2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Çevre Sorunları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - İLİMİZDE ORMAN YANGINI
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumİLİMİZDE ORMAN YANGINI

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Kayıt Tarihi: 25.01.2006
Status: Aktif Değil
Points: 480
Mesajın Direkt Linki Konu: İLİMİZDE ORMAN YANGINI
    Gönderim Zamanı: 11.08.2007 Saat 23:51
 
 
 
     Alıntı Hürriyet Gazetesi İnternet Sitesi
 
 
Çankırı'da orman yangını

Ethem YENİGÜRBÜZ (DHA)

ÇANKIRI'nın Ilgaz İlçesi'nde belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı.

Yangın, saat 18.00 sıralarında Balcı Köyü Karakaya Mevkisi'ndeki ormanlık alanda çıktı. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangına, 1 arazöz, 1 dozer, 2 helikopter ve Ilgaz İlçesi İtfaiye ekiplerinin yanı sıra çevre ilçe ve beldelerden gelen itfaiye ekipleriyle köylüler müdahale etti.

10 hektarlık ormanlık alanda etkili olduğu belirtilen yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.


Yukarı Dön
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Kayıt Tarihi: 25.01.2006
Status: Aktif Değil
Points: 480
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.08.2007 Saat 00:34

                  İlimiz de Balcı Köyü Karakaya Mevkii sin deki ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alınmış olup söndürme,soğutma çalışmaları devam ediyor.

 

             Gayri resmi aldığım bilgilere göre yangın üç hektarlık alanda etkili olmuş (30.000 metre kare)

 

             İlimiz ve Ülkemiz adına en büyük şansımızı rüzgarın,fırtınanın olmaması olmuştur.

 

             İnşallah bu son olur,ilimizde.Ülkemizde,ve de Dünyamızda bu vb yangınlar olmaz

 

              Çevreci Kadir Yavuz

 

Yukarı Dön
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Kayıt Tarihi: 25.01.2006
Status: Aktif Değil
Points: 480
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.09.2009 Saat 15:39

 

 
         İTFAİYE TEŞKİLATININ 295. KURULUŞ  
                        YILDÖNÜMÜNDE
 

 

İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN “HAYAT KURTARAN” YANGIN ÖNLEMLERİ

 

Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, İtfaiye Teşkilatının kuruluşunun 295. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada Çankırılıları yangınlara karşı önlem almaları konusunda uyardı. Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürü İsmail Ordu, yangınların söndürülmesinden daha çok yangınlara karşı önlem alınmasının önemini vurgulayarak şunları söyledi:

“Yangınların çoğu dikkatsizlik sonucunda çıkmaktadır. Dikkatsizlik yüzünden küçücük bir kıvılcımın başlattığı yangın bir mahalleyi yakar, kül eder. Orada yaşayanların ölmesi, yaralanması, evsiz kalması sonucunu doğurur. Ormanda çıkan yangın kısa sürede büyük orman alanlarını yok eder. Geriye verimsiz ve çorak topraklar kalır. İşyerlerinde, fabrikalarda, atölyelerde çıkan yangınlar binaların, makinelerin, tezgâhların, fabrika depolarında bulunan malların yok olmasına ve çalışanların işsiz kalmasına neden olacaktır.

                    YANGINI NASIL ÖNLERSİNİZ.?

            Söndürülmemiş bir sigara, fazla elektrik akımı yüklenmiş bir fiş, açıkta kalmış bir kablo evinizde her an bir yangına yol açabilir, yangın başladığı anda yaşamakla feci bir ölüm arasındaki sınır sadece birkaç dakikadır. Bu zamanı doğru olarak kullanırsanız, felaketi önlemeniz hala mümkündür

            Bulunduğunuz yerde, her an çıkabilecek bir yangını önleyebilmemiz için ‘’Birkaç küçük’’ ama ‘’Hayat Kurtaran’’ tedbiri, hem de yangın çıktıktan sonra yine hayatımızı kurtaracak bilgileri aşağıda bulacaksınız. Hiç kimsenin başına gelmesini temenni etmediğimiz bu faciaya karşı hazırlıklı olabilmek için bu yazıyı mutlak okumalı ve aile fertlerinize de okutmalısınız…

           

·                       Mutlaka artık ülkemizde de bulunan “Duman algılayıcıları” ndan edinin. Söz konusu olgunun sizin canınız olduğu göz önüne alınırsa son derece makul fiyatlara satılan bu aygıtlar, sizin ve yakınlarınızın “canını kurtaran” son derece değerli birkaç dakika kazandırır.

·                       Bir “Yangından kaçış planı” yapın. Evden ya da işyerinden en kolay ve çabuk çıkmayı amaçlayacağınız bu planı, aile bireyleriyle ezberleyin ve mümkünse ay da bir tatbikatla uygulayın.

·                       Yatmadan ve evden çıkmadan önce, tüm gereksiz elektrikli aletlerin fişlerini çekin. Gaz tüplerini kapatın.

·                       Elektrik prizlerini, üçlü priz gibi birden fazla aletin bağlanacağı türden aletlerle yüklenmeyin

·                       Yatmadan ve evden çıkmadan önce, evde vanası açık LPG tüpü ve doğalgaz, yanık sigara,  yada ocak bulunmadığından emin olun.

·                       Yatmadan ve evden çıkmadan önce bütün kapıları sıkıca kapatın. Kapalı bir kapı yangını 20 dakika geciktirir.

 

             YANGIN ÇIKTIĞINDA YAPILACAKLAR :

 

·                       Mutlaka İtfaiye çağırın Ancak bunu yapmak için hayatınızı tehlikeye atmayın. Önce evi terk edin ve itfaiyeyi en yakın telefondan arayın. Adresinizi en açık ve anlaşılabilir şekilde verin.

·                       Kaçamıyorsanız, tüm aile bireylerin tek bir odada toplayın ve kapıyı sıkıca kapatın

·                       İçeri duman girmesini önlemek için kapının aralıklarını ıslak bezlerle kapatın

·                       Evde bir odaya kendinizi kapatmadan önce en azından komşunuzun dikkatini çekmeye çalışın.

·                       Odada beklerken yüzünüzü ıslak bir bezle örtün ve yere uzanın.

 

           

BUNLARI YAPMAYIN

*        Yangın kaynağını bulmaya çalışmayın. Yangının çıktığı kapalı bir odanın kapısını açarsanız,  odaya dalacak oksijenli temiz hava, yangını bir anda daha da güçlendirecektir.

*         Kapısı kapalı odaya girmeden önce kontrol edin, odada alev varsa kapı sıcaktır.

*         Kapalı kaldığınız odaya duman girmeye başlamadan kesinlikle camları kırmayın

*         Evden çıktıktan sonra değerli olsun olmasın bir eşyayı kurtarmak için tekrar içeri girmeyin.”

 

Hatalı park edilmiş araçların yangın mahalline ulaşmada itfaiye ekiplerinin en önemli problemi olduğunu belirten İtfaiye Müdürü İsmail Ordu konuşmasını şöyle devam ettirdi:

 

“İlimizin Cadde ve Sokaklarına araç sahiplerinin araçlarını gelişi güzel park etmeleri nedeniyle araçlarımız yangına zamanında müdahale etmekte güçlük çekmektedir. Araç sahiplerinin her an bir yangın olayı olabileceği düşüncesi ile bilinçli olarak araçlarını park etmeleri gerekir. İtfaiyeye ihtiyaç duyan vatandaşlarımız 110 nolu yangın ihbar telefonunu arayarak  karşısına çıkan santral nöbetçisine; Yangın yerinin adresini sakin ve anlaşır bir şekilde ayrıntılı olarak vermelidir.

Telefonda adres verirken mahalle, cadde, sokak ve irtibat telefon numarasının verilmesi, İtfaiyenin yangın mahalline en kısa sürede ulaşmasını sağlayacaktır. 110 nolu yangın  ihbar telefonu, yangın, kaza ve olaylar dışında kesinlikle lüzumsuz ve gereksiz olarak meşgul edilmemeli ve bu konuda ebeveynler  çocuklarını uyarmalıdırlar.

 

 İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK VATANDAŞLARIMIZA SESLENİYORUZ.

             Deprem, sel ve yangın gibi felaketler; insanların hem canına, hem malına zarar verir.

Yangın en tehlikeli felakettir. Önüne çıkanı yakar, kül eder. Siler, süpürür, ortadan kaldırır. Tedbirsizlik ve dikkatsizlik yüzünden çıkan yangınlar, büyük zararlar doğurur. En küçük kıvılcımdan, korkunç yangınlar çıkar. Küçük bir odada çıkan yangın, önce eve yayılır, sonra komşu evlere, kısa bir süre sonrada mahalleye sirayet ederek yayılmaya devam eder.

Yangın ve afetlerle mücadelede; Hizmet alanıyla ilgili her türlü teknolojik gelişmeyi yakından takip eden ve sürekli gelişme gayreti içinde olan teşkilatımız eğitimli personeliyle günün 24 saati halkımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

 

Şurası unutulmamalıdır ki; İtfaiyenin gecikmesi felakete neden olur. Ama İtfaiye niçin geç kalır. İtfaiye personeli yangın ihbarını müteakip bir dakika gibi kısa sürede itfaiyeden çıkış yapar. Peki o halde neden hemen her yangın sonrası aynı serzenişleri duyuyoruz. “İTFAİYE GEÇ GELDİ” NEDEN ? Bu durumun sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;

 

*          Yangın ihbarı verilemez veya yanlış verilirse doğal olarak itfaiye olay yerine geç ulaşır.

*          Trafik keşmekeşliği hepimizin şikâyet noktasıdır. Olağan üstü durumlar için yollarda ayrılan emniyet şeridi ihlal edildiğinde, İtfaiyenin ulaşımı engellenebilir.

*          Dar sokaklara girilemeyişi, bu sokaklarda araçların gelişi güzel park edilmiş olması itfaiye araçlarının geçişine imkân vermemekte ve olay yerine ulaşımı güçleştirmektedir.

*          Bütün bu engeller: Yangına daha geç müdahale edilmesine ve yangın söndürme işleminin uzamasına can ve mal kaybının artmasına neden olur.

Korkuludur ateş aman
Sıçratmayın hiçbir zaman,
Gözler bile görmez olur
Kaplayınca kara duman.

Dikkatsizlik bunun başı,
Bırakmıyor dağı, taşı.
Önlemezsen yakar geçer
Hem kuruyu, hem de yaşı.

Kurtulmanın çıkar yolu,
İtfaiye araçları suyla dolu.
İtfaiye çabuk gelir
Arayın 110 Nolu telefonu.”

Özellikle yangın olayı başına gelmeyen vatandaşları yangına karşı dikkatli ve duyarlı olmaya davet eden Belediye Başkanı İrfan Dinç “Yangın önlemlerini almanın yangını söndürmekten daha kolay ve ucuz olduğu unutulmamalıdır.  Bugüne kadar büyük bir özveri ve fedakarlıkla görev yapan Belediyemiz İtfaiye Müdürlüğü ekiplerini, başta İtfaiye Müdürümüz İsmail Ordu olmak üzere tüm itfaiye personeline teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışmalarında kazasız belasız hayırlı görevler diliyorum. Bu vesile ile İtfaiye Teşkilatının Kuruluşunun 295. yıl dönümünü kutluyor vatandaşlarımıza yangınsız, kazasız, güzel günler diliyoruz” diye konuştu.

 

  İTFAİYE TEŞKİLATI 295 YAŞINDA;

 

-         İTFAİYE 24 SAAT HİZMETİNİZDEDİR, ANCAK; TEDBİRİ ÖNCE SİZ ALMALISINIZ.

 

-         ŞUNU UNUTMAYALIMKİ YANLIŞ İHBARIN BEDELİNİ ÖDEYEN SİZ OLABİLİRSİNİZ.

 

-         İTFAİYE TELEFONLARINI GEREKSİZ MEŞGUL EDEREK İTFAİYE’YE İHTİYACI OLANLARI ÇARESİZ BIRAKMAYINIZ.

 

-         İTFAİYE ARAÇLARINA VAKİT KAYBETMEDEN YOL VERİNİZ.

 

-         ARABANIZI İTFAİYE’NİN GEÇMEK ZORUNDA OLDUĞU ARA SOKAKLARA PARK ETMEYİNİZ.

 

-         SİZE HIZLI ULAŞABİLMEMİZ İÇİN DOĞRU İHBAR YETER.

 

-         YANGIN ÖNLEMLERİ ALMANIN SÖNDÜRMEDEN DAHA KOLAY VE UCUZ OLDUĞUNU DA UNUTMAYINIZ.

 

YANGIN MEYDANA GELMİŞ İSE;

 

-         TELAŞLANMAYINIZ

-         HEMEN İTFAİYE’YE HABER VERİNİZ     

-         YANGIN YERİNİN ADRESİNİ VE TELEFONUNUZU DOĞRU OLARAK BİLDİRİNİZ.

-         İTFAİYE’YE HABER VERDİKTEN SONRA KENDİNİZİ RİSKE ATMADAN YANGINI SÖNDÜRMEYE ÇALIŞINIZ.

-         YANGINI ÇEVRENİZDEKİLERE DUYURUNUZ.

-         YANGIN SAHASINA GİRMEYİNİZ.

      

 
ANCAK CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİZ İÇİN,ZARARI EN AZA İNDİRMEK İÇİN,ZAMANIN İSRAFINA DUR DEMEK İÇİN,ERKEN İHBARLA MİLLİ SERVETİMİZE KATKIDA BULUNMAK İÇİN, 24 SAAT AÇIK VE ÜÇRETSİZ
 110 ALO İTFAİYE’Yİ ARAYINIZ.

 

YANGIN ÖNLEMLERİ ALMANIN SÖNDÜRMEDEN

DAHA KOLAY VE UCUZ OLDUĞU UNUTUMAYINIZ.

 

ÖNLEM ALMAK, FELAKETİ YOK ETMEK DEMEKTİR.

YANGINSIZ, KAZASIZ VE AFETSİZ GÜNLER DİLERİZ.

 
  
Kaynak Çankırı Belediyesi Basın bülteni 

  Düzenleyen haberci - 24.09.2009 Saat 16:00
Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 13.09.2009
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 1325
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.09.2009 Saat 22:28
Ateşle savaşan kahramanlar İtfaiyecilere selam olsun. Ben de İtfaiyecilerin duasıyla katkıda bulunayım.

"Allah'ım tehlikeye düşmüş olan her canlının, özellikle küçük bir çocuk ya da yaşlının imdadına geç kalmadan yetişebilmem için bana güç ver. Yangınla mücadelede bilgi, teknik ve tecrübemi artır. Sevgimi, cesaretimi eksiltme. Pirimiz İbrahim Peygamberi (AS)yanmaktan koruduğun ilahi emrin sırrına beni de dahil et. Kaderimde ölmek varsa çocuklarımı, eşimi ve yakınlarımı koru"


Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek