2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - "Taşralı diye bizi küçümsediler"
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli Forum"Taşralı diye bizi küçümsediler"

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Konu: "Taşralı diye bizi küçümsediler"
    Gönderim Zamanı: 05.12.2007 Saat 10:00

'Taşralı diye bizi küçümsediler ama 3 milyon $ ciroya ulaştık'

 
Çankırılı müteahhit Satılmış Çelikten, yapımını üstlendiği hastanelerin medikal gaz sistemlerini de üretiyor. Çelikten, bir Amerikan firmasının '2 yıl bize üretin' teklifini, 'marka olacağız' diye reddetti..
 
Ankara yönünden Çankırı'ya girişte sizi sağda tuz fabrikaları karşılar. Solda ise sanayi sitesinin üzerinde Megasan Medikal Gaz Sistemleri Tıbbi Alet ve Cihazlar Sağlık Ürünleri Ltd. Şti. yükseliyor. Gaz sistemleri, gaz modülleri, gaz tahliye sistemleri, gaz prizleri, basınç düşürücüler, kontrol ve alarm üniteleri, yoğun bakım üniteleri gibi ürünler imal ediliyor. Şirketi baba oğul yönetiyor. Hikâyesi ilginç. Baba Satılmış Çelikten, inşaat müteahhididir. 1981 yılında Çankırı'da Sağlık Koleji'nin hastaneye dönüştürülmesi işini üstlenir. İhale kapsamında, medikal gaz sistemlerinin yapımı da vardır. Bu sistemi yapacak usta bulamaz.

FASONLA İŞE BAŞLADIK
Ankara'da İbni Sina Hastanesi'nin müteahhidi arkadaşıdır, bir teknik elemanından sistemi öğrenir ve uygular. Ardından Bursa Devlet Hastanesi'nin müteahhitliğini yapar. Burada da aynı sistemi, başkasından temin ederek kurar. Satılmış Bey'in deyimiyle, zamanla bu işin montaj ustası olur. 100'den fazla hastanenin medikal gaz sistemlerini yapmıştır. Ancak istediği kalitede malzeme bulamayınca, 1983 yılında üretime karar verir. İlk başta fason üretimle başlar, kısa sürede 1-2 torna tezgâhıyla kendi üretimine dönüştürür. Satılmış Çelikten, gelinen noktayı şöyle anlatıyor: "Sektördeki büyüklüğümüzü bilemem ama en kalitelisini yaptığımıza eminim. 3-4 sene evvel bir karar aldık. Pazarlama ayrı bir kabiliyet, o bizde yok. Bizim aklımız pazarlamaya ermese bile öyle kaliteli olsun ki beğenilip bizden alınsın. İlk 1 yıl kimseye satamadık ama sabrettik, kalitemizden taviz vermedik, bir markaya dönüştük. Referanslarla gelir bizi bulurlar. Çankırılılar bile pek bizim 0yerimizi bilmez."

1 YIL MAL SATAMADIK
Satılmış Çelikten'in oğlu Hayrettin Çelikten ise, bugün 500 bin doları ihracat geliri olmak üzere 3 milyon dolar ciroları bulunduğunu bildirdi. Çelikten, KKTC, Kuzey Irak, Azerbaycan, Mısır'da ürünlerinin kullanıldığını, Rusya pazarı için de belge aldıklarını söyledi. En çok büyük şehirlerdeki firmalarca küçümsenmelerinden rahatsız olduklarını ifade eden Çelikten, "Çankırı'dan giden mala karşı haksız bir ön yargı var. 'Bu iş Çankırı'dan, köyden yapılacak iş değil, bunlar taşra firması, bu işi bilmez' diye küçümsendik, ancak aldırmadık" dedi.
 
Kaynak:Sabah Gazetesi 04.12.2007


Düzenleyen haberci - 05.12.2007 Saat 12:47
Cansaati.Org
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.12.2007 Saat 10:14
Şabanözü Erna-Maş'da 650 kişi akraba
 
 
ERNA-Maş Makina Ticaret ve Sanayi A.Ş. fabrikası Çankırı'nın Şabanözü ilçesinde faaliyet gösteriyor. Fabrika Müdürü Şentürk Ertonga ile konuşuyoruz. Çankırı'nın merkezi konumu, yatırım için cazip gelmiş. 1990 yılında 10 kişi ile başlayan tesiste bugün 650 çalışana ulaşılmış. Arçelik-Beko başta olmak üzere birçok yerli marka ile Philips, Kenwood, Moulinex, Roventa gibi yabancı markalara elektrikli küçük ev aletleri üretiyor.

TEK RAKİBİMİZ ÇİN

Şirketin ortakları, Galatasaray Lisesi mezunu, Fransa'da makine mühendisliği eğitim gören İlhan Gürsel ile İTÜ Elektrik mezunu Erdal Akkaya, daha önce iflas eden şirketin küllerinden dev bir tesis yaratmışlar. Entegre bir tesis, bir taraftan granül giriyor, diğer taraftan ürün çıkıyor. Mutfak robotundan halı yıkama süpürgesine kadar bir kısmı kendi tasarımları olan 30 çeşit ürünü çıkarıp dünyaya pazarlıyorlar. Fabrika Müdürü Şentürk Ertonga, küçük ev aletleri sektöründe hem ciro, hem üretimde lider olduklarını söyledi. 60 milyon dolarlık ciro, 25 milyon dolarlık ihracat gelirleri bulunduğunu belirten Ertonga, yıllık üretim adetlerinin 4 milyonu bulduğunu ve yarısını ihraç ettiklerini bildirdi. Ertonga, "Tek rakibimiz Çin. Avrupa'ya yakınlığımız lojistikte büyük avantaj. Çeşide önem veriyoruz. Sürekli büyüyoruz" diye bilgi verdi.
 
Düğün ve cenazeler için izin sorun oluşturuyor
 
ERTONGA, Şabanözü'nde işsizliğin sıfır olduğunu vurgulayarak, "Şabanözü'nde çalışmak isteyen ertesi gün işbaşı yapıyor. Asayiş olayları çok düşük. Fabrikamızda 200 kadın çalışıyor. Baba, oğul, gelin, damat, karı koca çalışanlarımız var. Bir düğün veya cenaze olduğunda herkes izin istiyor, çünkü herkes akraba. Bizim sıkıntımız bu" dedi. 
Kaynak Sabah Gazetesi 04.12.2007


Düzenleyen haberci - 05.12.2007 Saat 11:47
Cansaati.Org
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.12.2007 Saat 11:52
 
Ziya GÜREL

Devletin 10'da bir fiyatına fişek üretti

ŞABANÖZÜ'NDE Gürel Fişek Sanayi, aynı yerde 2 yeni fişek yatırımının öncüsü bir şirket. Şirketin sahibi Ziya Gürel Malatya'da 40 yıl önce av bayiliği ile tanışmış fişek sektörüyle. "Niye fişek üretimi?" sorusunu, Türk milletinin "at-avrat-silah" üçlüsüne düşkünlüğüyle açıklıyor Fabrikada, av tüfeği ve kuru sıkı tabanca için 15 milyon fişek üretiliyor. 2008'de havai fişek üretimine başlanacak. En büyük 5 fişek üreticisi arasında bulunduğunu kaydeden Gürel, "Ben fişeği 10 Ykr'a imal ediyorum. Devlette olsa bu 1 YTL" diyor.
Kaynak:Sabah Gazetesi 04.12.2007
Cansaati.Org
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.12.2007 Saat 11:55
Kan ayrıştıran tesis mum ışığında
 
ÇANKIRI'NIN Eldivan ilçesi sınırları içindeki Heim Medikal adlı tesis, üretim konusu itibariyle dünyadaki 2 fabrikadan biri. Almanlarla ortak 120 milyon dolarlık bir yatırımla kuruldu. Alman Profesör Dr. Gerd Heim'in, kanın plazma ve hücrelere ayrılmasında kullanılmak üzere geliştirdiği 'Sangofer' adlı tıbbi malzemeyi üretmek üzere büyük iddialarla kurulan fabrikanın kapısını çalıyoruz. Yerçekimi yöntemi ile kanı ayrıştıran fabrika, 2 yıl önce Başbakan tarafından açılmıştı. Gördüğümüz manzara üzüntü verici. Üretim durmuş, mum ışığında çalışan birkaç personelden başka kimse yok. Aldığımız bilgiye göre, Türk ortaklardan bir kısmı, hisselerini Murahhas Aza Ali Kemal Koç'a devretmiş. Kendisine ulaşamadık ama fabrikayı tekrar ayağa kaldırmak için çalışmalar yapıldığını duyduk.
Kaynak:Sabah Gazetesi 04.12.2007

 

Cansaati.Org
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.12.2007 Saat 11:58
"MKE Silah Fabrikası özelleştirilsin"
 
ÇANKIRI'DA 1976 yılında ağır sanayi ve teçhizat fabrikası olarak temeli atılan MKE Silah Fabrikası, 1986 yılında seri üretime geçti. Çeşitli çaplarda top ve uçaksavar topu üretiyor. Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ericekli, yapıldığında ülkenin sayılı tesislerinden biri olan MKE Silah Fabrikası'nın özelleştirilerek ekonomiye kazandırılmasını öneriyor. Sözü Ericekli'ye bırakalım: "MKE Silah Fabrikası, 400 milyon dolarlık bir yatırım. Fakat hep zarar etti. Çok az işçi çalışıyor. İş yok, mühendislerin çoğu ayrıldı. Yüzde 10-15 kapasiteyle çalışıyor. İsteğimiz güncelleştirmelerle modernize edilmesi, ekonomiye kazandırılması. Uçaksavar top fabrikası olarak yapıldı. Bunu yapamıyorsa, ufak değişikliklerle sanayinin her dalına hitap edebilir. Gerekirse otomotiv yan sanayi ürünleri üretebilir. Devlet eliyle yürütmenin şartları mümkün değilse, özelleştirilsin."
Kaynak:Sabah gazetesi 04.12.2007
Cansaati.Org
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.12.2007 Saat 12:03
 
Tuz mağarasında astım tedavi edilecek
 
ÇANKIRI'NIN merkeze bağlı Balıbağı Köyü sınırları içinde 5 bin yıldır yararlanıldığı tahmin edilen tuz mağarası bulunuyor. Hititlerden kalma mağarada açılan galerilerin uzunluğu 7 kilometreyi buluyor. Çankırı Valisi Ali Haydar Öner, mağarada 'Kristal Art Galeri' adını taşıyacak uluslararası bir sanat ve sağlık merkezi projesi geliştirdi. Benzer bir tesis Polonya'nın Krakow kentine yakın Wieliczka tuz madeninde bulunuyor. İçinde, astım ve alerji tedavi merkezi, müze, restoran hatta kilise bulunan kompleksi yılda 16 milyon kişi ziyaret ediyor. Öner'in verdiği bilgiye göre, mağarada açılan bulvarlarda, Cumhuriyet, Osmanlı, Destansı Kahramanlar, Dünyanın Harikaları gibi başlıklar altında galeriler oluşturulacak. Sergilenecek tüm heykeller tuzdan yapılacak. Meydan kısmı konser-konferans salonu olacak. Galerilerden bir veya ikisini kente kazandırmak için Avrupa Birliği'ne 5.4 milyon Euro'luk bir proje sunduklarını belirten Öner, "Astım tedavi ünitesi de kurmayı arzuluyoruz. Finansı bugün bulsak projeyi hemen başlatacağız" dedi.
Kaynak:Sabah Gazetesi 04.12.2007
Cansaati.Org
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.12.2007 Saat 12:12
'Serum için medikal tuz üreteceğiz'

 TÜRKİYE'NİN en büyük kaya tuzu yataklarına sahip Çankırı'nın tuz tesislerinden Med Mar'ın 17 ortağı var. En büyük ortak ise, eşi Türk olan Ürdün asıllı Muhammed Ağra. 18 milyon dolarlık yatırımla kurulan tesiste, 145 kişi çalışıyor. Türkiye'de yıllık 3 milyon ton tuz üretimi ve tüketimi var. 300 bin tonu rafine tuz olarak tüketiliyor. Med Mar yıllık 100 bin ton rafine tuz üretiyor. Salti, Tuzum, Asaf Tuz markaları ile piyasaya hitap ediyor. Ayrıca, tekstil boyamalarında, diyaliz makinelerinde, bulaşık makinelerinde, salamurada, su yumuşatmada kullanılantuz üretimi yapıyor.

 
 
 
Fabrika Müdürü Hasan Akgüç, "Türkiye'de üretilmeyen medikal tuz için hazırlığımız var. İlaç firmalarının, serum solüsyonu yapan firmaların tedarikçisi olacağız. AB destekli 500 bin Euro'luk yatırımı tamamladık" dedi.
Kaynak:Sabah Gazetesi 04.12.2007 
Cansaati.Org
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 07.12.2005
Şehir: Çankırı
Status: Aktif Değil
Points: 290
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.12.2007 Saat 12:14
 
Askerdeyken ricayla Safir Tuz'u devraldı
 
ÇANKIRI'NIN markalarından biri 'Safir Tuz'. Şirketin geçmişinde, markaya anne ve babasının adlarındaki ilk 5 harfi veren Asil Nadir ile Sudi Özkan'ın sahipliği var. Şimdi ise, İdris Şahin'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nda faaliyetini yürütüyor. Ceza avukatı Şahin'in'in şirketi devralması askerliğine rastlıyor. 2002'ye kadar tesisi işleten Özkan, işçiler grev yapınca fabrikayı kapatmış, torununu kaybedince de markayı satma kararı almıştır. 2003 yılı ağustos ayında askere giden Şahin, Kütahya Er Eğitim Tugayı askeri mahkemesinde disiplin subayı yardımcısı iken kentin yöneticileri arar, tesisin çalıştırılması gerektiğini söyleyip, almasını rica ederler. Bir hafta sonu gelir, fabrikayı devralır.
Kaynak: Sabah Gazetesi 04.12.2007
Cansaati.Org
Yukarı Dön
Nermin Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 22.06.2007
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 205
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.12.2007 Saat 13:10
Çankırının gelişimine katkı sağlayan sanayisi hakkında bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ederim.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek