2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Ne oldu bana Ana ?(Çankırı- Ildızım şivesi
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumNe oldu bana Ana ?(Çankırı- Ildızım şivesi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Ne oldu bana Ana ?(Çankırı- Ildızım şivesi
    Gönderim Zamanı: 13.01.2008 Saat 01:36

Bek çok gıymetli Anacuğum

Yini seniye geldük. Hepinizin yini yılını gutlarun, güççük bebelere, böyük ebelere, evsük etek analara, kırbıyıklu bubalara, dağda goyun otlatan çobana, Dayımın oğlu Şaban’a, Zaro gilin Hasan’a, Hicingilin Amed’e, Garabitdayının Memed’e, Çöşdürgilin Satılmış’a,  Sareligilin Sülek  dayıya, Körböcügilin Nori ağaya, Kiçecigilin Osman Dayıma Yarım Efe’ye, Kel Başağaya, Kamburgillere, Çopur Dayıya, Potuk gilin Ayşa Deyzeye, Çotukgilin Alime Ebeye, Çentergillere selam iderün.

Gaç gündür yazıyın yazıyın diyon , yazıyın diyon yazamıyon. Şindi gecenin yarısı. Uykum gaçtı. Aletiriği yakdım. Bi maşrapa suyu içdüm. Ecücük gendüme geldüm. Gendüme gelince aklıma sen geldün Ana. Gicenin yarısında çok gorkunç bir ürya gördüm. Terlemişim su gibi. Göyneğimi sıksan suyu çıkar. Gerişe doğru Delaligilin enükleri arkama düştü. Ben de yini yapılan su deposunun o tarafa doğru giderkene  o dar yolda goca buynuzlu dört dene kömüş çıkıyo. İyiki kömüşler dokunmadı .Aradan pıydım. Hayvanlar ötürek olmuş. Ayağım gaydı, şiye basınca. Yere düşeyazdım. Enükler arkamda ben seğirdiyon. Bayır yokarı çıkacan emme canım, cinim galmadı. Kömüşlerden biri enüklere yol virmedi. Hırladılar, havladılar. Beni goca enüklerin elinden gurtardılar. Elime daş alıyım didim. Yorganı dutmuşum. Atmak isteyince oyandım.

Halbuysam üryam ne gözel başlamıştı. Eski terkülümün evi  Geriş tarafında ya. Sen bilürsün. Bana beşik kertmesi yapmışsınız. Ben İsdanbıl’a gidince terkülümü de  Hıcıplılara virmişler.  Ben de o tarafa gidiyim , esgi günleri bir hatırlayım didim. O mahallede  kızansak enüğün arkasına dakılan enükler beni simil simil giderken görünce saldurdu. Ne gadak da hızlı seğirtsem, gaçamadım. Bi punduna düşürüp cezasını verürün dedim içimden. Ümüğüm acıyo. Havalar serinnedi ya, bek dikgat etmiyon gendime. Üsdümü örtenim yok. Güneşe dulga idenim yok.

Gıymatlı Anacuğum.

Hani sana çıtlatdıydım ya. Burda kavçiyliler var. Hah işde orada dur. Beni ordan evlendür. Ben sana gızın kimlerden olduğunu söylerün. Bubası. Anası burda emme. Ebesi. Dedesi Kayçivi de galıyorlar. Kayçivi bizim köy gibi değil. Sulak. Daş eksen yitişiyo. İnşallah hayırlı iş olursa kavçiyde de evimiz, barkımız, bağımız, bağçamız olacak. Hem de bubamın gençliğinde Meylivat arazisi yüzünden iki köyün arası açıktı. Filistin- İsrail meselesi gadak büyük olmasa da baya o zamanın akıbatlarına, bilirkişilerine para dökmişler. Kezban abıla akıbat olunca bizim köylüler rahat bi nefes almış. Mıkdar döküm döke döke Ildızımın bohçası (bütçesi) on yamalıklı olmuş.

Komşu köyden Bakar Dayı diye biri varımış. Köyler arasında arazi uyuşmazlığına hep O’nu çağırırlarmış. O da parayı hangi köy çok verirse o tarafa şahit olurmuş. Hakim sorduğunda bu üstüne bastığım toprak felanca köyündür dermiş. Hatta yemin eder misin deyince bir de yemin idermiş. Meğer Bakar Dayı parayı hangi köyden aldıysa çarığının içine o topraktan guyarmış. Yemin etsem de yalan söylemeyon dermiş.

Şindi oğlunun vatanını sevdüğü gadak Ildızım Köyü’nu de sevdüğünü anlamışındur. Gendüm uçun isdiyorsam namerdim derlerdi siyasetciler. Al benden de oğle olsun.

Babama derdimi ağnat. Kavçiyiden evlenmek ve Meylivat’ı gurtarmak istiyo de. Belki asger arkadaşları filan vardır. Yavuklumun kimlerden  olduğunu sordum. Hımbılgillerdenmiş. Bek de hımbıl değil. Sultanbeyli’ye üç gatlı gecekondu dikmişler. Günüledüğümden söylemiyon. Yanı Isdanbılda ‘da bi gapınız olacak dimek istedüm.

Giçen hafta Kadıköyde sali bazarına gittim. Aynı minibüse bindük. Ben de onun indüğü durakta indüm. Gözgöze geldük emme bişi dimedüm. Ben aslen Çangırı- Ildızımlıyun. Sen nerelisün didim. Süksününü eğdi. Gülecek gibi oldu. Gendini zor duttu. Sali pazarında elli metire aralı arkasında dolaştım. Bi evi çekip, çevürür.  Ben de Gadıköy Gaymakamlığının çay ocağında iş bulursam gül gibi geçünür giderüz. Nime ilazım elin üç geçisü, beş oğlağı. Huzurumuz olsun yiter.Gelinin bek (h)amarat  İki saate galmadı . Alacağını aldı. Ben de biraz ziytin, piynir, ekmek aldım. Her şiy ateş bahası olmuş. Amaniiin. Her gördüğünü alacak olursan, evin yolunu zor bulursun.  Durakta minibüs bekliyon. Adam binecek sanıyo. Ben yönümü dönüyon. Yavuklumu bekliyon. Mahallededi gomşularıynan geldi. Galabalık oldular. Minibüs geldi. Ben de onnara sıra virince. Durakta galagaldım. Hay anam talihsiz oğlunun başına bu da mı geleceğidi ?

Bubama da selam söyle. Gızgun olmadığı zaman çıtladıver. Ben oraya gelsem. Ayakabısını çiviyle gapının eşiğine çakardım. Ucuz gurtuldu.

Bir mani yazıyım.

İn deriye deriye

Niye inecen deriye

Bubamın parası var

Beni evlendürmiye.

Baki selamlar....

( Bu yazıda geçen isimler gerçekçi olmasa da olaylar gerçeğe yakındır R.Cırık)

Düzenleyen Recep C - 13.01.2008 Saat 02:02
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek