2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - "naylon eskisiynen, çorap eskisiynen.."
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli Forum"naylon eskisiynen, çorap eskisiynen.."

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı i.zencirci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: "naylon eskisiynen, çorap eskisiynen.."
    Gönderim Zamanı: 31.07.2007 Saat 17:08

Uzunyol’dan çıktım yola, kıl heybe omuzum da, selam verdim sağa sola…

Yolu İmarete düşürdüm,

Iccak taze kırık leplebi, naylon eskisiynen, çorap eskisiynen…

İmaret’den yukarı, Odun Pazarını, Damlamca’yı, Akkız Çalısı’nı aşırdım. 

Taze ıccak kırık leplebi, naylon eskisiynen… çorap eskisiynen…. bakırınan...

Kimseye minnetimiz mudaramız yoktur, çok şükür…

Ağşama bitiremezsek işimiz kötüdür.

Leplebi Çorum işi, biz nerden bilürüz leplebiyi, fındığu, fıstığu efendiağa…

Bizim ahlatımız, çördüğümüz, ekinimiz boldur, o döğülden, biz gavut bilürüz, gavurga bilürüz…

Çangırı sokakları kesme taş, dolan Yenice Köylü İrecep dolan;

Kurtuluş Savaşında süvariydin, ordu bozuldu karıştın başıbozukların arasına, gece gündüz demedin yürüyerek vardın memlekete, yatsı ezanından sonra kimselere görünmeden, hırsız, uğursuz gibi girdin köye, samanlıklarda, damlarda saklandın.

Çok geçmedi yakalandın yeni baştan alındın askere, Eskişeer de İnönü denilen bir yerlerde düşmanla çarpıştın, kuru bir dere yatağında gavurun kurşunu vızır vızır geçerken üzerinizden, sağında solunda arkadaşların vuruldu, düştü. Ayağı üzengiye takılıp sürüklenen yoldaşını indin attan, kurtardın üzengiden. Vurulan yoldaşınız, “Ben bittim gardaş, sen kendini kurtar” dedi.  Bunları uşaklara, bebelere anlatırken o bembeyaz sakalından aşağıya gözyaşları inci taneleri gibi akardı.  

“Hiçbir nişanem yok, nasıl varacam huzuru mahşere “ diye üzülürdün…

Savaş bitti, döndün geldin köye, suluda birkaç evlek, kıraçta, yazıda bire iki üç veren, Yemen’den dönemeyen baban İsmayıl'dan kalma, üç beş kuru tarla. Yemenden dönemeyen babanızın adıyla değil, ananızın adıyla anıldınız; Köyde sizi, "Şerife'nin çocukları, İrecep, Kadir, Zayde bildiler. Torunlarınızda gurur duydu sizle..."Şerife'nin çocukları İrecep, Kadir ve Zayde'nin torunları.   

Ne mal var… Ne davar…

Oğlanın güçcüğü daha on yedisin de, ermiyesice garıların ağzına bakıp, köy meydanında, çekip gağnı gazuğunu, ağam didiği  komşusunun kafasına aşkedince, nahak yere katil oldu. Damlar da birlikte yatdınız, çıktınız.

O güçcük oğlanı, daha yirmi dördüne varmadan, olmuyasıca üç beş evleği suvarmak uğruna böğrüne yidiği bıçaktan sonra verdin, kara toprağa…

Dayan Yeniceköylü İrecep dayan.  

Dayan Yeniceköylü İrecep dayan, ikindinden sonra İmrahordayız ya, aha.

Iccak taze kokulu kırık leplebi, naylon eskisiynen, çorap eskisiynen, bakırınan... 

Ağşama kadar ya bittik ya bitirdik ya...

Iccak leplebi ıccak …

Akşam ezanları oldu, Mühlis depesinden aşağa Gofurun  hanı.

Iccak taze leplebi naylon eskisiynen , çorap eskisiynen .. bakırınan...

Dayan Yeniceköylü İrecep dayan…

Not: Yukarda yazılanlar bir deneme olup, usta bir yazardan etkilenmeler vardır. Bu hevesin devam edip etmemesi için özellikle Çankırılı yazar ustaların eleştirilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Düzenleyen haberci - 21.10.2011 Saat 17:06
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
husnuekizceli Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı husnuekizceli Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.08.2007 Saat 17:08
ibrahim bey, geriye dönüp baktığımda YAZINIZDA BAHSETTİKLERİNİZ İÇERİSİNDE en çok "GAVUT"u özledim biliyormusunuz? Şimdilerde yapan varmıdır bilemiyorum. Üç sene öncesiydi Taşmescit'in altında Pazar günleri  kurulan pazaryerinde oğlum "Pestil" gördü. Tabi ki bilmiyor. İzah ettim. Satıcı da ikram etti. Hoşuna gitti. Yarım kilo kadar aldım, Denizli'ye oğlum pestil getirdi. Eski tatlarımızdan çoğundan eser kalmadı. Su ile karıştırılan kavutun çok güzel tadı olurduı. Yiyenlere afiyet olsun demektan başka şimdilik elimizden bir şey gelmiyor. Selam ve saygılarımla. Hüsnü EKİZCELİ

Düzenleyen husnuekizceli - 12.08.2007 Saat 15:01
Beyaz Cennet'e Hoş Geldiniz!
Yukarı Dön
b_ayhan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı b_ayhan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.08.2007 Saat 23:47
Eleştiren eleştirsin hiç önemi yok. yapabiliyorsa daha güzelini yazsın. Çankırı kültüründe sizin yazım tarzınızda ifadelerde büyük boşluk var ve onu doldurmak için yola çıkmanıza sevindim. Sakın ola yarım bırakmayın ve devamını getirin. Yukardaki hikayede çok şeyler var kültürümüzü anlatan. Eski kullanılan sözcükler (şive,ağız), cümle yapısı, sosyal yaşamdan kesit, bir nebze ticari hayat, semt adları gerçekten günümüzde unutulan bir çok bilgi gün ışığına çıkmış. Devam ediniz diyorum. Mutlaka yazdıklarınız bir gün ebedileşecektir.
Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ali TAŞ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.08.2007 Saat 15:57
Güzel bir hikaye denemesi,sayın Zencirci bizi bir an çocukluğumuza götürdü ve o zamanki seyyar satıcıların orjinal anonsunu hatırlattı,hikayede adı geçen Recep'in başından geçen olaylar gerçek olup tam bir ibretlik vakıadır.Hikayenin ve hikayelerin devamını beklemekteyiz.
Ali TAŞ
Yukarı Dön
Bayram Akyul Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Bayram Akyul Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.10.2011 Saat 21:39
Çok güzel keyiflen okudum. Neden devam etmediniz?
-Karamürselli-
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek