2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Bir yaşıma daha girdim
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumBir yaşıma daha girdim

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Bir yaşıma daha girdim
    Gönderim Zamanı: 03.04.2008 Saat 23:32

Kaç yaşına girdiğimi sormayın. Artık yokuşu aştık , finişe doğru tempolu bir şekilde koşmaya başladık.

Bundan sonra benden her hafta bir yazı da beklemeniz de mümkün değil. Yalan – yanlış, laf olsun torba dolsun cinsinde yazılar da yazamam. Benim bir huyum var. Nükteyi ve mizahı da yaşım kaç olursa olsun hiç bırakmaya niyetim yok.

Geçenlerde Anvers’te Türk Fuarında mizah üzerine düzenlenen bir panelde konuştum. Ne zaman mizaha başladınız dediler. Ben de mizaha başlamadım. Çünkü bu Allah vergisi idi. Rahmetlik Babam da nükteleri ile milleti hem güldürmeyi, hem de düşündürmeyi bilen biri olduğunu  dost sohbetlerinde anlatırlardı. Bu gün itibarı ile babamın vefat ettiği yaşı geride bırakmak üzereyim. Yani ‘Bu gün benim doğum günüm, Ne sarhoşum, ne hastayım, babamın vefat ettiği yaştayım. Babam yokluğa direndi. Ben de vatan hasretine direniyorum.  Gelişen teknoloji sayesinde sanal da olsa hem köyümü, hem ilçemi hem de Çankırı’mı geziyorum. Çok sevdiğim insanlar var. Umarım beni de onlar seviyorlar.  Sevmemelerine hiç bir neden yok. Kimsenin köpeğine oşt, tavuğuna kışt demedim. Doğru bildiğimi söylemeye çalıştım. Önyargılarla hareket etmedim. Ve de hakaret etmemeye özen gösterdim. Ola ki kalbinizi kırdım ise affedin bu gün. Çünkü benim doğum günüm.

Burçlara inanmam ama, koç burcu olduğumu ve inatçılığımı bilirler. Fakat zaman için de koçluk  ve inatlaşmalarla bir yere varılamıyacağını anlamış ve zararını görmüş olacağım ki  istişare ve diyalogtan yana tavırlarım gün geçtikçe arttı. Bulunduğum çevrede ya da gittiğim yerlerde uzlaşma konusunda insanlara yardımcı olmaya çalıştım. Bunun nimetlerini de gördüm. Teşekkürlerini esirgemediler.

Daha önceleri yazılarımda bahsettiğim gibi  doğum günüm tam belli değil. Recep ayında yani Nisan da doğmuşum. Doğduğumda babamın yaşı 52, Yani bendeniz bizim oranın tabiri ile tekne kazıntısıyım. Babam benden için yaşamaz demiş. Benden önce doğan  ve çocuk hastalığından ölen Celal ( Bayar’ın anısına) kardeşim daha dünyada kendi ayakları üzerinde durmaya kalmadan Hak’ka yürümüş. Dünya ayağımızın altına muz kabuğu koyuyor, sallıyor, sarsıyor ama yıkılmadık ayaktayız.

Allah kimseye acı- keder vermesin. Duvarı nem , insanı gam yıkar. İnsanoğlu en büyük darbeyi de ummadıklarından görür. Hiç bir şey sizin sağlığınızdan önemli değildir. Bunu ilke edinirseniz, sorunlarınız azalır.

Öğretmenliğe başlayalı 38 yıl olmuş. (1970-2008) Siz deyin otuz, ben diyeyim sekiz gün olmuş gibi. Sağlığım elverdiği sürece de çalışmayı istiyorum. Türkiye’de yürütülen emeklilik yaşı uygulaması ile ilgili yasalardaki değişikliği normal karşılamak gerekir diyorum.

Avrupa’da  emeklilik için ya 45 yıl bilfiil çalışırsınız ya da 65 yaşını beklersiniz. Yani benim emekliliğime daha yedi yıl var. Ne zaman emekli oluyorsun diyenlere duyurulur. Allah nasip ederse 2015 yılının 9 Eylül’ünde İzmir’in Kurtuluş günü ben de emekli oluyorum.

Avrupa’da emeklilere ödenecek aylıklar gün geçtikçe  problem olmaya başladı. Hatta İngilizler emeklilik yaşı yetmiş olsun diye bir öneri getirdiler. İnsanların ömrü uzadıkça emeklilik yaşı da ileri tarihlere alınıyor. Ben şayet Türkiye’de çalışsaydım  yirmibeş yılı doldurup 43 yaşında emekli olacaktım. Yazık günah . Bütün bilgi ve birikimin aktarılacağı yaşta emekliye ayrılmak, öğretmenler lokalinde pişpirik oynamakla 13 yılımı geçirmiş olacaktım. Bu sözlerime içinizden sitem edenler olacaktır.

Gelin bu Avrupa denilen yere nasıl çalışılıyor, görün. Ekmek elden,su gölden, odun da Hasan Dağı’ndan gelmiyor. Çalışmak zorundasınız. Çalışmazsanız, aç kalırsınız. Hatta insanlar evde besledikleri kedisine, köpeğine en iyi mamalardan alırlar ama size zırnık vermezler.

Son zamanlarda Avrupa Ekonomisi’nin  sekteye uğraması ile zengin- fakir uçurumu gün geçtikçe büyümektedir. Haberiniz ola...

Ey  Arkadaş,

Sözüm sanadır. Hasan’adır. Ya da Osman’a dır.  Ben sizden benim yaş günümü kutlamanızı beklemiyorum. Ne bekliyorsun derseniz. İşte cevabı: - Ülkemize, değerlerimize, kültürümüze sahip çıkalım. ‘İstikbal Göklerdedir’ ve Gelecek te çağa damga vuracak ulus olarak sıra Türklerdedir.

Gelecek yıl yaşgünüme belki daha iyimser bir yazı yazarım inşaallah.

Sevgi, saygı ve dua ile.

Recep Cırık 4/4/2008 Gent
Yukarı Dön
ozanyazar Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.04.2008 Saat 11:36
Orjinalini yazan: Recep C Recep C Yazdı:

Sözüm sanadır. Hasan’adır. Ya da Osman’a dır.  Ben sizden benim yaş günümü kutlamanızı beklemiyorum.

...

Sevgi, saygı ve dua ile.

Recep Cırık 4/4/2008 Gent
Recep hocam sözüm Ahmet'e dir dememişsiniz,
ama Abdurrahim KARAKOÇ gibi
" Mektup yazdım Hasan'a ha Hasan'a ha sana" diye üstüme de alındım.

Yeni yaşınız hayırlı, sağlıklı, umutlu günler getirsin inşallah.
Diğer dileklerinize de duamla katılıyorum. (Tüm karamsarlığıma rağmen) İnşallah Ülkemiz, insanlarımız için
Çankırı'lı
Şair-Kısa Öykü Yazarı

Ahmet Ünal ÇAM

Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.04.2008 Saat 15:31
Saygıdeğer hocam Tecrübelerinizden gelecek nesilin sebepleneceğini ümit ediyor, "YAŞ GÜNÜNÜZÜ KUTLUYOR" Yüce ALLAH'TAN herşeyi gönlünüzce vermesini diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
                                          Necati ÜLKER
                            Çankırı Dernekler Federasyonu
Necati Ülker
Yukarı Dön
Recep Gülşen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 05.04.2008 Saat 16:10
Saygıdeğer Recep Hocam,

İyimser yazılarınızı bekliyoruz.

Nasreddin Hoca seriniz çok hoş.

Yarınlara sahip çıkma konusundaki vizyonunuzun, hepimiz için ufuk açmasını diliyorum.

Eğitim-kültür camiamızın gayretli bir ferdi olarak gurbet ellerde, Avrupa Birliği'nin göbeğinde yaptığınız çalışmalarınız için şahsen teşekkür ve hürmetlerimi sunuyorum. Recep Çırık'lar müstesna gayretleriyle çalışıtıkça, inanıyorum ki medeniyet bayrağı tekrar bizim elimize geçmiş ve hakkıyla taşınmaya başlanmış demektir.

Hareketli ve bereketli ömrünüze, hizmetlerle dolu bir yıl daha eklediğiniz için sizi tebrik ederim. Sevdiklerinizle, sevdiğiniz hizmetlerle dolu bereketli ömürler dilerim.

Selam ve hürmetle...
Recep Gülşen
Yukarı Dön
hacar Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.04.2008 Saat 12:42
Teşekkürler nükteli yazınız için...

Ömrünüze ömür katsın Rabbim inş.

Bir okur gözüyle yazılarınızı bekliyoruz...

Yukarı Dön
Beyzade Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.01.2009 Saat 00:14
Bu güzel yazı için size teşekkür eder nice yıllara sağlık ve afiyet girmenizi dilerim.

Düzenleyen Beyzade - 07.01.2009 Saat 00:15
Yukarı Dön
erkirecci Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.01.2009 Saat 09:32
hocam yeni yaşınızın size mutluluk,huzur ve sağlık getirmesini cenab-ı haktan niyaz ediyorum.a.e.o.
Yukarı Dön
turgut_reis Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 07.01.2009 Saat 13:32
İyi doğdun Recep Hocam Allah daha nice uzun sağlıklı ömürler versin.amin
Ne Mutlu Türk'üm Diyene...
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek