2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Ne oldu bana ana? Ana'dan cevap
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumNe oldu bana ana? Ana'dan cevap

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Ne oldu bana ana? Ana'dan cevap
    Gönderim Zamanı: 13.01.2008 Saat 03:03

Anamın öğütleri - Ne oldu sana Yavruuum !

Gıymatlı yavrum Iramazan

Mekdubunu alur almaz cevap yazduracak birini buldum. Bubanla gonuşuruz emme sen nerden buldun kavçiyi’nin gabakçılarını. Koca Ildızım’da, yedi düvel böyüklüğündeki Isdanbıl’da evlenecek gız bulamadın da kavçiylilere mi galdın ? Buban bek ırazı olmaz. Meylivat yüzünden iki köy birbirine girince buban kayçivinin mıkdarına  yirden alıp bir daş atmış. O da annının şakına gelmiş. Oraya yığılagalmış. Bubanın adı o zaman Efe’ ye çıkdı. Çocuklar Efedayı diye bağırırlardı. O da bu yaptığı hatadan  üzüntü duyduğu uçun öyle anılmak istemez.

Gördüğün üryayı hayır diyelim de hayır olsun. Ağşam yatarken sureleri oku. Yattım sağıma döndüm soluma. Daş gibi yatıyın, guş gibi galkıyın Allah’ım dimeyi unutma. Oralara gideli abdesi, namazıda bırakmamışundur inşallah. Her vakıt namazından sona san dualar ediyon. Hayırlısıynan senin de başını bağlıyalım. Mürüvvetini görelim. Oğul balı datlı olur derler. Torunlarımızı sevelim.

Üryanda seni govalayan enükler, bizim düşmanlarımızdur. Kimsenin tavuğuna kış, enüğüne oşt dimedük emme senin gibi Aslan deliganlıyı çekemiyenler de olabilür. Şükürler olsun, muhanete muhtaç olmadan, kimseye midare itmeden bu yaşa getirdük. Bi de el içine karışdurursak gözümüz açuk gitmez.

Sen bilürsen emme gözellik geçidür. Gözelliğine aldanma. Hele şeher gızları boya gözelidür. Köy gızları kiremüt gibidür. Huyu, suyu iyi olsun. Boyu, bosu yirinde olsun. Buban zengin değil emme, kayınpederin zengin olsun. İki çıplak bir hamama yakışur. Anası işgüzar mı ? kapılarının önü temüz mü ? İnce belli, datlı dilli olsun. Duttuğunu goparsın. Ayağı yere gavi bassın. Cahil olmasın. Şahadetnamesi olsun. Ben gidemedim. Buban bana hep cahil kaldın be kadun diye başıma gakıp duruyo. Okumayı zar zor sökdürdüm. Yazma zor geliyo. Bizim zamanımızda, kızlar oğlanlara mekdup yazar diye okula yollamazlardı. Evde , tarlada çalışma ile geçdi günümüz.

Şimdi okula gitmeyen köylü kızlarını dabanı yaruk diye kimse beğenmiyo. Soğulcan yüzlü, şeherli gızları beğeniyo oğlanlar. Bazlamacımızı , yoğurdumuzu yisinler, ossaat yüzlerine gan gelür. Gumpir gızartmasıynan, gazozlu suyunan yitişen de benzi soluk yetüşür.Gaşları yülünmüş, belleri gopacak gibi olan gızlardan beğenme.

Gine sen bilürsün emmme. Beni dimedi dime. Laylon bebeklere benziyolar.Köye getirsen bir evlek yiri biçemezler.

Terkülün evleneli üç sene oldu. Buban çok üzüldü. Kimse O’nun eline su dökemez der durur. Ben de devir değişti. Kimse kimsenin eline su dökmüyo. Evlere çişme yaptılar. Musluğu kendin bük, kendin dök. Her şiyin bir golaylığı var. Biz mi goca dünyaya irken geldük ? Telefon, gompütürler çıktı. Her şiy var. olamayan şiy yok mu. Olmıyan şiy. Komşuluk, arkadaşlık, misafirlikler bitmiş diyolar. Herkes birbiriyle çetleşiyomuş. Nasıl çetleşiyo çatlıyasılar. Töbee töbeee…Aman yavrum sende çete mete girme. Oğle ilinen gonuşan gızdan hayır gelmez.

Günaha girmeden şu mektubu bitiriyin.

Bahtın açık olsun yavrummm.

Gara gözlerinden öptüm.

Biricük Anacuğundan , bubacuğundan selamlar..

Düzenleyen Recep C - 13.01.2008 Saat 21:23
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek