2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çangırı'dan Belçika'ya mekdup
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇangırı'dan Belçika'ya mekdup

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Çangırı'dan Belçika'ya mekdup
    Gönderim Zamanı: 19.11.2007 Saat 23:44

Sayın Bay İrecep  Dayı

Iramazan Bayramı’nda camiye giderken sizin evin önünden geçdim. İçim sızladı. Buraları unutdun mu ? Ben seni hayal meyal biliyon. Oğretmen olduğun seneler den sona az gelir oldun köye. Ya da sen geldin ben gurbete gitdüm. Küççük oğlun bennen yaşıtmış Anam didi. Irahmetli Akgız teyzem anama çok yardım itmiş. Kayçivi’den  Ildızım’a gelince köyler yakın emme, adetleri değişük. Bazlama yapmayı, ayrannı aş büşürmeyi, beş şişinen çorap örmeyi, tarhana dökmeyi, sökük dikmeyi hep deyzemden öğrenmiş.Allah gani gani ırahmet eylesin.

Anam her iki lafın birinde anar. Gaç sene gomşuluk itmişler. Hele Irahmetli Kaymak dayı çok latife yaparmış. Köyde azalık yapmış. Mıkdarlığa çok heveslenmiş. Kastor paltu bile almış. Fazlı Çavuş’un sülale galabalık. Biraz da gorkarlarmış Fazlı Çavuş’tan. Yere bakan, yürek yakan dirler ya. Zaten bi daha aday olmaması uçun birinci aza yapalım seni demiş, Kaymak  Dayı’yı gendi safına almış.

Köyde Bayram namazından çıkınca Pursalıgilin  İsmayil’i gördüm.  Ya bu İrecep Dayı ıldızım’a mı ,yoğsa Ildızımlılara mı gücendi Belçika’ya gitmiş bu tarafa baktığı yok. Sen biliyon mu nerde ? Hasta mı ? sökel mi ?

Habarın var mı ? Diye bi sordum. İsmailnen akrabalığın var. O da didi ki: İrecep Abi Belçika’da öğretmenliğe devam idiyo. Bazan birbirimize  mail- muil yazıyoz. Çocukları okudular, evlendiler, yuvalarını kurdular. İrecep Abinin de emekliliğine az galmış. Orda 60 dan önce emekli olmak yoğumuş. Beş sene sona emekli olacağımış.

O zaman belki gelür köye. Bubasının ocağını tütdürür dedi.

Bizden soracak olursan iyi diyelim, iyi olalım. Vatani gorevimi komando olarak yüğsekova’da yapdım. Anam gendini gezdürüyo. Bubamın ağrımaduk yiri yok. Günnerini sayıyo.

Sen oruya imtahanı gazanıp,öretmen olarak gitmişin. Zaten güççüken  çok akıllıymışın. Çocukluğunda isdesuyuna Karaelmas moturlu treninden atılan gasteleri kimseye virmezmişin.  Sarıbekir’in Böyük oğlan lakabını gasteci goymuş zaten.

İrecep Abi, bi akıl danışmak istiyon. Ben Avrupa’ya gelmek istiyon emme nasıl gelebülürün ? Vize virmiyolar. Yani işim zor. Benim elimden dutsan da, beni bi oralara atsan diyon.  Bi de havadislere bakıyon telefisyonda. Adamlar tırlarıniçine girip giderken baygınlıkdan ölüyolar. Gaçak, göçek gidilmez oralara.

Giçen habarlarda Alamanya’yı gösterdi. Adamlar saatte bir yuroya gaçak çalıştırılıyomu. Ben burda Gadıköy’de Başçavuş Sokağında bundan iyi para gazanurun. Haklı mıyın sence ?

Orda bizi heralde bürada çalışdurtmazlar. Büroların helalarını temüzletürler. Golay para virmez onlar. Bizdeki gibi gonu- gomşuya yardım idelim diye bi fikirleri de yoğumuş. Enüğe ekmek virürlermiş de insanoğlunun yüzüne bakmazlarımış. Ben oğle duydum. Günahını almayım da . Duyduğumu diyon.

İnşallah yazın gelürsen, sennen oturup,gonuşmayı isdiyon. Bi de yazın buralara gelürsen bi habar vir. Seni Ümraniye’ye götürecen. Bizim Hocasanlıların Derneği var. Orada okuttuğun çocukları tanıyamazsın. Şindi 40 yaşında adam oldular.

Oraya da okulun önüne diktiğün ağaçlar her tarafı yemyişil itmiş. Hocasanlılar da bizim köyün adı yeşil Hocasan olsun diye gaymakama çıkmışlar J

Şindilik yazacaklarım bu kadar.

Acelece cevap beklerün.

Ellerinden öperün.

Esgi Gomşun
Dağcıgilin torunu
Çangırı'nın Ildızım Köyünden
Iramazan Dağlı
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek