2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 18 YAŞ ÜZERİ ÖZÜRLÜLER SOSYALYRD.DAY.VAK.BAŞVURSUN
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli Forum18 YAŞ ÜZERİ ÖZÜRLÜLER SOSYALYRD.DAY.VAK.BAŞVURSUN

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Misafir Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesajın Direkt Linki Konu: 18 YAŞ ÜZERİ ÖZÜRLÜLER SOSYALYRD.DAY.VAK.BAŞVURSUN
    Gönderim Zamanı: 10.09.2007 Saat 10:48

Haber Yayın Tarihi: 08 Eylül 2007 Cumartesi Saat 16:10

 

Karadeniz'de 'Özürlü Sorunu' Giderek Büyüyor

 

Türkiye Genelinde Özürlüler Üzerine Yaptığı Araştırma ve Yayınlarıyla Tanınan Bilişim Eğitim Yayıncılık İletişim Danışmanlık (Beyid) Proje Koordinatörü ve Engelli Uzmanı Sevtap Demirtaş, Türkiye'de En Fazla Engelli Sayısının Bulunduğu Karadeniz Bölgesi'nde 'Engelli Sorunu' Yokmuş Gibi Davranıldığını, Oysa Giderek Ciddi Bir Sorun Haline Gelmeye Başladığını Söyledi.

 

Türkiye genelinde özürlüler üzerine yaptığı araştırma ve yayınlarıyla tanınan Bilişim Eğitim Yayıncılık İletişim Danışmanlık (BEYİD) Proje Koordinatörü ve Engelli Uzmanı Sevtap Demirtaş, Türkiye'de en fazla engelli sayısının bulunduğu Karadeniz Bölgesi'nde 'engelli sorunu' yokmuş gibi davranıldığını, oysa giderek ciddi bir sorun haline gelmeye başladığını söyledi.

2000 Nüfus Sayımı resmi sonuçlarına göre ülke genelinde 8.5 milyon özürlü bulunduğunu, en fazla özürlünün Marmara ve Karadeniz bölgelerinde olduğunu kaydeden Demirtaş, bunun sebebinin bölgede akraba evlilikleri, evde doğum, coğrafyanın ve eğitim oranının düşük olmasını gösterdi. Yaptıkları araştırmalarda Karadeniz Bölgesi'nde işsizlik sebebiyle engelli olmayanlara yönelik istihdam ve ekonomik sorunlarında yoğun olması sebebiyle özürlülerin sorunlarının sürekli ertelendiğini kaydeden Demirtaş, "KaradenizBölgesi'nde engelli sorunu yokmuş gibi davranılıyor. Sokaklarda görülen engelli sayısı yok denecek kadar az. Zaten coğrafyanın engebeli olması özellikle bedensel engellilerin sokakta gezmesine çok izin vermiyor. Ağırlık olarak kırsalda bulunuyorlar. Hal böyle olunca onlar yokmuş, sorun da değilmiş gibi görünüyor oysa ciddi bir sorun" dedi.

Demirtaş, 5378 sayılı özürlüler yasası ve sosyal güvenlik yasasına göre 18 yaşın altındaki özürlülerin ailelerinin hiçbir sosyal güvencesi bulunmuyorsa ya da 18 üstündeki özürlünün kendi sosyal güvencesi yoksa yaşadığı il ve ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ücretsiz temini için başvurabileceklerini de hatırlattı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) belirlemelerine göre, Karadeniz Bölgesi'nde Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çankırı, Sinop, Samsun, Tokat, Amasya, Trabzon, Ordu, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinde toplam yaklaşık 8 milyon nüfus bulunduğu, bu nüfusun 2.5 milyonu aşkın kesime denk gelen yüzde 3.22'sinin ortopedik, işitme, dil ve konuşma, zihinsel özürlü olduğu, yüzde 8'inin ise süregelen hastalığa sahip olduğu kaydedildi. Bu durumda bölge nüfusunun yaklaşık yüzde 13'ünün özürlü olduğu

belirtilirken, bunun büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor.

(MAK-SA-MEF-Y) (İhlas Haber Ajansı) 08.09.2007 16:10 [989514]

BU HABER ALINTIDüzenleyen esmerkız - 11.09.2007 Saat 09:52
Yukarı Dön
mehmet zengin Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 11.09.2007
Şehir: çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 2
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.10.2007 Saat 11:39

türkiyede 8.5 milyon özürlünün olması ve bunlara yenilerinin eklenmesi düşündürücü hala günümüzde akraba evlilikleri oluyor bunun sonucunda özürlü sayısı artıyo birinci cocuğu oluyo özürlü ikinci cocuğu oluyo oda özürlü hatta ücüncü cocuğu özürlü olan aileler var  toplumun ve ailelerin eğitilmesi şart bu ailelerin bakıma muhtaç çoçuklarına devletimiz bakım parası veriyor bende başvurdum ama hala nisan ayından beri haber yok bu bakım paralarıda araştırlıp hak sahiplerine biran önce verilmeliDüzenleyen mehmet zengin - 18.10.2007 Saat 11:42
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek