2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Nurettin DERELLİ
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - ÖNCE ALLAH KORUDU
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumÖNCE ALLAH KORUDU

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 292
Mesajın Direkt Linki Konu: ÖNCE ALLAH KORUDU
    Gönderim Zamanı: 11.05.2007 Saat 11:41

ÖNCE ALLAH KORUDU

 

            Nur topu gibi gözünüzden esirgediğiniz yavrularınızın geleceklerini belirleme adına olmadık fedakarlıkları ediyorsunuz, yemiyor yediriyorsunuz, giymiyor giydiriyorsunuz. Vatana, millete hayırlı evlat olsunlar istiyorsunuz.bununla da yetinmiyor eğitimlerini tamamlamaları için akla hayale gelmeyen fedakarlıklarda bulunuyorsunuz. Okullara gönderiyorsunuz ve bir gün  sabah güle oynaya onların görgü ve bilgilerini artırmalarına destek olmak amacı ile okul yönetimince  belediyeden sağlanabilen bir otobüse o minicik yavrularımızı dolduruyorsunuz  ve onları okulun bahçesinden uğurladıktan sonra akşama kadar gözünüz arkada beklerken ani bir haberle irkiliyorsunuz ve vücut kimyanız bir anda bozuluveriyor. Önce otobüsün freni patlıyor, sonra dereden aşağı başlıyor tepetaklak gitmeye, onlarca yavru can telaşı içince  çığlıklarla otobüsle birlikte başlıyorlar yuvarlanmaya. Sonuç: 51 kişi çakılıyor toprağa beş kişi sağlam gerisi yaralı. Daha yaralıların durumları hangi  aşamada bilen yok. Kaza ölümlü değil ama beklide hayatları boyunca sakat kalacak evlatlarımızın olmayacağı garantisi de yok.

 

            Kazanın sonuç itibariyle böyle atlatılmış olması sevindirici gibi görülse de bu sadece moral motivitesinden öte gitmeyen bir olgu. Bu olayda kusurlu olanlar elbet mevcuttur. Bunlar yapılacak teknik tespitlerle elbet ortaya çıkacaktır. Ancak, olayın oluşumundan  vicdanen sorumluluk alanına giren kişiler olmayacak mıdır?  şayet o vicdanı duyguları taşıyorlarsa ki olacaktır.

 

            Şimdi size bir örnekleme vereyim. İlimize bin bir rica ile Frekans Turizmin bir acentesini açtırabildik. Bu şirketin ilimize turizm açısından büyük faydalarından bahisle Valilikçe, Belediyelerce, Kaymakamlıklarca desteklenmesinin gerektiğini defalarca bu sütunlardan ısrarla gündeme taşımaya çalıştığımı hafızalarımızı yokladığımızda hatırlayacağımız muhakkak. Şayet bu şirket yaşatılsa idi bu çeşit olayın ve gelecekte olabilecek olayların önüne geçilmiş olunacaktı. Neden mi?  Geliniz birlikte 1618 sayılı yasada gösterilen  seyahat acenteliği sayılmayan hizmetlere birlikte bir göz atalım;

Madde 6- Seyahat acenteliği faaliyetleri 1618 sayılı Kanun’a göre kurulmuş seyahat acentelerince yerine getirilir. Tüketiciye yönelik olarak bir bedel karşılığında seyahat acenteliğine münhasır faaliyet olarak tanımlanan hizmetlerin seyahat acentesi olmayan kişi ve kuruluşlar tarafından yapılması yasaktır. 1618 Sayılı Kanun maddeleri ile seyahatlerin mutlak turizm şirketleri ile yapılması zorunluluğu ile bu ve buna benzer kazaları önleme amacına dayalı, ehil insanlarca ve taşımaya uygun araçlarla yapılmasının gerekliliğinin bizler için yapıldığını lütfen hatırlayalım.

 

            İşte Frekans Turizme sahip çıkılsa idi bu şirket ve buna benzer şirketlerde Çankırı’da hayat bulacaklardı ve turizm şirketi olan illerde il merkezi dahil  ilçelerde gezilerini mutlak surette bu şirketler aracılığı ile yapmaları zorunluluğuna uymuş olacaklardı.

 

            İlimizde turizm şirketinin bulunmayışı sebebiyle bundan sonrası için  ilerde daha elim  tehlikelerin olmaması yönünde hep birlikte dua edelim ve bu kazadaki sonuca önce Allah korudu diyerek kendimize teselli yolu arayalım. Ancak, fenni yönden kusurlu olduğu açık olan bu olayı da ört bas etmeyelim.

 

            Öncelikle, Eldivan İlçemiz Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerine, okul yönetimine, ailelerine büyük geçmiş olsun. Bu olay bir ders olsun. Bundan sonraki gezilerde nakliye hizmetinde bulunacak araçların tepeden tırnağa sürücülerde dahil  kontrolü yapılmadan trafiğe çıkışlarına izin vermeyelim ve özellikle tur şirketlerini tercih edelim. Kaybolan hayatın geriye gelmesinin mümkün olmadığını iyi anlayalım.

 

 

Yukarı Dön
i_ozyilmaz Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Kayıt Tarihi: 10.10.2006
Status: Aktif Değil
Points: 33
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.05.2007 Saat 20:46
 
 
 
 
                  Sayın dereli verdiğiniz mükemmel bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim ama keşke yeni bir sayfa açmak yerine diğer sayfanın devamına ekleseydiniz yazınızı. Ayrıca Eldivan-Çankırı arası çalışan otobüslerin çoğu külüstür. Tekrar teşekkür ederim.


Düzenleyen i_ozyilmaz - 13.05.2007 Saat 18:00
Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır,Toprak eğer uğrunda ölen varsa Vatandır.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek