2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - fiziksel engelliler federasyonundan haberler
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli Forumfiziksel engelliler federasyonundan haberler

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Misafir Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: fiziksel engelliler federasyonundan haberler
    Gönderim Zamanı: 20.06.2007 Saat 17:11

Asıl sakatlık Maliye'de!

Değişen 'Sağlık Kurulu Rapor Yönetmeliği'ne göre tek kolu, tek ayağı olmayan ve tek gözü görmeyenler, sağlam sayılıyor! Şaka gibi ama gerçek.
Gerçi bu konuya 1 yıldır değiniyorum ama canı yananlardan imdat çığlığı yükselince, konuya tekrar değinmem şart oldu. Önce değişen Rapor Yönetmeliği'nin sakatlıklarına takılan şikayetlerden birkaçı: Tek ayağım yok, sakatlık derecem yüzde 38. Sağ elimin bilekten aşağısı yok, raporum yüzde 26. Tek gözüm görmüyor, verilen oran yüzde 22. Bunlar 400 engelliden, pardon yanlış ifade ettim; 'sağlam-sakat'tan gelen şikayetler...
Şimdi de Maliye'nin hışmına uğrayan bin 400 'sağlam-sakat'ı canından bezdiren 'engelli maraton' şöyle özetlenebilir:
Özürlü statüsünde çalışan biri erken emekli olamak istiyorsa, Maliye'den aldığı vergi muafiyet belgesini ibraz etmek zorunda. Bunun için bazı evraklar gerekiyor.

Biiiir, işyerinden özürlü çalıştığına dair bir belge alınacak.

İkiiii, bu belge ile bulunduğu ilin defterdarlığına müracat edilecek.

Üüüç, buradan verilen boş sağlık kurulu raporuyla tam teşekküllü bir devlet hastanesine gidilecek.

Dööört, hastanedeki işlemler bittikten sonra sağlık kuruluna girilip sakatlık belgesini gösteren rapor alınarak işlemlerin birinci ayağını tamamlanacak...
İş rapor almakla bitmiyor. Asıl sorun Maliye. Hastane, raporu Maliye Bakanlığı'na gönderiyor. Maliye'nin Sağlık Kurulu, raporları yeniden inceleyerek, vergi muafiyeti için görüşlerini rapora not düşüp adreslere postalıyor. Gönderiyor da nasıl? İşte Mardin'den bize raporlarını gönderen Eyüp Aca'nın durumu:

Aca, sağ ayağı ağır polio, sol da hafif polio (yardımcısız yürüyemeyen). Adamın hayatı kaymış. Yine de vergi indirimi için engelleri aşmış! Ancak, Aca'nın Ankara'ya gönderilen raporunda yüzde 60 sakatlık oranı Maliye'nin Sağlık Kurulu'nda, üstelik hastayı da görmeyerek yüzde 30'a indirilmiş.
Maliye, tıbbın yapamadığını yaparak bir mucizeyle Aca'yı yüzde 30 iyileştirmiş! Bu karar, Aca ve benzer sorunları olan ve erken emekli olmak isteyenlerin umudunu bir başka bahara bırakıyor. Evet, durum bu! Vicdanları cüzdana girenlere "Bu rezalet ne?" diye sorun; "Ülkede yasa var" derler...
İşte böbürlendikleri yasa:
Uyanıklara ve dümenbazlara hay hay. Yasal hakkını kullanmak isteyen özürlüye bay, bay.

Kaynak Cemalettin Gürsoy Fiziksel Engelliler Federasyonu Genel Başkanı

http://www.takvim.com.tr/2006/12/11/yaz1308-3140-117.html

İndirimli otobüs bileti sopası!

Şu günlerde tasa yaratan yasalar, çoğu insanı çıldırma noktasına getirdi. Beklerdik ki, yetkililer bu sese kulak verir. Ne gezer! İnadına kaynayan kazanın altına odun atma yarışındalar! Yetmiyor, bir şey yapmak isteyenler, daha ilk adımlarında enselerine odunu yiyip şevkleri kırılıyor. Şimdi hangi odundan, pardon olaydan başlayacağımı da bilmiyorum.
İyisi mi yaşananları ve odunları bir kenara bırakıp, 19 Şubat 2007'deki "Özürlüye yüzde 50 indirimli bilet" başlıklı yazımdan sonra gelen feryatlara kulak verelim.
Engelli okurlarım; "Bilet almaya gittiğimizde firma yetkilileri 'Böyle bir yasadan haberimiz yok' diyorlar" mesajını iletiyordu.
Bir başka okurum; "İndirimli bilet alabilmek için aşağılanarak kovulmamız ağrımıza gidiyor" diyerek sitem ediyordu.
Durumu öğrenmek için otobüs firmalarını aradım.
Onlar da dertli. Firmalar, "Yazınızda belirttiğiniz gibi böyle bir yasa var.
Özürlüyü taşıyalım.
Ama, 6 ve 12 yaş üzeri tüm yolcuları da ayrı koltuklarda yüzde 50 indirimli taşımamız isteniyor.
Yüksek maliyetlerden adım atamaz olduk. Neden aynı dayatma havayollarına yapıl(a)mıyor?" sorusunu soruyor.
Şikayet ettikleri konu, Maliye'nin işi olduğundan beni aşar.
Ben, temsil ettiğim kişilerin haklarını kullanması için bilgi vermek zorundayım.
Eğer devlet bir yasa çıkartmışsa -Ki çıkartmış- buna herkes uyacak. Öyle canı isteyen özürlüyü aşağılayarak kovamaz.

Özürlüye koğuş açılıyor!
Özürlünün dertleri yukarıda saydıklarımla sınırlı kalsa iyi. Şimdi özürlü maaşı alanlar kodese girecek. Nasıl mı? İşte böyle:
Devlet sosyal güvencesi ve mali durumu olmayan dul, yetim, gazi ve özürlülere (2022 Sayılı Yasa) maaş, pardon 2 simit parası veriyor. 36 bin 200 özürlü de bu haktan yararlanmış. Ama Emekli Sandığı şimdi bu insanlara "Haksız kazanç elde ettiniz" diyerek aldıkları maaşı geriye doğru yüzde 50 faiziyle geri istiyor. Özürlülerin kapısına icra dayanmış. Şaka etmiyorum. Bir okurumun ahırdaki ineği gitmiş. Bir başka okurum 20 milyarlık borcu için bankadan kredi çekmiş. Şu an kapısına icra dayanan tam 2 bin 500 kişi var.
Yetkililere sordum; "Yasa çıkacak, borçları ödemesinler" diyorlar. Gözümüzün içine baka baka söylenen bu yalanlardan sonra anladım ki, kimse sorun çözme derdinde değil, kazanın altına odun atma derdinde!

İki önemli soruna FEF'li çözüm

Nereye gitsem, hangi özürlüyle konuşsam dertli. Hepsini dinledikten sonra şikayetler iki konuda yoğunlaşıyor.
1- Değişen Sağlık Kurulu Rapor Yönetmeliği.
2- ÖTV'den muaf araç alımında yaşanan sıkıntılar.
İşte bugün, engellilerin yaşamını zorlaştıran iki konuya değineceğim.
Önce, erken emeklilik konusundan başlayayım.
Özürlü kontenjanından işe giren biri 3 bin 600 iş gününü de tamamladığında erken emekli olabiliyor. Fakat, mevcut yasalardaki tuzaklar buna izin vermiyor.
Tam teşekküllü hastanelerden alınan Sağlık Kurulu Raporları bile işe yaramıyor. Adamın tek ayağı, tek kolu ve tek gözü yok, sakat sayılmıyor. Hatta raporunda yüzde 65-80 gibi sakatlık oranı olsa bile... Neden mi?
Çünkü, erken emekli olmak isteyen biri önce vergi muafiyet belgesi almak zorunda. Eeee, bunun için de raporlar ikinci kez Maliye Bakanlığı'na bağlı Sağlık Kurulu'nun denetiminden geçmek zorunda. Maliye, para kanusunda cimri olduğundan ayırım yapmıyor! Hastayı görmeden raporlardaki yüzde 65-80 gibi sakatlık oranlarını şıp diye budayıp yüzde 25-35'lere indiriyor. Bu da emeklilik hayalini suya düşürüyor. Çile bitecekti ama Sosyal Güvenlik Repormu veto yediği için hayaller suya düştü. Aldığım bilgiye göre emeklilik için biriken dosyaların eritilmesi için kurul sayısı artırılmış. Bu da erken emekli olmak için aylarca yıllarca beklememek demek!!!
Baktık kimse bu konuda birşey yapmıyor. İş başa düştü. Fiziksel Engelliler Federasyonu (FEF) olarak oluşturduğumuz komisyonlarda bu seslere kulak verip Sağlık Kurulu Rapor Yönetmenliği'ndeki sakatlıkları ayıklayıp yasa teklifi hazırlıyoruz.
Şimdi de ÖTV konusuna geleyim.
5228 sayılı kanunla yapılan değişiklikler sakatlık derecesine bakılmaksızın, bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılan, motor hacmi 1600 cm3'ü aşmayan araçların 5 yılda bir kez olmak üzere, ilk iktisapları ÖTV'den muaf tutuluyor. Güzel...
Yanlış olan, kaş yapayım derken göz çıkartılması. Örneğin, eğer engellinin aldığı araç 5 yıl dolmadan yani 1-2 yıl içinde herhangi bir kaza ve doğal afet sonucu kullanılamaz hale geliyorsa; Engelli 5 yıl dolmadan aracını başka bir engelliye satıyorsa, bir kez daha muafiyetten yararlanamıyor.
Yasadaki başka bir sakatlık da 5 yıl dolduktan sonra, aracı engelsiz birine sattığında, ilk iktisap tarihindeki matrahtan ve satış tarihindeki oran üzerinden vergi alınıyor. Sorunlar gırla... FEF olarak bu soruna da el attık. Hukuk Komisyonu'ndaki arkadaşlarımız gece gündüz çalışıp yasa taslağını hazırladı. Kısaca FEF, artık boşluğu doldurup sesini duyuramayanların sesini duyuran bir kurum olacak.
Haydi hayırlısı.
 Bilinçsiz davranış kâbusunuz olmasın!   / 08-01-2007
 Bu yıl, iki düşünüp bir konuşun!   / 01-01-2007
 Sakatlık kimde?   / 25-12-2006
 'Engelli koşu' bitti!   / 18-12-2006
 Asıl sakatlık Maliye'de!   / 11-12-2006
 Maliye gözünü özürlü mükellefe dikti   / 27-11-2006
 Tecavüz engelliye sıçradı   / 20-11-2006
 Evlilikle "özürü" kaldıran yasa var!   / 13-11-2006
 Bakan Coşkun'dan 'özür' gafı   / 06-11-2006
 Maaş mağdurlarına af müjdesi   / 23-10-2006

CEMALETTİN GÜRSOY

FİZİKSEL ENGELLİLER FEDERASYONU GENEL BAŞKANI

Düzenleyen esmerkız - 28.06.2007 Saat 10:45
Yukarı Dön
YILMAZ ÖZKAN Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı YILMAZ ÖZKAN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.02.2012 Saat 18:04
sayın fef kurum yönetimi ve cemalettin gürsoy bey   konu 1: mali.muaf özürlü emekliyim .2010 yılında 47 yaşında  5,yıl rapor alım için gitgel ve uğraş sonrası emekli olmaya hak kazandım.sorum maaş ımız mALÜM GEÇİM İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR. Bu  Nedrnle ek iş yada çalışmak zorunluluğu var en azından benim için... şahsıma  vergi levhası almak istiyorum. özür ve kusurum -yapacağım işlere fazla engel olmayabilir.aile desteği ile para kazanabileceğimi düşnüyorum.işyeri açarisem haklarımı bilmiyorum. açabilirmiyim maaşım düşermi diğer mükelleflere göre özel haklarım ( vergi indirimi vb.) öğrenmek bilgi sahibi olmak istiyorum.(bu konuda ilçe maliye başvurdum.ancak samimiyetle konuyla ilgili bilgilerinin olmadığını ankara ile git.görüş  dediler.)                                                       konu: 2  _  Rapor da   araç kullanabilir verilmiş olmasına rağmen ötv-den faydalanır isem özel özürlü ehliyet almam gerekmekte buda bana üzerime kayıtlı olmayan araç kullanma yasağı cezası getir mekte ...! biryandan ötv -den faydalanmak araç ihtiyacımı karşılayalım dersek bu sefer  sıfır km. yeni maaşımın tamamının 50 katı misli olan araç ben nasıl alabilirim...nasıl kredi alabilirim .... bu nasıl çelişki belki maaş 10 katı odauzun vadeli olabilmeliki iyi kötü bir araç alıp iht. amaçlı kullanabileyim.  buda gösteriyor ki  bu yasa kanun ve haklar mali durumu iyi olan özür ve kusur lu olan  insanlara uygundur.    Tarafıma bu konuda bilgi verirmisiniz.... Bu bilgiler diğer arkadaşlarada faydalı olması umudu ile uygulamaların verilmiş hakların uygun yasa ve kanunlar ile vatandaşımıza şartlarına uygun olması dileğiyla  
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek