2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Seçim Dosyası
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Sonuçları ilk değerlendiren siz olun.
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumSonuçları ilk değerlendiren siz olun.

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Sonuçları ilk değerlendiren siz olun.
    Gönderim Zamanı: 21.07.2007 Saat 17:35

Sonuçları ilk değerlendiren siz olun.

22 Temmuz Pazar günü seçim sonuçları ilk açıklanmaya başladığı an siz de yorumlara başlayın. Aşağıda bir önceki seçin sonuçları yer almaktadır. Eski oylar ile yeni oranları değerlendirebilirsiniz, Çankırı için çıkan sonucun Çankırı'ya fayda sağlayıp sağlamayacağı yönünde görüşlerinizi yazabilirsiniz.

----------------------------------

22 Temmuz 2007 Sonuçları

-- veriler alındıkça eklenecektir. Saat 23:56 itibariyle----

1. AKP
% 60,82 65.204 2 - M.V. Listesi
2. MHP
% 21,39 22.933 1 - M.V. Listesi
3. CHP
% 5,44 5.834 0
4. DP
% 5,28 5.656 0
5. SP
% 2,34 2.506 0
6. ATP
% 1,29 1.381 0
7. GP
% 0,85 912 0
8. BTP
% 0,82 875 0
9. HYP
% 0,73 781 0
10. İP
% 0,27 289 0
11. EMEP
% 0,24 256 0
12. LDP
% 0,21 223 0
13. TKP
% 0,14 154 0
14. ÖDP
% 0,13 142 0
15. B: H.KUŞCU
% 0,06 66 0

--------------------
2002 seçim sonuçları
    Partiler Oy Oranı Oy Sayısı MV. Sayısı
  1 AKP %49,93 52.858 (Listele)
  2 DYP %15,11 15.993  
  3 MHP %14,12 14.950  
  4 CHP %6,36 6.737  
  5 ANAP %3,13 3.318  
  6 GP %2,83 2.994  
  7 SP %2,13 2.252  
  8 BBP %1,79 1.900  
  9 DEHAP %1,57 1.665  
  10 DSP %0,63 671  
  11 BTP %0,6 638  
  12 YP %0,41 438  
  13 YTP %0,33 348  
  14 İP %0,32 337  
  15 MP %0,21 220  
  16 LDP %0,2 214  
  17 ÖDP %0,16 173  
  18 TKP %0,16 174  
  19 BAĞ. %0  

Düzenleyen ahmetgulsen - 22.07.2007 Saat 23:58
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
i_ozyilmaz Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.07.2007 Saat 20:51

Seçimler açıklanmaya başlandı ve Çankırımız için pekde süpriz sonuç olmadı bence. Türkiye genelinde ise AKP patlaması CHP erimesi oldu. İnşallah çankırımız için hayırlısı olur. Sayın Ahmet bukan beyfendiye başarılar diliyorum...

Saygılar ibrahim ÖZYILMAZ
Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır,Toprak eğer uğrunda ölen varsa Vatandır.
Yukarı Dön
sedefiye Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.07.2007 Saat 22:09
çankırılı aldanmadı yola kaldığımız yerden devam ediyoruz

Düzenleyen sedefiye - 22.07.2007 Saat 22:09
Yukarı Dön
Beyzade Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.07.2007 Saat 23:25
Milletimiz gene yanılmadı ve gerekli cevabı verdi akp ye düşen bu oyların hakkını geçen dönemde verdiği gibi yine vermesidir herkese teşekkür ediyorum hayırlı uğurlu olsun

Düzenleyen Beyzade - 22.07.2007 Saat 23:26
Yukarı Dön
nehir Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.07.2007 Saat 01:05
çankırımız için hayırlı olur inşallah.
akpartinin bu başarısını alkışlamaktan başka çaresi yok muhalefetin bence.
seçilen sayın akman,kınıklıoğlu ve sayın bukanı tebrik ederim.
hizmetlerinizi bekliyoruz.hizmetlerinizin takipçisi olacağız elbette.
Yukarı Dön
bayram coskun Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.07.2007 Saat 09:30
Öncelikle çankırımız ve milletimiz için hayırlara vesile olur diyorum ama bu sonucun ülkemiz için hiçte hayır getireceği kanısında değilim
İşte amerika istediğin oldu
işte barzani istediğin oldu
işte bölücüler istediğiniz oldu
artık rahat rahat yarım kaldıgınız yerden devam edin ülkeyi yavaş yavaş parçalamaya ve bölmeye başlamıştınız artık rahatça bu işe devam edin
bayram coşkun
Yukarı Dön
cyavuz Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.07.2007 Saat 09:41
Seçim Çankırımıza ve tüm Türkiye ye hayırlı uğurlu olsun Ak Parti hükemetinin seçilen milletvekillerinin Çankırı ya bir faydası olacağını sanmıyorum. durum ortada Çankırı da kimse onları tanımıyor onlar da Çankırıyı tanımıyor diyecek söz yok
çankırıya değer verenlerin adresi
Cevat YAVUZ
Yukarı Dön
Hilmi Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.07.2007 Saat 09:43
Seçim seçim seçim derken hayırlısıyla kazasız belasız bitti. Vatana millete  hayırlı ve mübarek olsun.  Memlekette ne rejim tehlikedeymiş nede cumhuriyet tehlikedeymiş. Hepsi çıkar çevrelereinin safsatası olduğu görüldü ve  sonuçta demokrasi ve halkımız kazanmış oldu. Vatanımıza , Memleketimize hayırlı ve ugurlu olması dileğimizle.Ayrıca Yeni seçilen Millet vekillerimizede başarılar diliyorum HAYIRLI UĞURLU OLSUN.
Yukarı Dön
hasan18 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.07.2007 Saat 10:35

Hemen hemen her gun secim ile ilgili konularda vatandaslarin(!)
yazdiklari dusunce ve yorumlari TEBESSUM ile okudum..

Demek ki GUNES BALCIKLA SIVANMIYORMUS...

Demek ki VATANDAS calisanin hakkini veriyormus...

Demek ki alayi birlesse de bir tek AK PARTI etmiyormus...

Ne diyelim gulmekteyim KOMIK yorum , arastirma ve yazilara...

TURKIYE yeni ve guzel bir gune daha merhaba dedi...

Banka hortumcularina , vurgunculara , alayina karsi vatandas da oylarini
tek partide topladi..

Yani kisaca « Soyguncuya dur , Hizmete devam » yonunde oldu CUMHURun  tercihi...

Zaten baskaca bir sonuc beklemek de SAFDILLIK olurdu...

Sonuc olarak , CUMHUR tercihini yapti... Diğerleri yok birbirimizden farkimiz dedi ve ( Besiktasin slogani ile ) CUMHUR da « Carsi , Alayina karsi... » dedi...
    Bazen dusunuyorum da , keske su CUMHURIYET mitingi dedikleri tasimali sistem tuhaf organizasyonlardan birkac tane daha yapsalardi. Bu sayede eminim AKP oylari % 60 lari rahatca bulacakti...

Vatanimiza  ve CANKIRImiza Hayirli olsun... :-))
Bilmezler haram ne, ne demek gunah,
Dinime, toreme cektiler silah,
Onsekizbin Alemi Yaradan Allah,
Yok diyenler tac oldu,
VAR DEDIKCE SUCLANDIK...
Yukarı Dön
e.yesildal Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.07.2007 Saat 11:04
    Demokrat olmanın basta gelen önceliklerinden birisi HALKIN iradesine saygılı olmaktır.SEÇİM SONUÇLARINI SAYGI İLE KARŞILAYABİLMEKTİR.
Bu bağlamda seçimi  farklı kazanan AKP yi tebrik ediyorum.
Seçilen milletvekillerine vede özellikle Ata dostu Sayın Ahmet BUKAN'a başarılar dilyorum.Çankırı'mız için  İyi ve Çok Çalışmalarını bekliyorum.
       Basbakan Tayyip ERDOĞAN'ın seçim zaferinin ardından yapmış olduğu konuşmayı dinledim.
      Bir CHP li olarak itiraf etmek gerekirse ilk kez cok begendim.
İşte Türkiyenin basbakanı böyle olmalı
Herkesi kucaklayıcı bir konuşma yaptı. zafer sarhoşluğuna kapılmadı ve seçim geride kaldı Kapım herkese açık diyerek uzlaşmacı bir tavır sergiledi. Umarım bu tavrı sürekli olur.

Seçimin iki galibi var AKP ve MHP
     CHP ise başarısızlığa uğramıştır.
     Yalnız birşeyi vurgulamadan gecemeyeceğim CHP erimedi yerinde saydı.
%1 lik küçük bir artış sağlasa da bu başarı sayılamaz
     Şimdi mazeret aranabilir Medya-ABD-AB -sermaye destegi gibi bir sürü
mazeret.
     Ama bunlar asıl sebebi değildir CHP nin başarısızlığının .....
     Bana göre başarısızlığın altında yatan temel sebep CHP nin SOSYAL-DEMOKRAT OLAMAMASI-KÜCÜK BURJUVA PARTİSİ GÖRÜNÜMÜNDEN SIYRILAMAMASIDIR.YOKSUL-AÇ-İŞSİZ YIĞINLARIN SORUNLARINA ÇARELER ÜRETEMEMESİ ÜRETMİŞ OLSA BİLE ÇÖZÜMLER KONUNDA İNANDIRICI OLAMAMASIDIR
      Cumhuriyet ve Laiklik ilkelerini ateşle savunmak iktidar partisi olmak için yetmemektedir.
      Ülkenin Borç batagından nasıl kurtulacagını,İMF belasından nasıl kurtulacagımızı ,Kalkınmak için hangi hamleleri yapacagımızı KISACASI
EKONOMİ POLİTİKASINI, SOMUT ÇÖZÜMLER ÜRETEREK HALKA ANLATMASI gerekirdi bu yapılamamıştır.
      Kişilikli, dürüst,ülkesini ve milletini çok seven birisi olduğunu yakinen bildiğim CHP lideri sayın Deniz BAYKAL'ın(bu satırları üzülerek yazıyorum kendisini çok sevdiğimi beni tanıyanlar bilir) sebepsiz, temelsiz bir biçimde
yıpratılmış olması ve halkımızda kendisine karşı bir antipatinin oluşmuş
olması CHP nin başarısızlığında temel etmenler arasında sayılabilir.
     Bir de Cumhurbaşkanlığı seçimi süreci, ordunun tutumu, Anayasa mahkemesine CHP nin başvurmuş olması gibi olguları AKP nin çok iyi bir seçim malzemesi olarak kullanması CHP nin başarısızlığına yol açmıştır.
Oysa ki ANAYASA MAHKEMESİNE BAŞVURMAK DEMOKRATİK BİR HAKTIR.
Ama Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu kararı Hukuksal değil siyasal bir Karar olarak Halka sunan AKP bu sunumda başarılı olmuştur. 
      Bu Anayasaya geçmişte oy vermemiş bir kişi olarak ve bir Hukukçu olarak düşüncem bu Anayasanın  birçok hükmünün gözden geçirilmesi gerektiği noktasında toplanmaktadır Eğer 12 eylül Anayasasını sorgulayabilse idik böyle bir sonuç doğmayacaktı.
     12 eylül Anayasası Kenan Evren e göre hazırlanmış ve Cumhurbaşkanına geniş yetkiler veren bir ANAYASADIR SORUN DA BUDUR
Bu yetkiler iyi insanların elinde iyi , kötü insanların elinde kötü sonuç doğurur.YAPILACAK İŞ CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİNİ DARALTMAK OLMALIDIR.
     Gerginlik AKP ye yaramıştır.
     Bir seçim bitmiş ve yeni bir devir açılmıştır.
     Seçim sonuçlarının ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLI OLMASINI diliyorum.
SAYGILARIMLA 
Ertuğrul H.YEŞİLDAL
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.07.2007 Saat 11:19
Genel seçimlerin Ülkemize ve Çankırımıza hayırlar getirmesini diliyorum.Bu seçimlerin gerçek galibi Demokrasidir.Milletimiz bir kere daha Milli iradeye ipotek koymak isteyenlere dur demiştir.Ak parti bu seçimlerden ve geçmişten dersler çıkarmalı ve süratle yeni bir anayasa hazırlayarak  halkoyuna sunmalıdır.Yeni anayasa da;
1)Yasama,Yürütme ve Yargının yetkileri  ve sınırları yoruma kapalı olacak şekilde yer almalıdır
2) Yeni anayasa mümkün olduğu kadar kısa olmalı gereksiz maddeler çıkartılmalıdır.
3) Fikir ve düşünce özgürlüğü sağlanırken terör suçlarına ağır yaptırımlar getirilmelidir.
4)Yeni Anayasada kurumlara yer verilmemeli ,mevcut anayasada yer alan kurumların yetkileri kanunlarla düzenlenmelidir.Böylelikle kendilerine anayasal kurum oldukları iddiası ile ayrıcalık talep edenlerin önüne geçilmiş ve  olası krizler önlenmiş olur.

Düzenleyen Alitas - 23.07.2007 Saat 11:21
Ali TAŞ
Yukarı Dön
KAFKAS_KARTALI Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.07.2007 Saat 11:46
      YAPILAN SEÇİMLERİN DEVLETİMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLAR GETİRMESİNİ TEMENNİ EDERİM. VATANDAŞIN TERCİHİNE SAYGI DUYMAK GEREKMEKTEDİR. İLİMİZDEN DE TEKBAŞINA İKTİDAR YOLU GÖZÜKEN PARTİYE %60'IN ÜZERİNDE OY ÇIKMIŞTIR. BU OY ORANINA GÖRE AKP YE VERİLEN OYLARDA ÇANKIRI TÜRKİYE GENELİNDE 13. SIRADA YER ALMAKTADIR.
    YAPILACAK YATIRIM VE İCRAATLARDADA TÜRKİYE GENELİNDE 13. SIRADA YER ALMAK UMUDUYLA HAYIRLI OLSUN. OY VERİRKEN İKTİDAR PARTİSİNİ 13. SIRAYA TAŞIYAN ÇANKIRILI ŞÜPHESİZ İŞ VE İCRAATLARINDA TAKİPÇİSİ OLACAKTIR
Yukarı Dön
tugrul_2466 Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.07.2007 Saat 11:57
AKP Tek başına iktidar vatana millete hayırlı olsun
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.07.2007 Saat 13:07

Seçim bitmiştir, karar verilmiştir.

Türkiye genelinde bir partinin hemen hemen her yerde önde olması önemli bir kanaati ortaya koymuştur; bu artık millet ortak tepki verebiliyor demektir. Tabii bunun tersten okunuşu da mevcut. Yani bir parti ülkenin tüm renklerini kendinde toplayarak tüm ülkeyi anlayabiliyor, merkez parti olabiliyor demektir.

Bu seçim ülkenim istikrar ve devlet ciddiyetine oy verdiğini de göstermiştir.

Çankırı bağlamında ise öncelikle Sayın Akman, sayın Kınıklıoğlu ve sayın Bukan’ı tebrik ediyor, çalışmalarının takipcisi ve destekcisi olacağımızı beyan ediyoruz. Doğru çalışmaları tüm halka ulaştırmada karşılıksız hizmet edeceğimizi ancak yanlış politikaları ilk eleştiren ve kamuoyunu, aydınlarımızı  uyaran bir yayın yapacağımızı peşinen ifade etmek isterim.

Dışardan gelmiş olmasıyla eleştiri odağı olan sayın Kınıklıoğlu’nun ise formasyonu gereği memleketi çabuk kavrayacağına ve (hemen çevresini saranlardan değil) doğru yerlerden doğru bilgiler alabilecek yetiye sahip olduğuna, doğru ile yanlışı tefrik etmekte dikkatli davranacağına inanıyorum.

Sayın Akman’a ise haddimiz olmayarak şunu söylemek isterim. Uzaktan gördüğümüz üzere  parti içi konumunuz çok kuvvetli ve etkili. O halde sizin tekrar seçilememek gibi bir kaygınızın da olmayacağı açık. Sizden Çankırı’ının gerçek sorunlarına kararlılıkla eğilmenizi, kamu yatırımları ve büyük ölçekli özel sektör yatırımlarının memleketimize kanalize edilmesi yolunda tüm imkanları kullananmanızı bekliyorum.

Sayın Bukan, sadece MHP’nin hatta sadece MHP içindeki ekibinin değil tüm halkın sesi olarak ortak tepkileri meclise taşımada gayret göstermelidir. Hükümetin Çankırı politikalarını, yarım kalan yatırımlarını vs eleştirdiğimizde Çankırı Araştırmaları Topluluğunun sesini Meclis kürüsüsüne taşımakta ayrım yapmayacağına inanıyorum. Keza sitemizde de Türkiye’nin (özelde Çankırı’nın) tüm renkleri mevcuttur. Tüm renkler burada Çankırı için çalışmaktadır.

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
reis18-81 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.07.2007 Saat 16:02
ÖNCELİKLE 22 TEMMUZ 2007 MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİNİN ÇANKIRIMIZA
 VATANIMIZA
MİLLETİMİZE
DEVLETİMİZE
VE TÜM İSLAM ALEMİNE HAYIRLAR GETİRMESİNİ CENAB-I HAKK' TAN NİYAZ EDERİM (ben pek hayırlı olacağını düşünmüyorum)
İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİNİN İLK İCRAATI KANAATİM ODUR Kİ

KANADA NIN OKLAHAMA EYALETİ ÇANKIRI YA KARDEŞ İL OLACAK.

BAŞKENT ÇANKIRIYA YAKLAŞTIRILACAK VE ÇANKIRI BİR BAŞKENT İLÇESİ OLACAK

E BAŞKA TÜRLÜDE OLAMAZ SAYIN İKTİDAR VEKİLLERİ ÇANKIRIYI TANIMIYOR ÇÜNKÜ.

ÇOK ÖNEMLİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM AKP 3. SIRA ADAYI AKBAK ÇALIŞTI ÇABALADI AMA OLMADI İNANIN BUNA ÇOK SEVİNDİM...

SAYIN AHMET BUKAN ÇANKIRI NIN SESİNİ MECLİSTE GEREKTİĞİ GİBİ DUYURACAK VE HEPİMİZİ TEMSİL EDECEKTİR.

ŞİMDİ AKP Lİ ARKADAŞLAR HAYDİ

DURMAK YOK ELDE KALAN SON VATAN PARÇÖALARINIDA SATMAYA DEVAM

Dua ile...
NE MUTLU TÜRKÜM DİYEBİLENE
Yukarı Dön
mubel17 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.07.2007 Saat 14:27
tüm hemşerilerime vermiş oldukları karardan dolayı tebrik ederim. Özelde hemşerilerimin ve genelde Türk Halkının verdiği kararları hazmetmekte sorun yaşayan bazı arkadaşları görüyorum. 
  Son günlerde onlar gibi vatandaşlarımıza Aspirin öneriyorlar Türkiye genelinde.
  Artık Halkın verdiği karara saygı göstermeyi öğrenmemiz lazım. Sonuçta o sizi seçende o halk. Sizi seçerken iyi de seçmezken kötümü oluyor.
Yukarı Dön
aayhan57 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.07.2007 Saat 19:10
      22 temmuz 2007 genel seçimlerin ülkemize hayır getirmesi temennimizdir.
       Öncelikle ilimizden seçilen değerli milletvekillerine, T.B.M.Meclisinde başarılar diliyorum.Umarım ülkemizin içinde bulunduğu durumları göz önünde bulundururlar.Sevrin yeniden hortlatılmak istendiği dönemeçte gerekli cevapları T.B.M.Meclisnde gerektiği gibi verme imkanı bulurlar. Çankırımıza ve ülkemize en iyi faydaları sağlamaları temennisiyle.
       Şen ve esen kalın.

Düzenleyen aayhan57 - 24.07.2007 Saat 19:12
A.AYHAN
Yukarı Dön
i_ozyilmaz Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.07.2007 Saat 21:28

Aspirini unuttular bunlar saldırıyorlar hala. Ayrıca gurbetten gelen hemşerilerimizin yani gümrükten gelen oylarında dağıtılmasıdan sonra Diyarbakırdan bir bağımsız aday milletvekilliğini kutlarken son anda akp li milletvekilliğini kazanmıştır. Gurbetçilerimize oylarından dolayı teşekkür ederim.
                             saygılar İbrahim ÖZYILMAZ
Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır,Toprak eğer uğrunda ölen varsa Vatandır.
Yukarı Dön
alikalemli Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.07.2007 Saat 21:42
Merhabalar,
Seçimlerin Çankırı'mız ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum ve inşallah da hayırlı olacağına inanıyorum.
Bununla birlikte beni sevindiren en önemli nokta, Çankırıdan sol partilere sadece yüzde beş küsür oy gitmesi. İşte benim hemşerimin basireti ve ileri görüşlülüğü. Çankırılı çok iyi anlamış ki soldan ne Çankırıya ne de Türkiye'ye hiç bir fayda gelmez. Zaten solun ve özellikle CHP'nin bu ülkeye direk olarak hiç bir faydası olmamıştır. Ama dolaylı olarak bu ülkeye en büyük faydayı da onlar yapmışlardır, onları bu yüzden tebrik ediyorum. CHP ve onların zihniyetinin Türkiye'ye en büyük faydaları şunlar olmuştur
1. 1950 öncesi CHP'nin baskı ve zorbalıkları sayesinde Rahmetli Adnan Menderesli Demokrat parti rekor oylarla iktidar oldu ve Türkiye'ye çok faydalı icraatlar yaptı. (CHP'liler her ne kadar bu faydalı icraatları yok saysalar da ) 
2. Bu seçimlerde ki kavgacı ve hırçın muhalefetleri sebebiyle AKP'ye kazandırdıkları oylar bu ülke için çok faydalı icraatlar olmuşlardır. Bu icraatlarının devamını temenni ediyorum. Zira bu tavırları onlara zarar getirmekte ve iktidardan uzaklaşmalarını sağlamaktadır. E bu ülke için  de en büyük hizmet, CHP'nin iktidardan uzak kalmasıdır.

Yukarı Dön
ifranirfan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.07.2007 Saat 15:00

Her şeyden önce seçim sonunda kazananları tebrik ediyorum.Allah yardımcıları olsun. Onlardan beklenen bu vatan için hizmet edeceklerine durmadan çalışacaklarına güvenimiz tamdır. Seçilen millet vekillerimiz ise eleştiri konusu olmak yerine,onların meziyet ve üstünlükleri  bizler için bir kazanç ve onurdur.Sonuçta ilimizi temsil etmektedirler. Ben isterdim ki  İstanbul’dan aday olsun ki Çankırılı milletvekili 3 yerine temsil oranı daha fazla olsun. Biz birbirimizi yemekten bir türlü bu sayıyı çoğaltamıyoruz. 550 milletvekili içinde acaba kaç tanesi ilimizden hizmet için ona bakmak yeter.Seçimle geldiler beğenilmezse seçimle giderler.     Şöyle bir geçmişe bakıp hafıza lararımızı yoklayalım bu sürece nasıl gelindi. Şimdiye kadar hiçbir uygulama olmadığı halde hukuk dayatma sonucu cumhurbaşkanlığı seçimleri engellendi. Bu süreç içerisinde hızla seçim kararı alınıp seçim sathına girildi. Meydanlar doldu taştı. İpler atlandı. Gemiciklere binildi saatler takıldı. Rodos a yüzüldü. Mazot 1 tl vaat edildi. İdeolojik söylemler yerini aldı. Hamaset nutukları atıldı. Herkes gösterisini yaptı. Şapka düştü kel göründü.  Düşler bitti gerçeklerle yüz yüze kaldık.

Halk şunu göstermiş oldu. Biz artık dayatmalarla değil, Psikolojik hareketle insanlar üzerinde baskı kurarak değil, Yalan yanlış gerçekle alakası olmayan hezeyanlarla değil hizmetten yana olduğunu hak ve özgürlüklerden yana olanlardan yana  tercihini koydu.

Sürekli bahsettiğim konuların başında daha önce de yazdım insanlarımız olaylara at gözlüğüyle değil de geniş bir perspektif açısından bakmayı bilmeli.Bakıyorum basit bir kaç slogan hiç bir şey ifade etmeyen söylemden öte gitmeyen , hiç bir içeriği olmayan söylemlerin işe yaramadığını anlamamız gerekiyor.  İnsanlarımız artık refah düzeyi yüksek dünya konjonktürel ölçeğinde yerini almak istiyor. Birbirimize filan parti ,falan parti demek yerine hep birlikte daha iyiye nasıl gidebiliriz. İçimizde iyi fikirleri projeleri olanlar varsa öne çıksın hep beraber onları destekleyelim. Taşın altına hep beraber elimizi koyalım. Geriye dönüş olmaz hep birlikte nasıl daha iyi sonuç elde ederiz onları araştıralım. Birbirimizi eleştirelim yok edici tarzda değil fikirlerin gelişmesine paralellik taşıyacak nitelikte. Gençlerimizin önünü açalım ki onlar düşündüklerini rahatça ortaya koyma ve düşündüklerini uygulama imkanı bulsun. Yeni dönem bunlara öncelik tanısın çok iyi eğitimli ve donanımlı gençler yetiştirelim ki Çankırı bir marka olsun. Bunlar birbirimize taş atarak değil taşları kaldırarak yolları temizleyerek olur.

İstanbul’da Çankırılı olmak bir ayrıcalıktır. Ankara gibi tanınmama gibi bir problemi yoktur. Her gittiği yerde saygın bir konumu vardır. İstanbul’da yaşayanlar bilir. Kendilerini bulundukları ortamda aranılan sevilen ve takdir edilen konumdadır. Hangi şartlarda olursa olsun  kompleksleri yoktur. En alttan en üste kadar durum aynıdır değişmez. Sitede ki yazılardan okuduğuma göre Ankara da yaşayanlar Çankırılı olduğunu söylemediğini, yada korktuğunu  yazdıklarını okudum. Bunlar yaşadıkları ailenin kendini alt sınıf gibi görmesi ezik hissetmesi sonucu ancak böyle söylemesine neden olur. Başka bir yazı dada elekçi veya cingan denildiklerini yazmışlardı. Bunları okuyunca şaşırıyorum. İnsan hamal da olsa ben Çankırı’lıysam bundan gocunmam bu benim değerlerimi küçültmez. Dedem çok iyi Osmanlıca eğitimi olmasına karşın babam ve amcalarım onun yanında cahil sayılırdı.Çünkü her şeyin yasak olduğu dönemlere rast gelmişler. Çocuklarına bile doğru bir eğitim verememiş. Amcam ise İstanbul’da dondurma kışları sokakta kestane kıl heybelerde kuruyemiş satmışlar. Hiçbir zaman asıllarını inkar etmeden doğdukları toprakları unutmadan oraların özlemini çekerek bu yaşam mücadelesini sürdürmüşler.

Bu süreç içinde en iyi dostluklar oluşturmuşlar her kesimden insanlarla iletişim kurmuşlar. Şimdi ise onlar o süreçten sonra hepsi  işletmeler kurmuş faliyetlerini geniş çaplı olarak sürdürmektedirler.

Ortada gerçekler var bunların üstünü örtmek onları yok saymak insanların kendi beyinlerine örtü çekmekle eşdeğerdir. İnsanlarda zihniyet algılaması sorunu var gibi hareket etmek bunları anlamak imkansız. Sanki bu ülkede kriz tellallığı yapılsın, Sürekli bunalımlar yaşansın .ki bundan bazı kesimler çıkar elde etsin yada kriz tellallığından acaba nemalanabilirmiyim diye düşünsün. Onlar için bu ülke batsın gelişmesin hiç önemli değil yeterki aynı  standart düşüncelere sahip olsun aynı formatta yaşasın.onu istiyoruz gibi hissediliyor.Şunu kesin anlamak zorundayız. ABD insanları gelip oylarını ülkemizde  kullanmadı.Bu sandıktan çıkan neyse ona saygı duymayı ve hazmetmeyi öğrenmek zorundayız. Kişisel ihtiras ve kompleksler uğruna çoğunluğun tercihine tu kaka  diyemeyecek kadar doğruları görmek zorundayız.

Bundan sonraki zaman diliminde, Ankara'da  Necati beyin yazısından okudum 630 000 tane ilimizden insan yaşıyor. Hamaset nutukları yerine neden bunların karşılığı Ankara da milletvekili olarak seçilmiyor. Yada Ankara da yaşayanlar bunlarla uğraşmıyor.  Sadece slogan vari yazılar içerik yok içi boş ifade etmeyen yazılar. Sonuç sandıkta çıktı. Yalan hamaset slogan hiçbir işe yaradığı görülmedi. İnsanlar ortaya ne yapacakları ve nasıl çözüm önerecekleri olmalıdır.Eksikliklerimiz neler hiç onları açık yüreklilikle ortaya koyabiliyor muyuz. Biz büyük bir hızla insanlara saldırıp sonuçları ne olursa olsun bunları analiz etmeden yazıyoruz. Bizim çıkarlarımız memleketimizin üstündemidir?  

Bunları ayrıntılı yazarsa daha iyi olacak. İnsanlar artık bu tarz yazıları okumak bile istemiyor çünkü içi boş . Önemli olan bu konu hakkında bir fikirleri varsa toplumun faydasına bunları yazarsa daha iyi olur. Bizim insanlarımız Almanya , Fransa , Hollanda ,ABD dünyanın dört bir yanından yaşadıkları yerden mülk alıyorlar bunları çantalarına koyup bulundukları ülkelere mi götürüyorlar.   Demek ki sandıktan çıkan her iki kişiden birisi oyunu verdi. Şöyle düşünmek lazım bu halk yapılanlardan memnun  öyle olmasaydı ikinci kez seçilmezdi. Menderesten sonra ikinci olarak karşımıza çıkıyor.

Seçimler oldu halk kararını verdi buna hayır dileklerimizi belirterek başlıyoruz. Bazıları art niyetle, kişilere saldırmak onlara ağır ithamlarda bulunmayı meziyet sayıyorlar. Bu örnekler yerine kendileri olsa ne yaparlar. Çözüm olarak neler üretirler bunları yazmalarında fayda var. Dışarıdan ahkam kesmek kendi fikirlerinin yanlışlığını görmeden sağa sola sataşmak biz e bir şey kazandırmadığı gibi , kimseye bir şey kazandırmaz. Önemli olan birlikte hareket etmeyi bilebilmek.  Biz  ilimizi bu şekilde mi seviyoruz. Sevmek demek onu yok etmek midir.

Bu millet hiçbir zaman hizmet edeni unutmaz.  Peşin hükümlü olmak önyargılı davranmak hiçbir şey kazandırmaz milletimize.

Bunlara ön yargılı bakan arkadaşlar milletvekili olduklarını gerçekten memlekete hizmet etmek için aday olduklarını varsayalım. Kendileri hakkında peşinen çok olumsuz yazılar yazılsa bunları hak etmediği halde nasıl bir karşılık verir nasıl bir tepki duyar. Bunu kendince sorgulaması gerekir.

İnsanlar artık temel hak ve özgürlüklerin en üst düzeyde tutulduğu insanlara verilen hizmetlere oy veriyor.Boş vaatler iftiralar çamur atma kampanyaları sloganlar işe yaramıyor insanlar gerçek verilere bakıyor.

Yıllar önceydi. Bu hükümetlerden öncekiler belediyeleri borç batağındaydı.İstanbul’da çöp dağları oluşmuş haliç kokusundan pencereler açılmıyordu. Sonra hükümet değişti.Artık bu tarz  zihniyetinin halka hiçbir faydası olmadığını anladı.İstanbul halkı hizmet edene asla ihanet etmez. Hangi partiden olursa olsun karar her zaman haklıdan yana olmalıdır.  Halk her hizmetine koşan, dertlerine çare arayan insanların var olduğunu biliyor.İnsanları sınıflara ve kamplara ayırmadan, Bütün insanların inancımıza göre Hz  Adem ve Hz. Havva’dan geldiğine göre insanları ırklara ayırmak,onları farklı düşünmek inancımızda var mıdır? Dini felsefemizde vardır  “Yaratılanı hoşgör yaratandan  ötürü” Bu ayrımcılık yapma farklı düşünme ihtirasına nerden takılıyoruz anlamak zor. hizmet kalitesini artırmak için canla başla çalışanları alkışlamak  yanlışlarını gördüğümüzü de eleştirmek boynumuzun borcu olmalıdır. Her zaman fikrimizi  Haktan ve haklıdan yana koymalıyız.

Bir şey söylenildiği zaman somut bir şeyler olması lazım. Ortaya bir yanlış gördüğümüz zaman ekleme biçiminde değil de neden öyle düşündüğümüzü izah edip ayrıntılı yazmamız gerektiğini her insanın yanlış ve hata yapabileceğini, önemli olan bu yanlışlarını görüp düzeltmesi gerektiğinden yanayım.

. Olaylara taraflı değil de objektif bir biçimde bakarsak sonuçlar daha sağlıklı olur.  Her şeyden önce sandıktan ne çıkarsa saygı duymak durumundayız.  Eğer yanlış gördüğümüz bir taraf varsa onları slogan türü değil de gerçek bilgiler ve belgelerle onları ekleyerek yazmalıyız ki yazdıklarımızın doğru olduğu anlaşılsın peşinen insanları karalamayalım. Peşin hükümlü ve önyargılı olmak bize bir şey kazandırmaz. Hepimiz aynı toprakların insanıyız. Genellersek Bu ülkenin insanlarıyız. Duygularımız bu memleket gelişsin her alanda ileri  gitsin hedeflerimiz birbirimizi yemek değil amaçlarımız nasıl hizmet eder nasıl gelişmesine katkıda bulunabiliriz. Bizim dertlerimiz  bunlar olmalıdır. Onlar hepsi memleketimiz için çalışacaklardır. Meclisin kalitesi her geçen gün artıyor. Güvenirlikleri artıyor. Eskiden basın yayın az olduğundan insanların doğru ve yanlışı takip etmesi zordu. Basın belli bir gurubun elindeydi.İnsanları istedikleri gibi yönlendiriyorlar istedikleri gibi at koşturuyorlardı. Zaman içerisinde buna pek cesaret eden yalanları belgelerle yüzüne çarpılacağını bildiğinden her şeyde bir azalma oldu.Yalan yanlış yazanlara pek itibar edilmedi. Tiraj kaybına uğradılar. insanlar artık inanan doğrudan yana tercihini kullanıyor. Kötü zihniyetli olanlar kendine uygun mecra bulamayıp destekçileri ve şakşakçıları azalıyor. Bunlara prim verenler azalıyor.

Milletimiz hizmet edenleri hiçbir zaman unutmaz. Banka hortumcularını,kriz çıkaranları, Anayasa kitapçığını fırlatıp dengeleri bir anda alt üst edenleri unutacağını sanmıyorum.

Bizim yapmamız gereken hangi partiden olursa olsun bu ülkeye zarar verecek davranış ve tutumlardan uzak durmak. Bütün milletvekillerimizi tebrik ediyor. Yeni yasama yılında onlardan beklentilerimiz insan hak ve özgürlüklerinin en üst planda tutulduğu gelişim sürecini hızlandıracak bu ivmeyi sağlamak için sivil bir anayasa hazırlanması. Bunlar muğlak ifadelerden arındırılmış, İnsanın temel hak ve hürriyetlerini koruyan,temelinde insan merkezli oluşan net ve açık kimsenin kendi lehine yorum yapmasına fırsat vermeyen tarzda hazırlanmalı . Bu şekilde hazırlanan bir anayasa Türkiye’nin ufkunu açacaktır. Hedef gelişme sürecini tamamlamış saygın refah seviyesi yüksek bir Türkiye olmalı. Bizi engellemek isteyen şer güçlerine fırsat verilmemeli. Yolumuz açık engin olsun. Bütün insanları mutlu olması için her insanın elinden geleni yapması,ilimizin gelişmesi için taraf tutmadan  onu desteklemek ,onların önünü açmak , uygulanacak fikirlere destek olmak insanımızın refah seviyesi ve eğitim seviyesini yükseltmek hedefimiz bunlar olmalıdır.

İrfan BÖCEK

Düzenleyen ifranirfan - 25.07.2007 Saat 15:06
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek