2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - TUZ ve HAN MAĞARA ZİYARETİ
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumTUZ ve HAN MAĞARA ZİYARETİ

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Recep C Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: TUZ ve HAN MAĞARA ZİYARETİ
    Gönderim Zamanı: 21.08.2007 Saat 16:21
Çankırı tuz mağarasını geçen yıl  ziyaret edenler arasına katıldım. Geçen yılki TUZ Hakkı buluşmamızda bir günümüzü de mağaramıza ayırmıştık. Bu yıl TUz hakkı buluşması için kimseden çıt çıkmadı. en azından iki arkadaş bir araya gelseydi ve bu geleneksel tuz hakkı buluşmasını yaşatsaydık. 
Yollar ırak, gelemedik.
Talih yok ki, gülemedik.
Bunca yıldır gurbetteyiz,
 Çankırılı olamadık.

Gidemediğiniz yer vatan sayılmaz diyorlar. Çankırı hala vatanımız ve çok seviyoruz. Bu sitede her gün biraz daha Çankırılı, hatta Çapçankırılı oluyoruz. Elimizden geldiğince,gücümüzün yettiğince,dilimizn döndüğünce, parmaklarımızın klavye tuşlarına vuracak gücü olduğu sürece kalbimiz Çankırı diye atacak.

Bu yıl Tuz mağarası niyetine Belçika'nın meşhur GROT HAN(http://www.grotte-de-han.be/index.php?docID=88

mağarasını eşimle birlikte gezme fırsatını bulduk. Bu mağarayı ziyaretimden sonra Çankırı tuz mağaramız ile HAN mağarasını karşılaştırmayı düşündük.
Bu mağara geçenlerde 20 milyonuncu ziyaretçisini ağırladı.
- Acaba Tuz mağaramızı yılda kaç kişli ziyaret ediyor ?

Mağaraya girmek için çok eskiden kullanılmış ve müzelik bir tramvaya biniyorsunuz. Tramvay giderken devrildi devrilecek. Macera burda başlıyor.
- Çankırı mağarasına turist taşımak için bir servis var mıdır ?

Bilet alırken üç çeşit bilet satılıyor. mağara, safari park, oyun parkı
Aileler çocukları için kombine bilet alıyorlar. Tanesi 12,5 euro
- Çankırı da Mağaraya giriş ücretli mi veya beleş mi ? ( eğer bir şey için ücret ödenmiyorsa değeri de yok kabul edilir.)

Tramvaya bindik hareket ederken bir fotoğraf makineli adam elinde tuttuğu küçük papağanı turistlerin omzuna koyarak fotoğraf çekti. Mağara çıkışında satınalmak isterseniz bir fotoğraf 7,5 eurocuk. Para böyle kazanılır. ( Ayrıca mağara içinde görüntü alam veya fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Mağarayı merak eden yukarıdaki site adresine tıklasın.
- Çankırıdaki mağarada geçen yıl resim çektik. kise bişey demedi. Oysa kameralı girenler bir kişilk daha fazala ücret ödeyebilirler.

Beş dakikalık tramvay yolculuğundan sonra indik ve bir tünelin (mağaranın ağzına geldik. Rehber ve tercümanımız iki dilde anlatıyor. Üniversite'de öğrenci günde dört grup yanıi sekiz saat çalışıyor ve 8-10 kmlik mağara yolunu çiğniyor. Çıkışta euro veya sentlerinizle bütçesine katkıda bulunabilirsiniz. Bahşiş vermek serbest.
- Geçen yıl bizim rehberle mağarayı gezdik. Oldukça başarılı bir gençti Mustafa. Bahşiş vermek ne bizim aklımıza geldi, ne de o istedi. İşte vatanseverlik örneği mi desem ?

Mağara yılın belli bölümlerinde ziyaretçi kabul ediyor. Kış aylarında su seviyesi yükseldiği için mağaraya giriş ve çıkış mümkün değil.
- Tuz mağarası 4 mevsim açık acaba motorlu taşıtlar  ne zaman yasaklanacak veya tuz taşıma işlemi başka bir yerden yapılacak ?

İçeriye girdiğinizde yazın sıcağında evinizdeki buzdolabına girmiş gib bir his veriyor. Yaz kış 12-13 derece olan bu serinlik hep aynı kalıyormuş
- Tuz mağarasına giren kamyonların sayısı arttıkça havadaki oksijenin azalmasına ve ısının artmasına nasıl bir çözüm yolu bulunacak ?

Mağarayı gezerken ışık sistemi otomatik olarak girdiğiniz ve ziyaret ettiğiniz bölümde yanıyor. Yollar doğal özelliği bozulmadan rahat yürünür duruma getirilmiş. Ondört kilometrelik mağaranın yalnız iki kilometrelik bölümü turistlerin ziyaretine açıktır.

- Acaba mağara ziyaretçileri için içeride grupların rhatlıkla görebileceği bir ışıklandırma sistemine gidilecek mi ?

Mağarayı gezerken değişik galerileri görüyoruz. Bazı bölümlerde eğilip, geçerken bazı bölümlerde 20 metre yüksekliğe ulaşıyor. Minare adı verilen dikit 12000 yıl yaşında. Denizli Pamukkale'yi bir mağaranın içine koyun .İşte size HAN mağarası.
- Çankırıdaki galeriler oldukça güzel. Bu galerilerin heykeltraşlar tarafından değerlendirilerek çeşitli isimler alacağını ve değişik kültürlerle ilgili reyonlar oluşturulacağını Sayın Valimiz A.H.Öner  söylemişti. Benim bu önerinin gerçekleştirlmesi konusunda bazı zorluklar olacağını bildiğim için kayatuzlarını oymak yerine toz haline getirilmiş tuzların kalıplara dökülerek  dondurulması daha kolay olacağı kanısındayım.

-Bunun en güzel örneğini bu günlerde Belçika'da kumdan yapılacak ve bir ay sonra bozulacak  kum yapıtları yapanları yapacağı ilginç projeler için  çekilmiş kayatuzu kullanmalarını  sağlamak mümkün müdür ? bakınız

Işık gösterisi ise ırmak sularının iki değirmeni döndürecek kadar aktığı nıktada 100 metre yüksekliğindeki galeri bölümünde.  Kendinizi rüya leminde, hatta öbür dünyalarda hissediyorsunuz. Güzel bir müzik eşliğinde  beş dakika sürüyor.

- Çankırıdaki mağaramızda bu imkanları ne zaman görebileceğiz ?  Geçen yıl özellikle belirttiğim Seda'nın nikahını burada yaparak magazin basınında da gündeme getirebilkeceğiz.

Sözü fazla uzatmadan bu mağaramızın çocuklarımıza ilginç gelecek bir tatilya usulü geliştirlmesine, tuz'lu alabalık fırınlamasının yapıldığı  restoranlara, ve tuzlu suyun mağaranın içine yapılacak bir havuzda yeni oluşumlara ve ışık oyunlarını gerçekleştirmeye yarayacağına ,biçeride yapay bir şelalenin oluşturulmasına ihtiyaç var.

Beliça'daki mağara ziyaretmizi bir sandalla çıkarak bitirdik. Çıktığımızda bir top güllesi işittik.
Meğer bu gelenekmiş.
Kendimi Amerika'ya ayak basan Kristof Kolomb gibi hissettim.

Çankırımızda da mağaramız turizme açılması için özel ve kamu kuruuluşlarının yanısıra bütün Çankırı sevdalılarının mağaramıza sahip çıkmasını canı gönülden diliyorum.

Selam, sevgi ve saygı ile
Recep Cırık- Gent/ Belçika

Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı i.zencirci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.08.2007 Saat 18:47
Tuz hakkımız için buradayız... Çankırı cephesinde yeni bir şey yok...

Sayın Recep Cırık;

Geçen sene Tuz hakkı için bir araya gelen heyetin tamamını kabul etmeyen(vardır bir bildiği) "Efendiağamız" Size özel brifing verdi.

Biz dış kapının mandalı olarak, dışarda bekliyorduk. Kapalı kapılar arasında neler konuştunuz biz nereden bilelim. (Hatırlarsınız, Kızılırmak muhtarlar heyetine 15 dakika, Size 45 dakika vakit ayırdılar. Biz dış kapının dışında saat tuttuk.)

Sorduğunuz soruların cevabı sizde ve "Efendiağamızda" Madem açtınız konuyu, geçen yılın muhasebesini biz sizlerden bekliyoruz.

Ayrıca Seda'nın tuz mağarasındaki nikah işi yattı. Siz orada "canlı canlı" seyretmiyorsunuz sanırım. Hacılıkta var serde. 

Ahh ah Seda kocamı gördü Recep Hocam?
Recep, Şaban, Ramazan, üç de ondan evveli. Birde rahmetli. Gerisini ne sen sor ne ben söyleyeyim. Hiç birisinin nikahını kıyamadık tuz mağarasında.

Şimdilik yeni damat adayı yok, bulunursa inşallah nikahını Tuz Mağarasında kıyarız. Yakışırlar da mağaraya. Şahitleride hazır. 

Kısaca Çankırı cephesinde değişen bir şey yok, Recep hocam.

Başımızda herşeyi bilen,(Kenan EVREN gibi) her konuda fikir sahibi, son olarak bize "EMPATİ" yapmamızı öneren. Çok çalışkan, ama pek çok çalışkan, bildiğiniz gibi değil bir büyüğümüz var. Çankırı durdukca başımızda durası. Allah başımızdan eksik etmesin.

Sahi biz bu "empatiyi" nasıl yapacağız?  

Empati ne ki?  

Bir de Sayın Büyüğümüz yapsada görsek, bellesek.

"Marifet İltifata tabiymiş" daha öncede öyle buyurdular, Kenan Evren misali çok sayın büyüğümüz.

Marifeti de bir göstersede, öğrensek, bellesek.

Merak buyurmayın, Tuz Mağaramızın kapısında 200 yıllık eşşeğimiz bizi bekliyor, Tuz hakkı buluşmamızda bedava fotoğraf çektirmek için.

Not: Sayın Recep Cırık yukarıdaki sitemkâr ifadeler kesinlikle şahsınızla alakalı değildir.

Saygılar bizden... 

Düzenleyen i.zencirci - 21.08.2007 Saat 21:16
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Recep C Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.08.2007 Saat 01:59
Değerli Yarenler
Tuz mağarası ile ilgili görüşlerimi dile getirmeye çalıştım.Dikkat ederseniz yazılarımdaki yazım yanlışlarını bile düzeltmeden olduğu gibi size ulaştırmaya gayret ederim.

Yazılarımı yazarken öncelikle kendimi karşıma alırım. Kimseyi karşıma almak gibi bir tavır içine girmemeye özen gösteririm. Bunu Belçika'da üç yıl mizah dergisi yayınladım ve nalına da, mıhına da vurdum ama kimse bundan alınmadı ve rencide edilmedi.
Hatta benim bir prensibim var, onu size söyleyeyim. Tavsiye de ederim.
Yazılarımda ne çizmeden yukarı çıkmak ve ne de belden aşağı inmek gibi bir davranış içinde bulunmamaya özen gösteririm. Hatta baklamı ağzımda tutmak konusunda  sabırlı olduğum söylenir.
Üzerine alınacağım bir yazı olsa bile en az yirmidört saatlik bir zaman diliminden sonra ve eşref saatini seçerim.

Bu yazımda Sayın Valimize bir yıl önce verdiğim sözü yerine getirmek ve düşüncelerimi dile getirmek için kaleme aldım. Belki daha da uzun ve karmaşık yazabilirdim. Okurlarımın değerlendirmelerimi sıkılmadan okumaları için yazımı oldukça kısa tutmaya özen gösterdim.

Geçen yılki 'Tuz hakkı buluşması'nda  benim şahsen proğramımda olmamasına rağmen , değerli arkadaşlarımın isteği üzerine Sayın Çankırı Valimiz A:H: Öner'i ziyaret etme fikri ortaya atıldı. TUz hakkı buluşmasının resmiyetten uzak , makam ve mevkii sorunu olmayan bir buluşma olması konusundaki hassasiyetimi bundan önceki yazılarımda belirttim.

Katılımcı arkadaşlarımızla Sayın Valimize gitmeye karar verildi. Fakat bekleme salonundan yalnız ben çağrıldım. Kısa bir sohbet ve tanışmanın ardından  Valimize gelen telefonlar nedeniyle  belki on- onbeş dakika konuşabildik. Geri kalan sürede Çankırı ile ilgili sorunların görüşmesi ile ilgili telefonlardı.

Şimdiye kadar hiç bir kimseye saygıda kusur etmedim. Fakat kimsenin karşısında eğilmedim. Hiç bir kimseden bir talebim olmadı. Kimseye yük olmadım. Olmamda. Bu bir tavırdır ve değiştirmek niyetinde de değilim.

Gelelim işin magazin yönüne.
Seda Hanımın nikah işi yatmaz. Belki yarın, belki de daha da yakın zamanda Seda Hanım ve Eniştemizin nikahı tuz mağarasında kıyılır. Tuz mağaramız bu iş için hazır olduğunda ilgiliye bir ' alo' deyin yeter. İnşaallah bu sefer mutlu yuva kuracağı birisyle karşılaşır. Dualarımız bütün  yalnızlar içindir.

Tuz mağarası ile ilgili bu yazımda bulunan görüşlerin alıntılar yapılarak sizin değerlendirmenize sunuyorum.

Sayın İbrahim Zencirci Bey'in de Sayın Valimizle olan polemiğinin  her iki tarafın samimi yaklaşımları ile tatlıya bağlanmasını diliyorum.

Bu konuda büyüklerin affedici olmaları beklenir.

Tuz mağaramızın değerini bilelim.
İşlerinizin tadında, tuzunda olması dileğiyle selam, sevgi ve saygılar

Recep Cırık- Belçika

( not: Bu yazımın polemiğe dönüşmemesi için tekrar cevap yazmayacağımı belirtmek isterim. Tuz mağarası konusundaki sorular buna dahil değildir.)
Yukarı Dön
oyaulu Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı oyaulu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.01.2008 Saat 13:30
Selam
Ben bu kampanya ya maili alır almaz hemen gönderdiğim inşallah Tu Mağramız CCN de yayınlanır ve Çankırı'yı tüm dünya duyar
Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.10.2009 Saat 00:16
İlk Tuz buluşmasından bir kare !

Yukarı Dön
ALİ DALKILIÇ Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ALİ DALKILIÇ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.05.2011 Saat 14:10
bende tuz mağarasını bir dergide konu edindim inşallah gelecek sayılıada tuz magarası hakkında bilmediğimiz değişik bilgiler duyacağız
ali osman dalkılıç
Yukarı Dön
dogrucu_davut Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı dogrucu_davut Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.05.2011 Saat 05:58
Sn.Recep C.
Belçikada ki HAN mağarasını sayenizde öğrendim ve linki kaydettim.Teşekkür ederim.
davutdogrucu
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek