2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Ildızım Ferfene Şenlikleri
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumIldızım Ferfene Şenlikleri

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Ildızım Ferfene Şenlikleri
    Gönderim Zamanı: 27.06.2007 Saat 00:02
Değerli Yarenler
Maruf Köyü güreş , Buğay Köyü Dut  festivallerini düzenlerken bizim ILdızımlar Buğaylılardan aldıkları dutları yemişler. Dut yemiş bülbül gibi susuyorlar.  Bizim Ildızımda bir şenlik düzenlesek ne olur diye düşündüm. Suyumuz az  ve kıymetli olduğu için su festivali düzenleyemeyiz. Böyle bir şenlik havanda su dövmektir.

Bizim köyün taşı köyümüzün çevre köylere ihraç ettiği en önemli maddedir. Eski mezar taşları, pınar olukları , köy dibekleri, dik, kurna olukları ve hatta Anıt- Kabir'in bazı bölümlerinin taşı ıldızımdan gittiği söylenir.

Bizim köye Mezartaşı festivalimiz var desen kimse gelmez. Ahlat festivali yapsak armüt (çerdüğü) aşıladılar onunda kökünü kuruttuk. Yaylaya giden gelen yok. Yol zaten uygun değil. Köyün içine dışardan gelen arabalar zor giriyor. Yalnız muhtarın yazıhanesine gidecekseniz o yol idare eder.

Şimdi ne yapalım ne edelim. Şöyle bir fikir jimnastiği yapayım dedim.  Olsa olsa ILdızım köyü eski ferfene şenlikleri yapılır dedim.

Bu şenlikler açık havada köy meydanında yapılacak. Katılmak için askerlik şartı ve nüfüs cüzdanının fotokopisi gerekmeyecek.  Her köyden beş altı kişilik gruplar kurulup güzün harmanda oynanan oyunların fazla sürmeyen ve insana bıkkınlık vermeyecek şekilde düzenleme ile köyler arasında  oynanacak. Ferfene de kazanan köy gubu  bir el değirmeni taşı kazanacak. Diğer köyleri buğday yapıp orada öğütecekler.

Gelecek yıl yapılacak şenlikler de aynı şekilde devam edecek. Üç yıl birinci olana bu değirmen taşı verilecek. Dernekler bunu lokallerinin müzesine koyacaklar. İşte bu tatlı rekabet ile köyler arasında dostluklar pekişecek.

Hangi oyunlar onanabilir sorusuna gelince.
Bu oyunların çoğunu TV kanallarında izlediniz. Bu oyunlar daha da geliştirilebilir.

Benim aklıma öböhör geliyor oyunu geldi. Nasıl oynandığını sonra yazayım.
İkincisi bilgi yarışması olur. BUnda köy bilmeceleri sorulur. Soruların cevabını bilinceye kadar iri bir taş tutturulur. Taşı bırakan veya cevabı bilemeyen elenir.

Daha çok  sizlerden de öneri bekliyorum.
ILDIZIM FERFENE  şenliklerini başlatmak için Ildızım Köyü Dernek Başkanı ve Muhtarı 'ndan ilgi bekliyorum.

Tabi misafirlere bulgur pilavı ayran ve bazlama, gözleme ikram edilmelidir.

Ayrıca şenliğe gelenlerin iki pet şişe sudan fazla su götüren olursa köy çıkışında el konulması veya bir miktar para alınarak gelecek yılki şenliklerin finansmanı da sağlanabilir.
Ne dersiniz ey ILdızımlılar.

Benden size selam ve sevgiler...

Recep Cırık -Belçika

Not: Şenlik tarihi diğer köylerle çakışmasın ki her köy değirmen taşı kupasını almaya hak kazanabilsin.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek