhsan GAFUROĞLU
Dünü ile bugünü karşylaştyryrsak, Çankyry’myz görünüm olarak çok küçük bir vilayettir. Komşu Vilayetlerden de daha küçüktü. Aslynda Çankyry’da daha önceden büyük bir göz vardy. Bu göç daha ziyade Kyrykkale, Karabük, İstanbul, Ankara gibi yerlere gidiyordu. Ama şimdi Çankyry’nyn nüfusu 3-5 kat daha artty. Şimdi Çankyry’da komşu vilayetler ayaryna geldi. Gayet iyi bir ortam yaşandy ve dolayysyyla Çankyry şu an yerini bulmuştur diyorum.

Nurettin DERELLİ
Efendim, Çankyry’ya gittiğimizde bu gün el değiştirmiş olmasyna rağmen anylarda kalmasy adyna Çağdaş Otobüsleri tabelasy halen yerini korumaktadyr. Ancak, Gafuroğlu ismini yaşatacak Çankyry’ya bir eser byrakmayy düşünüyor musunuz?

İhsan GAFUROĞLU
En büyük bir işletme olarak oraya ÇAĞDAŞ’I byrakmyştym. Ve benden sonra çağdaş şu an bile halen çalyşmaktadyr. Fakat bundan başka bir eser byrakmayy da düşünmedim. Bana göre benim tarafymdan byrakylacak başka bir eserde yoktur. Benim mesleğim olarak otobüs işletmeciliği vardyr.

Nurettin DERELLİ
Sayyn Gafuroğlu müsaadeniz olursa sizinle birde minik bir siyasi sohbet de yapmak istiyorum. Sayyn Gofuroğlu izniniz olursa sizinle minik bir siyaset sohbeti de yapmak istiyorum. Çankyry siyasetinde şöyle sizin Çağdaş Otobüsleri patronluğunuz dönemi de dahil hani bir sözümüz vardyr zengine rağbet, bu gün içinde geçerli bir söz aslynda, siyasi partilere baktyğymyzda öncelikle milletvekili ve belediye başkanlyğy adaylyklaryna aday göstermelerinde öncelikle zenginlik aramaktalar. İşte mevcut siyasi oluşuma bu felsefeden bakacak olursak, sizin otobüsçülükte en popüler döneminiz içinde siyaset mevsimleri geldi geçti. İşte bu döneminiz içinde Size gel bizim partiden aday ol diye bir teklif geldi mi? Geldi ise olayy nasyl değerlendirdiniz geldi ise bu olayy nasyl değerlendirirsiniz.

İhsan GAFUROĞLU
Ben siyasete daha sonra atyldym. Evvela nakliye, nakliyeden sonra otobüs işletmeciliği, otobüs işletmesinden sonra da siyasete girdik ve 1966 senesinde Belediye Reis seçimlerine girdim. Belediye Reis seçimlerinde de o zaman Milliyetçi Köylü Millet Partisi vardy onun adayy idim. Ve benim karşymda da Demokrat Parti adayy Rahmetli Ali İnandyk vardy. Dolayysyyla biz ikimiz belediye reisliğine adaylyğymyzy koyduk. O zaman Sayyn Nurettin Ok beyde bizim Köylü Millet Partisinin adayy idi. Bu syrada ikimiz belediye reisliği için uğraş veriyorduk. Seçim aşamasynda Nurettin Ok Demokrat Partiye geçti. Bende Köylü Millet Partisinde yalnyz kaldym. Seçimlere girdim ben tam kazanmak üzereydim. Köylü Millet Partisinin bir ambleminden dolayy bazy şayialaryn çykmasy üzerine kapanmasy gibi laflar üzerine Sandyklaryn tam kapanmasy saatinde beni bu olaydan dolayy benim şeylerimi durdurdular o yüzden de ben 186 oyla kaybettim ve sayyn Ali İnandyk kazandy, ve bundan sonrada ben siyaseti biraz boşar gibi oldum. Ondan sonra Milletvekili seçimlerine girdim. N.Derelli: Kaç yylynda Yyl 1987 filan doğruyol partisinden girdim. Bu partiden ben, Nurettin Ok, Gürhan Titrek ve daha birçok arkadaşlarymyz girdi fakat o yyl Doğruyol Partisi seçimleri kazanamady böylece bende milletvekili olamadym. Fakat ben siyaset olarak başka bir atylymlarda da bulunmadym.

Nurettin DERELLİ
Çankyry’da sizin Çankyry’yy Çankyry olarak tanydyğynyz tarihten bu tarafa siyasetle iştigal eden değerli siyasilerimiz layyğy veçhile Çankyry’ya beklenen hizmetleri sunabilmişler midir?

İhsan GAFUROĞLU
Evet, bizim Çankyry’ya siyasilerimiz hakikaten ellerinden geldiği şekilde layyğy veçhile en güzel şekilde hizmetlerini yapmyşlardyr. Bunlardan en ileri gelen arkadaşym can ciğer dostum arkadaşym Nurettin Ok’tur. Çankyry’ya yapylmayan şeyleri yapmyştyr. Kendisi Türkiye çapynda sevilen ve sayylan kişidir. Onun yanyndaki arkadaşlarda yine Çankyry’ya büyük hizmetler vermişlerdir. Bunlaryn Çankyry’ya vermiş olduklary hizmetlerden dolayy kendilerine teşekkür ediyorum.

Nurettin DERELLİ
Çankyry’nyn gelişiminde siyasilerimizin dönemleri içinde alt yapylary sizce yeterli mi idi? Yani sizin aday olduğunuz dönemlerde dahil

İhsan GAFUROĞLU
Birkaç arkadaşymyz hariç diğerlerinin alt yapylary gayet iyi idi. Yeterlilikten de daha fazla idi. Çünkü Çankyry’nyn gelişmesinde çok büyük emek veren bir iki arkadaşyn demin de söyledim bunlar Nurettin Ok’la Gürhan Titrektir. Bunlar gayet iyi Çankyry’nyn hizmetinde güzel hizmetler vermişlerdir. Ama bunlaryn haricinde alt yapylary yeterli arkadaşymyz çykmamyştyr.

Nurettin DERELLİ
Son dönemlerde siyasilerimize dönüp baktyğymyzda, Çankyry’yy hiç tanymayan, il hudutlary içinde bildiği 3-5 köyü geçmeyen kişilerin aday olduğu, seçildikten sonra da tanymaya çalyştyğy gözlenmektedir. Sizce, Çankyry’nyn siyasetine soyunan adaylarymyzda ne gibi özelliklerin olmasyny beklersiniz.

İhsan GAFUROĞLU
Bu son dönemlerde pek Çankyry ile ilgim olmady. Ben Çankyry’dan 1969 senesinde ayryldym. Dolayysy ile 35 senelik bir ayrylyğym söz konusudur. Bu 35 senelik ayrylyğym sürecinde Çankyry’da duyuyorum ama pek şey yapamyyorum hakikaten köyleri gezmeyen, vatandaşlarla konuşmayan, Çankyry için kendini hizmet için veren olmadyğyny tanyyorum ve duyuyorum bunlary. Çankyry için siyasete soyunan adaylarymyz hakikaten kendi özelliklerinin daha iyi olmasyny isteyen bir kişiyim.

Nurettin DERELLİ
Efendim, sizi yorduğumuzun farkyndayym. Ancak, vermiş olduğunuz bilgiler gelecek neslimizin gelişmesine büyük katky sağlayacaktyr. Buna inanarak 100 tanyk projesini hayata geçirmeye çalyştyk. Yaptyğynyz katkyya Cansaati Org üyeleri olarak teşekkür ediyoruz. Son olarak söylemek istediğiniz bir konu varsa lütfen buyurunuz

İhsan GAFUROĞLU
Söylemek istediğim konularyn hepsini bana soru olarak sordunuz. Aşağy yukary bir noksan kalmady. Ama bunun haricinde eğer, kendi özel yaşantymla ilgili yahut görmüş olduğum tecrübelerden ufak bir şey aktarmak istersem. Onlary da ben söyleyeyim. Benim hayatym çok değişik, çok mücadeleli, çok geniş imkanlara sahip bir hayat sürdüm. Bu hayat benim evliliğimden başlady bu evliliğimden sonra askerliğimin devamy ile en yüksek bir komuta veren Kara Kuvvetler Komutanynyn Orgeneral Sayyn Şükrü Kanat’yn yanynda olmak üzere 2 sene hizmet vermem, bunun haricinde askerden dönmem, onun askerlikten dönmem sonucu nakliyeye başlamam, büyük bir otobüs şirketi kurmam, Ankara’ya göç etmem, Ankara’da Büyük Tyr İşletmesi kurmam, bu tyr işletmesiyle beraber Gafuroğlu Uluslar arasy Nakliyat ve Ticaret Anonim Şirketini kurmam. Ve bununla beraber 35-40 tane TIR yapmam ve bu filoyu 4-5 sene gibi Uluslar arasy nakliyatla tüm Avrupa’yy, dolaşmam, Orta Doğuyu dolaşmam ve oralara nakliye yapmam beni en yüksek bir tecrübenin zirvesine çykartmyştyr. Bunlar benim için yeterlidir. Ben aşağy yukary 55-60 senedir çalyşan bir kişiyim. Şu an yaşym 75 dir. Ve bu yaş süresince de hayatta yapmadyğym, görmediğim gezmediğim, yardymda bulunmadyğym hiçbir şey kalmamyştyr. Çankyry’ya verilen hizmetin haricinde, yapylmasy gereken tüm yardymlary hiç eksiksiz ve geri durmamak suretiyle tüm arkadaşlarymla beraber her şeyi yapmyşymdyr. Bunun haricinde diyecek bir şey yok ama sorarsanyz –ben yine cevap veririm.

Nurettin DERELLİ
Şu anda kaç evlada sahipsiniz?

İhsan GAFUROĞLU
Şu anda iki oğlan iki kyz olmak üzere 4 evlada sahibim.

Nurettin DERELLİ
Siz iyi bir baba mysynyz?

İhsan GAFUROĞLU
Ben kendimi çok iyi bir baba olarak biliyorum. Eşimin de kendisinin çok iyi bir anne olarak bildiğime kaniyim. İyi bir baba olduğuma inandyğym şuradan geliyor bana, her evladyn üzerinde yapylmasy gereken gerek okumalary, gerek geliştirilmeleri yetiştirilmeleri, gerek hayata atylmalary bakymyndan kendimizi tamamen üzerlerine vermiş onlarla beraber en iyi şekilde yetiştirmişizdir. En iyi baba olarak, en iyi anne olarak bildiğimi gayet iyi biliyorum ve görüyorum.

Nurettin DERELLİ
Efendim, benim ricamy kyrmadynyz, beni evinize konuk ettiniz. Öncelikle Cansaati.Org okurlary ve şahsym adyna teşekkür ediyorum. Bir gününüzü bizim için ayyrdynyz. Buna özellikle verdiğiniz bilgilere müteşekkirim. Ayryca, sizi hayatynyz boyunca böyle mutlu, sağlykly geçirmenizi diliyorum. Saygylarymla.

İhsan GAFUROĞLU
Sayyn Derelli, ben de öncelikle size teşekkür ediyorum. Haneme geldiniz konuk oldunuz. Bizleri sevindirdiniz. Ne mutlu ki bana yyllar sonra hatyrlanmam inanynyz ki beni ve ailemi çok mutlu etmiştir. Vasytanyzla tüm hemşerilerime sevgi ve saygylarymy sunuyorum. Bu hizmetinizden dolayy sizi tebrik ediyor başarylar diliyorum.

Nurettin DERELLİ
Değerli okurlarym, kabul edilir veya edilmez, Sayyn İhsan Gafuroğlu bey tartyşmasyz olarak Çankyry Otobüs İşletmelerinin ilk duayenlerindendir.

Sayyn İhsan Gafuroğlu beyle Cansaati.Org’un 100 canly tanyk projesi kapsamynda yaptyğym bu röportajda hiçbir yorum getirmedim. Umuyorum Çankyry’myzyn gelişiminde çaba gösteren bu değerli büyüğümüzün hayat hikayesi okurlarymyza bir örnek teşkil eder, Saygylarymla.

Düzenleyen ahmetgulsen - 23.01.2006 Saat 00:03
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.01.2006 Saat 23:58

2005 yylynda eski versiyonda yeralan yorumlar.

Reply author: korgun
Date: 05/10/2005 15:56:11
Nurettin Abi Sayyn İhsan GAFUROĞLU ile yaptyğy mülakatla yine harika bir iş çykardy.
Bu keyifli söyleşiyi gerçekleştiren Nurettin abiyi tebrik ederken Sayyn İhsan Gafuroğlu’na da sağlykly uzun ömürler diliyorum.
Kendi ifadesiyle uzun süredir Çankyry dyşynda olduğundan yeni kuşağyn tanymasy adyna çok önemli bir belge niteliğinde bu söyleşi...
(Çağdaş ismi gibi , firmada çalyşan şoförlerden de o dönem ismi öne çykan synyf arkadaşymyn babasy Rahmetli Boduroğlu’nu da burada anmak isterim).

Reply author: ayyildiz
Date: 05/10/2005 17:13:50
Röportajdanda anlaşylyyorki İhsan Beyefendi Çankyry dyşyna çykmasa dyşa dönük atylymyny yapamayacakty.Demekki yeri ve zamany gelince sağlykly iş büyütebilmek için mutlaka aktif ve hareketli bir şehire üslenmek icap ediyor. Gafuroğlu ismi asla unutulmazlar arasyndadyr . Bende bazen bu aile acaba nerde derdim . Çok güzel bir röportaj olmuş. Nurettin Derelli Beyede tebrik ve teşekkür ederiz. Çankyry dyşyndada olsa böyle kyymetli ve ciddi iş adamy hemşehrilerimizin çoğalmasy mutlakaki Çankyry kalkynmasyna tesir edecektir.İnşallah İhsan beyin çocuklaryda bu bayrağy başaryyla taşyr.

Reply author: izencirci
Date: 05/10/2005 17:19:46
Sayyn Nurettin Derelli
Çankyry'nyn Tarihin de iz byrakmyş büyüğümüz Sayyn İhsan Gofuroğlu ile yaptyğynyz söyleşi her zamanki gibi dört dörtlük olmuş.Elinize kaleminize sağlyk.Bizleri anylara, çocukluğumuza götürdünüz. Sayyn İhsan Gofuroğlu'na sağlykly ve uzun ömürler diliyorum.
Aşağydaki fotoğrafta,Sayyn Gofuroğlu'nun yukarda bahsettiği, her ikiside rahmetli olan babasy ve kayyn babasynyn bulunmaktadyr.

Sol en önde ayaklaryny uzatmyş Mustafa İPEK, yanynda eli tesbihli Hüseyin GOFUROĞLU

Düzenleyen - izencirci on 05/10/2005 17:31:02

Reply author: forvet
Date: 05/10/2005 20:45:10
Adyny ilk kez bu görüşmeden öğrendiğim büyüğümüze bende nice uzun ömürler diler ellerinden öperim.Yalnyz Gafuroğlumu , Gofuroğlumu ? İlk tanytymyndada Gofuroğlu yazyyordu.

Reply author: Recep Cirik
Date: 06/10/2005 00:40:54
Sayyn Derelli
Tebrik ve teşekkürler ile başlyyorum sözüme.
Sayyn Gafuroğlu Bey'e de uzun ve sağlykly bir ömür diliyorum.
Çankyrymyz'da gyda ve otobüs firmasy ismi olarak kullanylan ÇAĞDAŞ sözcüğünü kazandyrdyklary için Gafuroğlu ekibine teşekkür borçluyuz.
Çankyry'ly dilseverlerden Sayyn Tahsin Melan'yn uğraşylarynda dile verdiği önemde sayyn Gafuroğlu'nun katkysy nedir bilmiyorum ama, ayny kaşyktan aş yemeselerde ayny çeşmeden su içtikleri kesindir.
İşyerlerine Türkçe isim koyarak dilimizi koruyan herkese selam, sevgi ve saygylar.

Reply author: Van Basten
Date: 06/10/2005 16:11:55
İhsan amca iyi bir iş adamy olduğu kadar ayny zamanda bu röportajdaki her cümlesindende anlaşylacağy gibi tam bir Çankyry beyefendisi.Otoriter, disiplinli ve bir o kadarda insancyl bir portre.
En çok ilgimi çeken /Birde bizim eski dokumalarymyzdan yola çykarak tekstil fabrikasynyn iş yapacağyny sanyyorum/ cümlesini keşke az daha açabilseydi.
Allah uzun ömür versin kendilerine Nurettin Dereli abiyide röportajy için kutlar saygylar sunarym.

Reply author: hasan
Date: 06/10/2005 20:56:34
Gafuroğlunu Çankyryly olupta bilmemek ayyp olur.Çağdaş ne kadar bilinip bugünde ismen anylyyorsa İhsan beyde Gafuroğlu namyyla biliniyor. Yeni nesil belki tanymayabilir ama bu röportajla onlarda tanymyş olacaklardyr.
ihsan Gafuroğlu çok düzgün ve karekterli bir adam ve iş konusundada zaten belli başaryly bir Çankyryly kendileri.
Bende diğer arkadaşlaryn temennisine katylyyorum Cenaby Allahtan sevdikleriyle birlikte uzun ömürler diliyorum.Nurettin beyide kutalamak lazym böyle önemli bir Çankyryly büyüğümüzü bulup konuşarak bizlere aktardyğy için.
Bakyyorum sitedeki bazy insanlar buraya görüş yazmyyor sebebi açyk Çankyryyy ve Çankyrylyyy doğru düzgün tanymyyorlar.
Ahmet bey resim istemişti nihayet dün yolladym , arkadaşlarym uyardy benim kimlik bilgilerimde yaşym 34 geçiyor onuda düzeltemedim ben 49 yaşyndayym. Bütün hemşerilerime selamlar.

Reply author: makav
Date: 07/10/2005 05:13:15
Emin olun benimde aklymdan geçiyordu zaman zaman ve bu röportajy görünce çokta sevindim. Keyifle bir çyrpyda okudum ve yine bir kaç kez okurum bu güzel roportajy.İhsan Beye hürmetler Nurettin beye teşekkürler.

Reply author: canbazoğlu
Date: 09/10/2005 21:00:08

Sayyn Nurettin' Ağbi bu güzel ve başaryly röportajynyz için teşekkür ederiz sayenizde geçmişimizi daha iyi ögreniyoruz inşallah ''Çankyry tarihine 100 canly tanyk''da İlçelerden de katylym olursa daha renkli olacağy kanysyndayym çalyşmalarynyzyn devamyny bekleriz saygylar.

Ali CANBAZ

Düzenleyen - canbazoğlu on 09/10/2005 21:03:27

Reply author: husnuekizceli
Date: 09/10/2005 21:54:12
Nurettin abi, bu güzel röportaj için size teşekkürlerimi sunuyorum; Sayyn İhsan GAFUROĞLU'na da omuzlarynda taşydyğy Çankyry'nyn manevi yükü ile bundan sonraki yaşantysynda da mutlu ve huzurlu bir ömür geçirmesini Yüce Allah'dan temenni ediyorum.

En derin selam ve saygylarymla.

Hüsnü EKİZCELİ
DENİZLİ

Reply author: nuri lafci
Date: 10/10/2005 00:44:24
Tarih,Kültür bu gibi yazyly, görüntülü ve sesli belgelerle ayakta durur.Sayyn İhsan GAFUROĞLU abimize hayyrly ve sağlykly ömürler diler, sayyn Nurettin beyede, bu Mülakatyny bizlerle paylaşdyğy için teşşekkür ederim.
Saygylarymla.

Reply author: milan
Date: 07/11/2005 20:45:05
Bende kendisine Allahdan sağlykly nice ömürler diliyorum.

Reply author: tahir
Date: 16/11/2005 16:42:52
“ANADOLU OTELİ”
YUKARIDAKİ BAŞLIK ALTINDA YAPILAN RÖPORTAJI İNCELERKEN, SAYIN İHSAN GAFUROĞLU'NUN BABASININ BİR ZAMANLAR ÇANKIRI'DAKİ "ANADOLU OTELİ"Nİ İŞLETEN KİŞİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİM VE BİR YURT DIŞI GEZİSİ SIRASINDA, BİR OTEL ODASINDA UYKUMUN KAÇMASI İLE CANLANAN ANILARA DALDIM. LİSE 2 VE 3'Ü ÇANKIRI'DA OKUMUŞ VE ARKASINDA BİR SÜRÜ ANI BIRAKMIŞ BİR ATKARACALAR'LI OLARAK, BU SEYAHAT SONRASI KALEME ALDIĞIM ANILARIMDA YER ALAN KISA BİR ANIMI SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.

HERKESE SELAM VE SAYGILARIMLA,
TAHİR KANLIKUYU/İZMİR

" Suudi Arabistan’yn Cidde kentindeyiz bir görev nedeniyle. Üç yyldyzly, geceliği 80 Riyal olan Attlas oteline uzun bir yolculuktan sonra geldik. Küf kokusunu andyran bir koku eşliğinde yedinci kattaki odamyza çyktyk. Dyşarynyn yoğun sycağyna karşylyk otel oldukça serin, oda da. İşlerimizi tamamlayyp, yattyk, oldukça da yorgunuz.. Ayny odada kaldyğym arkadaşym, daha başyny yastyğa koyar koymaz başlady horlamaya. Balkon’a çyktym. İçeriden pek anlaşylmayan bir gürültüyle ve sycaklykla karşylaştym. Binanyn bizim oda tarafyna bakan 5 kat altynda onlarca soğutucunun çykardyğy gürültünün yanynda, Necdet’in horlamasynyn fysylty olduğuna kanaat getirerek yatağa geri döndüm ve artyk horlama sesi, dyşarydaki makinalaryn sesi ve inanylmaz derecede rahatsyz kuştüyü yastyk yüzünden döndüm durdum sabaha kadar. Ve geçmişi anymsadym bir an, lise yyllarynda kaldyğym Çankyry’daki “Anadolu Oteli’ni.
Zaten otel odalaryny sevmem. İçimi bir garip yalnyzlyk kaplady. Okul yyllarynda da böyle olurdu hep. Rahmetli babamyn Ankara Kurtuluş Lisesi’ne yazdyrdyğy günlerde de, ablamyn yanynda kalyrken de. Lise 2 ve 3’ü Çankyry lisesi’nde okuduğum Çankyry’daki okul yyllarymda da. Her yeni şehir bana bir hüzün verirdi. Hele ilk günler. Üçüncü synyf, halk tipi otellerde kaldyğymda, ya da sykyş tepiş öğrenci hemşerilerimin tuttuğu bekar odalarynda geçici kalyşlarymda. Aradan onca zaman geçse de, o nedenledir ki, otel odalaryny sevmem. Ucuz olsun diye kalynan 3-5 kişilik odalarda, ne ders çalyşylyr doğru dürüst, ne de uyunur. En ucuz ve güvenilir olany da “Anadolu Oteli” idi o tarihlerde. Çankyry gibi tam da Anadolu’nun göbeğinde sayylabilecek bir Kent için uygun bir isim diye düşünmüşümdür hep. Normal günlerde sakin olan ve fazla müşterisi olmayan, tahtadan yapyly kapy ve pencereleri maviye boyaly otel, haftanyn en büyük pazary olan Çarşamba pazary öncesi, pazar için gelen pazarcylarla veya kasaba tüccarlaryyla dolar taşardy. Girişe 4-5 tahta merdivenle çykylan otelin, hemen sağynda içeride bir büro bulunurdu. Müşteri kabul işlemlerinin ve ödemelerin yapyldyğy yerdi burasy ayny zamanda. Diğer taraflarynda ise yan yana dizilmiş ve genellikle hububat- bakliyat ürünlerinin ve atlar için koşum takymlarynyn satyldyğy dükkanlar ve girişi dyşarydan olan büyükçe bir kahvehane bulunurdu. Birinci kata, tahta merdivenlerle çykylyr, yine tahtadan yapylmyş geniş ve büyükçe bir hol (hayat/salon) karşylardy sizi. Sağly sollu ve yan yana dizili bir çok oda vardy hole bakan. Havanyn sycak olduğu Eylül ayynda gelen pazarcylaryn büyük bölümü işte bu holde, yerlere serilen yer yataklaryna yatyrylyrdy.
Gecenin bir saatinde tepende yakylan bir lamba ile uyanyr, iki yabancy göz “bu da kim ?” dercesine birbirine bakar, sonra umursanmaz yatylyr. Horlamalar arasynda uykun kaçar, isteksizce tuvalete gidersin ve kimselere basmadan geriye dönersin. Dönüşte ise horlamanyn şiddetinin arttyğyny görür, daha bir uykusuz yatar, sonra da syzarsyn. Ya da akşamyn bir saatinde, yanyndaki erkekle kavga eden karşydaki otelde kalan bir kadynyn bağyryşlaryny dinler, merakly gözlerle dyşaryya kafany uzattyğynda ayny kadynyn “Ulan, ....” diye başlayan küfürlerini işitir, korkak ve şaşkyn bir tavyrla başyny yeniden içeri çekersin merakly merakly..........

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Koray ÇAM Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.01.2006 Saat 23:29

"GAFUROĞLU" diye duyar dinlerdik de, görmemiştik ve kendi ağzından dinlenemiştik şimdiye kadar. Sağolasın Sayın Derelli... Çankırı'nın yakın tarihinden bir portreyle yapılan bu söyleşi için... Siz de sağolun Sayın Gülşen, bu söyleşiyi tekrar yayına aldığınız için...

İhsan Gafuroğlu'ndan sonra "Öz Çağdaş Turizm ve Lüks Çağdaş Turizm" adlarıyla yıllarca devam eden "Çağdaş Turizm" şirketleri.... Ama Çankırı'ya ilk modern otobüsleri kazandıranın İhsan Gafuroğlu olduğunu ve isim hakkının da onda olduğunu biliyorduk... Bilmediğimiz diğer hizmetlerini de bu söyleşi ile öğrenmiş olduk.

Kaleme alınan bu söyleşi, bildiklerimizi resmileştiren, bilmediklerimizi öğrendiğimiz, tarih yaprakları arasında yer alacak bir söyleşi olması özelliğini taşıyor. Çankırı'ya yakın tarihte hizmeti geçen şahsiyetlerin mutlaka böyle bir şekilde belgelendirilmesi gerekmektedir. Hem İhsan Bey'den hemde Nurettin Bey'den Allah razı olsun diyorum.

Koray ÇAM
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.10.2007 Saat 16:28

İhsan GOFUROĞLU
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek