2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Seçim Dosyası
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Üç Vekil Dağılımı hakkında düşünceleriniz
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÜç Vekil Dağılımı hakkında düşünceleriniz - Olayın Tarihi: 22.07.2007

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Takvim Olayı: Üç Vekil Dağılımı hakkında düşünceleriniz
    Gönderim Zamanı: 05.05.2007 Saat 22:29

Çankırı bugüne kadar genelde ülke eğilimine uygun hareket etmiş ve iktidar partilerine oy vermiştir. Şuanki durum da bunu göstermektedir. Sizlerden geçmiş dönemlerdeki gözlemlerinizi de değerlendirerek yeni çıkacak sonuçta Çankırı için hayırlı olabilecek kombinayonun nasıl olacağını ifade etmenizi bekliyorum.

Anlaşılacağına şüphem yok ama tekrar belirteyim, seçeneklerde yazan iktidar ve muhalefet 22 Temmuzdan sonrakileri ifade etmekte olup, A veya B partisi olması önemli değil. Önemli olan üç vekilin çalışmasında, politika üretmesinde  ve kontrolünde vs hangi durum daha uygun olacaktır onu belirlemek istiyoruz. Lütfn oy kullanın ve yorumlarınızla yön verin.

Düzenleyen ahmetgulsen - 07.05.2007 Saat 20:54
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.05.2007 Saat 20:47

Şuan için durum şu

67 [72,83%]
10 [10,87%]
12 [13,04%]
3 [3,26%]

ancak geçmişe doğru baktığımızda Çankırıya getirilen yatırımların nedeni acaba tüm vekillerin iktidar partisinden olması mıdır yoksa ferdi olarak gösterdikleri gayret midir? Bence biraz daha düşünmek gerek. Aslına bakarsanız ben de henüz tam bir karara varabilmiş değilim. Ama seçimden önce bir karar olarak bunun cevabını bulmalıyız. 
Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
Recep Gülşen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.05.2007 Saat 15:02
Kanaatim odur ki; üç milletvekilinin de iktidar partisinden olması yeterli bir veri değildir. Şayet öyle olsaydı Bugün Çankırı üç koldan atılım yapmış, ticaret, sanayi ve kültür gibi konularda gerisinde kaldığı Türkiye ortalamasını aşmış bir il olmalıydı. %50'ye yakın oy oranıyla seçtiği üç vekilin üçünün de, az zamanda çok işler yapabilmiş bir tek parti hükümetine mensup olması her şeyin çözümü değilmiş demek ki. O zaman bi şey var;

- Ya seçilen kişiler iş ve hizmet üretmek gayesiyle değil de tesadüfen seçildiler (hiç bir vekilimizi şahsen hedef almadan, genel görüntü ve özellikle 4,5 yılı dikkate alarak, yapılan her bir faydalı çalışmayı takdir ederken yapılması gerektiği halde yapılmayan onca iş bakımından söylüyorum),

- Ya da (i.zencirci'nin dediği gibi) Çankırı, Sarıbaba'nın ölü toprağının etkisinde

Çıkış noktası olarak şunu görüyorum; iktidarı ve muhalefeti birincil şart olarak düşünmeden, iş yapabilecek, becerikli ve çalışkan vekil adayı/adaylarını (varsa) seçmektir çözüm. Yoksa bu eğilimle gidersek daha çok uzun yıllar iktidar rehavetinin gölgesinde Sarıbaba rüzgarlarıyla kavruluruz.
Recep Gülşen
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.05.2007 Saat 16:35
Muhalefetin demokrasimize karşı yaptığı hata bana göre AK partinin bir kere daha ezici bir çoğunlukla iktidara koşmasına sebep oldu,bu durumda bana göre Çankırıdan iktidar partisi yine üç milletvekilliğinide alır.
Ancak milletvekilleri adayları belirlenirken şu kıstaslara dikkat edilmelidir.
1)Milletvekili adayları muhakkak tabanın duyarlılığına göre tesbit edilmelidir.
2)Milletvekili adaylarının geçmişleri iyice tetkik edilmelidir,icraatlarında tabanı ihmal ederken sürekli rakip partilerin militanlarını kamu kuruluşlarında köşe başlarına yerleştirenler listelere alınmamalıdır.
3)Milletvekili olupta ilin yatırımlarından çok kendi çıkarlarına yatırım yapanlar bu sefer listelere alınmamalıdır.
4)Milletvekili aday adaylarının cebi değil beyni öncelikli olarak dikkate alınmalıdır.

Düzenleyen Alitas - 08.05.2007 Saat 17:29
Ali TAŞ
Yukarı Dön
e.yesildal Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.05.2007 Saat 21:56
        Demokrasilerde Muhalefetin en önemli görevi iktidarı denetlemektir.
Çankırı  12 eylülden sonra yapılan her secimde ,hemen hemen iktidara gelecek partiyi iyi algılamış ve tercihini hep iktidara gelecek partiden yana yapmıştır.
         Özellikle Kırsal kesimin  hizmetin daha kolay geleceği düşüncesi ile
böyle hareket ettiğini gözlemekte ve düşünmekteyim
          Bir açıdan bu dogru bir yaklaşım olarak görünsede;netice itibarı ile doğru sonuçlar vermemektedir.
          İktidarı yanlış yapması halinde uyaran; çalışmaması halinde onu çalışmaya sevk edecek olan muhalefettir.
          Nitekim son secimdeki tablo sonucunda doğan  bu eksiklik Fahri milletveki aracılığı ile doldurulmaya calışılmıştır.
          Dilerim yeni secilecek milletvekilleri Çankırı için çok çalışırlar,eleştirilecek bir konu bırakmazlar; bizlerde takdir eder ve alkışlarız.
ertugrul yeşildal

Düzenleyen e.yesildal - 09.05.2007 Saat 12:36
Yukarı Dön
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.05.2007 Saat 23:01
muhalefetin demokrasiye karşı yapmış olduğu hata deyimini anlamamış bulunmaktayım.NEDEN Mİ???
1. Uzlaşmayı redden iktidar partisidir.AKP içerisinde uzlaşı ile seçilebilecek Cumhurbaşkanlığı koltuğunu doldurabilecek en az 100 milletvekili vardır.
2-Partinize Genel Başkan seçmiyorsunuz, Türkiye Cumhuriyetine Cumhurbaşkanı seçiyorsunuz.DEMOKRATLIK ÇOĞUNLUĞUN AZINLIĞA TAHAKKÜMÜ DEĞİLDİR.Kaldı ki ortada 4.5 yıl önce seçilmiş bir meclis vardır.
Halkın ne kadarının arkasında olduğu, desteğini yitirip yitirmediği belli olmayan bir meclis... Üstelik halkın %40 lara varan iradesinin meclis dışında kaldığı  gerceği ortada iken vede 10 milyon insanın sandığı boykot ettiği
biliniyor iken Hangi çoğunluk????
3-Anayasa Mahkemesi ANAYASAL bir kurumdur.Mahkemeye basvurmak da Muhalefetin en doğal hakkıdır.
DEMOKRASİYE KARŞI  YAPILAN BİR HATA VARSA onu da yapan siyasal iktidardır.Hem kendi milletvekillerine hem meclise hem TÜRK MİLLETİNE karşı 3 seçicinin yapmış olduğu hata... 
ERTUĞRULYEŞİLDAL

Düzenleyen e.yesildal - 08.05.2007 Saat 23:04
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.05.2007 Saat 00:53
Sayın Yeşildal yanılmıyorsam Geçen dönem CHP den milletvekili adayı idiniz,yeniden adaymısınız bilmiyorum ama sizin gibi vizyon sahibi insanların milletvekili adayı olması benide sevindirir.Ancak yorumunuzdaki değerlendirmeniz beni gerçekten hayal kırlıklığına uğrattı,sizlerden açıkcası avrupadaki sosyal demokrat partilerin görüşlerine yakın bir cevap beklerdim,lütfen yanlış anlamayın ama CHP nin kılasik politik görüşünü burada aktarmanız beni şaşırtmıştır ama saygı duymama engel değildir.
1)TBMM de uzlaşma milletvekili sayılarına göre yapılır,sayı yeterli olmazsa diğer partilerin görüşünü almak ve uygulamak zorunluluğu vardır,eğer yeterli çoğunluğunuz var iken muhalefet partilerinin görüşüne uygun aday bulmak o siyasal partinin halkın gözünde zayıf olduğuna delalettir.Bu sebepten AK parti bana göre doğrusunu yapmıştır.
2)Seçilen Cumhurbaşkanları mevcut anayasa ve yasalara göre çalışacağından korku ve vehme gerek yoktur,demokrasilerde azınlığın hukuku korunurken çoğunluğun görüşüne göre icraatlar yapılır bu demokrasinin gereğidir,aksi hal azınlığın çoğunluğuna tahakkümü olurki bunun sıkıntılarını bazı afrika ülkeleri ile uzak doğu ülkelerinde görmek mümkündür.
3)Anyasa mahkemesine başvurmak tabiki bir yasal haktır kararlarına uymak zorunludur ama mahkeme kararları her zaman doğru olmayabilir,ülkemiz malesef yanlış yargı kararlarının sıkıntılarını çok çekmiştir.Avrupa insan hakları mahkemesinde en fazla cezalandırılan ülke malesef bizim ülkemizdir.
4)Demokrasiye yapılan bir hata varsa onuda yapan siyasal iktidardır diyorsunuz.Aslında biraz daha ileri gidip 27 nisan muhtırasınıda hükümet verdi deseydiniz sosyal demokrat olduğunuzu diyemem ama gerçek bir CHP li olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilirdim.
Sayın Yeşildal ülkemizin kalkınması ve demokrasimizin kökleşmesi için sosyal demokrat partilerimizin demokrasiyi benimsemeleri ve sahip çıkmaları çok önemlidir.
Sizlere ve CHP ye önümüzdeki seçimlerde başarılar dilerim.

Düzenleyen Alitas - 10.05.2007 Saat 20:01
Ali TAŞ
Yukarı Dön
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.05.2007 Saat 12:59
        Sayın TAŞ  düzeyli ve nazik Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Yazmış olduğum yazı Olaylara Anayasa Hukuku açısından bakışımı göstermektedir.
        Düşüncelerim ve inançlarım gereği olarak inanınki İktiar partisinin yapmış olduğu yanlışı  herhangi bir parti yapmış olsa idi gene aynı tepkiyi verirdim.Bu Yanlışı yapanın adının AKP yada CHP olması hiç farketmez
        DEMOKRASİ BİR UZLAŞMA REJİMİDİR. Bunu ifade etmeye çalıştım.
        Başka bir ifade tarzı ile Cumhurbaşkanının uzlaşma ile seçilebilmesi mümkün iken bu yolun tıkanmasını eleştirdim.Ayrıca bakın bunu çok önemsiyorum TBMM nin değil ;3 kişinin C.Başkanı adayını kapalı kapılar arkasında tespit etmesini ve TBMM yi yok saymalarını eleştirdim.ASIL ANTİDEMOKRATİK OLARAK BUNUN GÖRÜLMESİ GEREKTİĞİNİ İFADE ETMEYE ÇALIŞTIM.
       Sanırım biraz yanlış anlaşılmış ifade etmeye çalıştıklarım.
       Bir şey daha ekleyeyim SİYASİ PARTİLER YASASI VE SEÇİM YASALARI DEĞİŞMEDEN ülkemizde tam demokrasiden söz etmek mümkün değildir.  TBMM de Milletvekilleri tek seçicinin sözünden çıkamamakta iradesini özgürce kullanamamaktadırlar ASIL SORUN DA BUDUR.      Demokrasinin önündeki bu engelleri  ayrı bir makalede ele alacağım ;inanıyorumki o makalede yazdığım her konunun  altına imzanızı atacaksınız. Saygılarımla   ertuğrulyesildal

Düzenleyen e.yesildal - 09.05.2007 Saat 13:17
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.05.2007 Saat 15:11
Sayın Yeşildal demokrasi paydasında aynı görüş içerisinde olmaktan mutluluk duydum,nazik cevabınıza teşekkür ederken,yazacağınız makalenizi merakla beklediğimi ifade eder ve başarılar dilerim.

Düzenleyen Alitas - 09.05.2007 Saat 15:12
Ali TAŞ
Yukarı Dön
ifranirfan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.05.2007 Saat 12:54

Milletvekili seçimlerinde en büyük etken seçilen kişinin, nitelikli ve belli kapasitede iş yapabilme,kabiliyetinin yüksek,  Bunları yaparken de kendine oy veren insanların, sorumluluklarını üzerinde hisseden,onları temsil ettiğinden dolayı , bu insanların haklarını , en iyi biçimde temsil etmeyi kendine şiar etmiş, güneşin hareketine göre yön değiştirmeden kendine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmalıdır. Şu anda ise partilerin programlarında değişmeler,bir çoğunda yeniden yapılanmalar göze çarpıyor.

Seçmen bu nitelikleri ararken nelere  dikkat etmesi gerekir. Bu adaylarda olması gereken özellikler nelerdir bunlar önemlidir. Yaşadığımız toplum içerisinde insanların temel hak ve özgürlüklerinin en iyi temsil edildiği,bireyin haklarının korunduğu, şekilcilikten uzak, bir türban konusu bile , günlerce tartışılıp, yok efendim ,yok türban, yok başörtü gibi kavramlar ortaya atanlar,bunları siyasal simge olarak düşünenler,bu tarz düşünme biçiminden, kendilerini objektif bakmaya ,onlarında haklarına riayet göstermeleri gerektiğini ,onlarında yaşama dair değerleri olduğu, anayasada din ve vicdan hürriyeti olduğunu unutmadan, daha sağlıklı ve tarafsız bakabilmesi gerektiğini , bunu zorlamayla ve dilekle olabilecek bir şey olmadığını, dini inançların insanın içinden gelerek yaşandığını anlaması.. Kızlarımız başını açtıkları zaman dini duygularını beyninden silmiş mi oluyoruz. Kişi istedikten sonra kendisini nasıl iyi hissediyorsa o şekilde giyinmek ve o şekilde yaşamak zorundadır. Onların beyninin içindekiler ona göre şekil almıyor. Her insanın kendine özgü bir düşüncesi olduğunu ,insanlarından bunları kabullenmesi gerektiğini, Baskı ve sanal korkularla insanlara hiç bir fayda sağlanamayacağı unutulmamalıdır.

Buna karşı çıkanlar, siyasi simge ve o tarz yaklaşımlardan uzak ben “dini değerleri kabul etmiyorum” diye  söylesin belli kalıpların arkasına sığınarak konuşmasın. Bizde esas takiyyeci ler kimmiş öğrenmiş oluruz.Dünya her alanda  gelişmek için çaba sarf ederken bizim üniversitelerimiz açılış konuşmalarında, bilim adına ne yapacakları yerine yada bilimsel ne kadar çalışma ve bu konuda ki eğitim hedefleri yerine, ideolojik konuşmalarla zaman kaybetmektedir. Bizim dikkat etmemiz gereken bu müeyyidelerden uzak, memleketin gelişip belli bir düzeye çıkartmak için  neler yapması gereken bu amaçla yola çıkan kişiler, liyakat her şeyden önce gelmesi gerekmektedir.Memleketin gelişmesi için kafa yoranlar, kısır tartışmalardan uzak , fuzuli insanlara faydası olmayan, boşa zaman kaybettiren , her yerde engel oluşturan tutum ve davranışlardan kaçınıp,gelişime açık yapı  oluşturması gerekiyor.İnsanlar artık uyumsuz ,sürekli problem üreten insanları sevmiyor.  İnsanların bir tarafını memnun ediyorum diye bir tarafı mutsuz ediliyorsa o zaman insan hak ve hürriyetlerine aykırıdır. İnsanca yaşam felsefesini bütün insanlarca uygulanmalı, verilen karar ve yorumlar herkesçe aynı algılanmalıdır.

Gelelim sonuna, bir bütün olarak değerlendirdiğimizde, aynı partiden  olması, o yerin lehine olan bir tutumdur. Bu da uyumlu çalışılmasına, daha iyi sonuçlar elde etmeye yarar. Ne yazık ki bizim sadece 3 milletvekilimiz olacak. Bu da 550 milletvekili içerisinde etki olarak tek milletvekili olarak 0.18  lik bir etki oranına  3 aynı partiden olursa 0.54  bir ivme kazanacak . Bu da 550  milletvekili arasında çaba daha çok güç harcamaları gerektiğini gösteriyor. Ona göre değerlendirmek gerekir. Bir değerlendirme yaparken, Şunu yapmadı bunu yapmadı demek yerine, çalışmalarını bir bütün içinde değerlendirmeli , eleştirimizi de bu şekilde düşünerek yapmalıyız. Bizim milletvekili üç tane olduğu için belli şeyleri yapmalarına yardımcı olmak amacıyla, ne kadar çok sivil toplum kurumlarımız la onlara lobi oluşturarak, yapılmasını istediklerimiz için, katkı sağlayıp güçlerini artırarak,daha çok hizmet etmelerini sağlamış oluruz.

İrfan BÖCEK

Yukarı Dön
Misafir Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.05.2007 Saat 15:05

Millet Vekilleri listesi hazırlanırken dışardan yadan içerden olması önemli değil önemli olan Çankırı sevdalısı olsun. Allah korkusu olsun. Zaten gerçekten içinde Allah korkusu olan millet vekili adayları Cebinden önce Çankırı Sorunları için çalışır.

Yukarı Dön
Salih Bey Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.05.2007 Saat 16:33
Sorun yalnızca ne kadar demokrat ve ne kadar demokrasi özleminde olduğumuzla ilintili...

Çankırının 3 milletvekili de kesinlikle iktidar (Ak Parti) den olmalıdır. Ançak Çankırıdan secilen milletvekililleri Çankırının değil Türkiyenin milletvekilleri olacaklarından kısır köylü yaklaşım ile mustakbel vekillerimizi sık boğaz etmenin anlamı yok...

Selamlar
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.05.2007 Saat 23:05
Salih Bey bizim vekillerimiz biraz köylü gibi düşünürse Çankırımız daha fazla hizmet alacak anlaşılan. Bana göre Çankırı ihtiyacı olan hizmeti alrsa,Kastamonu,Çorum gibi, vekillerimizin Türkiye milletvekilliğenede bir zara gelmez.Biraz köylü gibi düşündüm ama kusura bakmayın zaten köylüyüm.
Ali TAŞ
Yukarı Dön
alibayram18 Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.05.2007 Saat 20:14
bence iktidar partisinden olması çankırı için yararlıdır.
www.sairimsin.net...(Herşey bir şiirle başladı,Aden vadisinden kopup gelen şairin okuduğu şiirle)
Yukarı Dön
hasan18 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.05.2007 Saat 16:44
    Ülkemin insani gundemi en iyi sekilde takip eder. Kendi kulturunden , inancindan gelen birikimlerine en uygun cevap verecek parti ya da partileri , ulke ve yoresinin ihtiyaclarina azami dikkat ederek secer ve isbasina getirir. Yani kimilerinin zannettigi gibi KOYUN degildir , gudulemez.

Ulkesi cikarlarini daima kendi cikarlarinin uzerinde tutar , sectiklerini takip eder , begenmedigine en uygun cevabi bir sonraki secimde oyle guzel verir ki , bu nedenle bazi malum partiler , adina HALK denen bu kesime guvenmezler ve hatta « LAF ARAMIZDA , HALK BILE DUSMANINIZDIR ... » derler ... Bu nedenledir ki HALK da bunlara gerekli cevabi surekli verir.

Hangi partinin iktidara gelecegini bilemez , cunki KAHIN de degildir... Ancak Siyasi konjekturu cok iyi takip ettiginden olsa gerek sanki sozlesmiscesine belli partilere teveccuh eder ve genellikle kucuk sehirlerimizde kendiliginden bir partide oylarini birlestirir. Ancak bu cogu zaman kemiklesmelere sebebiyet vermez , aklin ve mantigin on plana ciktigi da burada gorulur. Eger ki icraatini begenmezse o parti ya da partilerden vazgecip , kendisine hizmet edecegine inandigi yone dogru yelken acar. Yani burada kucuk hesaplar degil , buyuk amaclar on plana cikmaktadir.

Ulkem insani demokrasiye olan inanc ve guvenini ne kadar guclendirirse , bazi siyasi partilerin ( ozellikle Demokratik yollarla İktidara gelmeyi hayal bile edemeyenlerin ) islerine gelmedigi icin , HALK denilen o kitleyi arkalarina alamamanin verdigi dayanilmaz hafiflikle , Halka Ragmen Halk Icin ( ne demekse ) uygulamasina gecmeye calisirlar. Bu da bugun yasadigimiz kaos ve kesmekese sebebiyet vermektedir. Kaosun yegane sebebi ise kendi ERKlerini koruma ve kollama icgudu(!)sudur.

Insaallah bu karanlik , yerini aydinliga birakacaktir. Her zaman daha ileriye , daha guzele gidebilmemiz icin de ; Inancli , Durust , Ahlakli , Yurdunu seven , Calmayan ( calanlardan cok cektik cunki ) , Zeki insanlarca yonetilmemiz ve bu tur kadrolari isbasina getirmemiz , isbasina getirdigimiz bu ornek denilebilecek kadrolari da sonuna kadar desteklememiz gerekecektir diye dusunuyorum. Artik Banka Hortumcularina yer yok benim ( ki ben HALKim) Meclisimde...

Milletimin sagduyusuna olan guven ve inancim nedeniyle , yapilacak her secimde , insanimiz en dogruyu , en durustu sececektir ve bunun dogal sonucu olarak da Meclise gonderecegimiz Milletvekillerimiz tabii ki Iktidar partisinden olacaktir...   

Bazilarinin secimden kacma , İTtifak arama nedenleri de bu degilmidir zaten...
Bilmezler haram ne, ne demek gunah,
Dinime, toreme cektiler silah,
Onsekizbin Alemi Yaradan Allah,
Yok diyenler tac oldu,
VAR DEDIKCE SUCLANDIK...
Yukarı Dön
JKLMN Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.05.2007 Saat 18:54
düşüncelerim çankırıya hizmet edenleri biliyoruz nevzat ayaz bir hakkı duran iki bunlardan hangisi aday olursa çankırı hizmet alır iktidar olmak herşey demek değil bazı vekiller çankırı için çalışır bazılarıda hem kendi hemde memleketi için memleket için tabii zaman kalırsa bunun için takım tutar gibi parti değilde iş yapacak insanları seçmemiz lazım bütün adaylarımıza hayırlı olsun
Yukarı Dön
reis18-81 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.05.2007 Saat 14:03

Önce Site Yöneticisine;

Sayın İbrahim ZENCİRCİ beyin İSTİFA isimli yazısına yaptığım yorum sebebiyle bir çok yazımı olduğu gibi istifa ya yaptığım yorumuda yayınlamadınız. görülen o ki akp nin propagandası serbes ancak iş vatan sevdalısı ÜLKÜCÜLERE gelince dur bakalım.

Neyse şimdi gelelim esas meseleye;

Çankırının iktidar veya muhalefetten kaç vekil çıkartacağından ziyade kimin çankırı için ne hizmet yaptığı önemlidir. en son iktidar partisinden 3 mebusu yolladık Meclise ne oldu.. allah aşkına ne oldu..  birisi söylesin 5 kuruşluk faydaları oldumu, hiçbirşey yapmadıklarından olsa gerek Çankırı Üniv. Yatıp kalktılar efendim demezlermi adama Üniversite meselesi yaklaşık 20 yıldır gündemde ve Sayın Nevzat AYAZ' dan allah razı olsun onun çabalarıylada son aşamaya gelindi...

BİRDE OLAYIN MEMLEKETİ TOPYEKÜN İLGİLENDİREN TARAFI VAR,
Bizim seçtiğimiz mebuslar değilmi otomatik oy makinesi olan
1- pkk terörünün başı apo denilene sayın diyenin peşinden koşan
2- Vatan uğruna şehit düşenlere kelle diyenin peşinden koşan
3- camilerden (ALLAH KATINDA HAK DİN İSLAMDIR) ayetini sözüm ona dinlerarası diyalog bahanesiyle çıkartanların peşinden koşan
4- devletin elindeki en değerli varlıkları 3-5 kuruşa ecnebiye peşkeş çekenlerin peşinden koşan.
5- teröristliği tescillenmiş vatan hainlerine mebus maaşı ödeyip onları dışişleri konutunda kırmızı halı ile karşılayanların peşinden koşan.
6- çiftçiye ananı da al git lan diye hitap edenin peşinden koşan.
7- kısa zamanda sünnet takıları ile boğazda 5 adet lüks daire alıp önünede oğlunun gemisini çekenin peşinden koşan.
8- mısır tüccarını maliye bakanı yapıp sırf seçimlerde aleyhime yayın yapmasın diye poaşa kesilen yaklaşık 1,3 milyar dolarlık cezayı 270 milyon dolara indirenin peşinden koşan.
9- yandaş şirketlerin vergi borçlarını bir gecede sıfırlayanın peşinden koşan.
10-ben gürcüyüm karım arap diyerek bu memlekette TÜRK olmayı bir alt kimlik olarak görenin peşinden koşan.
11- bunun gibi yüzlercesi var ama şimdilik bunlar yeter...
ha birde vatikandan altın boynuz ödülü alıp daha sonrada "LA İLAHE İLLALLAH  MUHAMMEDÜL  RESULULLAH " ALLAHTAN BAŞKA İLAH YOKTUR MUHAMMED ONUN ELÇİSİDİR. AYETİNDEN peygamberimzin olduğu kısmını çıkartanların kim olduğunu iyi bilmek lazım. bunlar değilmiydi yahudilerden cesaret madalyası alanlar.

biraz uzadı ama.
HÜLASA;

İsterseniz bu oy makinalarından meclise 30 tane yollayın ne farkeder.

Saygı Sevgi Dua ile

NE MUTLU TÜRKÜM DİYEBİLENE
Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.05.2007 Saat 21:22

Sayın EKREM SAMİOĞULLARI (reis18-81) bazı yazılarınızın neden yayınlanmadığı şuanki yazınızla bir kez daha net olarak anlaşılmıştır. Gerçeği herkes görün anlasın diye bu kez  yayından kaldırmadım.

Ekrem bey, artık bu kantin reisliği formatını bırakmalıyız. Memlekete (Çankırı’ya) fayda sağlayacak konulara eğilmeli ve detaylı olarak üzerinde düşünmeliyiz. Bizlerin üzerine yoğunlaştığı ve (site olarak) kendimize seçtiğimiz bir görev alanı varken sizin buradaki konuları bırakıp bir gazate mütefekkiri edasıyla forumları sloganlarla doldurmanızın anlamı yoktur. PKK ile mücadeleyi ordu ve hükümetler çözememişken biz Cansaati.Org olarak boşuna uğraşırız. (Onunla mücadelede hepimizin diğer görev sorumlulukları müstesna)

Sayın reis18-81, milliyetçilik bazı insanların tekelinde kaldıkça, “ülkü” elektirik trafolarına yazılan, yazanın da tanımını yapamayacağı içi boş bir kavram haline getirildikçe ve sizlerin, eskiden de sayın Erbakan’ın yaptığı gibi “bizden başka herkes patates dinindendir” mantığı ile eş olan “milliyetçi biziz gerisi ya pkk yada gavur“ gibi veya “ya sev ya terket” gibi ifadelerle hala bulduğunuz her duvara/foruma  “ülkü”, “miliyetçilik” vs yazarsanız daha önce olduğu gibi kendinizden başka herkesi iktidar yaparsınız.

Sayın üye, biz tarafsız bir şekilde Çankırı’ya hizmete azmetmişken siz parti adları zikredilmeyen, sonunda ciddi bir analiz hasıl olacak bir anketi kendi partinizin propagandasına döndürdünüz. Ama şuna inanın ki sayeniz de partiniz yine oy kaybetti ve bu kayıp diğerlerine haliyle bir artı puan olarak geçti.

Son söz, Milliyetçilik ve din Türkiye’de bir parti ile temsil edilmemeli dir.  Ben de milliyetçiyim ama adında milliyetçi olan partinin mensuplarının birçoğunun hayat anlayışını benimsemem mümkün değildir. Ben de dindarım ancak dini teklinde sayan partinin mensuplarının bir kısmının yaptıklarını kabullenmem  mümkün değildir. O halde siyasi partiler görev alanlarıyla ilgili politikalarda ayırıcı vasıflarını ortaya koysunlar. Hepsi dine ve milliyetçiliğe saygılı olsun ve bunların muhafızı olsunlar. Hiçbir siyasi parti mesubu bizden olmayan dindar veya milliyetçi değildir deme hakkına sahip olmamalıdır.

Orjinalini yazan: reis18-81 reis18-81 Yazdı:

Önce Site Yöneticisine;

Sayın İbrahim ZENCİRCİ beyin İSTİFA isimli yazısına yaptığım yorum sebebiyle bir çok yazımı olduğu gibi istifa ya yaptığım yorumuda yayınlamadınız. görülen o ki akp nin propagandası serbes ancak iş vatan sevdalısı ÜLKÜCÜLERE gelince dur bakalım.

Neyse şimdi gelelim esas meseleye;

Çankırının iktidar veya muhalefetten kaç vekil çıkartacağından ziyade kimin çankırı için ne hizmet yaptığı önemlidir. en son iktidar partisinden 3 mebusu yolladık Meclise ne oldu.. allah aşkına ne oldu..  birisi söylesin 5 kuruşluk faydaları oldumu, hiçbirşey yapmadıklarından olsa gerek Çankırı Üniv. Yatıp kalktılar efendim demezlermi adama Üniversite meselesi yaklaşık 20 yıldır gündemde ve Sayın Nevzat AYAZ' dan allah razı olsun onun çabalarıylada son aşamaya gelindi...

BİRDE OLAYIN MEMLEKETİ TOPYEKÜN İLGİLENDİREN TARAFI VAR,
Bizim seçtiğimiz mebuslar değilmi otomatik oy makinesi olan
1- pkk terörünün başı apo denilene sayın diyenin peşinden koşan
2- Vatan uğruna şehit düşenlere kelle diyenin peşinden koşan
3- camilerden (ALLAH KATINDA HAK DİN İSLAMDIR) ayetini sözüm ona dinlerarası diyalog bahanesiyle çıkartanların peşinden koşan
4- devletin elindeki en değerli varlıkları 3-5 kuruşa ecnebiye peşkeş çekenlerin peşinden koşan.
5- teröristliği tescillenmiş vatan hainlerine mebus maaşı ödeyip onları dışişleri konutunda kırmızı halı ile karşılayanların peşinden koşan.
6- çiftçiye ananı da al git lan diye hitap edenin peşinden koşan.
7- kısa zamanda sünnet takıları ile boğazda 5 adet lüks daire alıp önünede oğlunun gemisini çekenin peşinden koşan.
8- mısır tüccarını maliye bakanı yapıp sırf seçimlerde aleyhime yayın yapmasın diye poaşa kesilen yaklaşık 1,3 milyar dolarlık cezayı 270 milyon dolara indirenin peşinden koşan.
9- yandaş şirketlerin vergi borçlarını bir gecede sıfırlayanın peşinden koşan.
10-ben gürcüyüm karım arap diyerek bu memlekette TÜRK olmayı bir alt kimlik olarak görenin peşinden koşan.
11- bunun gibi yüzlercesi var ama şimdilik bunlar yeter...
ha birde vatikandan altın boynuz ödülü alıp daha sonrada "LA İLAHE İLLALLAH  MUHAMMEDÜL  RESULULLAH " ALLAHTAN BAŞKA İLAH YOKTUR MUHAMMED ONUN ELÇİSİDİR. AYETİNDEN peygamberimzin olduğu kısmını çıkartanların kim olduğunu iyi bilmek lazım. bunlar değilmiydi yahudilerden cesaret madalyası alanlar.

biraz uzadı ama.
HÜLASA;

İsterseniz bu oy makinalarından meclise 30 tane yollayın ne farkeder.

Saygı Sevgi Dua ile

Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
zkaraçuha Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.05.2007 Saat 10:03
Anketinize oyla katılmadım Sayın Ahmet Gülşen bey. Sizin çok smimi duygularla bu anketi yaptığınıza inanıyorum. Ancak konunun hassasiyeti nedeniyle sizde yapmış olduğunuz anket için, bir açıklama yapma mecbutiyetinde kaldınız.

Neden mi bunları yazıyorum? Biliyorsunuzdur? bir objeye, bir varlığa veya bir yazıya ilk bakış, ilk izlenim çok önemlidir. Şimdi bu ankete ilk bakışta hafızada yer eden veya hafızada kalan ne olacak. Seçilecek milletvekillerinin iktidar partisinden olması. Buraya kadar tamam. İktidar partisi hangisi? Halihazırda mevcut iktidar partisi.
Bazen iyi niyetle yapılan çalışmalar insanları yönlendirebildiği gibi iyi niyetle bu işi yapan insanlarıda töhmet altında bırakabilir.
Bu nedenle be bu oylamya katılmadım beni mazur görmenizi rica ediyorum.

Seçilecek vekiller konusunda da birkaç cümle yazmak istiyorum.
Seçime katılan partilerden aday adayı olarak başvuran ve bunlardan milletvekili olacak adaylar partilerce belirlenecektir. İş, işte bundan sonra başlamaktadır.

Neden mi?
seçilecek milletvekilleri, çalışkan olmalıdırlar. Temiz, ahlaklı, dürüst olmaları zaten aranan değil, olması gereken vasıflardır. Bunlara değinmek istemiyorum. Ama seçeceğimiz vekillerimizde bakanlık, komisyon üyeliği, TBMM başkanlığı  yapacak kapasitede kişiler olmasına önem vermeliyiz veya dikkat etmeliyiz.

Şayet bakanlık veya TBMM başkanlığı yapacak vasıflarda üç arkadaşımızı TBMM'sine gönderecek olursak işte o zaman Çankırı'mızın kalkınmasına ve devletten gerekli hizmeti almasına yardımcı olmuş oluruz.
Dikkat edilir ise Çankırıya en çok hizmet ve yatırımlar tek parti iktidarlarında değil, bakan ve özellikle plan bütçe komisyonlarındaki bulunan vekillerimiz zamanında yapılmıştır.  

Sonuç olarak; Şahıs ve şahsiyetler mutlaka önemlidir. Ancak yüksek kapasiteli şahsiyetler çok daha önemlidir.

Düzenleyen zkaraçuha - 17.05.2007 Saat 10:12
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.05.2007 Saat 12:38

İnsanlar yaşamları boyunca, yaşadığı alan çerçevesinde, olayların akış istikameti yönünde ,kendi düşüncelerini ifade eden,bunların insanların gelişmesine ve hizmetine yönelik çabalar geliştirmesine fırsatlar vermiştir. İnsanlığın varoluşundan bu yana insanlar kültür ve uygarlıklar yaşamış bunlarda zamanla gün ışığına çıkmıştır. Bu süreç içerisinde  insanlara, Allah tarafından  kitaplar gönderilmiş ve insanlar bunlara göre hayatlarını tanzim etmeleri istenmiştir. Son olarak ise bizim peygamberimiz olan Hz. Muhammed S.A.V  gönderilmiş,Bundan sonra peygamber gelmeyeceği ve son peygamber olduğu belirtilmiştir.

Bunları yazmamın sebebi, insanların ön yargı ve saplantılı  olarak içi boş sloganlarla hiçbir şey ifade etmeyen yazıları ön plana çıkarmak , güya kendisi de yanlış olduğunu bildiği halde bunları doğruymuş gibi lanse etmek, Hiç kimsenin kimseye karışma hakkı olmadığı, Belli değerlerimizin kendi tekelinde olduğunu sanması gibi,

Artık insanlara önyargılı olarak bakmaktan uzak, insanların  ne oldukları ve ne yapabilecekleri, bunları nasıl uygulayacakları ve olaylara yapılır yada yapılamaz çözüm getirmeleri. Önerilerini burada sunmalarını bekliyoruz.  Biz burada parti propagandası yapmıyoruz. Bu tür yayınların olmasını istemeyip, herkesten birbirine saygılı ve hoşgörülü olmasını bekliyoruz. İnsanları hepsini aynı düşünüyoruz.

Belli değerlerin kimsenin tekelinde olmadığını , onları bazılarını sırf kendi tekelindeymiş gibi düşünmelerini yanlış buluyorum. Bundan sonra insanlar birbirini çekiştirmek yerine sağlıklı fikirler üretmelerini , Bunları kullanma imkanı olur mu olmaz mı ,ona kafa yormalarını hamasi ve boş nutuklarla bir yere varılamayacağını, sadece zaman kaybı olduğunu  şimdi görmeseler ve ilerde göreceklerdir.

Ahmet bey burada güzel bir uygulama yapıyor. Bizden şu partiyi savunun demiyor. Sadece bizden istenilen  seçimlerde aynı partiden olması, yada farklı partilerden olması, fayda sağlar mı sağlamaz mı?  Bunlar hakkında düşüncelerimiz sorulduğu halde, bu farklı algılanıp parti tartışmasına dönüştürülüyor.

Önümüzde koskocaman bir tablo var onun küçük bir parçasına bakıp yorum yapmak yerine, bütününe bakıp karar verirsek daha sağlıklı veriler elde ederiz. Eğer yalan yanlış sloganlarla bir yere varılsa sayfalar dolusu yazalım. Yalan yanlış belki inanan çıkar.

İrfan BÖCEK

Yukarı Dön
kutlug Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.05.2007 Saat 02:46
3 milletvekilinin iktidardan ve ya muhalefetten olması Çankırı açısından son derece önemli olsada yapılan son altı seçimde milletin oylarını alan 18 vekilin sadece birkaçının yaptığı icraatların hatırda kalması bence konunun Çankırı açısından önemsizleştiğini, milletin karşısına çıkartılan atanmış adayların icraat konusunda ister iktidar ister muhalefet olsun başarısız olduklarını görmekte ve ciddi anlamda üzülmekteyim. Benim milletvekili adaylarından istediğim öncelikleri belirleyip nokta atışı yapmaları ve gerçekten Çankırı nın sorunlarına bir ve beraber çözüm getirmeleridir. Temennim hızlı, kontrolsüz ve çarpık büyüyen bir kent değil, yaşanabilir, temiz imrenilen bir kentte yaşıyor olmak.
Saygılarımla.

Not:  Bazı yorumlarda herkesin kendi demokrasisini yarattığını, yorumları okuyan insanlarıda bu anlamda yönlendirmeye çalışmalarını hayretle karşıladım. Kendine yapılmasını istemediğin birşeyi başkasına hak görenler nedense çoğalmaya başladı. Bu mu demokrasi? Başka bir deyişle keser hep size mi keser. Artık bunları bırakma zamanı değil mi? Neden milletin önünde engel olmaya devam etmekte ısrar edersiniz ki? Yavru deve anne deveye sormuş ; anne bizim neden kirpiklerimiz uzun? Anne cevap vermiş uzun çöl yürüyüşlerimizde gözlerimize tozun kaçmasını engellemek için. Peki anne bizim neden bacaklarımız uzun diye sormuş yavru deve. Anne cevap vermiş uzun çöl yürüyüşlerimizde daha az yorulmamız için. Yavru deve bir soru daha sormuş anne bizim neden hörgücümüz var? Anne deve tekra cevap vermiş; uzun çöl yürüyüşlerimizde su kaybını azaltmak için. Yavru deve son bir hamle ile sormuş anne deveye " Peki anne biz neden hayvanat bahçesindeyiz o zaman" !!!!
Kıssadan hisse ; Milletin karşısına dayatmayla çıkanlar artık şu dağları tepeleri milletin gözünün önündeki parmakları bir kaldırında insanlarımızda ne güzel bir memlekette yaşadıklarının farkına varsınlar.  
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.05.2007 Saat 09:30
Bazı dostlar sağolsunlar bulunduğum tespitlerin yalan yanlış olduğu kanaatine vararak şahsımı yalancılıkla itham etmişler, buradan vurgulamak isterimki amacım ne hamasi nutuk, ne demogoji ne de birilriyle anlamsız polemiğe girmektir. ben bir vakıayı hemde herkesin bildiği ancak bazılarının saklamak istediği bazı gerçekleri Çankırılar ile paylaşmaktı. ve idda ediyorum bulunduğum tespitlerin hepsi gerçektir ve ispata hazırım ancak bir şartım var ben bu gerçekleri ispatladığım taktirde ilgili okur- yazar dostlardan bu ortamda şahsımdan özür istiyorum. buna da hakkım var herhalde...
Bu seçimlerde lütfen Çankırıya hizmet edecek adaylara oy verelim.
Saygı ve Dua ile...
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.05.2007 Saat 11:56

Gün sonu ne olacak kimse bilemez. Bir sonrakilerin ne olacakları bilinmediğinden, insanlar geleceğe yönelik yapmak istediklerini,geçmiş tecrübe ve deneyimlere dayanarak daha sağlam ve sağlıklı zeminlere oturtmak ister. Bunu istemesindeki temel faktör kendisine başına gelebilecek her türlü olaya karşı deneyimini kullanma ve bu süreçte kendini yenileyerek bir şeye takılıp kalmadan kendini hazırlamak.

Yıllar önce insanlar bir birlerine çamur atarak veya onu olumsuz yere eleştirip onu zor duruma düşürüp kendine buradan pay çıkartıp vasfını , onu kötülediği için bu süreçte  kendini iyi ve olumlu yönde kabullenilmesine fayda sağlıyordu. Bu zaman zarfında o kişi kendini ispat edene kadar iş işten geçmiş oluyordu.O da ayağını kaydırmış ,onun yerine geçiyordu.Bu zaman dilimi böylece devam ederken yine bir müftünün keçisi kayboluyor. Onu ararken gazete ertesi gün yazıyor “müftü keçi çaldı”.bunu araştırıp okumadan okuyucular kararını  peşin hüküm olarak veriyor. Okuycuların kafasında oluşan imaj "Zaman ne hale geldi artık müftüler de keçi çalıyor." İnsanları karalamak için cadı kazanları kuruldu. Kaynatmaya devam. Altın ne kadar çamurun içinde kalsa değerinden kaybetmez. İnsanlar artık ne yapılıp ne yapılmadığını  çok iyi farkediyor.

Gelelim şimdiye bu atmosferde  insanlar artık birbirini karalayanları şunu yaptı bunu yaptı diyenleri değil, yapılanı hakir görmeyip ondan daha ne iyi yapabileceğini göstermek zorundadır. Bakıyorsun aynı terane dediğim dedik çaldığım düdük, eğer bir şeyler söyleyip bir şeyleri savunuyorsan yanlış nerde doğru nerde savunduğun ilkelerle kendini bağdaştırıyor musun en önce kafada bunlara yer bulmak lazım. Okumadan araştırmadan kulaktan dolma  bilgiler insanı her zaman doğruya çıkarmaz. Zemin sağlam olmadığından ayakta kalması zordur. Bazı insanlarda denilene çok çabuk inanır doğrusu o gibi düşünmeye başlar. Beyin çünkü onun öyle istediği için öyle algılar. Bu onun işine geldiği için öyle düşünür ve bunun doğrusunu araştırmak aklına gelmez. Dünya yı sadece bulunduğu yer itibariyle  merkez orasını kabul ettiğinden doğruya ulaşması  zordur.  Ya da bunları kabullenmesinin sebebi çıkar ilşkileridir. çünkü bu tavırları ona  bir şekilde geri dönecektir.

Yazan arkadaşlarda eleştirdikleri veya yanlış gördükleri ne varsa slogan biçiminde değil de  ayrıntılı biçimde yazarlarsa bizde doğruları görmüş ve öğrenmiş oluruz. Bunlara ilave olarak farklı ne gibi fikirleri var kendisi olsa neler yapar, bunları bizlerle paylaşırsa bize de bir açılım sağlamış olur. Eğer kendini hizmet için adamış,bunları insanlığın hizmetine sunmak isterse, bu gelişmeye açık fikirlerini herkesten önce biz destekleriz. Önümüzdeki süreçte katılacak olanlara başarılar. Bizler için kim hayırlı ise  o olsun.

İrfan BÖCEK        

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.05.2007 Saat 09:08
Değerli gönül dostları, beni yalan yanlış bilgileri, slogan vari şekilde söylemekle itham edenlere, tespitlerimin doğru olduğunu gösteren yazımı gönderdim ancak; siteye göre haklı gerekçelerle yayınlanmadı. eğer tatmin olmak isteyen varsa e-ileti şeklinde gönderebilirim. dehşete kapılacaksınız.
dua ile...
Yukarı Dön
alidag Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.05.2007 Saat 13:21
    Gönlünde iki Mustafa'yada (Hz.Muhammed Mustafa(SAV),Mustafa Kemal Atatürk) yer olan insanlar vekil, parti iktidar olsun.
alidag
Yukarı Dön
mhm402 Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.06.2007 Saat 12:20

"Milletvekilleri iktidar partisinden olmalıdır" yaklaşımı sakat bir yaklaşımdır. İçinde bukalemunluğu, hemşehriciliği; yani adam veya yer kayırmayı barındırıyor. Zaten Türkiye'de işlerin çoğu zaman kötüye gitmesinin nedeni bu anlayıştır. Yani topyekun ülke çıkarlarını değil, sadece bizim yöreyi düşünen kazansın anlayışı. Emanetin ehline değil de, tanıdığa verilmesi anlayışıdır bizi geri bırakan. Ya da şekilci anlayışlara saplanıp kalmaktır.

Bence ister iktidardan, ister muhalefetten olsun seçilen kişiler, seçildiği sistemin bilinciyle hareket etmelidir. Adalet terazisinden şaşmamalıdır. İnsanımızın küçümsenen potansiyel gücünün ekonomi, eğitim, siyaset gibi tüm alanlarda önündeki engelleri kaldırma anlayışında olmalıdır.

Sözde değil, özde demokrat olmalıdır. Demokrasiyi uzlaşma rejimi olmaktan çıkarıp, dayatma rejimi haline getiren anlayışa sahip olmamalıdır. İstemediği aday seçtirmemek için her türlü gayri ahlaki ve gayri hukuki hile ve desiseye başvurmayan anlayışta olmalıdır.

Hangi partiden olursa olsun kendini milletin efendisi değil, hizmetçisi görmelidir. Parlementoda elini kaldırırken elini milletin belli güçlerin ve çıkar çevrelerinin vicdanına değil, milletin vicdanına koymalıdır. Kendi vicadanına bile değil!

Herkese saygılar...

www.kaymazagel.com
Yukarı Dön
mürselalkan Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.06.2007 Saat 22:03
üc vekılde ıktıdardan olmasın ucude ayrı ayrı partılerden olsun uc vekılınıcraatlarını gorduk bır cankırı tabellasını yazdıramadılar nıyahet uzun ugraşlardan sonra cankırı tabellasını yazdırdımtum cankırılı hemşerılerıme hayırlı olsun murselalkan18@hotmaıl.com

Düzenleyen mürselalkan - 14.06.2007 Saat 23:51
Çankırı'lı olmak ayrıcalıktır.
Yukarı Dön
Bekir Coşkun Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.06.2007 Saat 11:28
ARKADAŞLARIMIN FİKİRLERİNİ OKUDUM. HEPSİNİNDE HAKLI VE HAKSIZ YÖNLERİ VAR. BU AYNI OLAYA FARKLI PENCERELERDEN BAKMAK GİBİ BİR ŞEY.
ÇANKIRIMIZ MAALESEF YILLAR BOYU DEVLET İMKANLARINDAN MAHRUM KALMIŞ,BAŞKENTİN YANIBAŞINDA HALA BİR DOĞU ANADOLU KASABASI GÖRÜNÜMÜNDE KALMIŞTIR.  BİR ÇANKIRI  DÜŞÜNÜNKİ; DİASPORADAKİ ÇANKIRILILAR ORDA YAŞAYANLARIN 3-4 KATI. BU NE DEMEKTİR İŞ AŞ ARAMAK İÇİN DIŞARIYA GÖÇEDİYORLAR. BURADAN ÇIKAN ANA TEMA NE ? YILLARDIR ÇANKIRIMIZ SİYASETİ İLİMİZ YARARINA KULLANAMAMIŞTIR.(BAZI İSTİSNALARI OLDUĞUNU KİMSE İNKAR EDEMEZ)
HAL BÖYLE İKEN HANGİ PARTİNİN NE KADAR MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAĞININ ÇANKIRIMIZ İÇİN PEK ÖNEM ARZEDECEĞİNİ ZANNETMİYORUM. BENCE ASIL ÖNEMLİSİ HANGİ PARTİDEN OLURSA OLSUN ÇANKIRIMIZIN YARARINA İŞLER YAPABİLECEK,İNSANLARIMIZI İYİ YÖNDE GELİŞMELER İÇİN YÖNLENDİRECEK,TUTTUĞUNU KOPARABİLECEK,UFKUMUZU VİZYONUMUZU GENİŞLETECEK AYDINLATACAK VEKİLLERE İHTİYACIMIZ VAR. BUNUN ELBETTEKİ MÜSTAKBEL İKTİDAR PARTİSİNDEN OLMASI FAYDALI.
YILLARCA PARTİLERİMİZİN HER BİRİNE BİR ETİKET VURULMUŞ. SEN SAĞCISIN,MİLLİYETÇİSİN,ÇAĞDAŞ YENİLİKÇİ OLAMAZSIN, SEN SOLCUSUN DİNİ MOTİFLERE SICAK BAKAMAZSIN,  SEN MUHAFAZAKARSIN ÇAĞDAŞLIK SENİN NEYİNE YENİLİKLERE HEP KARŞI ÇIKACAKSIN TÜRÜNDE YAKIŞTIRMALARLA MİLLETİMİZİN HEP FARKLI YÖNLERİ İŞLENMİŞ,HEP AYRIM YARATILMAK İSTENMİŞ. OYSA BELİRTİLEN BU VASIFLARIN HER İNSANIMIZDA OLMASI GEREKMEZMİ.BİRLİKTE NE ZARARLARI VAR.  AMA BİRİLERİ BİRŞEYLER ADINA HEP BU AYRILIĞI GAYRILIĞI KAŞIYORLAR. LÜTFEN ONLARA FIRSAT VERMEYELİM. HEPİMİZİN BU GÜZEL ÖZELLİKLERDE ÖNCELİK SIRALAMASI FARKLI OLACAKTIR. BU ÇOK DOĞAL AMA ULAŞILMAK İSTENEN SONUÇ DAİMA TÜRKİYE'MİZİN VE ÇANKIRI'MIZIN DAHA İYİ YERLERE GELMESİ OLMALIDIR.
BU NEDENLE SEÇECEĞİMİZ VEKİLLERİDE HİZMET EDEBİLECEK KRİTERLERE SAHİP OLANLARDAN SEÇMEMİZ EN GÜZELİ.
HEPİMİZ GİBİ BENİMDE TEMENNİM SEÇİLECEK VEKİLLERİMİZİN MEMLEKETİMİZE HAYIRLI OLMALARI.    
Yukarı Dön
Aykut O Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.06.2007 Saat 21:11
Aynen katılıyorum.Çankırı'nın makus talihini değiştirecek her adayı canı gönülden desteklemek lazım.Bu güne kadar seçilenler bunu başaramadı.
Evet , Başkentin yanında ve hala bir kasaba.Vatandaşı bu güne kadar kandıranlar utansın derim.En fazla göç veren ŞEHİR ? olmaktan kurtulma zamanı gelmedi mi.
Yukarı Dön
camkenarı Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.06.2007 Saat 02:00
Ağlamayana meme vermiyorlar!

Seçilecek milletvekilleri hangi partiden olursa olsun çankırı olarak

bu kişilerin verdiği sözlerin ne kadarını tuttuğu ne kadarını

tutmadığının takipçisi olmak lazım.

partizanlıkla olmuyor,  saygı sevgi sınırlarını aşmadan çalışanın

çalışmayanın, oyalayanın, yaralı parmağa işeyenin kim olduğunu görmek

lazım. Yoksa o koltuk adamı değiştirir. milletvekiline sürekli bize sorumlu

olduğunu hatırlatmak lazım.

Şaşırıp da kendi alemine dalarsa uyandırmak

lazım. 

Düzenleyen camkenarı - 05.06.2007 Saat 02:11
hizmet nimettir
Yukarı Dön
JKLMN Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.06.2007 Saat 09:58
ÇANKIRIMIZIN VEKİL DAĞILIMI TABANIN İSTEĞİ DEĞİL GENEL MERKEZLERİN İSTEKLERİ DOĞRULTUDA AYARLANMIŞTIR HAYIRLI OLSUN
Yukarı Dön
demir Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.06.2007 Saat 10:11
Elli dort senedir Amerikada yasadigimdan memleketteki politikayi okadar iyi bilemiyorum.
Bununla beraber alabildigim haberlere gore uc adim ileri bir adim geri gidiyoruz.
Bana sororsaniz memleketimizi ileriye goturecek kimseleri secerek ileri milletlerin arasinda yerimizi almanin zamani cokdan gecdi. 
Ataturkun onceledigi memleketimizi her alanda ileriye goturmek bir vazifedir.  Yinede soylerim "Ne mutlu turkum diyene". Eyer Turk dogmussan
herzaman turksun.

Saygilarimla.
Demir Kandiyeli
Yukarı Dön
türkmenbaşı Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.06.2007 Saat 00:47
     ben bu anketi son derece saçma buluyorum. Kusura bakmayın, böyle soru sorulmaz. İktidarın kim olacağı belli değilken. Bence muhalefet iktidardan daha kutsal bir görevdir. muhalefet etmek her babayiğitin harcı değildir. İktidar olunca etrafında dalkavukların çok olur. muhalefet olunca sadece gönül bağı olanlar kalır. televizyonlar, gazeteler, radyolar, yerel medya bile bakanların başbakanın günlük hareketlerini şişire şişire anlatır yazar. muhalefet yanlızdır.
     hem çankırı milletvekilinin üçüde iktidar partisindendi ne oldu çankırıda ne değişti bi bakın ona göre oyunuzu kullanın bu anketin  AKP taraftarlarları tarafından hazırlandığını düşünüyorum. çünkü takiye kokuyor.
TANRI TÜRKÜ KORUSUN
Yukarı Dön
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.06.2007 Saat 18:56
allah bizi bizden korusun!

hayırlı bir ömür, hayırlı bir ölüm nasip etsin.

bir deprem, bir savaş yaşamadan kimse hırslarından
vazgeçemeyecek galiba...
dilime yunus emre'nin şu söyledikleri geldi...

Cânlar cânını buldum, bu cânım yağma olsun;

Kâr-zarardan vazgeçtim, dükkânım yağma olsun.

Ben, benliğimden geçtim, göz perdesini açtım;

Dost evine ulaştım, gümânım yağma olsun.

Benliğim benden gitti, her şeyimi dost tuttu;

Mekânsızlığa vardım, mekânım yağma olsun.

İkilikten usandım, aşk rengine donandım;

Dert aşına kandım, dermânım yağma olsun.

Varlık ki yola çıktı, dost ondan bize geldi;

Vîrân gönül nûr doldu, cihânım yağma olsun.

Geçtim doludan boştan, usandım yazla kıştan;

Bostan sâhibini buldum, bostânım yağma olsun.

Aitlikten üzüştüm, O dosttan yana uçtum;

Aşk dîvânına düştüm, dîvânım yağma olsun.

Yûnus ne hoş demişsin, bal ve şeker yemişsin;

Ballar balını buldum, kovanım yağma olsun.

Yûnus EMRE

İŞİTİN EY YARENLER
İşitin ey yarenler
Aşk bir güneşe benzer
Aşk olmayan gönül
Misal-i taşa benzer 

Taş gönülde ne biter
Dilinde ağu tüter
Nice yumuşak söylese
Sözü savaşa benzer 

Geç Yunus endişeden
Gerekse bu bişeden
Ere aşk gerek evvel
Ondan dervişe benzer

Yaren : Dost
Agu : Zehir
Bişe : Orman

Düzenleyen camkenarı - 10.06.2007 Saat 19:01
hizmet nimettir
Yukarı Dön
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.06.2007 Saat 21:59
Ah dostum Türkmen başı,
yazılanları hiç anlamayan insanları hoş görüyorum, Allahtan bir nasip meselesidir ancak çarpıtanları hoş bakmadığımı belirtmek isterim.

Eminim bu seçimde de yine siz gibi Milliyetçiliği kendi tekellerine almış, kendileri harici herkesi Türk ve milliyetçilik düşmanı gören ve ülküyü, milliyetçilik kavramını demokrasinin basit bir müessesesi olan siyasi partinin dar kalıplarına sıkıştırarak üzerinden geçinen kişiler sayesinde ideolojisiz, toplama, tepki verenlerin oluşturduğu AKP kazanacak. İnanın onların bu başarısı siz gibi sözde milliyetçiler sayesinde olacak. Bu kafayla yaşamaya devam edin, her gördüğünüzü bir kabus gibi AKP'ci görmeye devam edin. Değişmeniz ve doğruyu görmeniz mümkün değil. Çünkü artık parti kısaltmalarıyla insanları ayırmaya başladıktan sonra bu hastalıktan halas olmanız asla kolay olmayacaktır.  

Orjinalini yazan: türkmenbaşı türkmenbaşı Yazdı:

ben bu anketi son derece saçma buluyorum. Kusura bakmayın, böyle soru sorulmaz. İktidarın kim olacağı belli değilken. Bence muhalefet iktidardan daha kutsal bir görevdir. muhalefet etmek her babayiğitin harcı değildir. İktidar olunca etrafında dalkavukların çok olur. muhalefet olunca sadece gönül bağı olanlar kalır. televizyonlar, gazeteler, radyolar, yerel medya bile bakanların başbakanın günlük hareketlerini şişire şişire anlatır yazar. muhalefet yanlızdır.
     hem çankırı milletvekilinin üçüde iktidar partisindendi ne oldu çankırıda ne değişti bi bakın ona göre oyunuzu kullanın bu anketin  AKP taraftarlarları tarafından hazırlandığını düşünüyorum. çünkü takiye kokuyor.
Ahmet GÜLŞEN

Yukarı Dön
Karaman Bey Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.06.2007 Saat 23:35
Hiç birşey kimsenin tekelinde değildir! Bu tür polemiklerle konu hakkında ki düşünceler farklı mecraalara kayarak faklı biçimde hizmet etmiştir. Burda bahsi geçen düşünce ile bir parti yada kuruluş yargılanamaz! Söz konusu düşüncede ancak partili temsilci konuşursa bu kısmen parti görüşü sayılabilir. Fakat bir kardeşimiz bu tip düşünüyor diyerek vatan-millet-din-devlet ekseninde ülkesine ve ülküsüne sahip çıkan, bu kavramları asla ve asla siyasi istismar olarak görmeyen bir kurumu suçlamak ve ima edici tavır sergilemek son derece yanlıştır.
Bu soru Çankırı adına sorulmuş ve 3 te 3 ün olur yada olmazlığı tartışılmıştır. Bu da şunu göstermektedir ki sol bir partinin milletvekili çıkarma şansı memleketimizde yok denecek kadar azdır. O halde 3 te 3 tek başına iktidarlık durumunda çıkacağından ve de vekillerin kalite ve performanslılığı birbirini tutmayacağından, görüşlerin bu hususlara dikkat edilerek yapılmasını istiyorum.

Orjinalini yazan: ahmetgulsen ahmetgulsen Yazdı:

Ah dostum Türkmen başı,
yazılanları hiç anlamayan insanları hoş görüyorum, Allahtan bir nasip meselesidir ancak çarpıtanları hoş bakmadığımı belirtmek isterim.

Eminim bu seçimde de yine siz gibi Milliyetçiliği kendi tekellerine almış, kendileri harici herkesi Türk ve milliyetçilik düşmanı gören ve ülküyü, milliyetçilik kavramını demokrasinin basit bir müessesesi olan siyasi partinin dar kalıplarına sıkıştırarak üzerinden geçinen kişiler sayesinde ideolojisiz, toplama, tepki verenlerin oluşturduğu AKP kazanacak. İnanın onların bu başarısı siz gibi sözde milliyetçiler sayesinde olacak. Bu kafayla yaşamaya devam edin, her gördüğünüzü bir kabus gibi AKP'ci görmeye devam edin. Değişmeniz ve doğruyu görmeniz mümkün değil. Çünkü artık parti kısaltmalarıyla insanları ayırmaya başladıktan sonra bu hastalıktan halas olmanız asla kolay olmayacaktır.  

Orjinalini yazan: türkmenbaşı türkmenbaşı Yazdı:

Yukarı Dön
E.ERUĞ Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.06.2007 Saat 01:16

Bence hala çankırılılar olarak yanlış anket ve yorumlar ile uğraşıyoruz. tarihine önem veren tarihiyle gurur duyan çankırılılar olarak, dönüp yakın tarihimizi hiç analiz etmiyoruz; türkiye kurtuluş savaşıyla yeni bir döneme sayfa açmış ama biz hala çankırılılar olarak çankırının kurtuluşunu başaramamışız. Acaba neden her birimiz oturup bir düşünüyormuyuz. yoksa aynı kafa aynı düşünceler ile devammı ediyoruz? Maalesef bizler sadece yorumlarla birbirimizi taşlamakla birbirimizle uğraşmakla sadece çankırının kuyusunu kazmakla meşgulüz şimdiye kadar hangi siyasi parti il başkanları bir araya gelerek çankırının ortak sorunları için ortak açıklama yaptılar beraber olup omuz, omuza mücadele ettiler.ben tam 20 yıl çankırıda kaldım hiç görmedim hatta bir siyasi partide 15 yılın üstünde görev yaptım o partide 4 il başkanıyla görev yaptım aynı parti eski yeni il başkanlarının bir araya gelmelerini sağlayamadım. ama hepsiyle çalıştım çünkü amacım çankırıya ve o siyasi partiye hizmet etmekti! yeter artık çankırılı hemşerilerim çankırımızın KURTULUŞ SAVAŞINI başlatalım birlik olalım hangi siyasi parti millet vekilini seçeceğimizi değil hangi millet vekilinin çankırının kurtuluşuna önderlik yapacağını birlik beraberlik içinde hangi görüş hangi mezhep gözetmeksizin dürüst kendini düşünmeyen gerçekte çankırıyı düşünen milletvekilimizi seçelim: yakın geçmişimize tekrar dönersek bakalım biz hiç milletvekili seçtikmi sadece partimi seçtik o zaman suç seçtiklerimizdemi yoksa bizdemi bence bizde: hani bir söz vardır insanlar hak edildikleri şekilde yönetilirler diye işte biz çankırılar olarak hak edildiğimiz şekilde yönetiliyoruz kimseye kızmaya darılmaya hakkımız yok önce kendimize kızalım aynı hataları tekrar yapmayalım elimizi kırmayalım:

Düzenleyen E.ERUĞ - 11.06.2007 Saat 01:19
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.06.2007 Saat 10:22
                Belli değerlerimiz kimsenin tekelinde değildir.Bunları tartışmak konuşmak söz konusu dahi olamaz. Ön yargılı bir biçimde toz duman içinde  paronaya halinde insanların düşündüğünün  tam tersi yönünde açıklamalara maruz kalabiliyor.
                Siyaset çok değişken bir kavramdır. Bu gün ak dediklerine yarın kara  diyebiliyorlar. Bundan önce birbirini kıranlar bakıyorsun dost olmuşlar.Demek istediğim siyaset değişken olduğuna göre insanların birbirini kırması hırpalaması gerekmez. Eğer içlerinde gerçekten Allah rızası için hizmet etmek varsa onlar gelsinler. Şakşakçı ve menfaat için  gelenler gelmesin.

İrfan BÖCEK
Yukarı Dön
hasan18 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.06.2007 Saat 15:53

Çeşit çeşit fikir , çeşit çeşit düşünce... Ne kadar da güzel.. Tabii bence ! Bilgi sahibi olmanın , ülkemiz gerçeklerini görebilmenin , üzüntünün , sevincin , bulunduğumuz yerden(!) , bazen de çıkaramadığımız gözlük nedeniyle , sadece BEN BİLİRİM havasındaki dışa yansımaları olan fikirlerimizi ortaya atmakta ve doğal olarak da eleştirilmekteyiz. Zaten fikrini ortaya koymanın bir amacı da budur diye düşünmekteyim. Ancak hakaret boyutlarına ulaşmamak kaydı ile eleştiri her zaman faydalı olmaktadır kanaatindeyim.

Önümüzdeki seçimlerde Milletvekilleri İktidar Partisinden mi yoksa muhalefetten mi olsun sorusuna çok güzel fikirler ile katılım sağlanmış durumda. Benim güzelim memleketim , Çankırı'm öyle güzel insanlar yetiştirmiş ki tarifi mümkün değil . Seçim sonuçlarını incelediğimizde bu temiz Anadolu Şehrinin ezici bir çoğunluk ile Milliyetçi-Muhafazakar diye isimlendirdiğimiz partilere oylarını vermekte genellikle. Doğal olarak da oylarının takipçisi olmak durumundalar bu insanlar . Kızları gibi sahip olmalılar hemde... Yoksa Ya davulcuya ya zurnacıya hikayesi gibi «Saldım çayıra , Mevla'm kayıra » hesabı ilgisiz kalınırsa o OYların nereye gideceği belli olmaz.  Neden mi böyle söylemekteyim. 1998 seçimlerini hatırlamaktayız hala , öyle değilmi ? Aile çevrem ve Ben de dahil olmak üzere o seçimlerde MALUM bir SİYASİ PARTİye oylarımızı akıtmıştık. Sonra verilen sözlerin Bir tanesi hariç hiçbirini yerine getirmediklerini MAALESEF yaşamış ve görmüştük. Tutulan söz ne mi idi? Kısaca hatırlatayım müsaade varsa ! 

Başörtüsü meselesini MECLİSte çözmeyi taahhüt etmiş ve Maalesef (!) bu sözlerini yerine getirerek bizlerden alkış ( !?! ) almışlardı. Bir vekilin başı nasıl açılır , görmüştük...

Sol değil diyerek verdiğimiz OYlar sepet sepet , çuval çuval DSPnin iktidarı için harcanmıştı... Hem de ÇOK UCUZA GİTMİŞTİK... Yani kısacası aldatılmış ve ağlatılmıştık... Vermiştik birilerine , gitmişti DSP ye...

Şimdi yeni bir seçim dönemi gelmiş ve bizden oy istemekteler...  Adamların televizyonlarında bile yayınlanmakta , Solda CHP de birleşin , SAĞda .... ( falancada ) demekteler.  Çünki iyi biliyorlar ve tecrübe ile sabit ki VER BİRİLERİNE  ,   GİTSİN  CHP ye....

Birileri kim mi ? 25 yıl peşinden koştuğum  ve sonuçta yaşayarak öğrendiğim gerçeğin ta kendisi... Hala kim mi diyorsun ?  SEN  ANLADIN  ONU...  

Bilmezler haram ne, ne demek gunah,
Dinime, toreme cektiler silah,
Onsekizbin Alemi Yaradan Allah,
Yok diyenler tac oldu,
VAR DEDIKCE SUCLANDIK...
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.06.2007 Saat 23:50

Hasan Bey bu görüşler tabi ki sadece sizi bağlar. Bu ortak forumda herkes kendi duygu ve düşüncelerini anlatıyor. Sizin hülasa anlatmaya çalıştığınız mevzu gerçekten çok acımasızca yapıldığının kanısındayım.

Eğer dikkatli incelediyseniz zaten bundan önceki yazımda 3 te 3 yada 1+1+1 yada 2+1 in ne kapsamda ve ne kalitede incelenmesi gerektiğini vurguladım. Burda asıl tartışmamız gereken Çankırı için en iyi hizmet edeni anlatmak olmalıdır. Bir takım imaların, laf kalabalıklarının hiç gereği yok!

Dün Meclis konutunda Zanagilleri ağırlayanlar,bugün şehit cenazelerinde milletin vicdanına oynuyor. "Sayın" sözü sarf eden bir zevat açılışlar için il il gezerken, kahraman evlatlar tabutlara "yan gelip yatıyor"

Bundan vicdanı sızlamayan en ufak bir kişi bilin ki bu vatanın evladı değildir!

Burada o partiyi bu partiyi övmem de yermem de.

Ben hangi partiden olursa olsun Ankara'da bizi temsil edecek kişinin "Ne yiğitleri şehid verdin vatana, Yaranların diyarısın Çankırı" sözcüğünü meclise hergün ki girişinde hatırlamalıdır.

Kendi partisi adına söz alıp Çankırı Karatekin üniversitesi adına, Çankırı adına doğru dürüst hazırlıklı konuşmasını isterim.

Ben vekilimden herşeyden önce bu milletin ferdi olmasını, ayak oyunları ile orda el indirip kaldırmamasını isterim. Sıra derdi için kimseye dalkavukluk yapmamasını, inandığı dava uğruna listelere giremese dahi çalışmasını dilerim. Bir ayda 29 şehit evinden yükselen acılı feryatları ama daha da önemlisi "Vatan sağolsun" dedikleri gibi vekil sıralamasında samimi olmalarını, gerekirse vatan sağolsun diyebilmelerini isterim.

Ben vekilimden "Çankırı İç Anadolu'nun akciğeri çoktan bakanlığı haketti" diyerek masay vurmasını isterim.

Hasan Bey siz 1999 seçiminde oy verdiğiniz yeri 2003 seçiminde cezalandırmışsınız zaten(!) ben 2003 te de oy verdiğiniz yeri (!) hataları ile dile getirmenizi dilerim. Unutmayın hatanın telafisi olur ama onurun gururun asla. Onurumuzu peşkeş çekenler, gururumuzu hiçe sayanları neden anlatmıyorsunuz?

Güneş balçıkla sıvanmaz, sanırım bunu herkes anladı!..

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.06.2007 Saat 08:42
AHMET ALTAN DA PATLADI!

AHMET ALTAN SONUNDA PATLADI VE TERÖRÜN FATURASINI ORDUYA KESTİ ! İŞTE ALTAN'DAN ÇOK TARTIŞILACAK BİR YAZI !

Ordu ve çıldırma… / Ahmet ALTAN

Geceyarıları garip bir dille yazılmış muhtıraları internet sitesine koyma tuhaflıkları…

Cumhurbaşkanıyla ve başbakanla görüşüp Milli Güvenlik Kurulu’nu toplayarak tartışılacak “Kuzey Irak’a müdahale” gibi önemli konuları basın toplantılarından açıklayıp, devlet kademelerinde konuşmama ciddiyetsizlikleri…

Kürt meselesi gibi olağanüstü hassas konularda halkı meydanlara davet etme kışkırtmaları…

Doğru dürüst yazmayı bile beceremedikleri anadillerine bir ömür vermiş aydınları hedef gösterme cüretkarlıkları…

Bütün bunlar, bizimki gibi bir ordu için bile fazlasıyla gayrıciddi ve disiplinsiz hareketler.

Üstelik boğazlarına kadar siyasete battıklarından bir de kendi mesleklerini unutmuş durumdalar.

Kendi askeri karakolumuzu bile koruyamıyoruz.

İki kişi geliyor, karakolu basıyor, yedi gencecik askeri öldürüp sekizini yaralıyor, ayrıca saldıranlardan biri de olay yerinden kaçmayı başarıyor.

El insaf…

Buna askerlik mi diyorsunuz?

O öldürülen çocuklar bu ordunun generallerine emanet edilmişti.

Ne oldu o emanetlere?

Kim bunun sorumlusu?

Bir ordunun üstüne vazife olmayan işlere karışacağına ciddi biçimde askerlik yapması, karakolunu koruması, çocuklarını sakınması gerekmiyor mu?

O çocukların hesabını kim verecek?

Kimse…

Onun yerine internet sitesine “ordumuzu yıpratmaya çalışıyorlar” diye klişelerle ve tehditlerle dolu bir muhtıra daha koyacaklar.

Korkutup susturacaklar.

Ölen çocukların hesabını vermeyecekler.

Bir yarbay, bir binbaşı, bir er daha uzaktan patlatılan mayınla öldürüldü.

Geçen gün Ayşe Önal’dan öğrendik ki Kuzey Irak’ta Amerikan askerleri “manyetik alanı kitleyip” uzaktan bomba ve mayın patlatmayı imkansızlaştırmış.

Bizim ordu niye bunu yapmıyor?

Niye subaylarıyla erlerini korumuyor?

Halkı sokaklara çağıracaklarına, manyetik alanı kitleyecek teknolojiyi uygulamaları gerekmiyor mu bu komutanların?

Onların işi bu değil mi?

Resmi rakamlara göre Cudi Dağı’nda 35, Gabar Dağı’nda 100 PKK’lı varmış.

Bizim binlerce asker onları yakalayamıyor.

Niye?

Bütün bunlar bizim ordu için bile normal değil.

Sanırım ordunun içinde anormal bir şeyler oluyor.

Çok tuhaf şeyler.

Ve, ordu askerliği bırakmış ülkeyi hızla bir belanın içine doğru sürüklüyor.

Manyetik alanı kitleyip dağdaki yüzeli PKK’lıyı yakalayamadıkları, karakolları doğru düzgün koruyamadıkları için ya Kuzey Irak’a yüz binlerce askerle girip içinden çıkamayacağımız bir felakete dalacağız ya da içerde büyük gösterilerle Türk Kürt çatışması yaratacağız.

Medya generallerin siyasi kavgasına amigoluk yapacağına, ordunun işlevini niye yerine getirmediğini sormazsa, bu kışkırtıcı iklim devam ederse, sonunda generallerin de, medyanın da, aydınların da, halkın da paçasını kurtaramayacağı korkunç bir kaosun içine yuvarlanacağız.

Ordunun neden bu kadar tuhaf davrandığını süratle sorgulayıp anlamak zorundayız.

Korkarım, “dönüşü olmayan” noktaya çok yaklaştık.

Ordu bu anormalliklerini biraz daha sürdürürse Türkiye tarihinde yaşamadığı ölçüde bir karmaşa yaşayacak.

Doların fırlaması, ekonominin çökmesi, iflaslar, işsizlikler, sefaletler değil yalnızca bizi bekleyen, büyük iç çatışmalar, diktatörlük çekişmeleri, blok değiştirme çabaları, savaşlar da epeyce karanlık geleceğin içinde bizi bekliyor.

Yaşadığımız sorun, şu parti ya da bu parti, şu siyasi davranış ya da bu siyasi davranış anlaşmazlıklarının çok ötesinde ve çok daha derin bir sorun.

Sorun ordunun içinde.

Bizi korkunç bir karmaşaya sürükleyen bu çıldırma halinin gerçek nedenini bulup düzeltemezsek…

Bu ülke, bir daha içinden çıkamayacağı kanlı bir kuyuya düşecek.

Herkesin hayatı söz konusu.

Herkesin…

12.Haziran.2007 

Düzenleyen ifranirfan - 13.06.2007 Saat 08:43
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.06.2007 Saat 09:39

Bizim amaçlarımız neler ,dünyada  ne için uğraşıyoruz. Amaçlarımız arasında bir birinin gözünü oymak bir birine düşmanca tavırlar takınmak mı?  Yoksa bütün insanların refah ve huzur içinde çalışıp, Allah’ın emirlerini yerine getirmek için çabalamak ,Her şeyi Allah rızası için yapmak için mi çaba sarf ediyoruz.

O kadar güzel bir coğrafyada bulunuyoruz ki dört mevsimi yetişmeyen hiçbir şey yok. Dünya bu bizim zenginliklerimizi görüyor fakat biz biri birimizle uğraşmaktan kendimizi alamıyoruz.

Hiçbir parti vatandaşlarımız hangi partiden olursa olsun o kişileri etkilememeli. Onların amacı da bu memleketimizin gelişmesini istemeyenler basit tuzaklarla insanlarımızı birbirine düşürüyor ki gelişme olmasın. Niçin gelişmiş devletlerde bunlar gündemde yerini hiçbir zaman almıyor. Partiler gelip geçicidir.Onun için bir birine saldırmaya değmez. Bu kadar çok hizmet etmek için kırıcı davranıyorlarsa neden bir partide görev almıyorlar.

Kim oyunu kime isterse versin ona saygı duymak zorunda olduğumuzu unutmayalım. Gören bilen yazılanlara bakınca ,şaşkına dönüyorsun insanlarımız hangi partiden olursa olsun hepsinin aynı değerlere sahip çıktıklarını biliyorum. Eğer herkes aynı şeyleri düşünüyorsa o zaman tartışılan nedir onu anlamak lazım.

Bence birbirine haksız mesnetsiz atışmalar yerine, Bu arkadaşlarımız bu memleketin gelişmesi yönünde ne gibi fikirleri var kendisi olsa neler yapar bunları yazarlarsa bizde insanlarımızın değerli fikirlerinden istifade etmiş olunur. Şu  şucu, bucu dersek işin içinden çıkılmaz. Burada amaç vatana hizmettir.Burada amacımız hiçbir partiyi desteklemek değil önemli olan yanlışlarımızı görebilmektir.

İnsanın davranışlarında yaşam çevresi ve etkilenme olaylara bakış açısı doğrudan gördüğü ve etkilendiği olaylar çerçevesinde görür. En alçaktan bakan kişiye sutre nin arkasında olanları göremediğinden ,Karşı farklı başka bir şey anlatıyormuş gibi düşünür. En üsten baktığında  da  ilgi alanlarına doğru bakar.

Bu konuyla ilgili  a adlı bir prof. Var diyelim bu kişilik olarak çak gaddar acımasız her türlü kötülüğü yapmakta tereddüt etmeyen biri    b adlı prof. İse çok iyi niyeti samimi bildiklerini gece gündüz demeden çalışıp talebelerine anlatmakla geçiren onların dertleriyle dertlenen biri.

Öğrencilere uygulamalı olarak ders anlatılacak .Onlar derse girmeden önce gaddar acımasız olan hakkında öğrencilere bilgi veriliyor . Bu prof. Çok  iyi hep sizler için çalışacak hep olumlu yönde bilgiler veriliyor.

Neyse derse giriyor. Bağırıyor çağırıyor öğrencilere hakeret ediyor demediğini bırakmıyor. Öğrencilerin düşünceleri ne kadar iyi bir hoca her şeyi bizim iyiliğimiz için düşünüyor  diyorlar.

B adlı prof. İçinde derse girmeden önce tanıtımda çok kötü olduğundan her yaptıklarını onların aleyhine olarak kullanacağından bahsediyorlar. Bu da derse giriyor onlara tebessümle yaklaşıyor. Her türlü sorunlarına çare bulmak için çaba sarf edeceğini onların gelişmesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağını söylüyor. O tebessüm ederken bile öğrenciler aralarında  ne kadar pis,pis sırıtıyor her şeyi şeytanca kim bilir ne kötülükler planlıyor diye yorumluyor.                                                                              

Anlatmak istediğim artık bu bakış açılarından sıyrılıp olaylara her şeye  bütün yönüyle bakmak, Bir duvardan bile bir taşı aradan çeksen duvar zamanla yıkılır. Onun için olaylardan parça, parça alıp öne sürmek yerine, bütün içindeki değeri nedir etkisi nasıldır ona bakalım.Bu da bizim insanlarımızın sağduyulu,memleketini seven ona hizmet etmeyi kendine şiar edinmiş kişiler olduğunu  unutmamamız gerekir.

İrfan BÖCEK

Düzenleyen ifranirfan - 13.06.2007 Saat 09:51
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.06.2007 Saat 13:17

Sayın Ahmet Bey'in başlatmış olduğu proje ile memleket neler kazandırılabilir, neler vekillerden istenmeli şeklinde değişik raporlar hazırlıyoruz. Bu konuda fikriniz varsa burda tartışmaları kesip orada güzel proje ve istekler sunalım.

Yaren diyarı Çankırı'da kimsenin kimseye atacağı en ufak iftira yok ve olmamalı. Çünkü biz özü, sözü biriz...

Biz Anadolu coğrafyasının her dönem yılmaz bekçileriyiz.

İslamın yerleşmesi ve yayılamısı sağlayan Yesevi Ocağında pişen, Anadolu'da yurt kurup eğleşen Alperenleriz.

İlgili bölüm: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=1521&get=last#7022

katılımlarınızı bekliyorum.

Düzenleyen Karaman Bey - 13.06.2007 Saat 13:18

Yukarı Dön
mhm402 Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.06.2007 Saat 15:44
Karaman Bey yazınızı ilgiyle okudum. Son cümleniz "Ne mutlu Türküm diyene" cümlesi. İyi. Güzel. Güzel olmasına güzel de Türk Milletinin şiarında belden aşağı vurmak diye bir özellik yoktur. Yani her insanın yapabileceği hatalardan dolayı bir insanın hedef gösterilmesi hakkaniyet kurallarıyla, akılla, iz'anla bağdaşmaz.

Yıllar öncesinden hatırlarım da, Ankara'nın şu anki belediye başkanı Melih Gökçek, belediye başkanlığına ilk başladığı sıralarda önceki sol yönetim tarafından Altınpark'a dikilen, Türk Milletinin manevi yapısına aykırı bir şekilde cinsel ögeler içeren bir heykeli kaldırırken "Böyle sanatın içine tükürürüm" demişti. Yıllar boyu bu söz belli bir kesim tarafından adam sanki sanatın tümüne karşıymış gibi kullanılageldi. Hatta şimdi bile cümlenin "böyle" kelimesinden makaslanmış hali sözde Atatürk sevgisi adına yazılmış bazı şiirlerde geçmektedir.

Üzülerek ifade edeyim ki, benzer bir durum yazınızda da sözkonusu. "Yan gelip yatma" ifadesinin söyleyen kişi tarafından orduyu kötüleme amacıyla söylenmediği çok açık. O ifade askerlik yapmanın zor bir görev olduğunun vurgulanması amacıyla söylenmişti. Konuşma paragraf paragraf incelenirse bu kesinlikle görülebilir. "Sayın" ifadesinin kullanılmasını ise insanın her an hatalı ifade kullanmaya müsait olduğu gerçeğinde haraketle değerlendirilmesinde fayda var. Eğer bu ifade sözkonusu şahıs tarafından müteaddit defalar kullanılsaydı, zatı alinize hak vermek mümkündü.

Eleştirilecek tarafları elbette vardır: Mesela Mescidi Aksa'daki İsrail kazılarıyla ilgili rapor hala açıklanmadı. Dış ticaret aleyhimize açık veriyor. Reel faiz hala yüksek. Başörtüsü sorunu hala çözülmedi. Askerlerimizin hala neden çelik yelekleri yok gibi...

Selam ve hürmetler...

www.kaymazagel.com
Yukarı Dön
türkmenbaşı Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.06.2007 Saat 21:38

benim yorumum üzerine yazıp beni ve benim gibi düşünen insanları milliyetçiliği tekellerine almakla suçlayan sevgili kardeşlerim bende sizler gibi milliyetçiliğin bir parti veya topluğun tekelinde olmaması gerektiğini sizlerle beraber savunuyorum. sizler milliyetçiyiz ( ki milliyetçi olmak zorunda değilsiniz karşı fikirlere saygımız var ) dedinizde biz hayır sizler milliyetçi olamazsınız mı diyoruz da tekelimize alıyoruz milliyetçiliği milliyetçilik bir fikir orda kaşımızda duruyor ister kabul edersiniz ister etmezsiniz. hem milliyetçi isen mhp li olacaksın diye bi kanun yok. fakat TÜRKLÜĞÜ alt kimlik olarak niteleyen bir partiye de herhalde bir milliyetçi oy vermez. buna böyle açıklama getirdikten sonra anketin saçmalığı fikrimde ısrar ediyorum. aksini söyleyen varsa anketin mantığını lütfen açıkça yazsın. böyle bir anketin mantığı bence ey çankırılılar bakın iktidarın gücü arkamızda olursa sorunlarımızı daha rahat çözerizi insanların bilinç altına yerleştirmektir. bu bir gerçek olabilir ama bu belediye seçimleri için olabilir.daha iktidar belli değil,  okuduğunu anlayıp anlamama meselesine gelince onu okurlara bırakıyorum. kimin ne anladığı ortada beni eleştiren arkadaşlar başta olmak üzere herkese saygılar sevgilerlerle

TANRI TÜRKÜ KORUSUN
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.06.2007 Saat 01:19
         Sayın mhm402 kardeşim
Yazmış olduklarınızın sadece son kısmına katılıyorum. Evet Ben Türk'üm ve bununla son derece gurur duyuyorum. (Ayrıca o benim imzam.Ölürkende söyleyecek 2 çift sözümden birisidir.) Ne soyumu inkar edenlerden ne de soyuma sövenlerdenim.
         Şunuda hatırlatmak isterim ki ben belden aşağı vurmam. Çünkü bu terbiyesizliğin en aşalığıdır. Herkesin farklı düşünce ve ideolojileri muhakkak var. Buna zaten saygı duyarız. Ama rumuzla, nickle, kod adla girip üstelik birkaç yorum yapıp yada sırf bu konu için üyelik alanlara seslendim diğer yazılarımda.
         Benim adımda, düşüncemde, varlığımda belli. Burda demogoji yapmam. Yapanlara başta değerli site yöneticileri gibi bende müsade etmem. Çünkü burda biz vekilimizi seçiyoruz. A partisinin lideri yada b partisinin lideri beni alakadar etmez. Anlatmaya çalıştığım o.
         Biz memlekete hizmet bekliyoruz. Tv seçim programlarında bile Çankırı yeterince hakkını alamadı diyor. Biz Çankırı'nın hakkını istemeye talip insanları seçelim diyoruz.
         Birşeylerin taraftarı,fanatiği değiliz. Sadece Çankırı'nın taraftarı ve evladıyız.
         Eğer birileri çıkıp ülkemi satacaksa, siyasi krizler ve bedeli ağır toplumsal olaylar yaşatacaksa bunların peşinen karşısındayım. Bununda taahhütünü burdan veririm. Bu konuda seçilecek olan vekilleri de hangi partiden olursa olsun tek tek takibe alacağımın teminatını veririm.

Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler...

Düzenleyen Karaman Bey - 14.06.2007 Saat 16:28

Yukarı Dön
Aykut O Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.06.2007 Saat 22:20

Haklısınız ne diyeyim.o kadar uzakta kalmanıza rağmen Türkiye'nin nabzını tutmuşsunuz.Atatürk devrimlerini  özümsemeyen, yada özümsetilmemek için her türlü karşı devrimci çabayı gösteren iktidarlar sonumuzu hazırlıyor.Türkiye çok kötü günlere gebe.Büyük Orta Doğu Projesini çizen ABD ve AB hakkımızda hiç te iyi şeyler düşünmüyor.ULUS DEVLET kavramının yok edilmesi için emperyalistler ve onların yerli işbirlikçileri sürekli çalışıyor.Gün Vatan savunması zamanı.Kurtuluş Savaşın da olduğu gibi.Uyanık olalım.

Yukarı Dön
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.06.2007 Saat 23:28
kurtla tilki
ya ne yapsak da
şu tavşanı dövsek
diye düşünüyorlarmış
aklına bir şey gelmiş tilkinin
çağırmışlar tavşanı demişler
sen niye şapka takmıyorsun
tavşan şaşırmış
abi demiş kulaklarım uzun
şapka olmuyor
sus demişler kurtla tilki
bir de konuşuyor
yer misin yemez misin
bir temiz dövmüşler
oracıkta tavşanı.

ertesi gün
yine çağırmışlar tavşanı
nerde lan şapkan diye
abi demiş şapka olmuyor bana
bak hala cevap veriyor deyip
bir daha dövmüşler
zavallı tavşan feleğini şaşmış
kriz yönetememenin şaşkınlığı içinde
dönmüş yuvasına

bir kaç gün sonra
kurtla tilki demişler ki
canımız sıkıldı gel şu tavşanı
yine dövelim biz
ama demişler bu kez
başka bir bahane bulalım
diyelim ki git bize bakkaldan
sigara al gel
sigarayı getirdiğinde bakalım
uzunsa niye kısa almadın
kısaysa niye uzun almadın
deyip öyle dövelim demişler

çağırmışlar tavşanı
git lan bize bakkaldan
sigara al gel demişler
tavşan sormuş
uzun mu kısa mı olsun diye
beklemiyormuş kurtla tilki
böyle işi bozan bir cevabı
birbirlerine bakmışlar
sonra dönüp tavşana
sen niye şapka takmıyorsun
lan diye
girişmişler bir kez daha...

kıssadan hisse
bu memlekette kimin dayak attığı belli
halk da uyuyor filan değil aslında
ama bahane bitmiyor vesselam

hizmet nimettir
Yukarı Dön
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.06.2007 Saat 00:33

İki hadis iki ayet

Aşağıya iki hadis-i şerif ile iki ayet-i kerimeyi yorumsuz olarak alıyorum. 1. Avf bin Malik (r.a) demiştir ki, ben Resul-ü Ekrem efendimizden (s.a.v.) dinledim, şöyle buyurdu:

“Sizin liderlerinizden (önderlerinizden) en hayırlıları o kimselerdir ki, siz onları seversiniz, onlar da sizi severler. Siz onlara hayır duada bulunursunuz, onlar da size dua ederler. Sizin önderlerinizden en şerlileri (fena olanları) ise siz onları sevmezsiniz, onlar da sizi sevmezler.

Siz onlara lanet okursunuz, onlar da size lanet okurlar. Dedik ki: Ya Resulullah! Bu durumda biz onlara itaati terk edelim mi? (onları bırakalım mı?) Buyurdu ki: Hayır, onlar, sizinle namaz kıldıkları sürece, onlara itaat gereklidir.” (s.339).

2. Sevban (r.a.) demiştir ki, Resulullah şöyle buyurdu:

“Yakın bir gelecekte (gayr-i Müslim) toplumlar, sizin üzerinize üşüşürler. Hem de bir kaptan yemek yiyen kimselerin birbirlerini, yemeye çağırdıkları gibi.

Bir şahıs şöyle dedi: (Ya Resulullah) O gün bizim sayımız az olduğu için mi? (böyle yaparlar.) Resul-i Ekrem (s.a.v.) buyurdu ki: 'O gün siz (sayı itibariyle) çoksunuz.

Lakin siz, sel suyunun üzerindeki çer çöp durumuna gelmişsinizdir. Allah Teala, sizin düşmanlarınızın sinelerinden, onların size karşı olan (sizden korkma ve size saygılı olma duygularını) çeker alır ve sizin kalplerinize de vehn (zafiyet) salar.' O zat şöyle dedi: Ya Resulullah! Vehn nedir? Resul-i Ekrem (s.a.v.) buyurdu ki: 'Dünyayı sevmek ve ölümden hoşlanmamaktır.'” (s. 355).

Ve iki ayet:

1. “Hepiniz toptan Allah'ın ipine (Kuran'ına) sarılın, sakın parçalanmayın.” (Âli İmran/103, s.357).

2. “Ey iman edenler! Hepiniz birden barış içine giriniz, şeytanın izlerini izlemeyiniz, doğrusu şeytan sizin için apaçık bir düşmandır.” (Bakara/208, s. 357).

(Not: Yukarıdaki alıntılar, Sünnetin Işığında İslam Ahlakının Esasları -63 Hadis-i Şerif ve Açıklamaları-, hazırlayan Lütfi Doğan, İslâmî İlimler Araştırma ve Yayma Vakfı Yayınları, Ankara. 2004, kitabından alınmıştır).

hizmet nimettir
Yukarı Dön
Nermin Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.06.2007 Saat 16:47
Evet.Bazı hemşehrilerim gerçekten doğruları görüp yazmışlar.3 milletvekilinin de iktidar partisinden olması hiç bir şeyi değiştirmez.Seçilen milletvekillerinin özellikleri neler olmalıdır? bu konu üzerinde biraz duralım.
-önce bir milletvekili hangi unvana sahip olursa olsun,dürüst,bilgili,projeler üreten,ülkeyi daha ileriye götürecek kapasitede olan,kitap okuyan,araştıran,gündemi takip eden,sosyal alanda kendini yetiştiren ve en önemlisi vatandaşının ve bölgesinin sorunlarını bilen milletvekili olmalıdır.
Hastanedeki hastayı, hapishanedeki mahkumu, okuldan atılan öğrenciyi, evine ekmek götüremeyen işsizi, ailesinin baskısından bunalan genci, okuldaki öğretmeni, tarlada yatan çiftçiyi, emeği, göz nurunu, bürokratı düşünmeli, bu düşündüklerini anlamalı, yani empati yapabilmelidir. Vebalin farkında olmalıdır.Üzerindeki çok ağır sorumluluğu hissetmesi gerekir.Türkiye’yi çok iyi tanıması gereklidir.Başka bir İl'de doğmuş,büyümüş birinin Çankırı'yı tanıması, sorunlarınını ve kültürünü bilmesi  imkansızdır. Türkiye'nin her bir yerinin kültürü,gelenek ve görenekleri farklıdır. Baktığıldığında bazı özellikler aynı gibi gözükse de iller hatta ilçeler arasında   kültür farklılıkları vardır. İnsanını tanıyan, insanının ne yediğini, nasıl yaşadığını, neden hoşlandığını, nasıl eğlendiğini, ne düşündüğünü, neye üzüldüğünü, nasıl para kazandığını, nasıl baba, nasıl ana olduğunu, ne giydiğini, neye ağladığını, beklentilerini, hayallerini, özlemlerini bilmek gerekir. Çankırı'y’ı görmeyen, koklamayan, hissetmeyen  bir milletvekili kendini nasıl bu milletin vekili olduğunu düşünür? )

Hele hel türkü dinlemeyen, türküden anlamayan ve söylemeyen bir milletvekili bu milleti nasıl anlayabilir. Ağıtını, mizahını, eğlencesini, sevdasını türkülerden algılamaya giden yol önemlidir. Bu yol vicdana çıkar. Milletvekilinin görevleri, yetkileri yasalarda, iç tüzükte yazılıdır ama vicdanı tahrik olmamış birinin bu yazılı yetkileri kullanabileceğini düşünebilir misiniz? Yazılı olanların çerçevesi bellidir ama vicdanın sınırları  inancıyla, ufkuyla, değerleriyle sonsuzdur. Bu sonsuzluğun içinde yalan, riya, iki yüzlülük, adam kandırmacılık yoktur. Siyasetin bir yüzünde duran rekabetin acımasızlığını hafifletecek, yumuşatacak, sevgi doğuracak filizler o vicdanda büyür. Aksi takdirde savaş mantığıyla öldür, yok et, iftira at, ayağını kaydır düzeneği işlemeye başlar. Vicdanı rahatlatmak hiçte kolay değildir.  Birey olarak hiçte  kolay olmayan, bedeli çok ağır bir sorumluluğun altında dik durabilme mücadelesinin içinde olacak. Aldığı parayı hak etmediğini düşünecek, gösterilen saygının altında ezilecek ya da layık olmak için var gücüyle çalışacak, üretecek. Bir yerlerde hata yaptığını düşünecek olursa, milletvekilinin imtiyazlarından vazgeçmeyi bilecek. Yaşam garantisi olarak ömrünün sonuna kadar imtiyazlardan faydalanmaktan feragat edecek.

. Bir milletvekili “kul hakkı” kavramını içine sindirmiş olmalıdır. Kulun, kula üstünlüğünün olmadığını bilenlerden olmalıdır. Koca bir ülkeyi ve milyonları yöneten beş yüz elli kişiden biri olduğunun bilinciyle kendine düşen insan sayısını her gün zihninden geçirmelidir. Mazaret uydurmayı bırakıp mevcut ve aksayan konuların sebebinin de bir zamanlar oturduğu yerde oturanların sorumluluğu olduğunu düşünüp” eyvah” dememek için hep hakkın yanında olmalıdır. Ben yaptım, oldu mantığıyla değil tarihe not düşmek ya da kahraman olmak için değil, “insan” olmanın verdiği bilinçle görevini normal vatandaşlardan çok ötelere varan bir ufukla yapmalıdır.

Bu  aziz millet böyle milletvekillerine layıktır ve böylelerine çok ihtiyacı vardır

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek