2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Balıbıdık'ın Aluç'u
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumBalıbıdık'ın Aluç'u

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ozanyazar Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Balıbıdık'ın Aluç'u
    Gönderim Zamanı: 17.09.2009 Saat 15:28
Ben de bu günlerde Aluç/Alıç'la ilgileniyordum. Damar tıkanıklığı sorununa faydalı diye duydum. Kışın alıç çayı yapabilmek için, alıp kurutmayı düşünüyordum.

25/9/2008 · Kategori: Şifalı Bitkiler

İçinde bulunduğumuz dönem, alıçın toplanması açısından, en uygun mevsim. Alıç, daha çok kayalık ve taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde ve ormanlarda yetişen kırmızı ve sarımsı renkte bir bitkidir. Alıçın meyvesi yenir ise, kalp damar hastalıkları yönünden oldukça şifalı bir bitki. Çünkü içeriğinde bol miktarda, bioflavononid içeriyor. Bu madde, çok güçlü antioksidanlar olup; kalbe oksijen ve kan akışının artmasına yardımcı olurlar. Bu durum kalbin kan deveranı için harcamak zorunda olduğu gücü azaltır ve kalbi rahatlatır. Ayrıca bioflavonoid maddeler kan damarlarının çeperlerini güçlendirir ve vücudun diğer bölgelerine olan kan akışını da düzenler. Alıçın diğer faydaları ise ;
* İyi bir idrar söktürücüdür.
* Kabız yapıcı özelliği vardır. 
* Sinir sistemini yatıştırır.
* Kallbe ve beyine kan akışını düzenler.
* Ritm bozukluğuna karşı etkilidir.
* Kan basıncını ve tansiyonu düzenler.
* Kireçlenmenin en iyi ilacıdır.
* Romatizmaya çok iyi gelir.
* Hafızayı güçlendirir.
Çankırı'lı
Şair-Kısa Öykü Yazarı

Ahmet Ünal ÇAM

Yukarı Dön
Fatih Bayram Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.11.2007 Saat 08:10
Özlediğimiz yemişi bize hatırlattığın için teşekkürler İbrahim abi.Aluç'u bilmezmiyiz;
Biz de küçükken Orta Pazarında cumartesi günleri o aluç dizgelerinden sattık.Kazandığımız parayla kalem,defter,silgi aldık.
Kollarımızda,bacaklarımızda bizim köyün karşısındaki aluç-ahlat ağaçlarından düşüşlerimizin izleri mevcuttur hala..
Köyde çocuk olmak,aluçu ahlatı en sevdiğimiz yemişlerden birisi kılıyordu ister istemez.

Bunlar da Orta/Sakarcaören Köyünün ahlatları..
Ramazan Bayramında bizim köyde bir büyüğümüzün bayramını kutlamak için evine gittiğimde,evin önündeki çam ağacının altında torunlarıyla oturduğunu gördüm.Masada ise şeker yerine bu ahlat dolu tabak vardı,belli ki Hafız İsmail Amca'nın torunları ahlatı şekere tercih etmişlerdi...

Saygılarımla..

Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.10.2007 Saat 15:18
Sevgili kardeşim İbrahim, Cenabı Allah bu senede bana alıç yedirmeyi nasip etti. Bilemiyorum ama Ankarada da bu mevsimde sokak başlarında halen ipe dizili olarak satış yapılmakta. Tabii bu meyve bizlerce tanındığı için, mevsiminde günlümüzden arıyor keşke alıç olsa da yesek diye ama, bu özlemimiz çok şükür Ankara'da henüz giderilmekte. Ama esas güzellik, günümüzde alıcı hemde resimleri ile gündeme taşımış olmanız. lütfen site yöneticimizde resimler albümüne bu resmi site albümüne alırsa öyle tahmin ediyorum ki yıllar sonra bir belge olarak kalır. en azından alıcın kilo ile satışı yerine ipe dizilip satılışı. Teşekkürler ve saygılar.
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.10.2007 Saat 12:27

Aluç, kınalı, çilli aluç...

Şimdilik dizgesi elli kuruş, Yapraklı'nın Balıbıdığından geldi bunlar... Dağ yemişi bu, bulupta yiyene şifa...

Dayan Balıbıdıklı, Dayan Aysekili, Dayan Yüklülü, Dayan Yapraklılı, Dayan Çankırılı...
Az kaldı...
Bundan sonra Aluç'un dizgesi elli kuruş değil, tam beş gayme olacak...

Nasıl mı?

Böyyük efendiağalarımız sayesinde, köyünde çeşmeler gürül gürül, köy yolları asfalt, yolların duble, organize sanayiler dizi dizi, fabrikalar işci dolu... Üniversiten âlâyıvala ile törenlerle açıldı... Onlarca hoca, binlerce öğrenci geldi...

Onlar'da Aluç'umuzun dadını dadacak..

Çankırı'ya "köftereden" oluk oluk para akacak... Varsa üç-beş "evleğin" sen yinede böyyük efendiağalara "tonç'u" çiğnetme...

Dert de etme; Az kaldı, bundan sonra Aluç'un dizgesi beş kayme...

Yapraklı'nın Balıbıdığın'dan geldi...

Dağ yemişi bu...

Bulup yiyebilene şifa...

Aluç'u bilmeyen, dadını ne bilsin?

Aluç'u bilmeyen Çankırılı'nın derdini ne bilsin... 

Dayan Balıbıdıklı az kaldı...

Bundan sonra Taş Mektep'in önünde; Aluç'un dizgesi beş kayme...

Şimdilik, Odun pazarında, mezatda pantolon beş, ceket onbeş gayme...

Az kaldı...

Alıntı YAPRAKLI-BALIBIDIK KÖYÜ
Köyün kuruluşu ile ilgili bilgi ve söylence yoktur. Fakat adını bölgede bol miktarda bal üretilmesinden aldığı tahmini yürütülmektedir.
Balıbıdık Köyü Yapraklı Dağı'ndan inen bir dere içerisinde, Çankırı-Yapraklı yolunun 3 km. kuzeyinde kurulmuştur. Doğusunda Yüklü, batısında Değim, kuzeyinde Yakadere, güneyinde Hasakça, kuzeydoğusunda Bugay ve güneybatısında Çivi ve İnaç köyleriyle sınır ve komşuluğu vardır.
Köyün mahallesi yoktur. Yol, çeşme, cami, okul, mezarlık, koruluk gibi ortak malların bakım ve onarımı imece ile yapılmaktadır. Köyde göç olayı yaşanmaktadır. Çankırı, Ankara, İstanbul gibi vilayetlere devamlı ve mevsimlik göç vardır.
Köyün ulaşımında stabilize yol ile bağlandığı Çankırı-Yapraklı yolu önemli yer tutar. Yakın çevreye ulaşım bu yolla yapılmakta olup, bunun dışında yalnız Yakadere Köyü'ne stabilize yol ile bağlantı kurulabilmiştir. Ana yola 3 km. stabilize yolla bağlanır. İl merkezine uzaklığı 17 km., İlçeye 19 km.dir. Ulaşım ve taşıma işlerinde kullanılan araç bakımından zengindir. 2 adet otomobil, 6 minibüs, 25 traktör vardır. Ayrıca köyde 45 aboneli otomatik telefon mevcuttur.
1980 yılı nüfus sayımına göre toplam 224 nüfusu vardır. Bunun 41 'i okul çağı çocuğudur. 1990 nüfus sayımında köyde 275 kişi yaşadığı tespit edilmiştir. Bunun da 45'ini okul çağı nüfusu oluşturur. Köyde göç olayı olduğu halde, köy nüfusunda artış olduğu gözlenmektedir.
Köyün içme ve sulama suyu problemi vardır. Köy, içme suyunu tankerlerle başka köylerden ve çevreden temin etmektedir. Sulama suyu da yetersiz durumdadır.
Köy, bitki örtüsü bakımından da fakirdir. Yörede yetişen ve "borçak" adı verilen otsu bitkiler vardır. Tarım ürünleri olarak arpa, buğday, fiğ, yonca, nohut, mercimek yetiştirilir. Sebze , meyve de sınırlı sayıda yetiştirilmektedir.
Hayvan varlığına bakıldığında, küçük baş hayvan sayısının 600, büyükbaş hayvan sayısının 180, kümes hayvanı sayısının ise 215 olduğu görülmektedir. Ayrıca 60 arı kovanı vardır. Besicilik de yapılan köyde, bölgede bulunan av hayvanlarına rastlamak da mümkündür. (Kaynak:Yapraklı Kaymakamlığı Web Sayfası)

Düzenleyen i.zencirci - 25.10.2007 Saat 09:21
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek