2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Hakkı DURAN
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - BELEDİYELERİN KALDIRILMASI
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumBELEDİYELERİN KALDIRILMASI

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 30.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 947
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Hakkı Duran Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: BELEDİYELERİN KALDIRILMASI
    Gönderim Zamanı: 05.03.2008 Saat 12:57
 YENİ BİR "ÇARIK ÇIKARTMAZ VAK'ASI"
 
         BELEDİYELERİN KALDIRILMASI
 
                                                            Hakkı Duran
 

      Nüfusları 2000’in altına düşen yerleşimlerin belediye teşkilatı kaldırılıyor. Burada ortaya konan temel gerekçe, ekonomik olarak bu beldede yaşayanların hizmetlerin maliyetini ödememesi, buralara başka yerlerden kaynak aktarılmış olmasıdır. Sosyal belediyecilik anlayışından bahseden iktidar mensupları, bu noktada tam bir vahşi kapitalizm anlayışına sapmaktadırlar. Yasada sosyal fayda ve amaçlar düşünülmemiştir. Yapılanlar ve yapılması gereken nedir, kısaca gözden geçirelim.

 

 1)İstatistik kurumu hatalı bir uygulama yapmıştır. Beldelerde nüfusun bir kısmı, senenin bir bölümünü beldelerinde geçirmektedir. Nüfus sayımının tekniği ve  zamanlaması yanlıştır. En azından yaz döneminde yapılacak başka bir sayımla denge kurulabilirdi. Bazı beldelerin kışın nüfusu 1000-1500 olsa bile, ilkbahardan sonbahar ortalarına kadar yaşayan nüfus 3000-4000’lere çıkabilmektedir. Ülkenin bazı yörelerinde yazın nüfusları 6-7 binlere ulaşan yerler vardır. Hiç değilse yaz ve kış nüfusunun ortalaması alınmalıydı. İstatistik kurumu, bilimsel bir anlayış yerine, siyasi kararlara gerekçe hazırlamıştır.

 

2) Bazı beldelerimiz belediyeler sayesinde nüfusu orada tutan bir çekicilik kazanmıştı. Altyapı ve çevre düzenlemeleri yapıldıkça insanlar yörelerine temelli, yahut senenin bir kısmında yaptıkları evlerde yaşamak üzere dönmekteydiler. Bu durum belediyelerin kalkmasıyla yavaşlayıp, tersine dönebilecektir.

 

3) “Efendim hizmetler aksamayacak, özel idareler vasıtasıyla aynı hizmetler sürdürülecektir. 10 yıl paraları gönderilecektir” şeklindeki açıklamalar, hiç de teselli edici değildir ve seçimle gelenlerin anlayışı olamaz. Siyasetin görevi bürokrasiyi sınırlamak olması gerekirken, bu yasa vatandaşı bürokrasiye mahkum edecektir. Beldelerin halkı bir su arızası, bir kanal bağlatma işi , inşaat ruhsatı vb.işler için özel idare kapılarında bekleyecektir. Demokrasi değil, bürokrasi güçlenmektedir. Zaten kanunu hazırlayanlar da bürokratlardır.

 

4) Bu uygulamayla Hükümetin daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük iddiaları havada kalmaktadır. Kendilerini anayasa üstü gören kesimlere gücünü gösteremeyen iktidar, sesi fazla çıkmayan kesimlere güç gösterisinde bulunmaktadır. Bu iktidar gösterme biçimi, bindiği dalı kesmek şeklinde tecelli ediyor.

 

5) Yasa, umulan ekonomik faydayı da sağlamayacaktır.  En büyük kalemi teşkil eden personel harcamalarında kayda değer bir azalma olmayacaktır. Bütün Türkiye’deki kapatılması düşünülen belediyelere harcanan kaynak, rakam olarak da ciddi miktarlarda değildir. İmar değişikliği ile hilton arsası sahiplerine bir kerede sağlanan rant, bu belediyelere asırlarca yeter. Anayasayı tanımayacağını söyleyecek cesaret(!)i kendinde bulan bir rektörün aylık kazancı, bizim gariban belediyelerin  8-10 aylık giderlerini karşılar.

 

6) Siyasî iktidar bu beldelerin halkını oy sayısı anlamında ihmal edilebilir görmektedir ki bu büyük yanılgıdır. Bu hesabı yapanlar, bu beldelerin nüfusuna kayıtlı ahaliyi de hesap etmelidirler.  Meselâ, 1704 nüfuslu olarak kabul edilen Kalfat’ın 18-20 bin; 1521 kabul edilen Yaylakent’in 20 bini aşkın nüfusuna kayıtlı halkı vardır. Bu insanlar, başka yerlerde yaşıyor olsalar bile belediyelerinin kaldırılmasını arzu etmemekte, bu işlemi, beldelerine yapılmış bir haksızlık ve adaletsizlik olarak algılamaktadırlar.

 

7) Tasarının bu haliyle kanunlaşması halinde 19 yüzyılın 2. yarısından beri devam eden  “Çankırı’nın fiziksel küçülme süreci” hızlanarak devam edecektir.  Durdurulması için kanunlar çıkarılmaya çalışılan büyük şehre göç olgusu,  bu yasa ile dolaylı biçimde teşvik edilmiş olmaktadır. İnsana “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” demezler mi?

 

8) Bu yasadan olumsuz etkilenen illerin milletvekilleri, bu yasaya olumlu oy verdikleri takdirde, o beldelerin halkını hiçe saymış olacaklardır. Bu beldelerin halkına açık bir çağrıda bulunuyorum. Bu haliyle belediyenizi kaldıracak yasaya olumlu oy veren milletvekilleri hakkında yeni bir değerlendirme yapıp, gereken cevabı veriniz. Parti başkanlarının hiçbir kararına itiraz etmeyen halkın temsilcisi olabilir mi?

 
                YAPILMASI GEREKEN

 

  9)  Bu yanlıştan dönülmeli, mevcut belediyeler kazanılmış hak olarak varlığını sürdürmeli, bundan sonra kurulacak belediyeler için 5 bin nüfus şartı aranarak toplumun adalet duygusu zedelenmemelidir.

 
  İstihdam yaratıcı ek tedbirlerle bu yörelerde nüfusun yaşaması özendirilmeye çalışılmalıdır. Bu belediyelere harcanan kaynaklar, metropollere göç olgusunun hızını kesen bir  sosyal harcama niteliğinde görülebilir. Belediye seçimleri ve meclislerinin devamının demokratik gelişmeye katkısı gözardı edilmememlidir.
 
Bu haliyle yasanın Çankırı açısından anlamı ise, yeni bir “Çarık Çıkartmaz vak'ası"dır.
 
NOT:  Bu sütunlarda güncel siyasete dönük hemen hemen hiç yazı yazmadım. Hiçbir siyasetçiye veya siyasi partiye belden aşağı vurulmasına da rıza göstermedim. Bu yazı, sözkonusu yasanın Çankırı'ya muhtemel etkileri dikkate alınarak yazılmıştır.
Hakkı DURAN
Yukarı Dön
Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 30.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 947
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Hakkı Duran Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.03.2008 Saat 00:14
                            TASARI KANUNLAŞTI
 

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SINIRLARI İÇERİSİNDE İLÇE KURULMASI VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN Tasarısı”, 06/03/2008 tarihinde TBMM tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanınca onaylanan yasa, 22.03.2008 tarihinde resmî gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Türkiye’de 862 küçük kasaba belediyesinin  kapatılma süreci başladı. Bunların varlığı ilk mahallî seçimde ortadan kalkacak. İlimiz açısından da kayıp büyük olmuştur. Halkın sesine kulak vermeyen iktidar milletvekilleri, oylarını kapatma yönünde kullanmakta hiç beis görmediler. Onlara nasıl olsa ilçe yaptıkları çok nüfuslu yöreler yeter(!)di.

    
      Çıkan yasanın gadrine uğrayan Çankırı İli’ne dahil 19 belde belediyesi şunlardır:

 

Çardaklı, Saçak, Yeşildumlupınar, Çavundur, Dumanlı, Hacımuslu, Sivricek, Taşkaracalar, Ünür, Dodurga, Elmalı, Kalfat, Özlü, Yaylakent, Gümerdiğin, Gürpınar, İkizören, Yukarıöz, Yüklü.”

   
           İPTAL BAŞVURUSU YAPILACAK MI?       
   TBMM'de yasaya karşı çıkan partilerin yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmaları bekleniyordu. Bu konuda CHP'nin başvuru hazırlığı yaptığı haberleri basında yer aldı.
 

    "Belediye Yasası da mahkemelik oluyor

CHP, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen bazı belde belediyelerinin kapatılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören yasanın iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak

CHP, Meclis Genel Kurulu’nda kavgalı oturumlara sahne olan ve bazı belde belediyelerinin kapatılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören yasayı Anayasa Mahkemesi gündemine taşıyacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayı ile harekete geçecek olan CHP, yasanın yürürlüğünün durdurulmasını da isteyecek. CHP, yerel seçim sürecinin 1 Ocak 2008'de başladığını ve seçimlere 10 ay kaldığı gerekçesiyle ilgili yasanın seçimler öncesinde uygulanamayacağını savunuyor.

CHP, TBMM Genel Kurulu’nda üç günlük mesainin ardından çıkarılan yasanın Cumhurbaşkanı Gül’ün onayının hemen ardından harekete geçecek. Yasayı Anayasa Mahkemesi’ne götürmek üzere hazırlıklarını sürdüren CHP, belde belediyelerinin kapatılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören yasanın yürürlüğünün durdurulmasını da isteyecek."

(Star Gazetesi, 7 Mart 2008.)

 

   Yasanın TBMM'de kabulünün ertesi günü bu açıklama yapılmış olmakla beraber, bildiğim kadarıyla başvuru henüz yapılmış değildir.

 

    Muhalefet partilerinin bu yasaya samimiyetle karşı olup olmadıkları, yasanın iptali için  Anayasa Mahkemesine başvuru yapıp-yapmamaları ile test edilecektir. 862 belediyenin başkanları, muhalefet partilerine bu yönde çağrı yapmalı ve girişim başlatmalıdır.

Hakkı DURAN
Yukarı Dön
Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 30.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 947
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Hakkı Duran Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.04.2008 Saat 22:29
     
                   CHP, İPTAL BAŞVURUSUNU YAPTI
    

         CHP, 5747 sayılı Büyükşehir Belediye Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle 9 Nisan 2008 günü Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. 


     Kemal Anadol, CHP'nin, 22 Temmuz seçimlerinden sonra 10. kez Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açtığını hatırlattı.           (9 Nisan 2008.)
 
      NOT: Yapılan başvurunun bütün içeriğine vâkıf olmadığımız için bizim arzu ettiğimiz gayeyi hâsıl edip etmeyeceğini bilemiyorum. Ancak başvuru yapılması olumludur.
Hakkı DURAN
Yukarı Dön
Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 30.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 947
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Hakkı Duran Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23.12.2008 Saat 20:14
 
           BÜTÜN BELEDİYELER SEÇİME KATILACAK
   
          İktidarın adalet duygusundan yoksun ve sosyal devlet ilkesini gözetmeyen kararı, danıştayın verdiği bir kararla etkisiz hâle geldi. Anayasa mahkemesi sürecinde muhalefet partileri de konunun yalnızca bir bölümü ile ilgiliydiler.
 
          Dün öğrendiğim bu kararın bugün YSK açıklamasıyla kesinleştiğini öğrendim. Kaldırılan bütün belediyeler adına bu karara son derece memnun oldum.
 
               Hayırlı olsun!
 
 YSK KARARININ İLGİLİ BÖLÜMÜ:
 

"........1) Anayasa Mahkemesinin 31/10/2008 tarih ve E: 2008/34, K: 2008/153 sayılı ve Danıştay 8. Dairesinin 19/12/2008 tarih, E: 2008/4826, K: 2008/8384 sayılı kararları doğrultusunda;

 

a- Türkiye İstatistik Kurumu tarafından gerçekleştirilen Adrese Dayalı Nüfus Sayımı sonuçlarına Danıştay kararında öngörülen süre içinde iptal davası açan,

 

b- Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında 5747 sayılı Yasanın yürürlüğe girdiği 22/03/2008 tarihinden önce 5393 sayılı Yasanın 8.  maddesi uyarınca yapılan katılma işlemi ile nüfusu 2.000’in üzerine çıkan,

 

c- “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önerisi ve Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilmiş turizm bölge, alan ve merkezleri ve kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri” kapsamında kalanlar ile “Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca saptanan 2008 yılı turizm öncelikli yöreler” listesinde yer alan,

 

beldelerden, 5747 sayılı Yasanın eki (44) sayılı liste kapsamına giren belediyelerin, 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçimlerine belde olarak katılacaklarına,

 

Dava açan beldelerle ilgili olarak Danıştay Kararında öngörülen süre içinde dava açıldığına dair belgelerin Yüksek Seçim Kurulu’na verilmesi gerektiğine,

           

            2) Yukarıdaki madde kapsamına giren ve 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimlerine belde olarak katılacaklarına karar verilen beldelerde, belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyelikleri için, sadece bu belediyelerle sınırlı olarak, adaylıklarını koyacak;

 

a- Kamu görevlileri ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının en geç 31 Aralık 2008 Çarşamba günü saat: 17.00’ye kadar 2839 sayılı Kanunun 18. maddesi uyarınca görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğine ve ayrıca bunlar için aynı Kanunun 19. maddesinde yer alan görevden ayrılmaya ilişkin hükümlerin uygulanmasına,

 

b- Kamu görevlilerinden emeklilik suretiyle aday olacakların en geç 31 Aralık 2008 tarihinden geçerli olmak üzere emeklilik isteğini belirten dilekçelerini en geç 31 Aralık 2008 Çarşamba günü saat: 17.00’ye kadar vermeleri gerektiğine,

 

c- Görev yaptıkları yerden aday olmak isteyen siyasi partilerin il, ilçe ve belde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin de en geç 31 Aralık 2008 Çarşamba günü saat: 17.00’ye kadar istifa etmeleri gerektiğine ve istifa etmelerine ilişkin esas ve usullerin 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 40. maddesi uyarınca belirlenmesine,......"

 


Düzenleyen Hakkı Duran - 23.12.2008 Saat 20:26
Hakkı DURAN
Yukarı Dön
Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 30.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 947
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Hakkı Duran Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.12.2012 Saat 15:47

              YENİ YASA ve OLUMSUZ GELİŞMELER


         ON ÜÇ İLDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE YİRMİ ALTI İLÇE KURULMASI İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onaylaması sonrası  6 Aralık 2012  günkü resmî gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.


            Bu yasa, üç bakımdan önemli mahzurlar taşımaktadır:

          1-Ülkenin birlik ve bütünlüğü;

          2-Büyükşehir belediyelerinin il sınırlarına kadar genişletilmesi,

           3-Küçük belde belediyelerinin kaldırılması.

               

Bu kanun,- erbabınca değerlendirilmiş olduğu üzere- iktidarın şu ana kadar çıkarmış olduğu yasalar arasında ülkenin birlik ve bütünlüğü açısından en mahzurlusudur. İktidar, anlaşılmaz bir inatla bu yasayı meclisten geçirdi. Cumhurbaşkanı da onayladı. İnşallah anayasa mahkemesi, iktidarı destekleyen bazı medya organlarında bile bölücü senaryolara hizmet edeceği dile getirilen bu yasayı iptal eder.

Diyarbakır belediyesi yetkililerinin son yıllardaki icraatları ortadadır. Yeni yasa ile yetkileri ve belediye sınırları da oldukça genişlemektedir. Yarı bağımsız eyalet rolüne şimdiden hazırlandıkları muhakkaktır. Van ve Mardin büyükşehir belediyeleri, Diyarbakır büyükşehir belediyesi gibi olma potansiyeline sahiptir. Batıda hazırlanıp iktidarca uygulamaya konulan bu adımlar,  Türkiye’yi federasyona dönüştürme talepleri doğrultusunda hukuki alt yapıyı oluşturmaktadır. İktidar milletvekilleri, tehlikenin farkındadırlar ki, ancak gurup kararıyla bu yasayı meclisten geçirmişlerdir. Buna rağmen sorumlu olmaktan kutulamayacaklar ve tarih onları affetmeyecektir. Muhalefet partileri de görevini yapmış sayılamaz ve sorumluluğa kısmen ortak olmuşlardır. Maalesef, majestelerinin iktidarı ve muhalefeti durumuyla karşı karşıyayız.  Devam edeceğiz.


Hakkı DURAN
Yukarı Dön
Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 30.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 947
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Hakkı Duran Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.03.2013 Saat 04:55
KÜÇÜK BELDE BELEDİYELERİNİN KALDIRILMASI

        6 Aralık 2012 tarihinde resmî gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren

“ON ÜÇ İLDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE YİRMİ ALTI İLÇE KURULMASI İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN”

Türkiye’deki bir çok belde belediyesini  2011 nüfus sayımını esas alarak nüfusları 2000’nin altına düştüğü gerekçesi ile köye dönüştürmektedir. Bu hususu kanunun geçici 2. Maddesi düzenlemektedir. Bu madde aynen şöyledir:

“GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Türkiye İstatistik Kurumu tarafından tespit edilen 2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayım sonuçlarına göre nüfusu 2.000’in altında olan ekli (27) sayılı listedeki adları yazılı belediyelerin tüzel kişilikleri ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılarak bu belediyeler köye dönüştürülmüştür.”

Bu madde gereğince Çankırı’da belediyeliği sona eren beldeler alttaki tabloda  gösterilmiştir.

 

                                                    (27) SAYILI LİSTE

153

Çankırı

Ilgaz

Yeşildumlupınar

154

Çankırı

Kurşunlu

Çavundur

155

Çankırı

Kurşunlu

Dumanlı

156

Çankırı

Kurşunlu

Hacımuslu

157

Çankırı

Kurşunlu

Sivricek

158

Çankırı

Kurşunlu

Taşkaracalar

159

Çankırı

Merkez

Ünür

160

Çankırı

Orta

Dodurga

161

Çankırı

Orta

Elmalık

162

Çankırı

Orta

Kalfat

163

Çankırı

Orta

Özlü

164

Çankırı

Orta

Yaylakent

165

Çankırı

Şabanözü

Gümerdiğin

166

Çankırı

Şabanözü

Gürpınar

167

Çankırı

Yapraklı

İkizören

168

Çankırı

Yapraklı

Yukarıöz

169

Çankırı

Yapraklı

Yüklü

      

        Geriye doğru işletilen bir yasa ile nasıl mağduriyete sebep olunduğu 2012 nüfus istatistik sonuçları açıklanınca görülmüş olmalıdır. Yazıyı başlangıcından itibaren takip edenler, bütün belde belediyelerinin kaldırılmasına karşı olduğumu anlamışlardır. Nüfusları ne olursa olsun bu yerleşimlerin belediye teşkilatları kazanılmış hak olarak varlığını sürdürmeli idi. 

    Çankırı'daki beldelerin 2012 nüfusları alttaki tabloda gösterilmiştir.
 

Belde adı

 

          2012

 

 

   nüfusu

Ünür

1.129

Çardaklı

2.122

Saçak

2.116

Y.Dumlupınar

1.793

Çavundur

1.961

Dumanlı

1.174

Hacımuslu

267

Taşkaracalar

511

Dodurga

2.010

Elmalık

878

Kalfat

2.068

Özlü

777

Yaylakent

1.818

Gümerdiğin

1.161

İkizören

385

Yukarıöz

1.707

Yüklü

467

Sivricek

1.861

   (Çardaklı ve Saçak beldeleri 27 sayılı listede yer almamaktadır.)

                     Tabloya göre 2000 nüfusu aşan beldeler vardır. Bazı beldeler ise bir çok ilçelerden fazla nüfusa  sahip bulunmaktadır. Bu beldelerin ahalisi ne sebeple cezalandırılmaktadır?

           Bu sonuçlar karşısında yasayı çıkaran ve kabul oyu verenlerin vicdanları sızlamayacak mıdır?

Hakkı DURAN
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek