2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırı Milletvekillerine AÇIK MEKTUP..!
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumÇankırı Milletvekillerine AÇIK MEKTUP..!

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırı Milletvekillerine AÇIK MEKTUP..!
    Gönderim Zamanı: 07.02.2006 Saat 12:35

 

Sayın Hikmet Özdemir, Sayın İsmail Ericekli, Sayın Tevfik Akbak

Çankırı tarihine isminizin altın harflerle yazılması için siz Sayın Milletvekillerimize bir önerim olacak.

Bu "şerefli" görevin onurlu payesi yasama göreviniz nedeniyle Çankırılılar'ı temsil eden, Siz Sayın Milletvekillerimiz'in olmasını istedim.

Eğer kabul etmezseniz tarihe geçme fırsatını komşumuz ÇORUM ve KASTAMONU milletvekilleri kapabilir.

Şimdiden uyarır ve bilgilerinize arz ederim.

 

Sayın Milletvekillerimiz; Çankırı'nın il olduğu tarihinden bu güne kadar, gelmiş geçmiş Ankara da bizi temsil edenler, Valililer, Belediye Başkanları, irili ufaklı bürokratlar, oda başkanları, sivil toplum örgütleri, yerel basın, kısaca Çankırı için taş üstüne taş koymak için tüm samimiyeti ile çalışanlar. Ellerinden geldiğince çalıştılar. Tüm bu kişilerin gayreti çabası, tüm iyiniyetlerine rağmen malesef şehrimiz'in gelişmesine, sanayileşmesine, tarım şehri olmasına, üniversite şehri olmasına yetmedi...

OLMADI...

Biz Çankırılılar dün olduğu gibi bu günde kişisel isteklerimizle siz ve sizden önceki bizi temsil eden vekillerimizin karşısına çıktık. Bundan sonrada çıkacağız. Biz bunu gördük bunu biliriz. Ya oğlumuzun işe girmesini ya da kızımızın tayini için sizlerden ricada bulunduk.  Sağolun sizler ve sizden öncekiler bizleri kırmadınız. (Sizden önceki vekillerimizle kendimizle ilgili işe girme,  tayin gibi işlerimizi halletdiğimizden,   belki  emekliliğe yakın güneye tayin için "tavassut"unuza ihtiyacımız olabilir.)  Bireysel çıkarımızı, memleketin genel menfaati üzerinde tuttuk. (Merak edene onlarca örnek verilebilir. Aynaya ve de çevremize bakarsak da görebiliriz.)

Biz Çankırılılar keçi etini çok yediğimiz için, keçiler gibi dağıldık. Bir araya gelerek memleketimiz yararına, çoğunluğun yararına bir şey isteyemedik. Bir araya gelenlerinde kuyusunu kazdık. Memleket için bir şeyler yapma gayretinde olanlarıda paçasından aşağıya aşağıya çektik.

Elli yıllık zaman diliminde benim hatırladıklarımı aşağıda saydım. Hemşehrileriminde katkılarını beklerim.

1950 li yıllarda Şeker Fabrikası gündeme geldi. Çankırı-Çerkeş arasında il merkezine mi olsun, ilçeye mi olsun tartışması yaparken fabrikayı Kastamonu'ya kaptırdık.

1960 yıllarda ben henüz ilkokul öğrencisi iken, Hükümet Konağı'nın balkonun dan "yapacağııızz, edeceğiiizz" diye "NUTUK" atan Cumhurbaşkanlarını gördük. "NUTUK" sonunda "KASABANIZ ÇOK GÜZEL" diyen Sayın Cumhurbaşkanı ilkokul öğrencileri arasında alay konusu olmuştu. Koskoca Cumhurbaşkanı Çankırı'nın il olduğunu bilmiyor diye. Rivayet edilirki aynı Cumhurbaşkanı, Çorumlulara da Sayın Çankırılılar diye hitap etmiş. Yine 1960 yıllarda papyonlu-pipolu valiler gördük. O günlerde çocuktuk olanların farkında değildik, mutluyduk...

Ama OLMADI...

1970 yıllarda Çankırı'nın sorunlarını bilen memleketini, insanını tanıyan öz evladı yerine "devşirme" belediye başkanı seçtik. Biz Çankırılılar yabancıyı çok severiz. Memleketimizin öz evladını da "niye ben değil de o ve bende yok onda da olmasın" mantığı ile dedikodularla yıpratır, doğduğuna pişman ederiz.

Yine bu yıllarda gündeme gelen ağır sanayinin sadece temellerini gördük. Tiftik Tops fabrikasının adını duyduk ne olduğunu hala öğrenemedik. 

OLMADI...

1980 li yıllarda 22 kişinin top oynadığı, binlerce kişinin "tirübünden" seyrettiği çim sahamız oldu. 1980 lerde Devlet'ten kredi alarak Çankırı'ya yatırım yapacak, fabrika kuracak "hayali işadamları" geldi, bir daha göremedik. Tenekeden yapılmış fabrika binası düne kadar Çankırı'ya girişte duruyordu. O günlerde bisküvi, çikolata fabrikası tabelasını görünce çok gururlanır ve de heyecanlanırdık.

OLMADI...

Bu yıllarda bolca konut kooperatifleri kurduk, dağa taşa ilk depremde yıkılacak evler yaptık. Kooperatifzedelerimiz de oldu.

Devlet dairesine milletvekili aracılığı ile "kapağı atmış" ve de tayinini Çankırı'ya yaptırmış karı-koca, birde Dede den kalan arsayı kat karşılığı verdiklerinde bir daire aldılarsa ve borç, harç doğan görünümlü şahinleri olduysa, Çankırı'nın hali vakti yerinde, "zengin", "dert üstü murad üstü" mutlu mesut çekirdek ailesi olarak, tek hayalleri Didim'de yazlık almak kaldı. Aldılar ve de İngilizlere komşu oldular. Oldu mu?    

OLMADI...

1990 lı yıllarda Kara Astsubay Okulumuz da gitti. Küçük de olsa esnafa katkısı vardı. Esnafta kaybolmaya başladı.

Daha sonra Üniversite hayalimiz başladı. Geçen yıla kadar devam etti.
 
Organize Sanayi bölgesi kuruldu. Teşvikler verildi. Fabrikalar kuruldu. Çankırı'nın işsiz gençleri asgari ücretden bile düşük ücretle çalıştırıldı.
 
Devlet teşviki ile Çerkeş'e Avrupanın en büyük et entegre fabrikasını kuran değerli büyüğümüzü baş tacı yaptık. Yetmedi milletvekili yaptık. Sayın Büyüğümüz milletvekili olduktan sonra fabrikayı Yozgatlılar'a sattı. Şimdi fabrikanın tüm çalışanlarının Yozgat'dan geldiği rivayet ediliyor.
 
Un fabrikalarımız, Tuz fabrikalarımız (fabrika yerine işletme daha uygun) ya satıldı ya kapandı...
 
OLMADI...

2000 li yıllarda "milenyumu" gördük çok şükür çok şükür. Üniversite hayalimiz yeniden canlandı, Üniversite kurulursa Çankırı kurtulur. Gençlerimiz üniversite mezunu olursa geleceğimiz teminat altında olur diye umutlandık.

Üniversite OLMADI... Türkiye'de ki 81 il içinde son 10 il arasında kaldık, 2006 ve sonrası için "randevu" verdiler, aldık kabul ettik.

YOK Başkan Yardımcısı Sayın EŞME," üniversite olmadı bari fakülte verelim dedi."  3.Şubat 2006 da yapacakları toplantıda, bu kararı alacaklarını ve YOK Başkanı ile birlikte Çankırı'yı çok "sevdiklerini" "şaşırdıklarını" Sayın Valimiz aracılığı ile SÖZ VERDİLER (basından) bu son sözlerinde durmadılar.

VERDİKLERİ BU SON SÖZÜDE TUTMADILAR. HAYALLERİMİZLE OYNAMAYA devam ettiler. Onlara hiç yakışmadı...
 
OLMADI...

Bu arada turizmi farkettik, ILGAZ'ımız vardı. Işık Dağımız, Kadın Çayırımız ,yaylalarımız, yemyeşil bahçelerimiz, içinde balıkların yüzdüğü tertemiz derelerimiz, çaylarımız vardı. ILGAZ'ı Kastamonu'ya kaptırdık. Yaylarda yol için ağaçları katlettik. Bahçeler tarumar. Dereler, çaylar kanalizasyon oldu.

OLMADI...

Yüz yıllık Hükümet binasına devlet eliyle kaçak kat çıkmaya kalktık.

Emsalleri on ayda biten, yeni hastane inşaatını yıllardır bitiremedik çürümeye terkettik. Kimse aramadı sormadı.
 
OLMADI...

Şehitlerimizi, gazilerimizi unuttuk. Rahmetli olmuş değerlerimizi unuttuk. Çankırı'yı rüyasında görmemiş, uzaktan yakından alakası olmayanların isimlerini caddelere verdik. Bize hiç yakışmadı.

OLMADI...

Yaren kültürünün özünü, sözünü unuttuk.  Yaren diye köçek oynattık. Yaren üzerine tez hazırlayanlar. Doçentler, doktorlar, otoriteler sustu. Onlara yakışmadı.

OLMADI...   

Kısaca OLMADI Sayın Milletvekillerimiz, OLMADI...OLAMADI...

Elimizde kala kala, sadece lafta, kafiye olarak; Kızımız, Tuzumuz, Tozumuz kaldı.

Ancak; KABAHATİN ÇOĞUDA BİZDE..! Hep inandık, hep boş şeylerle övündük, avunduk.

Sonuç olarak; Siz Sayın Milletvekillerimizden, yasama göreviniz nedeniyle yapmanızı talep ettiğim, kesin ve net çözüm önerimi sunuyorum.

Bunu gerçekleştirirseniz sizler tarihe geçeceksiniz. Biz ÇANKIRILILAR da yukarda saymaya çalıştığım OLMAYAN tüm dertlerimizden kurtulacağız.

Çankırı merkez ilçe'nin ortasından geçen Tatlı Çayı boydan boya bir cizgi olarak düşünerek;

Güneyde kalan tüm ilçe ve köylerin ÇORUM'a,

Kuzeyde kalan tüm ilçe ve köylerin de KASTAMONU'ya

BAĞLANMASINI ARZ VE TALEP EDERİM...

Saygılarımla...

 

 

Meraklısına Not:Tavassut:Aracılık, ara bulma, aracılık etme.Düzenleyen i.zencirci - 07.11.2008 Saat 09:39
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
akaraabali Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 10.01.2006
Şehir: İstanbul
Status: Aktif Değil
Points: 135
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.02.2006 Saat 17:46
Sayın İbrahim bey,

Bu yazıyı sanki içimden geçeni öyle bir yazmışsınız ki inanın gözlerim doldu okurken.Ben tekrar Söylüyorum ve sözümün arkasında kalıyorum.Bizim Milletvekillerimiz sadece TBMM meclisnde parmak kaldırmaktan başka bir işe yaramıyor diyorum inanmıyor kimse.İbrahim Bey,Sevgili büyüğüm ne güzelde açıklamış allah razı olsun.Teşşekür Ederim.
Ali KARAABALI
İstanbul Çankırı Gençlik Derneği(ÇAN-GENÇ)
--Aynı Toprağın Çocuklarının Buluştuğu Adres---
www.icgd.org.tr www.cankirigenclik.net
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: Gent- Belgium
Status: Aktif Değil
Points: 248
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.02.2006 Saat 21:11

Sayın Zencirci

Yine ses getireek yorum ve önerinizi tarihsel gelişim (affedersin durağanlık) içinde gözümün önünden geçen yarım asırda farklı bir Çankırı göremedik. Elimizdekileri de kaybettik ve hala da kaybetmeye devam ediyoruz.

Sayın Milletvekillerimizin böyle bir dileği yerine getirmeyeceğini  ümit ederek ilimizin adını değiştirmelerini 'KAÇ' olarak değiştirmelerini önerelim.

Bu Kastamonu,Ankara ve Çankırı ilinin başharflerinden esinlenilerek kondu.

KAÇ'tan kaçan kaçana.

Sitemizin adıda buna uyarlanırsa daha gerçekçi olur.

www.kaçsaati.org

 Selam, sevgi ve saygı ile...

 

 

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek