2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Çevre Sorunları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - TATLI ÇAYIMIZ ÜZERİNDEKİ OYNANAN OYUN
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumTATLI ÇAYIMIZ ÜZERİNDEKİ OYNANAN OYUN

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: TATLI ÇAYIMIZ ÜZERİNDEKİ OYNANAN OYUN
    Gönderim Zamanı: 13.02.2006 Saat 16:37

TATLI ÇAYIMIZ ÜZERİNDEKİ OYNAN OYUN  NEDİR ?

İlimiz  Karatekin ilk öğretim okulu  altından  Kara köprü mevkiine doğru  ilimiz D.S.İ Müdürlüğümüzce Tatlı çayımız üzerinde dere ıslah çalışması yapılmıştır. Burada dere yatağının genişliği l2 metre temel dahil duvar yüksekliği ise 2.5 metredir. ( Temel dahil, burada şu anda duvar yüksekliği iki metrenin de  altına düşmüştür.Selin taşıdığı taş kum vb materyallerle doldurulmuştur.)

Aynı tarihlerde İlimiz merkez Yenice Köyünde ( aynı zamanda bu köy benim köyümdür.) Burada dere yatağının genişliği 25 metre dolayındadır.Duvar yüksekliği ise 2 metre dolayındadır..?

Her iki noktadaki çalışmaları D.S.İ yapmıştır. Üstüne üstlük aynı tarihlerde yapılmıştır. Bu çelişkili durum üzerine ilimiz Karatekin gazetesinde  8.8.2002 tarihinde KAZA GELİYORUM DİYOR  diye bir yazı yazıp ilgili birimlerimizden cevap istemiştim.” Söz konusu yazımda başka konulara da değinmiştim.Şimdi sadece tatlı çayımızla ilgili kısım hakkında gelen yazıları ve görüşlerimi beyan edeceğim.

12.09.2002 gün veBO54VLK4180500/ 4.1.2 /4751  Sayılı yazı ile cevap verilmiştir. Tatlı çayımızla ilgili yazının özeti  şudur. İlimizin son beş yüz yıllık feyazan  raporuna göre 2,5 metre yüksekliğinde l2 metre genişliğinde sel gelmeyeceği yönündedir.

Söz konusu yazı ma cevap gelince kendimce bir takım araştırmalar yaptım.Bunun üzerine  17.02.2003 tarihli Karatekin Gazetemizde  TATLI ÇAYIMIZ DEMİR YOLUMUZU TEHDİT EDİYOR. Başlığı altında yine bir yazı yazdım.Söz konusu yazımında özeti şu idi.Tatlı çayımız üzerinde iki ayrı nokta üzerindeki çalışmaları da örnek gösterip her iki çalışmayı yapan kurumumuzun D.S.İ. olmasına karşın neden bu denli bir farklı çalışma yapıldı diye. Maalesef bu yazıma ilgili  kurum ve kuruluşlar cevap bile vermediler. YAZIMA MAHATAP BULAMADIM. ?

Tek taraflı yol genişletildi.Buda tren yolumuzu tehdit etme noktasında,D.D.Y. mıza ait alan tek taraflı daraltıldığı, çay yatağının D.D.Y tarafına kaydırıldığı yönünde ,Buda olası bir sel taşkınında demiryolumuzun zarar göreceğini ölümcül kazalara neden olacağını, ilimizin sel baskınına maruz kalacağı vb. kuşku ve endişelerimi dile getirmiştim. 

Şehir merkezinde sözünü ettiğim ve de D.S.İ. dere ıslah çalışmalarının yaptığı yer adeta  D.D.Y.  ile  Tatlı çayımızın sıfır denecek kadar bir birlerine teğet geçen noktalardır.      ( Gayri resmi araştırmalarımda da şu bilgiye ulaşmıştım.D.D.Y. yapıldığı yıllarda istim laklar yapılırken en düşük istimlak edilen noktalarda dahi demir yolumuzun l5 metre sağına l5 metrede soluna olmak üzere istimlak yapıldığı yönündedir. ( En dar noktada D.D.Y ait tapulu alan 30 metredir ) Dahası kamuya ait yerlerde çok daha büyük rakamlarda D.D.Y. adına kamulaştırmalar yapılmış, tapu tahsisleri gerçekleştirilmiş o yıllarda )  Gayri resmi elde ettiğim bu bilgiler yanlışsa ilgili birimlerde resmi  belge ve bilgilerle ispatını yapsınlar ?

1960 ila 1970 yıllarda D.S.İ Müdürlüğümüz  söz konusu edilen, Tatlı çayımıza teğet geçen alanlarda dere ıslahı çalışmaları yapılacağı  bunun içinde bahçe sahiplerinden l5 ila 20 metre kendi bahçelerinden feragat etmeleri ( yola verme bağışlama )yönünde bir imza topladı mı.? Toplanmadı mı ?  Bir mukavele,sözleşme imzalandı mı ? Zira  böylesi bir söylentide var.?

D.S.İ. mizin hangi uygulaması doğru acaba ? Bu feyezan raporu neye göre kimler tarafından düzenlenmiş ? Söz konusu iki ayrı noktadaki  mesafe 4  ila 5 km. dolayındadır.Söz konusu uygulanan çalışma alanları ters olsa idi belki mantıksal  bir  açıklama getirile bilinir, mantıksal bir açıklama yapılırdı ? Bu söz konusu alan da  dört ila 5 km.lik bir mesafe var buralarda kuru dere yatakları var.Yağışın bol zamanlarda buralarda sel suları geliyor dolayısı ile de Tatlı çayımızda  su debilerinde olası artışlar olmakta bunun için bu uygulamayı yaptık. Diye bir açıklama gelse haklılık payı var deyeceğim.!

İlimizde biraz fazla yağmur yağsa, hemen belediyemiz Anons yapıyor.Mal ve can güvenliği açısından çay kenarlarından uzak durun,Polisimiz,Jandarmamız silah atarak megafonlarla semt sakinlerini uyarıyor.Evlerini terk etmeleri  yönünde ! Sel baskını olma ihtimali var diye ?

Acaba bunu yaparken sayın D.S.İ Müdürlüğümüz olası bir sel baskınından  sorumluluktan mı , kurtulmak için bunu yapıyor veya yaptırıyor.?

İlimizde de Ülkemiz genelinde de bu yıl çok yağış düştü ! Buda beni Çevreci insanlarımızı kara kara düşündürmeye  başladı. İlimiz bir sel baskınına maruz kalacak diye ! Oysa doyası sevinebilmemiz gereken bir olayda.? Yağış bol oldu mahsulümüz iyi  olacak bereketli bir yıl yaşayacağız? Yer altı ve yer üstü sularımızda artışlar olacak,doğaya çevreye katkı sağlayacak, diktiğimiz binlerce fidan yeşerecek diye   ! Ne yazık ki sevinemiyoruz ?

İnşallah ben ve benim gibi düşünen insanlarımız yanılır.Böylesi karamsarlığa iten bu yanlış uygulama  ve hatalardan dolayı  zarar görmeyiz.Akıl ve mantık dahilinde bu uygulamalara ben anlam veremiyorum. Yetkili makam ve makamlar , bürokratlar, sayın vekillerimiz  akıl ve mantık dahilinde yazılı olarak cevap verirler  aynı zamanda Internet sitemize de gönderirler.  Yüreklerimizde kabaran bu korku ve endişeler son bulur.

Sürçü lisan ettimse de  af edile saygılarımla

EKİ .:  iki adet yerel basındaki yazım

Söz konusu yazıma gelen cevaplar.

Düzenleyen kadiryavuz55 - 26.06.2006 Saat 17:29
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.06.2006 Saat 16:20

Düzenleyen kadiryavuz55 - 26.06.2006 Saat 17:03
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.06.2006 Saat 16:23

Düzenleyen kadiryavuz55 - 26.06.2006 Saat 17:04
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.06.2006 Saat 17:08

Düzenleyen kadiryavuz55 - 26.06.2006 Saat 18:32
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.06.2006 Saat 17:23

Düzenleyen kadiryavuz55 - 26.06.2006 Saat 18:29
Yukarı Dön
ozanyazar Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.06.2006 Saat 17:34

Tatlı çay'ın ıslahı ve imara açılmamış yerlerin acilen yeşil alan(Park/mesire alanı vs..)  olarak ayrılması en büyük dileklerimden birisiydi.

Islahı DSİ yapsa da sizin gibi duayarlı vatandaşların yanısıra Çankırı'daki bürokratları ve belediyenin de konuyla ilgilenmesini, uyarı ve önerilerini iletmesini beklerim. Çünkü biz yıllardır iş-işten geçtikten sonra (Testi kırıldıktan sonra) yol göstermeye alışmışız. Sizin bu zamanındaki uyarınız umarım DSİ tarafından ciddiye alınır. Yazılarındaki gibi (Sadece masabaşındaki belegeye bakarak) 2,5 metre yükseklik verilmiş deyip geçmeleri yerine, o bölgenin ne kadar dolduğunu ve 2,5 m. yüksekliğinde geçersiz olduğunu yerinde olduğunu gözlemlerler. Artı, bu gün o dolan kısım temizlense de, yarın tekrar kolayca dolacağı gözönüne alınmak ve 2,5 metre gibi zorlayıcı bir kıstastan vazgeçmek için acilen gereğini yaparlar. Yoksa siz bir kaç ayda bir 2,5 metre yok dersiniz, onlarda acele dolan kısmı temizletip "İşte 2,5 metre" der, olan vatandaşa olur ve Allah korusun demiryollarında faciya ihtimali gündemde kalır.

İyi niyetin ön planda olması her zaman tercihimizdir fakat DSİ'nin sadece kağıt üzerinde işlem yapmamasını rica ediyoruz. Kalıcı eserler emek+fedkarlıkla meydana gelir.

Çankırı'lı
Şair-Kısa Öykü Yazarı

Ahmet Ünal ÇAM

Yukarı Dön
Ali TAŞ Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.06.2006 Saat 18:38
Değeli hemşehrim ve köylüm Kadir beyin görüşlerinin yabana atılmaması kanaatindeyim. 2005 yaz aylarında şehrimizde hava açıkken Belediyenin yapmış olduğu sel anonsu bütün halkı tedirgin etmişti yapılan anonstan 2 saat sonra Korgun dolaylarından gelen sel tatlı çayın kenarındaki duvarlara üstten 1m.ye kadar yükselmişti (net yükseklik) tabi burada DSİ nin yapmış olduğu debi ve taşkın hesaplarınada güvenmeliyiz.Ali TAŞ
Ali TAŞ
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.07.2006 Saat 14:15

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.07.2006 Saat 16:20

TATLI ÇAYIMIZ ÜZERİNDEKİ OYNAN OYUN NEDİR.?

Söz konusu yazımla yazışmalarımla ilgi ! Tüm resmi yazışmaları, ilgili fotoğrafları bulmanız mümkündür. İzninizle bu belge ve bilgiler ışığında ilgili kurumuzdan bir açıklama istiyorum.Söz konusu yazım içerisindeki vurgu yaptığım sorularımı çok daha net anlaşılır duruma bir kez daha getirip yanıtlanmasını isteyeceğim.

Söz konusu yazışmalara istinaden verilen yazılı cevapta 2,5 metre yüksekliğini l2 metre genişliğini geçen selin gelmeyeceği şeklinde kesin raporda, yazıda mevcuttur.

SORU 1. İlimiz Karatekin ilköğretim okul ile İlimiz Merkez İç Yenice Köyümüzdeki Tatlı çayımızın ıslah çalışmalarını ilimiz D.S.İ. Müdürlüğümüz yapmasına karışın ve de aynı tarihlerde yapmasına rağmen! iki ayrı noktada ki farklı uygulama neden yapılmıştır.?

Karatekin ilköğretim okulu altındaki dere ıslah çalışmalarının ölçüleri Genişlik 12 M. Yükseklik temel dahil 2.5 metredir.?

İlimiz Merkez İç Yenice Köyümüzde ise genişlik 25 metrenin üzeride yükseklik ise 2 metrenin de üzerinde Neden?

Nasıl oluyor da aynı Tatlı Çayımız 4 ila 5 km. bir mesafede su debileri % de yüz azalabiliyor veya çoğala biliyor ki farklı farkı işleme tabi tutuldu? Yapıldı?

SORU 2. İlimiz merkezinde  Tatlı çayımızın  duvar yüksekliği 5 ila 6 metre dere yatağının genişliği 20 ila 24 metre arasında olmasına karşın 4 metre yüksekliğinde sel gelebiliyor.?Bunun canlı tanığı tüm Çankırı halkıdır,selin dere yatağına,duvarlarına bıraktığı sel izleridir.Sizlerin sel baskını tehlikesi var çay kenarlarında uzak durun  anonslarınızdır.?

SORU 3. D.D.Y.  ile Tatlı çayımız arasındaki minimum mesafe ne kadardır? En az mesafenin 15 metre olması gerekmiyor mu? D.D.Y. nın kuruluşunda istimlâk buna göre yapılmadı mı? Minimum mesafeyi 15 metre olarak belirlemedi mi? Kamulaştırmalar yapılırken bu şekilde yapılmadı mı? Bu mesafe neden korunmadı. D.DY. na ait alan neden daraltıldı. DDY. Neden risk altında bırakıldı?.

Sayın yetkililerimizden bu sorularıma en azından ben yanıt istiyorum. Tüm Çankırı halkının da aklında bu ve benzeri soru işaretleri oluşmuştur? Dilendirilmeye de başlanmıştır. Halk arasında!

Söz gelişi burada ev yapan villa yapan hatırlı kişilere özel yol yapıldı. Bunun için dere yatağı daraltıldı? D.D.Y. na ait alan yok edildi..DDY. risk altına itildi. Bizler risk altında kaldık? Söz konusu yerler gözde yerleşim yerleri oldu. Rant büyüdü vb. söylentiler halk arasında dolaşmaktadır.

Yetkili birimlerimiz sorulan sorularımıza cevap verir bizlerinde yüreklerine su serperler.

ÇEVRECİ KADİR YAVUZ
Yukarı Dön
ozanyazar Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.07.2006 Saat 10:25

Çeşitli illerde, dere içine yapılan evler/mahalleler sellerden zarar gördü. İzmir'de ve Sitanbul'da (Alibeyköy) sel felaketlerinde dereyataklarında felaket yaşanmasının üstünden kaç yıl geçti ki. Fakat ders alınömmış. O nedenle 1950'lerde Çankırı'da yaşanan sel felaketinin "ders" olarak zihinlerde canlandırmaya çalışmak nafile sanırım. fakat Karadeniz bölgesinde son günlerde yaşanan sel felaketi de mi ders olmayacak. Koca koca kamyonlar ve temeliyle beraber evleri götüren sel illa başımıza mı gelmeli adam gibi tedbir almak için. DSİ diyormuş ki, "-Bizim esas aldığımız su akış debisi için 2,5 metre yeterli ve bahsettiğiniz yerde de 2,5 metre yükseklik var". 2,5 metre çel-çöple 1-2 dakkada dolar, onu geçelimde son Karadeniz selinde kaç metre debiyi esas aldıklarını soralım o zaman.

Biz devlet kurumlarına düşman da değiliz, kendi menfaatimize de bir şey istemiyoruz. Sadece halkı tehdit eden bir konuda daha fazla hassas davranılmasını istiyoruz. Sanırım Çankrı'da iki büyük sel felaketi olmuştu (Bilenler düzeltirse sevinirim) 2.si 1956'da olmuştu. İki defa yaşanmış bir sel olayı 3.cüsünün de olabileceğinin göstergesidir. Değil bir insanımızı kaybetmek, bir kişinin parmağı incinse üzülürüz. DSİ yeniden incelesin ve 1956'da büyük ihtimalle kayıtlara alınmamış su debisini de göçzönüne alsınlar. Belki o günlerde su debisi ölçümü yoktu ve eldeki kayıtlara göre davranıldı ama rsmi ölçüm olmasa da bu yaşanmış bir olaydır. Tabi ki "sel'i debi için esas almayacaksınız" ama şu andaki ölçümü yükseltmek için resmi ölçümlerin üstüne çıkmanız gerektiğine dair bir kaynak/destek olacaktır. İmaretin ortasına kadar gelmiş bir seli debi olarak almasanız da 2,5 metreyi tekrar gözden geçirmenizin şart olduğunu göreceğinizi umuyorum.

Çankırı'lı
Şair-Kısa Öykü Yazarı

Ahmet Ünal ÇAM

Yukarı Dön
m.fatihdinc Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.07.2006 Saat 20:55

Belediye Açıçaya Kanalizasyon sularını hiç elektirik enerjisi harcamadan arıtan bir denemelik tesis kurdu.Ben orayı gezdim.Kanalizasyon problemi öyle çözülebilir(bitki yoluyla ).Size yeterli bilgiyi toplayınca bitkiyi ve ne işlerde kullanıldığını anlatacağım.

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.07.2006 Saat 16:44

TATLI ÇAYIMIZ

Yıllardır, tatlı çayımız aracılığı ile bir sel baskınına maruz kalacağımız yönünde! korku ve endişeye sahibim. Tatlı çayımıza her bakışımda santim santim dolduğunu görüp, bu korku ve endişem artmakta dır?

Yıllardır da değişik tarihlerde bunu gündeme taşımaya, dikkat çekmeye çalıştım. Sözde yetkili kurumumuz DSİ Müdürlüğümüz den medet umdum. Konuya çözüm bulmalarını hayal ettim durdum.?

Yüzde yüz kendi raporları ve de uygulamaları ile çelişki yaratan icraatlarını görüp olaya müdahale edip çözüm bulacaklarını ummuştum? Ama yapılmadı! ”2,5 metre yükseklikte,12 metre genişliğini geçebilecek sel gelmeyecek 500 yıl içerisin de “  diye rapor ve resmi yazı ile bildirmelerine rağmen, 

Tatlı çayımızda şehir merkezinde 20 metre genişliği 5 metreyi geçkin duvar yüksekliği olan dere yatağında dört metreyi geçen seli bizler gördük?

Çankırılılar olarak,1958 ila 1959 yılındaki seli unutsak bile!

İlimiz Merkez Karatekin İlköğretim Okulu altında genişlik 12 metre duvar yüksekliği 2,5 metre olarak yapılan dere ıslah ı çalışmalarını da DSİ yapmıştır.Üstelik aynı tarihlerde aynı kurumumuzca yapılmıştır.?

İlimiz Merkez İç Yenice Köyünde de dere yatağının genişliğini 25 metre duvar yüksekliğini ise iki metreyi bulan dere ıslah çalışmasını da aynı tarihlerde yine DSİ yapmıştır?

ŞİMDİ DSİ MÜDÜRLÜĞÜMÜZE SORUYORUM BUNLARDAN HANGİLERİ YANLIŞ?   DOĞRUSU HANGİSİDİR?

1.     20 METRE GENİŞLİĞİ 5 METRE YÜKSEKLİĞİ OLAN TATLI ÇAYIMIZDAKİ ( ŞEHİR MERKEZİNDE ) SELİN YÜKSEKLİĞİNİ DÖRT METRE BOYUNDA BİZLERMİ YANLIŞ GÖRDÜK?

2.     2,5 METRE YÜKSEKLİĞİNDE 12 METRE GENİŞLİĞİNDE SEL GELMEYEÇEK 500 YIL İÇERİSİNDE DİYE BANA VERMİŞ OLDUĞUNUZ RAPORMU YANLIŞ?

3.     KARATEKİN İLKÖĞRETMİ OKULU ALTINAKİ DERE İSLAH ÇALIŞMALARINDA SİZİN YAPMIŞ OLDUĞUNUZ 12 METRE GENİŞLİK 2.5 METRE LÜKSEKLİK OLAN ÇALIŞMAMI YANILIŞ?

4.      YOKSA MERKEZ İÇ YENİCE KÖYÜMÜZDEKİ 25 METRE GENİŞLİK 2 METRE YÜKSEKLİĞİ BULAN DERE İSLAHI ÇALIŞMALARINI DA SİZ YAPTINIZ.

5.     YOKSA SİZİN YAPMIŞ OLDUĞUNUZ DERE İSLAHI PROJESİNİ YAPIMINI ÜSTLENEN TAŞ ÖREN FİRMA, MÜTAİTMİ KENDİNCE DEĞİŞİKLİK YAPTI?

Biliyorum ilgi DSİ Müdürlüğümüz yine yanıt vermeyecektir. Cevre Orman Müdürümüz yine yanıt vermeyecektir.? DDY. Çankırı bölge işletme şefliği de yanıt vermeyecektir.

Söz konusu tatlı çayımız suyun taşıdığı atıklarla öylesine doldu ki ! Duvar Yüksekli bazı noktalarda bir metreye düşmüştür.?

Tatlı çayımız içerisinde öylesine bir bitki örtüsü gelişmiştir ki tatlı çayımızın zeminini görmek nerdeyse mümkün değil?

DSİ Müdürümüzde, Çevre Orman Müdürümüzde zaten hiç görememektedirler. Resmi dairelerine sıfır noktada olmasına karşın? Ben tatlı çayımızı muhtelif noktalarında resimler çektim. Bunları yayınlarsam lütfedip bakarlar mı acaba çözüm bulurlar mı doğrusu bilemiyorum. Ben yine de resimleri yayınlayayım. Ne dersiniz?

AŞAĞIDA TATLI ÇAYIMIZDAN FOTOĞRAFLARLA KESİTLER         

Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.07.2006 Saat 18:39

Sayın Kadir YAVUZ

Öncelikle yılmaz azminiz nedeniyle sizi tebrik ederim.

2006 mayıs ayın da tamamen başka nedenlerle kara köprü bahçelerini gezerken çektiğim aşağıdaki fotoğaflar sizi haklı çıkarmaktır

Çevre İl Müdürlüğü, D.S.i.  D.D.Y.  ve ilgilili birimlerden sağlıklı bir açıklama gelmediği takdirde. Tatlı Çay üzerinde oynanan bu oyunu "vurdum duymaz, ben yaptım oldu" zihniyetini, bakanlık ve T.B.M.M. gibi üst makamlara bilgilendirme yasası gereğince taşıyalım. 

"El mi yaman bey mi yaman" görsünler.

"Nazlı beyler" bilsin ki bu memleket sahipsiz değil.

NOT:Benim tanıdığım Çankırı'nın has evladı, duyarlı, çalışkan, dürüst D.S.İ  Müdürü Sayın MELİH YAYLACI bu konuda kısa sürede bir açıklama yapar. (tabi ki halen görevde ise)

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.08.2006 Saat 16:36

TATLI ÇAYIMIZ TEMİZLENİYOR MU ?

Belediyemiz iş makineleri ile İlimiz Tatlı çayın da çevre kirliğini önleyici, kısmen de olsa sel riskini azaltıcı temizlik yapılmaya başlanmıştı? Ne hikmet ise bu çalışma durduruldu? Oysa bu görevin aksatılmadan yapılması Gerekliliğine inanmaktayım.

İlimiz Büyük otel ile Karataş sitesi arasında bir temizleme yapıldı. Bu çalışma durduruldu oysa aciliyeti olan yapılması gerekli olduğuna inandığım bir çalışmadır.

Söz konusu çalışmanın ivedilikle başlaması ve bitirilmesi gerekmektedir.( Acı çayımızla süt fabrikamız arası)İlimiz bu çirkin görüntüden kurtulmalıdır.

OYSA BELEDİYEMİZ BU BENZERİ KONULARDA HARİKA ÇALIŞMALAR YAPMIŞTI?

Belediyemiz Acı çay kavşutun dan, Büyük otel arasındaki tatlı çayımıza paralel olan yerleşim yerlerine çöp konteynırları koyup, bu arada ki atılmış çöpleri kaldırdı. Acı çay kenarında oluşturulan çöp toplama merkezini de kaldırdı.

Keza ilimiz Karatekin İlköğretim Okulumuz ile Kambur köprü arasında yine çöp konteynırları kondu. Bu konteynırlar da ki çöpler periyodik aralıklarla alınmaktadır. Dolayısıyla artık semt sakinlerince çöpler Tatlı Çayımıza atılmamaktadır.

Tatlı çayımız içerisinde ; zaman içerisinde oluşan ve de semt sakinlerince daha önce atılan çöpler, kaldırılmayınca çay içerisindeki bu çirkin görüntü ortadan kaldırılmadığı sürece yapılan bu iyi ve güzel kısmi çalışma yarım bir çalışma olarak kalacaktır.?

Başta DSİ, Çevre Orman Müdürlüğü, Belediyemiz ve yetkili kurumlarımızı göreve davet ediyorum. Bu yarım kalan her türlü övgüye değer örnek çalışmanın sonuçlanması için;

Sayın Belediye başkanımızı ve ilgili birimlerinin bu örnek çalışmalarında dolayı kutluyorum.

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.09.2006 Saat 11:48

2.08.2006 Tarihli TATLI ÇAYIMIZ TEMİZLENİYOR MU ?  Başlıklı yazımda Tatlı çayımızın temizlenmesini konu alan bir haber yazmıştım.Bu çalışmaları görüntüleyip resim olarak ta koymuştum.Yazıma?

Belediyemizin bu örnek çalışmasının son derece yerinde olduğu ilimizin tatlı çayındaki kötü görüntünün ortadan kaldırılması,zaman içerisinde tatlı çayımızda suyun taşıdığı kum çakıl vb. atıklarla da dere yatağının tamamıyla dolduğu,duvar yüksekliğinin bazı noktalarda bir metreye kadar düştüğünün fotoğraflayıp sunmuştum.

Benzer bir şekilde sayın İbrahim Zincircinin de destekler doğrular nitelikteki fotoğraflarını ve yazıya yorumlarını,görüşlerini yazmıştı?

22.07.2006 tarihli yazımda ise DSİ tatlı çayımız üzerideki iki farklı noktada yaptığı dere ıslah projesinde hatalı uygulama içerisinde olduğunu bu yapılan çalışmaları yine DSİ geçmişteki yerel basınımdaki yazmış olduğum bir yazıma istinaden verilen rapor ve yazılarını, kendi görüşleri mide sunmuştum.?

Bir adım daha öteye gidip.DSİ mizi göreve davet edip konu ve konulara ilişkin yanıt vermeleri hususunda çağrıda bulunmuştum.?

Ama maalesef yine çağrıma yanıt alamadım?

Belediyemizce başlatılan dere içi temizleme çalışmalarına da son verildi?

Zira özelliklede 12 metre genişliğinde 2,5 metre yüksekliğinde yapılan dere ıslah çalışması içler acısı bir duruma geldi.Duvar yüksekliği ortalaması 1,5 metrenin de altına düştü?DSİ lerimiz daha neyi bekliyor? Anlamak mümkün değil?

Olası bir sel baskının olmasını mı ? Ölümcül olaylara neden olmasını mı bekliyor?Doğrusu anlamak mümkün değil?

Halk arasındaki bir söylentiyi DSİ mizin bu uygulaması doğrular niteliktedir.”Malum kişiler buralara Villalar yaptılar.Bu insanların lüks arabalarına yol açıldı.Bu villalar kale duvarı gibi istinat duvarları ile  kendi villalarını koruma altına aldılar.Bunlar olası bir sel baskınından zarar görmeyecektirler.Halk zarar görecektir.Bahçelerimiz zarar görecektir.Böylesi bir sel baskınından sonrada buralarda tarım yapılamayacaktır.Arazi simsarlarınca buralarda ucuza kapatılıp,yapılanmaya açılacaktır? ’”

Halk arasındaki bu söylenti ve rivayeti çürütmenin tek yolu dere ıslah çalışmasının derhal başlatılması ile mümkün olur.Sizlerin koymuş olduğunuz ölçümlendirme boyutlarına tatlı çayımızın kavuşması ile mümkün olur?Yani net ölçüm sonuçları 12 metre genişlik 2,5 metre duvar yüksekliğine kavuşturulunca bu iddialar çürütülür?

DSİ Müdürlüğümüzü bir kez daha göreve davet edip,Tatlı çayımızın temizlenmesi için göreve davet ediyorum.

D  U  Y U  R  U  L  U   R

ACI ÇAYIMIZ İSLAH PRDJELERİ DE DAHA BAŞLAMADAN POLİMİKLERE NEDEN OLDU O YÜZDEN KONU İLE İLGİLİ BİMERE BAŞVURUDA BULUNDUM KONU VE KONULARA İLİŞKİN CEVAPLAR GELDİĞİNDE KAMU OYU İLE PAYLAŞIRIM

Başvuru Hareket(ler)i

Başvuru Türü

Gönderen Kurum

Gönderme Tarihi

Alan Kurum

Dilekçe Hakkı

BİMER

14.09.2006

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI

Dilekçe Hakkı

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI

25.09.2006

ANKARA VALİLİĞİ

Dilekçe Hakkı

ANKARA VALİLİĞİ

25.09.2006

DEVLET SU İŞLERİ 5. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

SÖZ KONUSU BİMER’E BAŞ VURUM SORGULAMASINDAKİ DAĞILIM GÖZÜKMEKTEDİR.KONUYA İLİŞKİN RESMİ YAZI HENÜZ GELMEMİŞTİR.

SAYGILARIMLA

ÇEVRECİ KADİR YAVUZ    

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.10.2006 Saat 20:49

BİMERDEN İLİMİZ ACI ÇAY İSLAH PROJESİ İLE İLGİLİ CEVAP GELDİ.GELEN CEVABI AYNEN SUNUYORUM.

T.C:

ENERJi VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI          -

Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü V. Belge Müdürlüğü

ANKARA

SAYI: B 151 DSİ 105 1300/622–02/ 767–21552                                         .29 /09/2006

KONU: Bimer Başvurusu                                                                                        02.EKİM 2006

Kadir YAVUZ

Kırkevler Mah. Sosyal Konutlar No: 58 / 3

ÇANKIRI

İLGİ: 09.09.2006 tarihli Bimer Başvurusu

İlgi başvuruda bahse konu olan Çankırı il merkezinden geçen Acı çay Deresinin Kale arkası Deresi ile Can saş Silah Fabrikası arasında kalan kısmında Acı çayın. sağ sahilinde bulunan meskun mahallin taşkından korunması maksadıyla bir istikşaf raporu hazırlanmış bulunmaktadır. Bu raporda Q 500 =185,67 m küp sn taşkın debisini karşılayacak: ıslahlı yatağın genişliği 35m ve sağ sahilde yapılacak duvarın boyu 1,75m olarak planlanmıştır. Toplam ıslah boyu 2500 m olan derenin sol sahilinde taşkın problemi bulunmamakta olup Lüzumlu yerlerde makineli yatak tanzimi yapılacaktır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Bölge Müdürü

Ali Saraner

Bölge Müdür Yardımcısı

(  İ M Z A  ) 

Bilgi     

DSİ 52. Şube Müdürlüğüne

Dağıtım

Gereği

Kadir YAVUZ

Eskişehir Yolu 8 Km. Çankaya 06520 ANKARA                                 Ayrıntılı Bilgi için:

Telefon: (0312)2879320 Fax: 2879340 

e-posta: dsi5sosyal@dsi.gov.tr

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 06.10.2006 Saat 00:29

BİMER ARACILIĞI İLE GELEN

Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü V. Belge Müdürlüğünden gelen raporun çevirisidir.

Yukarda ki  raporu tercüme etmeye çalışayım.İnşallah bu çeviriyi de yaparken bir hata yapmam,yaparsam da ilgili birimler lütfedip düzeltsinler.

Kale arkası deresi ilimiz Belediye Hayvan Kesim evi ( Mezbahası ) ile İlimiz MKE.Kurumuzun Yapraklı tarafındaki acı çayın uç noktası arasıdır.(MKE kurumumuz satmış olduğu,Çankırı Yapraklı yolunun asfalttan acı çaya kadar inen alanla başlayıp şehir merkezimize uzanan kısımdır) Açı çayımızın su havzasıdır.

Burası 500 yıllık feyezan (gelmesi muhtemel su taşkını hesabı) ile yapılmış olup 185.67 metre küp saniyedeki su debisini aşmayacaktır.Bir başka ifade ile 35 metre genişliğinde 1.75 m. Yüksekliğinde sel gelmeyecektir.

Acı çayımızın MKE kurumuz tarafına bu duvar çekilecek,İnac köyümüz,Esentepe Mahallesi kısmına(Tepelerin altına,Acı çayımızla buluşma noktalarına duvar çekilmeyecektir. Bu kısımda sel baskını tehlikesi yoktur.Lüzumlu görülen yerlerde ise makineli  yatak tanzimi          ( Burada lüzum görülen yerlerde tepelerin çayımıza inen kısımlarını,alma,kaldırma gibi düzeltmeler) yapılacaktır.

Tek taraflı yapılacak bu duvarın uzunluğu 2500 metre olup duvar yüksekliği ise 1.75 cm. olacaktır.

Özür dilerim ama ben burada duvar genişliğinin ne olacağına dair bir açıklama bilgi göremedim.Lütfedip ilgili birimimiz Çankırı DSİ Müdürlüğümüz buna da bir açıklık getirirlerse sevinirim.Bunun dışında çevirimde bir hata yapmış isem de bu yapmış olduğum hatayı lütfen düzeltsinler.Saygılarımla

ÇEVRECİ KADİR YAVUZ

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.08.2007 Saat 13:33

BİR TARİHİMİZ DA YOK EDİLDİ

Resim de görülen yer,iş makinesinin  gazabına uğrayıp katledilen doğal güzelliği ile sadece resim de anılarda kaldı

Söz konusu fotoğraf  ( Katliamdan önce ) daha önce İprahim Zincirci tarafından çekilip sitemizde, yazıda yer alan yerdir.

Bu doğal güzelliğimizde yok edildi,

Takriben bir kilometreyi bulan tatlı çayımızı islah projesi adı altında yapılan duvarları yapma yol kazanımına yönelik çalışmaları  sonucu binleri bulan ağaç katliamı da birlikte yapıldı.

Bu yolumuz yapılmadan önce, bu yolda uçsuz bucaksız bir ormanda yürünüyormuş izlenimi veriyordu.( Yer yer gözüken Tren yolu,yer yer gözüken evlerimizi saymasak)Çayımız kirlense de kirletilse de doğal güzelliğinden pek çok kaybetmemişti?

İnadına direnmekteydi,kirlenmeye,vurdumduymazlığa ihane!

Devasal iş makinalarına, daha fazla işkenceye karşı koyamadı,Öldü ölüm sessizliğinde beklemede…?

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.08.2007 Saat 21:50

TATLI ÇAYIMIZDA HUMMALI ÇALIŞMA

İlimiz tatlı çayımızda ki su rezervlerinde artış oldu galiba! İstinat duvarı yüksekliği 2,5 metreden 3.25 cm ye yükseltilmiş,(75 cm temel,temelden sonraki yükseklik ise 2.5 metre toplam yükseklik  ise 3.25 metre) DSİ işlerimizin 500 yıllık feyezan   raporu artış göstermiş olmalı ki?Değişiklik yapma ihtiyaca duymuşlar!

Bu raporlar nasıl hazırlanır,nasıl ölçülür nasıl biçilir bunu bilmem !

Bildiğim gördüğüm yaşadığım dan hareketle diyorum ki! Son hesaplamada yanlış bir hesaplamadır?

ŞİMDİ DSİ MÜDÜRLÜĞÜMÜZE SORUYORUM BUNLARDAN HANGİLERİ YANLIŞ?   DOĞRUSU HANGİSİDİR?

1.    20  METRE GENİŞLİĞİ 5 METRE YÜKSEKLİĞİ OLAN TATLI ÇAYIMIZDAKİ ( ŞEHİR MERKEZİNDE ) SELİN YÜKSEKLİĞİNİ DÖRT METRE BOYUNDA BİZLERMİ YANLIŞ GÖRDÜK?

2.     2,5 METRE YÜKSEKLİĞİNDE 12METRE GENİŞLİĞİNDE SEL GELMEYEÇEK 500 YIL İÇERİSİNDE DİYE BANA VERMİŞ OLDUĞUNUZ RAPORMU YANLIŞ?

3.     KARATEKİN İLKÖĞRETMİ OKULU ALTINAKİ DERE İSLAH ÇALIŞMALARINDA SİZİN YAPMIŞ OLDUĞUNUZ 12 METRE"  GENİŞLİK 2.5 METRE METR YÜKSEKLİK OLAN ÇALIŞMAMI YANILIŞ?

4.      YOKSA MERKEZ İÇ YENİCE KÖYÜMÜZDEKİ 25 METRE GENİŞLİK 2 METREMETRE YÜKSEKLİĞİ BULAN (TEMEL HARİÇ) DERE İSLAHI ÇALIŞMALARINIZMI YANLIŞ?

5.     MADEM  HESAPLAMALARINIZ DOĞRU, ÜÇ AYRI NOKTADA Kİ DERE İSLAH ÇALIŞMALARINIZ NEDEN BİRBİRİNDEN FARKLI ÖLÇEKLERDE?

6.     KÜRESEL ISINMAYA DAYALI İLİMİZ TATLI ÇAYINDA SU    

DEBİLERİNDE ARTIŞ MI OLDU?

7.     YOKSA SİZİN YAPMIŞ OLDUĞUNUZ DERE   İSLAHI  PROJESİNİ YAPIMINI ÜSTLENEN TAŞ ÖREN FİRMA,  MÜTAİTMİ KENDİNCE DEĞİŞİKLİK YAPTI ?

DEFALARCA SORDUK GÖRÜŞ BİLDİRDİK  DSİ MÜDÜRLÜĞÜMÜZ YİNE BİLDİĞİNİ YAPMAKTA YİNE BİLDİĞİNİ SÖYLEMEKTE…?????

DSİ MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN DOĞA ÜSTÜ YETENEK VE SEZGİLERE SAHİP OLSA GEREK TATLIÇAYIMIZA SU AKIŞINA GEÇİT VERMEYEÇEK ŞEKİLDE KAPATIP,DERE İSLAH ÇALIŞMLARINA    DEVAM ETMEKTEDİR.

DSİ MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN TATLI ÇAYIMIZDA Kİ DERE İSLAH ÇALIŞMALARINDAN BİR GÖRÜNTÜ…?

TATLIÇAYIMZDA ŞU ANDA TEK DAMLA BİR SU YOK AMA GELMEYECEĞİ NASIL GARANTİ ALTINA ALIRIN BUNU ANLAMAK ZOR, GELİRDE SELE MARUZ KALIRSA İLİMİZ…?

BUNU HİÇ KİMSE DÜŞÜNMESİN,,,! NEDEN Mİ  ? DSİ MÜDÜRLÜĞÜMÜZ DÜŞÜNMÜŞTÜR,HER KONUDA OLDUĞU GİBİ YİNE  ÇOK İNCE HESAPLAR YAPMIŞTIR.

DEDİK YA KARDEŞİM …!!!!! KİMSE DÜŞÜNMESİN ????

DSİ MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN DOĞA ÜSTÜ YETENEK VE SEZGİLERE SAHİP OLMAZ SA TATLIÇAYIMIZA SU AKIŞINA GEÇİT VERMEYEÇEK ŞEKİLDE KAPATIP,DERE İSLAH ÇALIŞMLARINA    DEVAM ETMEK MÜMKÜN MÜ?

Çevreci Kadir Yavuz 

Düzenleyen kadiryavuz55 - 19.08.2007 Saat 21:52
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.08.2007 Saat 21:59

24.08.2007 GÜNÜ VALİ YARDIMCIMIZ HAKAN KUBALI VE BASINA DSİ MÜDÜRÜMÜZÜN TATLICAYIMIZ DA YAZIM DA ADI GEÇEN OLAY YERİNDE BİLGİ VERİRKEN

24.08.2007 GÜNÜ TATLIÇAYIMIZDA OLAY YERİNDE ÇEKİLMİŞTİR BİZLERE BİLGİ VERİLİRKEN DSİ MÜDÜRÜMÜZ ÇAYIN BU HALİYLE TAŞKINA NEDEN OLMAZ DEMEKTEDİR

TAKDİRİ  KAMUOYUNA AİTTİR

19.08.2007 TARİHİNDE TATLICAYIMIZDA SÖZ KONUSU YERDE ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFTIR

DSİ MÜDÜRÜMÜZ TATLI ÇAYIMIZI DSİ MÜDÜRLÜĞÜMÜZ KİRLETİYOR DİYORSUNUZ HANİ NEREYİ KİRLETİYORUZ Kİ! BANA GÖSTERİN!
İŞTE MÜDÜRÜM SİZLER TATLIÇAYIMIZI KİRLETİYORSUNZ KANITI BURADA

İlimizde bu gün ( 24.08.2007) bir yağmur havası oluştu? Bende korku ve panik başladı!

Tatlı çayımızda Kara köprü mevkiinde yapılan dere ıslahı çalışmalarına  dayalı olarak dere yatağımız tamamen kapalı bir vaziyette olması, http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=213  konuya ilişkin fotoğrafları ve yorum ve yorumlarımızı bulabilirsiniz

Çarşamba pazarımızda meydana gelen heyelan ve göçükten dolayı! Yağacak yağmur (Olması muhtemel en küçük bir sel,Çarşamba pazarımızda oluşacak, su birikintisi,yağmur sularının buraya akma ihtimali) korku ve Endişelerimi tetikledi?

http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=1218 de burada bulabilirsin!

İlimiz Bayındırlık Müdürlüğünce hazırlanan raporu görünce okuyunca büsbütün korku ve endişelerim artmıştı! Bu ele geçirdiğim belgeyi de bu güne değin kamuoyu ile paylaşmamıştım.

Bu gün 13.30 sularında Yeni gün gazetesi Muhabiri  Özgür ALANTOR’la birlikte Vali Yardımcımız Hakan Kubalı’ dan randevu alarak ziyaretine gittik

( Bayındırlık Müdürlüğümüzün raporunu,Çarşamba Pazar yeri ile  ilgili bilgiyi kamuoyuna ilk sunan yerel basınımız muhabiri)

Konu ve konulara ilişkin kuşku ve endişelerimizi,dillendirdik!Benzer özellikle de Çarşamba pazarı yerimizle ilgili benzer kuşkulara Valiliğimizde kapılmış olmalılar ki,”Konu üzerinde valilik olarak durmaktayız,ilgili kurumlarımızla  konu ve konuların takipçisiyiz.

Gerekli önlemleri almaktayız” demesi üzerine derin bir nefes aldım.

Demek ki ilgili ve yetkili birimlerimizde  konu üzerinde hassaslar!

Sayın Valim Bayındırlık Müdürlüğümüzün Pazar yerimizle ilgi raporunda göçükten sonra ! Selimiye Ap nın da  çatlaklar oluşmuş,hasar görülmüş denmektedir.Buna dayalı olarak ta mal ve can güvenliği açısından tedbir en  kullanılmamalıdır.Denmekte dir.Ama insanlarımız kullanmaktalar meskenlerini,işyerlerini?

Bu konu Belediyemizi ilgilendirmektedir.Kanun ve yasalar bu gibi olaylarda yetki yi Belediyemize vermektedir.

Buna rağmen bizler yinede konu hakkında hassasiyetle durmaktayız! İlgili birimlerimizle sürekli çalışmalarımız devam etmektedir;     

Efendim tatlı çayımız!

Sitede ki yazılarını gördüm,okudum ilgili birim DSİ Müdürümüzü de arayıp isterseniz yerinde görelim?

Memnun oluruz efendim!

Bu arada benim gözüm hep dışarıda yağmur çiselemeye başladı!

Sayın Vali Yardımcımız DSİ müdürümüzü aradı.Kara Köprü Mevkiinde Tatlı çayımız üzerinde yapılan dere ıslah çalışmalarını görmek,basın mensubu arkadaşlarımızı bilgilendirmenizi,  sizin de gelmenizi istiyorum ,konu hakkında bilgilendirmeni – bilgi vermeni istiyorum.Demesi ile de tekrar içime bir ferahlık geldi.

Bize ikram edilen çaylarımızı yudumlayıp hep birlikte olay mahalline gittik!Bu arada yağmur durmuştu zaten çok kısa bir serpiştirdi geçti!( Yemin ederim ki yağmurun yağacak olmasından, yağmasından korkmaktayım?Tatlı çayımızın mevcut hali beni hep karamsar kılıyor? Oysa belki yağmurun yağmasını her kez den çok belki ben isterim? Ama yağmurdan korkar oldum!

DSİ Müdürümüz gelmiş,müttehit   firmanı elamanları,bir gurup çevre sakinleri ile birlikte bizleri bekler bulduk,Dere yatağı yüzde elliden fazlası açılmış durumda! Oysa daha öncesi ben resimledim.Haber yaptım,söz konusu haberde resimde ortada, sitemizde!

Anlaşılan DSİ Müdürümüz görmemiş,ilgili müttehit firmayı denetleyen kontrol eden yok!

Sayın Valim gördüğünüz gibi dere yatağımız açık,size aktarıldığı gibi kapatılmış değil?

Sayın Müdürüm 19.08.2007 tarihinde dere yatağı tamamen doluydu,bu haliyle de resmini çektim,haber yaptım! Dere yatağındaki duvar yüksekliğini artırmışsınız,

Dere yatağı daralınca,daraltınca  duvar yüksekliğini artırırız,genişletilince ise düşürürüz?(Oysa ben dere yatağındaki duvar yüksekliğinin az bulunarak yükseltildiğini düşünmüştüm?Meğer sayın müdürümüz dere yatağını daraltmış galiba bu nokta!

Çalışmalarımız gördüğünüz gibi devam ediyor?Belli bir plan dahilinde daralma olan noktalarda duvar yüksekliği artırılmakta dır  doğal olarak,Korku ve endişe etmenize gerek yok!( sayın DSİ müdürümüzün bu açıklaması korku ve endişelerimden hiçbir şey eskitmediği gibi çok daha fazla artırdı?)

Dere yatağımıza. Tatlı çayımıza bizler atıklarımızı atıyormuşuz,çöplerimizi atıyormuşuz nereden çıkıyor bunlar böyle bir şey yok!

Efendim resimledik fotoğraflarını çektik konuya ilişkin haber yaptık!

Sayın  Vali vekilimiz Hakan Kubalı  araya girerek sayın Müdürümüz Dere yatağında tehlike arz eden bir şey yok diyor.Mesai de bitmek üzere,benim de dairede yapmam gereken işler var.Haydi gidelim arkadaşlar diyerek valimizle birlikte olay yerinden ayrıldık

Olay yari resimlerini tekrar koyup fotoğrafların altına da kısa açıklamalarda bulunacağım

Takdir kamuoyunun dur?

Düzenleyen kadiryavuz55 - 26.08.2007 Saat 22:18
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10.09.2009 Saat 03:16

İstanbul ilimizde yaşanan sel felaketi hepimizi hiç şüphesiz derinden üzdü! Sele neden olarak ta dere yataklarının iskâna açılmış olması, mevcut dere yataklarının işlevlerini yeterince yerine getirememesi gösterilmektedir. Yetkililerin açıklamaları bu yönde,

Can kaybı olarak 30 kişi , Selin verdiği zarar ise 80-90 milyon dolarak olarak açıklanmaktadır.( Uzman kişilerce resmi olmamakla birlikte )

Yıllar yılı ilimiz de DSİ Müdürlüğümüzce yürütülen, tatlı çay-acı çay ıslah çalışmaları beni hep korkutmuştur.(Pek çok Çankırılı yurttaşımız gibi) Bu korku-endişelerimi de 08.08.2002 Tarihinden beri gerek yerel yazılı basınımızda, gerek internet sayfalarında, gerekse resmi kurum ve kurumlarımıza yazılı müracaatlarımla bu güne değin sürdürdüm. Bunları da kamuoyu ile paylaştım?

Yetkililerimizin ilgili birimlerimizin verdiği cevaplar da ise ben yaptım!  Benim yaptığım doğru diyerek son noktayı koydular. Kendi yaptıkları kendi verdikleri cevaplarla çelişkilere düşseler dahi! ( küstahlık boyutuna varan yazılı sözlü cevaplarla)

Tüm bunları yaparken kendime biçtiğim Çankırı müstahdemliği-Çevreci payeyle yerine getirdim. İstanbul da yaşadığımız bu sel felaketi nedeniyle tekrar kamuoyunun dikkatini çekmek istedim? ( Hep korku ve endişem olası bir sel felaketine ilimiz maruz kalacağı korkusu olmuştur)    

İnşallah tüm endişe ve korkularımda ben yanılırım. Sayın DSİ Müdürümüz haklı çıkar! Çankırı’mız  bir sel felaketine maruz kalmaz  ???

DOĞA KENDİSİNE AİT OLANI ASLA VERMEZ, ENİNDE SONUNDA ALIR. İNTİKAMIDA ÇOK ACI OLUR! Sözü de hoş bir seda, söylen ipte unutulmuş bir sözcükte öteye gitmemiş olsun

Not: Konu ve konulara ilişkin tüm bilgi belgeler  yukarıdadır. Takdir ise kamuoyunundur. Saygılarımla

Çevreci Kadir Yavuz                    

Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.09.2009 Saat 22:30

Alıntı MİMAR SİNAN FELAKETİ 5 ASIR ÖNCEDEN GÖRDÜ!..
10 Yıllık süper köprüler çöktü. Mimar Sinan'ın Büyükçekmece'ye yaptırdığı köprü dimdik ayakta.. Mimar Sinan'ın Osmanlı orduları geçsin diye inşa ettirdiği Büyükçekmece köprüsü sel felaketinden etkilenmedi..

Üstelik baraj kapakları açılmış olmasına rağmen. Su seviyesi yine de köprüyü aşmadı...

Çağın teknolojisiyle yapılan köprüler çökerken, bu 450 yıllık köprü yenilerine meydan okuyor.. Tarihi eser sayısız depremler ve sel felaketlerine aldırmıyor.

Sel ortalığı yıkıp geçti ama tarihi köprü, popülist siyasetçilere, suçu hep başkalarında arayan halka ve gözünü para hırsı bürümüş müteahitlere iyi bir ders verir veriyor..

Sinan felaketi 5 asır önce gördü

Mimar Sinan'ın yaptığı köprü, suyun tahliyesine imkan verirken, E-5 ve D-100 köprüleri geçişe engel oluyor.Yoğun yağış nedeniyle Büyükçekmece Baraj'nın kapakları açıldı, bazı yerleri su bastı. Mimar Sinan'ın 500 yıl önce yaptığı köprü, suyun tahliyesine imkan verirken, E-5 ve D-100 köprüleri suyun geçişine engel oluyor. alıntı http://www.habervitrini.com/mimar_sinandan_sel_dersi-419835.html

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.09.2009 Saat 22:37

Son günlerde yaşadığımız felaketler hepimizi derinden üzmüştür. Verilen kayıpların önemli bir kısmı yetkililerin açıklmlarından öğreniyoruz ki bilinçsiz yerleşim, kuralları ihlal ve hepsinden öte "bize birşey olmaz" zihniyeti.

Dere yatakları sel oldu aktı şehrin ortası denilen yerlerin, milyon dolarlık yatırımların yapıldığı alanların zeminin aslında yapılaşmaya uygun olmadığı bu felaketle anlaşıldı.

Çankırı için bir felaket tellalığı yapmak istemiyorum ama konu hakkında yetkili ve uzmanların bir rahatlatıcı açıklama yapması uygun olur düşüncesindeyim. Köprülerimizin durumu, festikan mevkiinin zemin yapısı ve olası sel durumunda su akış yönünde alınan tedbirler kamuoyuna en kısa sürede  açıklanmalıdır.

Düzenleyen ahmetgulsen - 11.09.2009 Saat 22:41
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11.09.2009 Saat 22:53

DEĞERLENDİRME

Beklenen Meteorolojik Hadise

METEOROLOJİK UYARI: ÜLKEMİZ BUGÜN ORTA AKDENİZ ÜZERİNDEN GELECEK YENİ BİR YAĞIŞLI HAVANIN ETKİSİNE GİRECEK...KUVVETLİ YAĞIŞLARA DİKKAT!

Genel Durum

Yapılan son değerlendirmelere göre; Batı bölgelerimizin yarın (Cuma METEOROLOJİK) Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği, hafta sonunda ülkemizin büyük bir bölümünün yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yarın (Cuma); Marmara, Ege, Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur) ile akşam saatlerinden sonra İç Anadolu’nun batısı (Eskişehir, Konya, Ankara, Çankırı) ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde (Bolu, Düzce, Karabük) yağış bekleniyor. Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, Kıyı Ege (Muğla, Ayın, İzmir) ve Antalya’nın batı ilçeleri (Finike, Kemer, Kaş ve Kalkan) ile akşam ve gece saatlerinde Marmara bölge genelinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Cumartesi günü; etki alanını ve şiddetini artıracak yağışların; Marmara ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere, ülkemizin güney, iç ve batı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Hafta başında Marmara bölgesinde yaşanan sel felaketinin ardından cumartesi günü beklenen kuvvetli yağışın, İstanbul ve Tekirdağ başta olmak üzere bölge genelinde yeniden olumsuz şartların yaşanmasına neden olabileceği öngörülmektedir. Bununla birlikte; Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde beklenen kuvvetli yağışın; Seyhan, Ceyhan ve Göksu nehirleri ile Manavgat çayında taşkınlara ve çevre yerleşim yörelerinde ani sele neden olabileceği tahmin edilmektedir.

Pazar günü; Kuzey ve iç bölgeler ile Doğu Akdeniz’de aralıklarla etkisini sürdürecek yağışların, Marmara’nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik) Karadeniz bölge geneli ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Yarın (Cuma) Kıyı Ege (Muğla, Ayın, İzmir) ve Antalya’nın batı ilçeleri ile akşam ve gece saatlerinde Marmara bölge genelinde, Cumartesi günü; Marmara ve Akdeniz bölge geneli başta olmak üzere ülkemizin güney, iç ve batı kesimlerinde beklenen kuvvetli yağışların neden olabileceği olumsuz şartlara (Ani sel, su baskını, taşkın, toprak kayması, yıldırım düşmesi, ulaşımda aksamalar vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Oluşması Muhtemel Riskler

Ani Sel - Su Baskını - Sel - Yıldırım - Ulaşımda Aksamalar - Toprak Kayması

Alınabilir Önlemler

Sellerden Korunma Yöntemleri|Yıldırımdan Korunma Yöntemleri|

Uyarı Yapan Merkez

Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü

Cansaati.Org
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.05.2010 Saat 21:18

KAYNAK

http://www.bizimcankirigazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=729

15 DAKİKALIK YAĞMURDA DERE YATAĞI
                             SEL SULARI İLE DOLDU!

.

SESİMİZİ DEVLET DEĞİL “TABİAT ANA” DUYDU!

Bizim Çankırı

Gazetemizin 12 Nisan 2010 tarihli nüshasında yer alan ve “Valiyi Göreve Davet Ediyoruz, TOKİ’den Dere Yatağına Fakir Konutları” başlıklı haberimize bugüne dek Vali Şemsettin Uzun dahil hiçbir yetkiliden açıklama gelmedi ancak tabiat ana 15 dakikalık yağmurla S.O.S verdi.

Değim ve Dutağaç Köylerinin bulunduğu bölgelerde geçtiğimiz günlerde yağan 15 dakikalık yağmur sonunda oluşan sel suları TOKİ tarafından İnaçköy Tarım Konutları önünde dere yatağına yapılacak fakir konutlarının yer seçiminin ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

TOKİ’ye hazine tarafından yaklaşık 500 dönümlük alanın tahsis edildiği İnaçköy bölgesinde TOKİ’nin kullanabileceği çok daha elverişli arsalar dururken tam olarak dere yatağının kenarına yapılması planlanan 5 katlı fakir konutlarının yer seçimi ÇOK GEÇ KALINMADAN VE SONRADAN TÜH, VAH DENİLMEDEN yeniden gözden geçirilmelidir.

İki emekli öğretmen tarafından gazetemize aktarılan bu konu üzerinden bir hafta geçmeden kısa süreli yağan şiddetli yağış sonunda meydana gelen sel suları çevrede korkuya neden oldu. Vatandaşlar yağışın aynı tempoda bir saat daha sürmesi halinde bölgenin tamamen sular altında kalabileceğini de belirterek yetkililerden bir an önce bu duruma çözüm bulmalarını istediler.

Bizim Çankırı Gazetesi olarak bölgedeki vatandaşlarımızın gündeme taşıdığı bu konunun takipçisi olacağımızı belirtiyor, başta Çankırı Valisi Şemsettin Uzun olmak üzere, Ak Parti İl Başkanı İdris Şahin ve Milletvekilleri Nurettin Akman ile Suat Kınıklıoğlu’nu göreve davet ediyoruz.

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08.06.2010 Saat 17:49

BİR FELAKETTEN DAHA KIL PAYI KURTULDUK!

İlimizde yapılan tatlı cay –Acı çay ıslahı çalışması eninde sonunda ilimizde bir felakete neden olacaktır!. Söz konusu akarsularımızda Çalışmalar başladığından itibaren gündemde tutup ilgililerin dikkatini çekmeye çalıştım. Görüşlerimi, konulara ilişkin belgeleri fotoğrafları kamuoyu ile sürekli paylaştım.

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 5. Bölge Müdürlüğü nün vermiş olduğu bilimsellikten, ciddiyetten uzak lakayt cevabı ise korku ve endişelerimi bir kat daha artırmıştır! Konuya ilişkin belgeler http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=2695 mevcuttur

06.06.2010 tarihinde ilimiz Tatlı çayına gelen selse korku ve endişemi kat ve kat artırmıştır! Aşağıda tatlı çayımızdan selin izlerini vererek, konu ve konulara ilişkin görüşlerimi sunacağım

DSİ CE SONRADAN YAPILAN TATLIÇAY İSLAH ÇALIŞMASI

DSİ Müdürlüğünce sonradan yapılan çalışmalarda dere yatağının genişliği 20 metreden 12 metreye düşürülmüştür. Duvar yüksekliği ise 5 ila 6 metreden 2,5 metre düşürülmüştür.( Şehir merkezindeki tatlı çayımızın önceki dere yatağı ıslahı ile sonradan yapılan dere yatağının ölçülerini mukayeseli olarak sundum.)

Resimde de görüldüğü üzere dere yatağı sel suları ile  yüzde yüz dolmuş durumdadır.12x2,5 metrelik sonradan yapılan ıslah çalışmasının yapıldığı alanda

DEVLET DEMİR YOLU RİSK ALTINDA

Tatlı çay ıslah çalışmaları yapılırken dere yatağı tek taraflı daraltıldığından, DDY yolları risk altında bırakılmıştır.

Olası bir taşkında DDY tahrip olacağı kesindir. Bu tahrip olma olası Tren kazasına da neden olaçaktır. ( Rayların sel sularınca sökülmesi. trenin devrilmesi gibi )

ÇOK AYAKLI KÖPRÜ RİSK YARATMAKTADIR

Tatlı çayımız üzerinde bulunan,  İlimiz Hastane köprüsü ile aşiyan Sitesi arasında bulunan çok ayaklı köprü selde risk yaratmaktadır.

Sel esnasında gelen ağaç vb selin getirdiği atıklar köprü ayaklarına gelip takılmak, tıkamaktadır. Buda burada suyun akışını engellemektedir. Dolayısıyla taşkına neden olma ihtimali mevcuttur!

Zira söz konusu köprünün olduğu yerde dere yatağının genişliği takriben 20 metre yüksekliği ise dört metre çıvarındadır. Burada selin yüksekliği sel izlerinde de görüleceği üzere üç metre çıvarındadır?( Oysa köprünün 10 ila 15 metre altında selin bıraktığı yükseklik izi bir metre çıvarındadır!)

VALİLİK KÖŞKÜ ÖNÜ TATLICAYDAN GÖRÜNÜM

Burada takriben Tatlı çayımızın genişliği takriben 20 metre, duvar yüksekliği ise 5 ila 6 metredir. Lütfen sel izine dikkatli bakınız bir metreyi dahi bulmamaktadır? Birinci fotoğrafla dört üncü fotoğraf arasındaki mesafe takriben 600 metredir.600 metrelik bir mesafede yüzde dört yüzlük, beş yüzlük debi farkı yaratan bir başka akarsu yatağı yoktur. Onun için Tatlı çay üzerinde yapılan dere ıslahı çalışması bir mühendislik harikasıdır?  

Gülelim bari ağlan çak halimize, ilgili kurum ve kurumlarımızın bizleri ne hale getirdiğine!

Çevreci Kadir Yavuz 

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek