2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - "Allahtan korkmuyorsunuz, bari kuldan utanın"
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli Forum"Allahtan korkmuyorsunuz, bari kuldan utanın"

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Konu: "Allahtan korkmuyorsunuz, bari kuldan utanın"
    Gönderim Zamanı: 05.09.2007 Saat 11:16
İl Genel Meclisinden;
"Yoksullara mikro krediye hayır"
 
 
Alıntı Yoksullara mikro krediye hayır
 

Çankırı İl Özel İdaresinin Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile birlikte “Yoksullara Mikro Kredi Verilmesi Projesi”nin gerçekleştirilmesinde kullanılmak üzere 45.000 YTL ödenek ayrılması ve yapılacak işlerin hazırlanacak protokol dâhilinde yaptırılması için Çankırı Valisine yetki verilmesi hususu görüşüldü.

 

Konu hakkında meclis üyelerine bilgi veren Çankırı Mikro Kredi Uzmanı, Mikro Kredi Nedir, Mikro Kredide nasıl para alınır, Mikrokredide nasıl para verilir, Mikro Kredi miktarı ne kadardır, Mikro Kredide taksitler nasıl ödenir? Gibi konularda detaylı bilgi sundu ve meclis üyelerinin sorularını cevapladı.

 

Yoksullara Mikro Kredi verilmesi projesi ve 45.000 YTL teklif edilen ödenek için Çankırı Valisine yetki verilmesi için gizli oylama yapıldı. 29 il genel meclisi üyesinin katıldığı oylamada 14 evet 14 hayır ve bir de boş oy çıktı. Yürütmeye göre ikinci kez oylamaya gidildi. 14 kişi evet derken 15 kişi hayır dedi.

 

15 hayır oyu ile gündem maddesi olan yetki işlemi ret edilmiş oldu.

 

Konu hakkında söz alan Kızılırmak İl Genel Meclisi üyesi Yusuf Irmak, ret kararını kınadığını belirtti.

 

İl Genel Meclis Başkanı Osman Canbaz, “demokrasiler birbirimize saygı duymanın erdemliğini gösterir, benim görevim demokratik ortamı sağlamak, iradeye saygı duymak lazım” dedi.

 

Bu arada Mikro Kredi uygulaması ile ilgili Türkiye İsrafı Önleme Vakfı mütevelli heyet başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül ile Vali Ali Haydar Öner arasında 15.08.2007 tarihinde karşılıklı protokol imzalanmıştı ve aynı gün Çankırı’da ilk krediyi alacak 5 ev hanımına düzenlenen törenle kredileri dağıtılmıştı. (Yerel Basından)

 
 
Yukarıda yerel basından alıntı yaptığım haberi ibretiâlem olsun diye buraya taşıdım.
 
Yoksullara verilecek mikro krediye red kararı veren 15 İl Genel Meclisi Üyesi; Vatandaşının yüzüne nasıl bakar? Çankırı'da ne yüzle dolaşır?
 
Yazıklar olsun.
 
İl Özel İdare Kanunu 20. maddeye rağmen, İl Genel Meclisi Üyesine Yıldıztepe ihalesini ver. İhaleden sonra Köydes bütçesinden 700 milyar aktar.
Aldığınız karar ve sonrası yaptığınız usulsüzlüğü, ulusal basın Çankırının adını "Yolsuzlukla" duyursun. İçişleri Bakanlığı soruşturma açsın. Tüm bunlara pişkinlikle cevap ver.
 
Yoksula verilecek mikro krediye hayır de...
 
Yazıklar olsun...
 
Ar damarı çatlayınca demek ki böyle oluyor...
 
 
 


Düzenleyen i.zencirci - 05.09.2007 Saat 13:52
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 292
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.09.2007 Saat 12:13
Mikro kredi karşıtları bu sonuç karşısında umuyorum halkın beklentilerine başka bir formülle bir cevap vermiş olurlar. Yetkinin Valiye devredilmesine belki karşı olabilirler ama uygulamada bu yetki hangi mercilerce kullanılacaktır ? haber içeriğinde buna değinilmediği için söz konusu kredinin uygulanış yönüyle ve akibeti yönüyle İl Genel Meclisi Başkanının halka  detaylı bilgi vererek halkın aydınlanmasına yardımcı olması gerekir düşüncesindeyim. İl Genel Meclisi Sayın Başkanının ifadesi ile demokrasinin bir ayağıda halkın bilgilendirilmesinden  geçer. Saygılarımla. Teşekkürler sayın Zencirci.
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.09.2007 Saat 13:46
Allahtan korkmuyorsunuz, bari kuldan utanın...(2)
 
 
"İl Genel Meclis üyesi buzdolabı istedi" (Kaynak:Yerel Basın)
 
*25 dakikalık toplantı için odanıza buzdolabı isteyin...
 
* Sıra yoksullara gelince üç kuruşluk krediye hayır deyin...
 
Utanma duygusuda kalmamış. Ne yaptıklarını bildiklerinide sanmıyorum. Bu kadar olmaz...
 
Bu kararlara Çankırı da sesini çıkarmayan sivil toplum örgütlerine, partilere, yorumcularada "aşk olsun..."
 
Bundan sonra; Çankırı İl Genel Meclisi üyelerinin kendi çıkarları doğrultusunda aldıkları kararları, talepleri, ibret alınması için her yerde duyuracağım.
 
Köpeksiz köyde değneksiz gezmek yok.
 
 
 
Alıntı İl Genel Meclis üyesi buzdolabı istedi
 
İl Genel Meclisi Ağustos ayı birleşimlerine başladı. Ağustos ayının ilk birleşimi yaklaşık 25 dakika   sürdü. Açılış konuşmasını yapan İl Genel Meclis Başkanı Osman Canbaz, ilimizde yeni bir gazetenin daha faaliyete geçtiğini dile getirerek, “Yazılı iletişimin önemi gün ve gün artmaktadır. Zorluklara rağmen yazılı basın kamuoyunun, gören gözü, işiten kulağı ve söyleyen dilidir. İlk toplantımıza Karatekin gazetesinin iki muhabirle katılması nedeniyle kendilerine ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum.” Dedi.
...
Gündem maddeleri okunurken ve oylama sırasında birçok il genel meclisi gündemi dinlemek yerine bir birleri ile sohbet etti.
...
 

Küresel ısınma il genel meclis üyelerini de etkiledi.

Yaşanan küresel ısınma etkisini her yerde göstermeye başladı. Birçok yerde sıcaklar nedeniyle derelerin ve barajların kuruması nedeniyle su sıkıntısı yaşanırken, birçok ilimizde de sıkıntı nedeniyle su kesintilerine gidildi. Yaşanan bu küresel sıkıntı meclis üyelerini de zor duruma soktu. Yaklaşık 25 dakika süren toplantının dilek ve temenniler bölümünde ise söz alan Şabanözü İl Genel Meclis üyesi Bekir Sıtkı Alıcı, içtikleri suyun sıcak olduğunu dile getirerek, “Her katta buzdolabı var bir bizim katta yok. İçtiğimiz sular sıcak. Bir buzdolabı alalım” dedi. (Yerel Basından)

 
 


Düzenleyen i.zencirci - 05.09.2007 Saat 14:06
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.09.2007 Saat 14:04
 
Allahtan korkmuyorsunuz bari kuldan utanın... (3)
 
Yasa, kural, hak, hukuk tanımıyorsunuz.
 
Kişisel çıkarınız için hep beraber "sert tepki" veriyor, toplantıyı terk ediyorsunuz. Sizi uyaran Vali Vekiline saygısızlık ediyorsunuz.
 
Yoksula verilecek kredi içinde bu kadar hassas olsanız, nasıl olur?
 
Allah ıslah etsin... 
 
Alıntı İl Encümenin En Gergin Toplantısı

VALİLİĞİN 5302 SAYILI İL ÖZEL İDARESİ KANUNUNUN 20.MADDESİNİ İŞLETMEK İSTEMESİ İL ENCÜMENİNİN SİYASİ ÜYELERİ TARAFINDAN SERT TEPKİYLE KARŞILANDI SİYASİLER TOPLANTIYI TERK ETTİ.

 
Her hafta Perşembe günü saat 11 .00’de rutin olarak yapılmakta olan Valiliğin Il Encümeni toplantısının bu haftaki bölümü siyasi üyelerin sert tepkisine neden oldu. Vali Vekili Hakan Kübalı başkanlığında yapılan toplantı da eski hali fabrikası şu anda Il Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz tarafından ekmek fabrikası olarak kiralanan Ozel Idare mülkünün kira artışı konusu gündeme geldi. Gündem maddesi görüşülürken Başkan Kübalı 5302 Sayılı Il Ozel idare Yasası’nın 20. maddesine dikkat çekerek, “Bu madde Il Genel Meclisi Uyelerinin Ozel idare le ilgili işlerle doğrudan veya dolaylı komisyonculuk ve taahhüt işlerine giremeyeceğine vurgu yapıyor. Bizim kira artışı yapmamız uygun değil. Çünkü Sn.Meclis Başkanı burada faaliyette bulunan ekmek fabrikasının ortağı durumundadır. Bizlerin kira artışına karar vermemiz kanuna aykırıdır. Yapılacak iş kira sözleşmesinin feshidir. Çünkü bir il genel meclisi üyesi özel idare mülkünün kiracısı durumunda gözükmektedir. Bu durumda kira artışına gitmemiz artışın az yapıldığı şeklinde tartışmaları gündeme getirebilir. Zaten kanunun da ruhuna aykırı” sözleri il genel meclisi, üyeleri içinden seçilen encümenin siyasi üyeleri Şerafettin Kılavuz, Isa Akbaş, Mehmet Şahin, Mustafa Yeni ve Mustafa Cinnet tarafından sert tepkiyle karşılandı. Siyasi üyeler tek tek toplantıyı terk etmeye başladılar. Daha sonra bir üye, “Arkadaşlar yanlış yapıyoruz. Toplantıyı terk etmemiz uygun değil. Toplantıya devam etmeliyiz” diyerek dışarı çıkan diğer arkadaşlarını çağırdı. Siyasi üyeler tekrar toplantı odasına gelerek tartışmaya devam ettiler. Vali Vekili Hakan Kübalı, 5302 Sayılı Kanunun 20.maddesinin açık olduğunu ve bunun dışında alınacak bu kararın uygun olmayacağını ısrarla anlatmasına rağmen encümen, kira artışına karar verilmemesine ve hukuki durumunun incelenmesi yönünde karar aldı. Kaynak:YENİ GUNDüzenleyen i.zencirci - 05.09.2007 Saat 14:27
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Fatih Bayram Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Kayıt Tarihi: 31.12.2005
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 196
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.09.2007 Saat 01:40

Sayın Zencirci haber için teşekkürler..

Fakat  Sayın Derelli'nin belirttiği gibi mikrokrediyi kimin kullanacağına dair bir açıklamaya rastlayamadık.İl Genel Meclisi ,Valiliğe bu yetkiyi devretmemişse sanırım kendileri yetkiyi kullanıp yoksullara mikro krediyi dağıtacaklardır..
İl Genel Meclisi ile Valilik arasına bu türlü bir tartışma sokmanın pek manidar olmadığını düşünüyorum;eğer düşündüğümüz yoksullarımızsa...
Saygılarımla..
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.09.2007 Saat 09:53
Allahtan korkmuyorsunuz bari kuldan utanın... (4)
 
"Rabbena hep bana" diyen; İl Genel Meclisine hatalı kararlarını düzeltebilmeleri için ikinci bir fırsat... 
 
Hadi bakalım "Efendiağalar" 
 
Yoksula verilecek krediye HAYIR diyen, 15 İl Genel Meclis Üyesi...
 
Bu sefer oyunuzu açık, şeffaf atın...  Görelim cemalinizi...
 
Son not: 4 Eylül 2007 tarih ve 34 sayılı oturumda gizli oylama ile aldığınız 65 no'lu kararı düzeltebilmeniz için son fırsat.
 
"Garip gureba" adına, bu işin sonuna kadar takipcisi olacağız.
 
İl Genel Meclisi'nin aldığı, Hükümet proğramlarına ters düşen "ucube" kararları, Başbakan dahil, yetkili makamlara şikayet hakkımızı şimdilik saklı tutuyoruz.
 
Saygılar bizden...
 
 
Merak edene not:
Ucube:Çok acayip, şaşılacak kadar çirkin olan şey
 
 
Alıntı Çankırı Valiliği'nin İl Genel Meclisine Gönderdiği Yazı:
“Yoksullara mikro kredi uygulaması ile yoksul bayanlar dilencilikten kurtarılarak üretken hale getirilecek ve onurlu bireyler olarak toplumdaki saygın yerlerini alma  imkanına kavuşacak.”

 

4 Eylül 2007 tarihinde toplanan il genel meclisi yaptığı gizli oylama ile yapılan oylama ile Çankırı İl Özel İdaresi’nin Türkiye israfı önleme vakfı ile birlikte, ‘Yoksullara mikro kredi verilmesi projesi’nin gerçekleştirilmesinde kullanılmak üzere 45 bin YTL ödeneğin protokol dahilinde kullanılması ve Çankırı Valiliğine yetki verilmesini ret etmişti.

            Alınan bu karar üzerine Çankırı Valiliği projenin tamamıyla yoksul vatandaşlara yönelik olduğunu ve sokaklarda dilencilik yapan birçok bayanın verilecek kredi ile topluma daha yararlı bir duruma getirilebileceğini, projenin kamu yararına olduğunu belirterek, konunun mecliste tekrar görüşülmesini istedi.

            Çankırı Valiliği projenin önemini belirttiği ve meclise gönderdiği yazıda şu ibareler yer alıyor.

İl Genel Meclisinin 04/09/2007 tarih ve 34 sayılı oturumunda, alınan ve Yoksullara Mikro Kredi Verilmemesini öngören 65 no'lu karar; 58. ve 59. Cumhuriyet Hükümetlerinin yoksul vatandaşlarımıza yönelik programlarına, Valiliğimizin görev anlayışına, kamu yararına, hizmet gereklerine ve 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu'nun 6. maddesi (a) bendi hükümlerine uygun bulunmamıştır.

İlgili uzman tarafından gerekli açıklamalar yapılmasına rağmen; Yoksul bayanların dilencilikten kurtarılarak üretken hale getirilmelerine onurlu bireyler olarak toplumdaki saygın yerlerini almalarına imkan sağlanmaması İl Genel Meclisi gibi hizmet için seçimle gelen bir heyetin varlık sebebiyle bağdaştırılamamakta, Valiliğimizin yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza sunmak istediği hizmetlerin engellenmeye çalışıldığı izlenimi edinilmektedir. Yoksul Bayanların üretkenliklerinin 5302 Sayılı Kanunun 6. maddesi (a) bendinde öngörüldüğü şekilde desteklenmemesi; görevin kötüye kullanılması yanında yetkilerin keyfi kullanılması dışında anlamı bulunmayan bir davranış olarak değerlendirilmekte, objektif hüsnüniyet kurallarına bağlı kalınmadan alınan kararın akla ve mantığa uygun bir şekilde kamuoyuna izahı mümkün görülmemektedir.

Oylamanın gizli yapılmasının nedeni de anlaşılamamış, bu uygulama kamu yönetiminde şeffaflık ilkesiyle bağdaştırılamamıştır.

Belirtilen nedenlerle konunun 5302 sayılı yasanın 15. maddesi doğrultusunda yemden görüşülmesini, Meclis Başkanlığınca kamu yararlan ve hizmet gerekleri doğrultusunda daha duyarlı hareket edilerek alınacak kararların sağduyu ile oluşmasına katkıda bulunulması için Meclis üyelerinin yeterince bilgilendirilmesini rica ederim.” (Kaynak:Çankırıpress)Düzenleyen i.zencirci - 19.09.2007 Saat 11:46
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Nermin Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 22.06.2007
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 205
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.09.2007 Saat 18:24

Haklısınız hem de çok haklısınız yazıklar olsun derken.Yoksullara Mikro kredi verilmesinin il Genel Meclisi üyelerince reddedildiği hakikaten bir gaflet olarak nitelendirmek lazım.Ben bugünün siyasetçileri günü kurtarma anlayışındadır diyorum.Kalıcı ve gerçekten insan yararına olacak bu gibi projeleri  engellenip, insanların düşünmelerine izin verilmemektedir.Çünkü geçimini sağlayan, işi gücü olan,çocuğunu okutabilen,ailesini geçindirebilen bir insan hiç kimseye muhtaç olmayacaktır.Boyun eğmeyecek ve kandırılamayacaktır.Ve en önemlisi bu gibi olaylara ve fırsatçılara meydan vermeyecektir.ülkesi için ve bağımsızlığı için elinden ne gelirse yapmaya çalışacaktır.Böyle olunca da tabi ki birilerinin işine gelmeyecektir.Yoksul yoksul olarak kalmalıdır.Onun yaşamaya,düzen kurmaya,ailesiyle mutlu olmaya hakkı yoktur.Çünkü birileri birilerinin sırtından geçinmek zorundadır.Avrupalar da çocuklarını okutmak zorundadır.Bir sabah kahvaltısı için uçakla İngiltere,Fransa vs. yerlere gitmek zorundadır. Eşleri pırlantalar almak ve lüks yaşamak zorundadır.Mazallah bunlar olmasa halleri ne olur........

Birileri alt tabaka olmak zorunda ve midesini düşünmek zorunda olmalıdır ki; servetine servet katsın,Ülkesini peşkeş çeksin.

Bilmiyorum söyleyecek o kadar çok şey var ki, şu anda aklımdan geçiyor ama maalesef yazamıyorum.Bu nasıl bir anlayış ki,vatandaş düşünülmüyor.Kalıcı çareler bulunmuyor.İnsanlar sadakacı olmaktan ve günlük yaşamaktan kurtarılmıyor.

 

(Anayasanın Genel esaslarından alıntı.)

 

DEVLETİN GÖREVLERİ şunlardır:

Anayasaya göre Devlet, "Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya
çalışmak"la görevlidir.

Der.ve ayrıca Anayasamız ;

 
KANUN ÖNÜNDE EŞİTLİK 

Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. 

Hiçbir kişiye, aileye, zümreye ve sınıfa imtiyaz tanınamaz. 

Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket
etmek zorundadırlar. (Md.10)

 

 

 

 

Peki! bu gibi davranışlar anayasamıza aykırı değil mi?

Peki!rabbena hep bana diyenler vatandaşa  hesap vermek zorunda değil mi?

Bu bizim öğrendiklerimiz ya bilmediklerimiz ne olacak?

Ve bitmez tükenmez sorular sorular  sorular ……….ama alınamayan cevaplar.

EVET yazıklar olsun bu ülkeyi düşünmeyenlere,soyanlara,birbirine düşürenlere ve vatandaşı bu hale getirenlere…………..

Sizin tabirinizle Allahtan korkmuyorsunuz bari kuldan utanın...

Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.09.2007 Saat 19:36
 Allahtan korkmuyorsunuz, bari kuldan utanın...(5)
 
Anlaşıldı, yasayı da size biz öğreteceğiz...
 
İl Genel Meclisi Üyelerinin Dikkatine..!
 
 
5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu

İl özel idaresinin görev ve sorumlulukları

MADDE 6. - İl özel idaresi mahallî müşterek nitelikte olmak şartıyla;

a) Sağlık, tarım, sanayi ve ticaret; ilin çevre düzeni plânı, bayındırlık ve iskân, toprağın korunması, erozyonun önlenmesi, sosyal hizmet ve yardımlar, yoksullara mikro kredi verilmesi, çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları; ilk ve orta öğretim kurumlarının arsa temini, binalarının yapım, bakım ve onarımı ile diğer ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin hizmetleri il sınırları içinde,

b)....
 
Yapmakla görevli ve yetkilidir.
 


Düzenleyen i.zencirci - 19.09.2007 Saat 19:40
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Kayıt Tarihi: 25.01.2006
Status: Aktif Değil
Points: 480
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.09.2007 Saat 00:31

                        

                             SAYIN YÖNETİCİLERİMİZ

 

           Atanmış olsanız da.seçilmiş olsanız da sizlerin kararları  bu toplum üzerinde etkin olmaktadır.Zira bu alınan kararlar her ne kadar yanlışlığı.doğrulu sizleri bağlıyor gibi gözükse de,Türk halkını ve tüm bireylerini bağlamaktadır.

         

         Bu tür kararları almadan halkın önüne lütfen açınız vatandaş olarak okusun incelesin,araştırsın  belki sizlerin almış olduğu kararlarında üzerinde makul mantıklı çözüm önerileri çıkabilir,çıkacaktır da bundan doğal ne olabilir ki!

 

        Belki de sizin almış olduğunu karar kabul görür onanır, bundan da doğal ne olabilir ki!  TC. olmazsa olması olan katılımcı demokrasinin lütfen önünü açınız,Halkımız kendi özgür iradesi ile kendi kaderini kendi belirlesin taşın altına vatandaş olarak elini uzatsın,canı yanarsa da kendi hatasını kendi anlasın!

 

       Aşağıdaki yaşanmış bir olay konuyu en iyi bir şekilde anlatsa gerek,başka söze sanırım gerek yok….

 

       

 

 

 

 

        Alıntı Biz Kaç kişiyiz Internet sitesi

      
 

OSMAN EFENDİ

Osman Efendi bir sabah müthiş bir baş ağrısıyla uyanır.
İlaç alır gecmez Bir iki gün bekler, ağrı devam eder.
Doktor çağrılır. Doktor muayene eder, ağrı kesiciler verir, gider.
Lakin Osman Efendi nin baş ağrısı artarak sürer.
Üstüne üstlük baş ağrısı yanı sıra gözleri de yaşarmaya başlar. Başka doktorlar çağrılır...
Osman Efendi Uşak ın ileri gelenlerindendir, ağrıyı kesene servet vaat eder. Doktorların hiçbiri ağrıyı durduramadığı gibi sebebini de bulamaz. Ev halkı birbirine karışır, baş ağrısından geceleri uyuyamayan Osman Efendi yi
İstanbul a götürmeye karar verirler.
İstanbul da en iyi doktorlar seferber olur.
Röntgenler, beyin tomografileri çekilir, testler yapılır...
Görünüşe bakılırsa Osman Efendi turp gibidir.
Oysa dayanması gittikçe zorlaşan baş ağrısı ve gözyaşları hayatı çekilmez hale getirmiştir.
Ağrı kesici iğnelerle zor ayakta duran Osman Efendi bu defa da apar topar yurtdışına götürülür. O devirde Amerika değil İsvicre moda, Zürih e gidilir. Haftalarca hastanede kalınır, onlarca profesör konsültasyon yapar, testler tekrarlanır.
Sonuç: Efendi ye teşhis konulamaz.
Artık yerinden kalkamayan Osman Efendi ye ağrı kesici iğneler verilir,
altmışlarını süren adamın ülkesine dönüp dinlenmesi, daha doğrusu son günlerini evinde geçirmesi tavsiye edilir.
Osman Efendi bitkin, aile perişan. Kader, denilir, Uşak a dönülür.
Osman Efendi yayla evinde bir odaya yatırılır ve ağrı kesici iğnelerle ölümü beklemeye başlar.
Bir gün, hastanın keyfi gelsin diye, Osman Efendi nin eski berberi *Berber Mehmet* çağrılır.
Berber yataktan kalkamayan Osman Efendi yi tıraş ederken, adamcağız derdini anlatır ve ölümü beklediğini söyler.
Berber Mehmet bir an düşünür. *Beyim* der, *Sakın sizin burnunuzda kıl dönmüş olmasın? * Bir bakar, *Hah işte* der *Kıl dönmüş.*
Osman Efendi nin şaşkın bakışlarına aldırmaksızın çantasından cımbızı kaptığı gibi kılı çeker.
Ev halkı Osman Efendi nin köyü ayağa kaldıran çığlığıyla odaya koşar.
Berber Mehmet, Osman Efendi nin elinden zor alınır ve cımbızın ucunda tuttuğu yirmi santimlik kılla kapı dışarı edilir.
Osman Efendi nin kanayan burnuna pansumanlar yapılır, kolonyalar koklatılır ve yaşlı adam tekrar yatağına yatırılır.

Ertesi sabah Osman Efendi aylardır ilk defa rahat bir uykudan uyanır.
Gözlerinin yaşarması geçmiştir. Baş ağrısından ise eser kalmamıştır.
Dönen kılın sinire yürüyüp gittikçe uzayarak dayanılmaz ızdırap lara yol açtığını doktorlar ancak o zaman keşfeder.
Çözümün bu kadar basit olabileceği kimsenin aklına gelmemiştir.
Sapasağlam ayağa kalkan Osman Efendi, Berber Mehmet i çağırtır ve ona bir servet bağışlar.

Şimdi bu gerçek hikayeyi niye anlattık?
1. Berber Mehmet efendilerin fikirleri var, dinlemek gerek.
2. Bazen büyük sorunların çok basit çözümleri olur.
3. Burnundan kıl aldırtmayanların başı çok ağrıyabilir

 

 Düzenleyen kadiryavuz55 - 02.10.2007 Saat 20:18
Yukarı Dön
PAŞA KÖYLÜ Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Kayıt Tarihi: 02.03.2007
Şehir: kocaeli
Status: Aktif Değil
Points: 32
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.09.2007 Saat 13:15
ÇOK GÜZEL BİR KISSADAN HİSSEYDİ. ALINACAK ÇOK DERSLER VAR.
KLAVYENİZE YÜRÜĞİNİZE SAĞLIK...
41 AND 018
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.10.2007 Saat 10:37
Allahtan korkmuyorsunuz bari kuldan utanın... (6)
 
 
Hadi bakalım "Efendiağalar" 
 
3 Ekim 2007 Çarşamba günü, yani yarın, mikro kredi için alacağınız kararı bekliyoruz.
 
Sadece dokuz yoksul bayana verilecek üç kuruş için, kendi aranızdaki kısır iç çekişmeye;"Fakir fukarayı, garip gurabayı" alet etmeyin.
 
Bu sefer oyunuz açık, şeffaf olsun.
 
Başbakan dahil, yetkili makamlara şikayet hakkımızı şimdilik saklı tutuyoruz.
 
Saygılar bizden...
 
 
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Nermin Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 22.06.2007
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 205
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.10.2007 Saat 10:27
3 Ekim 2007 Çarşamba günü, dokuz yoksul bayana verilecek olan mikro kredi kararı alındı mı?
Geri ödeme şekli nasıl olacak? ben de merak ediyorum.
Çünkü cebe girmeyecek olan her bir kuruşun hesabı iyi yapılıyor.Bir de bu titizlik ülke menfaati için kullanılsa ne iyi olurdu.İMF'ye hiç olmazsa borçlanmaz, çocuklarımız borçlu doğmazlardı......
 
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.10.2007 Saat 12:47

Alıntı Yoksullara mikro kredi verilmesi konusunda valiliğe yetki verilmesi’nin görüşüldüğü il genel meclis toplantısı dün gerçekleştirildi. İlk toplantıda olduğu gibi gizli oylama yapıldı. Yapılan oylamada 17 evete karşı  13 ret oyu çıktı.

            Oyla öncesi söz alan il genel meclis üyesi Yakup İpek, amaçlarının bağcıyı dövmek değil üzüm yemek olduğunu ama ortalığı gerici bir durumun yaşandığın dile getirdi.

İl genel meclis başkanı Osman Canbaz, konu hakkında yaptığı konuşmasında, Çankırı gibi fakirin çok olduğu bir ilde destek yardımı 45 bin YTL değil 200 bin YTL olmalıdır dedi. Canbaz il genel meclis üyelerinden bu projeye destek vermelerini isteyerek şunları dile getirdi.

“Kıymetli arkadaşlarım Meclisimizde eylül ayında görüşülen ve birinci oylamada 14-15 oy la red olunan yoksullara mikro kredi verilmesi konusu valiliğimiz tarafından yeniden değerlendirilmek üzere iade edildi.

Bunlar olması gereken ve tabii karşılanması gereken olaylardır .Bu vb olayları bir çekişme , kavga ,zıtlaşma olarak anlamak ve anlatmak doğru değildir.Bu yaklaşım Çankırı ya zarar verir ve bizim bunu tasvip etmemiz hiçbir zaman ve şart altında mümkün değildir.

Gerçek olan İl Genel Meclis Üyelerinin olaylara bakış tarzında ve yorumlama da farklı düşünmelerinden kaynaklanmaktadır. Beklenen den farklı kararların çıkmasının gerçek sebebinin bu olduğunu yaşadığımız bu olay bana gayet açık bir şekilde anlatmış bulunmaktadır.

Geçen toplantıdan bu güne kadar İl genel meclisinde bazı üyelerin yoksullara kredi verilmesine neden karşı oy kullandıklarını araştırdığımda şu durumla karşılaşmış

bulunmaktayım.

Üyelerden bir arkadaşım ‘başkanım bu konu ile ilgili anlaşma yapıldı zaten. Yapılan bir anlaşma ile ilgili ,tamamlanan bir protokolle ilgili bizden yetki istenmesinden dolayı bu olumsuz durum yaşandı’ dedi.

Araştırdığım da gazete haberlerine göre bu durumun da doğru olduğunu gördüm.

Kıymetli il genel meclisi üyesi arkadaşlarım Bu konu ile alakalı İl Genel Meclisinin Kararının alınmadan bir protokolün imzalanmış olması ve protokol imzalandıktan sonra protokol imzalamaya yetki istenmesi bu olayın doğruluğunu ve gerekliliğini ortadan kaldırmaz.

Çankırı'mızın Yoksul ve ihtiyaç sahiplerini üretmeye , ürettiklerini pazarlayarak kazanç elde etmeye teşvik eden bu proje deki 45 000 YTL Çankırı gibi fakir sayısının çok olduğu bir ilde yetersiz durumdadır.Bu projeye verilen destek en az 200 000 YTL olmalıdır. Ve bu projeye diğer sivil toplum örgütleri de destek vermelidir diye düşünüyorum.

Şuna inancımız tam olmalıdır. İlimizde zenginlik arttıkça ve tabana yayıldıkça demokrasi kültürümüz de yaşam biçimimiz ve standartlarımız da gelişecektir.

Kıymetli arkadaşlarım ilimizde gelir seviyesinin artması ve geniş kesimlere yayılması için bu projeye tam desteğinizi bekliyor saygılar sunuyorum.”

Kaynak:Çankırıpress


Düzenleyen i.zencirci - 04.10.2007 Saat 15:00
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek