2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - "Çankırı  Umumi Helalarına Güzelleme"
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli Forum"Çankırı Umumi Helalarına Güzelleme"

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: "Çankırı Umumi Helalarına Güzelleme"
    Gönderim Zamanı: 28.11.2007 Saat 18:26

“Çankırı Umumi Helalarına Güzelleme”

Hela'nın tarifi:

Eski kullanım; Ayakyolu; Kenef, Kubur…

Özentili toplum olduğumuz için dilimizde olmayan harfi kullanarak; WC… 

Güncel; Tuvalet, 100 Numara…

Argo; Memişhane…

Kibarca; Lavabo… 

Alıntı Helânın Tarihi

En eski tuvaletlere, M.Ö 4000'li yıllarda Mezopotamya'da rastlanır. Hindistan'da, Suriye'de ve daha başka yerlerde tıpkı bizdeki gibi alaturka helalar bulunuyordu. Hatta Mısır'da Firavun mezarlarına, banyo ve tuvalet ilave etmek gibi ilginç bir adet bile vardı. Van'da ortaya çıkarılan ve MÖ 8'inci yüzyıla tarihlenen tuvalet kalıntısı ise, bugünkü "alaturka tuvalet 'in aynısıdır. Hitit uygarlığında da dönemine göre bir hayli gelişmiş kanalizasyon sistemi vardı... İslam öncesi cahiliye toplumu tuvalet nedir bilmezdi. İhtiyacı gelen uygun bir yer bulmak için dağ bayır gezerdi. Onları bu tabii sıkıntıdan İslamiyet kurtarır. Onlara, İhtiyaçlarını nezih bir ortamda nasıl gidereceklerini öğretir.
Ancak yüzümüzü batıya çevirdiğimizde, burnumuza hoş olmayan kokular gelir, Mesela Herodot'un yaşadığı o parlak devrede, eski Yunanlılar helayı bilmezlermiş. Herkes gece karanlığında sokak aralarında işini görürmüş.
Batı insanının ifrat ve tefrit arasında bocalayıp bir türlü orta yolu tutturamaması def-i hacet konusunda da görülür. Eski Yunan Medeniyetinin burnu pis kokudan kurtulmazken. Eski Roma işi fazla abartmış. Roma uygarlığında tuvaletler birer toplumsal kurumdu. Bir tür meclis görevi yaparlardı. Şehrin ileri gelenleri, tüccarları 30-40 kişilik umumi tuvaletlerde yüzyüze oturarak hem İhtiyaçlarını giderir, hem de kentin yüksek menfaatlerini tartışır, iş ilişkileri kurarlardı... Günümüzde böyle bir mekanı dünya gözüyle görmek isteyen varsa, bir koşu Efes harabelerine gidebilir. (Adrian Kitaplığını arkana alacaksın, sağdaki rampayı biraz çıkınca solda...) Kaynak:Gürbüz Çamkerten

Bu girizgâhtan sonra, asıl konumuza gelelim...

Neden..? 

Çankırı’nın umumi helalarından bazıları, çoğu zaman kapalı, arızalı, genellikle hiç kullanılamayacak durumda ve girilemeyecek kadar pislik içinde. Neden..?

Büyüklerimiz buyurmuş; “Tuvalet demek, medeniyet demektir.”

Soruyorum Çok Sayın Büyüklerimize; Çankırı ne kadar medenidir?

Bu memlekette üniversite açılmadı mı?

Bu memlekete yerli yabancı turist gelmiyor mu?

Sayın yetkililer insanların ihtiyaçlarını ağaç ve duvar diplerinde mi gidermelerini bekliyorlar?

Merak ediyorum...

Ne kadar medeni olduğumuzun işte ispatı; Mideniz elverirse, seyreyleyin bakalım, “Medeni Çankırı’nın helalarını”

Pazar Pazar'ı Helası...
(üzerindeki tuzluğa dikkat isterim, malum kokmasın diye tuzlarlar)

Demirciler arastası helası...

Merak edene Not: Biz “fikri takipçiyiz”... Devam edecek…

Düzenleyen i.zencirci - 28.11.2007 Saat 21:18
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.11.2007 Saat 04:21

ALINTI:
Alıntı
Sayın Valimiz, 2007 yılının son İl Genel Meclis toplantısında konuştu.

"ÇANKIRI'NIN RESMİ, HAVASI VE ŞEKLİ DEĞİŞİYOR"

.... 

2007 çalışmaları hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Vali Ali Haydar Öner, birçok alanda başarılı hizmetlere imza atıldığını kaydetti.

"Yakınmayı ve şikayet etmeyi bırakıp nerden nereye geldiğimize bakalım” dedi Çankırı’nın resmi, havası ve şekli artık değişiyor diyen Vali Ali Haydar Öner.."

.../...  Kaynak:Çankırıpress

YORUM:

Yukardaki Çankırı'dan manzaralara bakarak; (Duble yol diye övünülen Çankırı-Ankara yolunun rezilliğine ait fotoğraflarda arşivimizde)

1-HANGİSİ DOĞRU ?

2-Çankırı'da Ne Değişmiş ?

3-Hangi Resim, hangi hava, hangi şekil değişmiş ?

Çankırılıyım diyenler lütfen bu konuda görüşlerini belirtsinler. Hangisi doğru ?

Korkunun ecele faydası yok...

Kimse "Çankırılı'ya Çankırı propağandası" yapmasın...

25 Kasım 2007 tarihli Çankırı'dan görüntülerin belgesi yukarda, değişti diyende belgesini çıkartsın... 

Çankırılı'nın artık boş laflara karnı tok...

"YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE"

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.11.2007 Saat 06:37
Sayın Zencirci, birkaç defa benimde gündemime taşıdığım konuyu yeniden canlı tutmuş olmanız sevindiricidir. Değindiğiniz konu Çankırının onuruna yakışmayan manzaralar zinciridir. Ama ne yazık ki! sorumlulukları altında bulunmasına rağmen duyarsız kalmış bulunan kişilere bu aşamadan sonra söylenecek başkaca da bir kelime bulamıyorum. Dünkü ve bu günkü vekillerimiz başta olmak üzere acaba yerel yöneticilerimiz, il yöneticilerimiz bu tuvaletleri bu güne kadar acaba kaç defa kullanma ihtiyacına düşmüşlerdir? konu üzerinde söylenmesi gereken o kadar ifadeler var ki! artık insanın değmez böyle şeyleri gündeme taşımaya diyesi geliyor. Aslan yatağından belli olur atasözü halen değerini kaybetmemişse şayet, bu manzaraların esas ayıbı bana göre birinci sırada oralarda halen ihtiyacını gideren duyarsız insanlarımıza ait olmalıdır. sen ben yılda bir iki defa memleketimize gideceğiz gördüğümüz eksiklikleri gündemlerimize taşıyacağız bu defa yetkililer duyarsız kalacak. olacak iş değil. Belde tuvaletlerimizin vilayet tuvaletlerimizden daha güzel tanzim edildiğini  görkemli olduğunu bilemeyecek göremeyecek kadar yeteneksizlik varsa serde söylenmesi gereken şeylerinde bir fayda vermeyeceği açıktır. Duyarlılığınıza tekrar teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.12.2007 Saat 17:53
AVARA TEPESİ (MÜHLİS TEPESİ) HELASI...

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.12.2007 Saat 10:34
İPLİK PAZARI CAMİİ HELASI...

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
kengırîzâde Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.12.2007 Saat 13:19

Ben İstanbul'da çalışan Çankırı'da doğmuş, üniversiteye kadar talebelik yılları Çankırı'da geçmiş bir öğretmenim.

Geçenlerde Çankırı'da idim. Öğle namazı için abdest tazelemek istedim. Şeyh İsmâil Rûmî Mescidi'nin altındaki vazifelisi dahî olmayan helaya gittim.

Aman Allah'ım! Bu nasıl bir hela böyle. İnsan orada 1 gün dursa kokudan pislikten ölür herhalde.

Yine talebelik yıllarımızda çarşıda helaya girdiğimiz zamanlarda da temiz tuvalet bulamazdık.

Sadece 6-7 ay evvel veya daha önce ihtiyaç gidermek için girdiğim tuvaletlerden Ahmet Yesevî Camii'nin tuvaletini temiz ve temizlikçili buldum.

Resmî zevat mı bulur kim bulur bilmem ama bu meseleye birisi çare bulmalı.

Yoksa Çankırı'ya gönül verenler olarak aleme rezil oluruz.

Düzenleyen Selmânî - 19.12.2007 Saat 13:21
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.12.2007 Saat 11:17

BÜYÜK CAMİ (SULTAN SÜLEYMAN CAMİ) HELASI..!

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek