2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Yüzyıllar öncesinde İzmir'de "ÇANKIRILI ÇARŞISI"
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumYüzyıllar öncesinde İzmir'de "ÇANKIRILI ÇARŞISI"

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı i.zencirci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Yüzyıllar öncesinde İzmir'de "ÇANKIRILI ÇARŞISI"
    Gönderim Zamanı: 21.04.2008 Saat 18:42

İzmir’de Çankırılı Çarşısı!

Hani yazarın biri; “Bir kitap okudum hayatım değişti” demiş ya,  İzmir’de geçenlerde bir gazete ilanı okudum hayatım değişmedi ama Çankırılılığım depreşti.  Çevremdeki insanların, hatta bazı hemşerilerimin de bendeki bu Çankırılık kavramını pek anlayamadıklarını görüyorum. Bazen bende kendimi sorgulamıyor da değilim. Ama nedenini bende bilmiyorum, bundan dolayı da, ne kendime ne başkalarına anlatamıyorum. Neyse ben böyle çok mutluyum.

Dedim ya, bir gazete ilanı gördüm Çangırılılığım depreşti. İzmir’de yayınlanan o gazete ilanında; “Çankırı Çarsısında satılık dükkan”  başlığı vardı. 

İzmir’de Çankırı-Çankırılı Çarşısı nasıl olurdu(!?)  

Ve ben bunu nasıl bilmezdim(!?)

İzmir nere, Çankırı nere?

Çansaati.org’un “araştımacı, soruşturmacı köşe yazarı” sıfatı ile hemen işe koyuldum. Meğer doğruymuş, Çankırı’dan yedi yüz kilometre ötede, İzmir’in göbeğinde, Kemeraltı’nda bulunan, İzmir’deki hanların en büyüğü ve en görkemlisi olan, yüzyıllar öncesi inşa edilmiş Kızlarağası Hanı bazı eserlerde anlatılırken “doğu cephesi Hisar Camii avlusu ile bitişik, kuzeyinde Bakır Bedesteni, güney tarafında ÇANKIRILI ÇARŞISI ve dükkanlar  yer alır.” Denmektedir.  

O bölgede yaşlı esnaflarla yaptığım görüşmelerde ise aldığım bilgiye göre şimdiki 906 sokak yakın bir tarihe kadar “Çankırı sokağı” olarak bilinmekteymiş.

Maalesef tüm araştırmalarıma rağmen, “Çankırılı Çarşısı” veya “Çankırı Sokağı” isminin nereden geldiğini öğrenemedim. Bu konuda Sayın Hakkı DURAN’IN yönlendirmesine, yol göstermesine ihtiyacımız var.

İzmir’deki Çankırılılar Derneğinin öncülüğünde, burada yaşayan tüm Çankırılara çok önemli bir görev düşüyor. Malum önümüzde yerel seçimlerde var. Özellikle siyaset ile uğraşan hemşerilerimden rica ediyorum.

İzmir’de yaşayan Çankırılılar olarak, geçmişte ÇANKIRILI ÇARŞISI veya ÇANKIRI SOKAĞI olara bilinen bu gün ki 906 sokağın tekrar eski günlerdeki ismi ile anılması için Konak Belediyesinde gerekli girişimleri başlatalım.

Fotoğraflarda da görüleceği üzere, sediri ile halı köşe yastığı ile hala Çankırı’dan izler taşıyan bu sokağın gerçek adını alması için desteklerinize ihtiyacım var.

Hatta sadece İzmir’deki Çankırılar değil bu konuya duyarlı tüm hemşerilerimiz desteği ile başarabiliriz.

Çankırı’mızın tanıtımında bu konunun önemli olduğu kanaatindeyim.

Neler yapabiliriz veya yapmalıyız önerilerinizi bekliyorum.

Alıntı
KIZLARAĞASI HANI,

İzmir’deki hanların en büyüğü ve en görkemlisidir. Anıtsal bir özelliğe sahip olduğu gibi, mimari özelliği bakımından tek örnek olması Osmanlı hanları arasında ona özgünlük kazandırmaktadır.

YAKUP BEY tarafından, 1598 yılında yaptırılan ve günümüzde İzmir'in en büyük camisi olan Hisar Camisi'nin batı yanının birkaç metre yakınma inşa edilmiştir. Bu kesim Han'ın doğu tarafını oluşturmaktadır. Batı cephesi, Halimağa çarşısının karşısında, eski keresteciler, bugünkü 871. sokak üzerindedir.

Vaktiyle deniz kenarında inşa edilen Han zamanla denizin dolması veya doldurulması sebebiyle sahilden 200 metre kadar uzak kalmıştır.

KIZLARAĞASI HACI BEŞİR AGA'nın yaptırdığı Han'ın inşa kitabesindeki tarihe göre 1744 te bina edildiği kesin olarak anlaşılmaktadır. 1745 yılında heyelan nedeniyle Han cephesinde önemli derecede çökme ve yıkılmalar olmuşsa da Han derhal onarılmıştır.

……
Kızlarağası Han'ının diğer Osmanlı hanlarıyla başlıca benzerliği, çarşılı ve avlulu hanlar düzeninde olmasından ibarettir.

Üst katta avluya bakan, 5 sütunlu, 6 sıra kemerli, yegâne revakı ve cephesindeki bindirme konsollar üzerindeki çıkma cumbalı şahnişinleri sebebiyle Osmanlı han mimarisi arasında sayılmaktadır. 4000 metre karelik, kareye yakın dikdörtgen planlı,2 katlı, kuzey bölümdeki bedestenleri tek katlı, yaklaşık 600 metre karelik büyük avlusu olan görkemli bir yapıdır.

Geniş bir alana yayılan Han'ın alt katının güneyinde bir, bugünkü adıyla (Cevahir Bedesteni) kuzeyinde iki, (Bakır Bedesteni ile Çuha Bedesteni) doğusunda ise bir koridor uzanır.

Bunlardan başka dükkânları eski ismiyle Çankırılı sokağına bakan, tek katlı bir ek bölümü daha vardır. Bu bölüm 1745’te “Saçmahane” olarak inşa edilmiştir. Güney koridoruna ait dış duvara yaslanan ve Han çatısı altında bulunan bu sıra mağazaların, hanın inşasından hemen sonra 1745 yılında Saçmahane olarak Han’a ilâve edildiğini vakfiyesinden öğreniyoruz. (Bu günkü 906. Sokak eski ismiyle Çankırılı sokak) Kuzeydeki birinci koridor (Bakır Bedesteni) 902. sokak, bu gün lokantaların bulunduğu sokaktır, 1746 yılında, Han’ın ön cephesinin restorasyonu esnasında inşa edilerek Han'a dahil edilmiştir.

Tek kattan ibaret olan ve 26 dükkândan oluşan Bakır Bedesten’inde ilk yapıldığı yıllarda bakırcılık hakimdi, daha sonraki yıllarda özellikle İran İpeği ve ipeklileri satılmaktaydı.

………

KIZLARAĞASI HANI’nın zamanında ticari açıdan İzmir’in en merkezi yerine (liman ağzına) yapılmış olması, Han’ın ne denli önemli bir işlevi yüklendiğinin göstergesidir. İzmir’in ekonomik hayatında bu derece önemli olan Han 1778 yılında ticari kapasitesinin zirvesine ulaşmış ve bu tarihten 19. yüzyılın son çeyreğine kadar yüz yıl süreyle bu parlak dönemini sürdürmüştür.

KAYNAK: İZMİR KIZLARAĞASI HANI, ALİ ERKAL, İZMİR 1996  

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Hakkı Duran Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.04.2008 Saat 18:43

Değerli Zencirci,

Hemşehriliğin gereğini yapmışsınız. Bulunduğunuz şehirde Çankırı adını,  bir çarşıya ve sokağa verildiğini tespit etmişsiniz. Sizi bu bakımdan kutlarım. Konak Belediyesi'ne 906. sokağın eski adının verilmesi öneriniz de son derece isabetli...

-Kızlarağası Hanı-

Yazınızda  ismime de atıf yaptığınız için bazı şeyler söylemek istiyorum. Bu konuyu -elbette- hep birlikte araştıracağız. Bu ismi verdiren kimse hakkında bir tahmin yapmaya çalışırsak; "Osmanlı döneminde ticaret veya sanayi dalındaki bir Çankırılı hemşehrimizin alanında başarılı olduğunu, bir çarşı kurduğunu ve bulunduğu sokağa ait olduğu şehrin doğal olarak isminin verildiğini" düşünebiliriz. Bu hemşehrimiz, "Şu İzmirliler de Çankırı'yı hiç tanımıyor, burası Ankara'ya mı bağlı diyorlar !.." filan diye bir komplekse kapılmamıştır. Göğsünü gere gere Çankırılı vurgusunu yapması ve işinde başarılı olması sebebiyle Çankırı ismini İzmir'in tarihine ve hâfızasına nakşetmiştir.

Ülkenin bir çok yerine  yerleşmiş olan hemşehrilerimize yaptığımız tavsiyelerden biri, yaşadığınız şehir ile doğduğunuz şehir arasında ortak nirengi noktaları ve müşterek değerleri tespit ile işe başlamalarıdır.  Bunun için İzmir'deki, İstanbul'daki, Bursa'daki ve Kastamonu'daki Çankırı derneklerine doğrudan veya dolaylı tekliflerim olmuştur. Kurulan dernek ve üst örgütlenmeler, daha ziyade teşkilatlanma sorunlarıyla uğraşmaktan asıl gayeye uygun faaliyetleri yapmaya fırsat bulamıyorlar. Esasen isabetli hedef, yeterli donanım ve bilgi eksikliği sorunların temelini teşkil etmektedir.

Meselâ, İzmir için işgal öncesi öğretmenlik yapan Ahmet Talat Onay'ın orada kaldığı 3-4 yıl boyunca yaptıkları başlıbaşına bir destandır. Yerli Rumların şımarıklıklarına karşı bütün enerjisiyle gazeteler çıkarıp, halkı uyandırmaya gayret eden Haydar Rüştü ve Ahmet Talat Onay'ın hizmetleri, son derece önemlidir. Hasan Tahsin bir olayla hatırlanır da, diğer iki şahsiyetin yıllar süren çetin ve sürekli mücadelesi pek dile gelmez.
          Çankırı Derneği, üniversitelerden biri  ile işbirliği yaparak böyle bir anma töreni düzenlese; şehrin gündeminde yer alabilir. (Bu önerimi -yapılmasa da-ciddiyetle gündeme alan yine  İbrahim Zencirci olmuştu.). Onay'ın adı İzmir'de bir okul veya cadde/sokağa verilebilir. 

İbrahim Zencirci'yi tekrar tebrik ederim.

Zencirci'ye Not: İzmir'in popüler şahsiyetlerinden Sancar Maruflu "İstanbul'da Yıldız Sarayında bulunan Mektebi Mülkiyeyi Şahane’de hocalık, Osmanlı İmparatorluk Sarayında  Sefirler Dairesi Reisliği, Maliye ve Milli Eğitim Bakanlıkları Müsteşarlığı" görevlerinde bulunmuş Müderris Mehmet Ziyaeddin Efendi'nin torunudur. Aile köyünün adını soyadında yaşatmaya devam ediyor. Mehmet Ziyaeddin Efendi, Çankırı-Korgun 'a bağlı Maruf köyündendir. "Maruf" başlıklı yazımızda değinmiştik.

Düzenleyen Hakkı Duran - 22.04.2008 Saat 19:10
Hakkı DURAN
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı i.zencirci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.05.2008 Saat 20:00
"Çankırılı Çarsısı"
Kızlarağası Hanı
Kemeraltı, Konak, İzmir

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Karamanli18 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Karamanli18 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.05.2008 Saat 02:59
İzmir yıllardan beridir Çankırılılar birliğinin ön saflarında yer almaktadır . 80lerin sonlarında Sn.Nevzat Ayaz'ın İzmir Valisi olmasıyla büyük bir dernekleşme hareketine girilmiş , o dönem çok güzel işler yapılmış ancak daha sonra eski hızını kaybetmiştir .

Sayın Zendirci böyle bir yerin varlığını da bizlere duyurduğunuz için içten , teşekkürlerimi sunar , çalışmalarınızın başarıyla devamını dilerim ...

Ayrıca Marmara Bölgemizde ki Avşa Adası'nda da hemen sahilde ÇANKIRI MOTEL - ÇANKIRI PANSIYON levhası dikkat çekmekteydi ( Sene 1997 , hala var mı bilmiyorum )
UĞURCAN 'UCI KARAMANLI
Yukarı Dön
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı i.zencirci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.05.2008 Saat 18:39

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KENT KİTAPLIĞI

İZMİR KARTPOSTALLARI 1900

IZMIR IN POSTCARD 1900

HAZIRLAYAN / EDITED
FİKRET YILMAZ - SABRİ YETKİN

KOLEKSİYON / COLLECTION
SEYHUN BİNZET

Düzenleyen i.zencirci - 14.05.2008 Saat 18:48
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Ahmetalim KIRIŞ Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Ahmetalim KIRIŞ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09.07.2012 Saat 16:37
izmideki hemşehrilerime sevgiler selamlar diliyor, nerde  olursak olalım, bu birlikteliğimizi hiç bırakmayalım, her  ortamda sadece hemşehri olarak irtibatı koparmayalım, tarihi birikimlerimizi her zaman gündeme taşıyalım hayırlı işler bol kazançlar dilerim..ank. da bir çankırılı.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek