2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 17 ile üniversite komisyondan geçti
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli Forum17 ile üniversite komisyondan geçti - Olayın Tarihi: 09.04.2007

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
haruncanbaz Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge
Orta İlçe Habercisi

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
Şehir: çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 120
Mesajın Direkt Linki Takvim Olayı: 17 ile üniversite komisyondan geçti
    Gönderim Zamanı: 09.05.2007 Saat 19:49

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 17 ilde üniversite kurulmasını öngören kanun tasarısı kabul edildi. Muhalefetin seçim yatırımı dediği iller hangileri?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 17 ilde üniversite kurulmasını öngören kanun tasarısı kabul edildi. AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba'nın başkanlığında toplanan Komisyon, Karaman, Ağrı, Sinop, Siirt, Nevşehir, Karabük, Kilis, Çankırı, Artvin, Bilecik, Bitlis, Kırklareli, Osmaniye, Bingöl, Muş, Mardin ve Batman'da üniversite kurulmasına ilişkin tasarıyı kabul etti.

Plan ve Bütçe Komisyonunda, 17 ilde üniversite kurulmasına ilişkin tasarı ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesine kadro ihdas edilmesine ilişkin tasarı birleştirilerek, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu raporu üzerinden görüşüldü. Kabul edilen tasarıya göre, Karaman, Ağrı, Sinop, Siirt, Nevşehir, Karabük, Kilis, Çankırı, Artvin, Bilecik, Bitlis, Kırklareli, Osmaniye, Bingöl, Muş, Mardin ve Batman'da üniversite kurulacak.

İllerin ismiyle anılan yeni üniversitelerin bazılarının adında değişiklik yapıldı. Buna göre, Karaman'da ''Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi'', Ağrı'da ''Ağrı Dağı Üniversitesi'', Çankırı'da ''Karatekin Üniversitesi'', Bitlis'te ''Eren Üniversitesi'', Mardin'de ''Artuklu Üniversitesi'', Muş'ta ''Alparslan Üniversitesi'' adıyla üniversite kurulurken, diğer yeni kurulan üniversiteler illerin ismini taşıyacak. Yeni kurulacak 17 üniversite dolayısıyla akademik, idari ve döner sermaye alanlarında, yaklaşık 30 bin kadro ihdas edilecek.

Bu üniversitelere bağlanan yükseköğretim kurumlarının teşkilatı, mevcut kadroları, ödenekleri, bina ve tesisleri, araç ve gereci ile her türlü taşınır ve taşınmaz malları, başka bir işleme gerek kalmaksızın, bağlandıkları üniversitelere devredilecek. Eskişehir Osmangazi Üniversitesine 450, Selçuk Üniversitesine de 500 akademik kadro ihdas edilecek; bu üniversitelere idari kadro da verilecek.

-KIRŞEHİR, GİRESUN VE YOZGAT'A TIP FAKÜLTESİ-

AK Parti'li milletvekillerinin verdikleri önergelerle, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Giresun Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi rektörlüklerine bağlı tıp fakülteleri kurulması ve bu fakülteler için kadro ihdas edilmesi kabul edildi. CHP'li milletvekillerinin, Üniversitelerarası Kurula 45 kadro ihdas edilmesi için verdiği önerge ise reddedildi.

-ÜNİVERSİTESİZ 9 İL KALACAK-

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, tasarının yasalaşmasıyla, Türkiye'de üniversitesi olmayan il sayısının 9'a inmiş olacağını söyledi. Çelik, 17 ilde üniversite kurulması ile Genel Kurul gündemindeki 5 vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin tasarıların kabul edilmesiyle, üniversite sayısının 115'e ulaşacağını kaydetti. Yükseköğrenim talebinin karşılanması için yeni üniversitelere ihtiyaç olduğunu ifade eden Çelik, bu nedenle Türkiye'den, adı duyulmamış ülkelere giden öğrenciler olduğunu söyledi.

''Ülkemizde ciddi ihtiyaç, açlık var'' diyen Çelik, ''Bu yeni kurulacak üniversiteler, ertesi gün bir İstanbul, bir ODTÜ, bir Boğaziçi olmayacak. Bu üniversiteleri kurmakla, meyve verecek birer fidan dikiyoruz. Bu fidanlar, ağaç olacak, ağaç meyveye duracak. Bizim beklentimiz ve amacımız budur'' diye konuştu. ODTÜ ve Hacettepe üniversiteleri kurulurken de eksiklikleri olduğu gerekçesiyle eleştiriler yöneltildiğini ifade eden Çelik, ''tabela üniversiteleri'' olacakları iddiasının da gerçeği yansıtmadığını; bu üniversitelerin illerin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına katkı sağlayacağını söyledi.

-UZUNKAYA'DAN, PAVLOV ÖRNEĞİYLE TEPKİ-

AK Parti Samsun Milletvekili Musa Uzunkaya, gösterilere katılan öğretim üyelerine tepki gösterdi. Son günlerde öğretim üyelerinin, akademik çalışmalarla uğraşmak yerine sokak hareketlerine katıldıklarını söyleyen Uzunkaya, Rus bilim adamı Pavlov'un, 1917 Rus ihtilali dolayısıyla 1 saat geç gelen asistanını azarladığını kaydetti. Pavlov'un, asistanına, ''bir bilim adamının ölüm dışında, darbe, ihtilal veya bir olay nedeniyle çalışmalarını 1 saat bile olsun bırakmaması gerektiğini'' söylediğini anlattı. Öğretim üyelerinin son dönemdeki davranışlarının, bu durumla uyuşmadığını savunan Uzunkaya, Malatya Üniversitesi Rektörünü de açıklamaları dolayısıyla eleştirdi.

TÜRK OLMAK ONURDUR ÇANKIRI'LI OLMAK GURURDUR ORTA'LI OLMAK ONURDUR
Yukarı Dön
i_ozyilmaz Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.05.2007 Saat 14:06
 
      Çankırımıza hayırlı olur inşallah Allah tamamına erdirsin.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek