2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - tiridine bandım..(avizeli salon)
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli Forumtiridine bandım..(avizeli salon)

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı i.zencirci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: tiridine bandım..(avizeli salon)
    Gönderim Zamanı: 30.04.2008 Saat 17:57

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, deve tellal, pire berber iken, birileri Çankırılının beşiğini tıngır mıngır sallar iken, aşağıdan:
    - Tutun ha, vurun ha..!  diye bir gürültü kopmaz mı?
    - Eyvah, dedim. Şimdi bunlar susmazlar, uyuyan devi uyandırırlar..
    İki kalktım, bir hopladım. İzmir, Çankırı arası 700 km'yi bir çırpıda atladım.
    Baktım; bir kuru kalabalık. 
    - Nereye gidiyorsunuz böyle? dedim.
    - Ödül almaya, Çankırı OSCAR'I almaya gidiyoruz, dediler. 

Neyse, Çankırılıya Çankırı propagandası yapanlara ve de OSCARCILARA katıldım ben de.  Aradık taradık, OSCARIMIZI bulamadık.

Meğer o pire değil miymiş?

Pireye vurdum palanı yedi yerinden çektim oscarı.

Tozu dumana kaddım, vardım oscar törenine, meğer tören Angara'nın Çankaya'sında ve de Dedeman Hotelinin Avizeli salonunda  değilmiymiş...Lahavle çektim. 

Vardım gittim, Yenice köylü Kadir Ağa'nın imaret de ki hanına, ordan bir at aldım dorudur diye, o at anlıma debdi geri dur diye...
    Böyük Caminin minaresini belime soktum borudur diye… Taş Mescid'e attılar beni delidür diye… 
    O yalan bu yalan fili yuttu bir yılan; Bu damı yalan?

Çocukluğumuzda biz böle masallar anlatan rahmetli babaannem, dedi ki; bu onun eski huyudur…

Bereket inandılar şimdilik beni saldılar.  Neyse uzatmayalım masala başlayalım.  

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, var varanın, sür sürenin...

Baykuşu çoktur viranenin... Destursuz bağa girenin…

Ankara’nın bazı “ticaret erbabı” matbuat sahipleri eskiden Çankırı ile ilgili gazete dergi çıkartmak, çıkarttığı ve de “uzun soluklu Çankırı dergisi”ne, valiliği, belediyeyi ve Çankırılı iş adamlarını abone yapmak,  kısaca hem ziyaret, hem ticaret yapmak amacı ile Tekebeli’ni aşarak Çankırı’ya giderimiş.

sabahleyin erken çifte giderken, aman aman 

öküzüm torbadan düşmüş gördün mü?
---amanını amanını amanını yandım
---tiridine tiridine tiridine bandım
---bedava mı sandın, para virip aldım

Tekebeli’ni aşınca, önce Baykuş Boğazında, yayuk ayranı, gobit ile mideye cila çekilirmiş.  Malum akşama Valilik Yaran Evi’nde makam aşçısının hazırladığı takım yemeği ve hazım için eyyişili bamya. (Alemin sevgilisi dense sezadır bamya)

manda yuva yapmış söğüt dalına, aman aman
yavrusunu sinek kapmış gördünmü?
---amanını amanını amanını yandım

Yaklaşık bir yıl süren bu gelip - gitmeler ve de yayuk ayranları, gobitler, göveçler, samsa datlıları, eyyişili bamyalar velhasıl kelam bu yiyip – içmeler sonunda, abonelere makam mevki sahibi zevata, seçilmişe, atanmışa ödül, onurluk vermek de gerekirmiş... 

AB(D) özentisinden, merakından ve hevesinden dolayı, ödül, onurluk olunca da ilk akla gelen ve de cafcaflı olsun diye verilecek ödülün adına OSCAR denmişmiş.

Angara'da Çankırı dergisi çıkarıp, Çankırılıya OSCAR  nerde verilir..?

Elbette Angara’nın Çankaya’sında, hemide Dedeman Hoteli , Avizeli Salonda olsun ki, Çankırılının şanına yakışsın...

Vali bey gelecek, belediye başkanı gelecek, milletvekili gelecek, başağalar, yaran ağaları, efendiağalar gelecek. Işıl ışıl avizeli saloon.. Tam oscara layık.

Aman diyiyim kırmızı halıyı unutmayın, oscar adaylarının kırmızı halı üzerinde yürümesi gelenektir. Kırmızı halı olmazsa, olmaz. Tedarik edilemese, valilik makamından emanet alınabilir.

aşağıpınar güzellerin yoludur, aman aman

Tosya'da kuşak ince belin gülüdür

Avizeli salonda balo'nun hediyesi mi?

(Fırak mecburi) 
Hediyesi 250 Yeni Törkiş Lira

Çankırı'yı, Çankırılıyı tanımadan, bol keseden ÇANKIRI OSCARLARI dağıtılırsa, acep sonu ne olur..?    

Merak edene not:
Gobit:Sanayi sitelerinde seyyar satıcılar tarafından ankaralıların damak zevkine sunulan bol baharatlı soğan karışımlı ekmek arası haşlanmış yumurta.

Onurluk: Plaket

Düzenleyen i.zencirci - 01.05.2008 Saat 19:38
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Hakkı Duran Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.05.2008 Saat 12:30

Oscar serüveni

ABD Akademi Ödülleri olarak bilinen Oscarların dağıtılması fikri 1927 yılına dayanıyor.

California eyalet kanunlarına uygun  olarak 4 Mayıs 1927’de kurulan ABD Sahne Sanatları ve Bilimler Akademisi, 11 mayısta toplanarak sanatçılara bir ödül verilmesini kararlaştırdı.

Metro Goldwyn Mayer'de sanat yönetmeni olan Cedric Gibbon, bir film makarası üzerine, elinde
haçlı kılıç tutan bir şovalyenin taslağını çizdi. 

İlk törene 250 kişi katıldı

İlk Oscar Ödülü töreni, 16 Mayıs 1929'da Hollywood Roosevelt Otel Blassom Room'da yapıldı. Gecenin biletleri 10 dolardan satıldı ve törene 250 kişi katıldı.

Ödül töreninin yapıldığı gece saat 23.00'te basına açıklanan sonuçlar için 1940 yılından bu yana zarf sistemi uygulanıyor. (22 Şubat, 2005, Seçil Başkaya / CNN TÜRK)

Oscar ödülleri sahiplerini buldu

LOS ANGELES - Los Angeles’ta düzenlenen 80’inci Akademi Ödülleri töreninde kazananların ve ödül adaylarının tam listesi şöyle.

En iyi film
Kazanan - No Country For Old Men (İhtiyarlara Yer Yok)

En iyi yönetmen
Kazanan - Joel ve Ethan Coen, No Country For Old Men (İhtiyarlara Yer Yok)

En iyi erkek oyuncu
Kazanan - Daniel Day-Lewis, There Will Be Blood (Kan Dökülecek)

En iyi kadın oyuncu
Kazanan - Marion Cotillard, La Vie en Rose (Kaldırım Serçesi)

En iyi yardımcı kadın oyuncu
Kazanan - Tilda Swinton, Michael Clayton

En iyi yardımcı erkek oyuncu
Kazanan - Javier Bardem, No Country For Old Men

En iyi yabancı film
Kazanan - The Counterfeiters (Kalpazanlar) - Avusturya

En iyi animasyon film
Kazanan - Ratatouille

En iyi uyarlama senaryo
Kazanan - No Country For Old Men (İhtiyarlara Yer Yok) ile Joel ve Ethan Coen

En iyi özgün senaryo
Kazanan - Juno

En iyi film müziği
Kazanan - Atonement

En iyi film şarkısı
Kazanan - Falling Slowly - Once (söyleyenler Glen Hansard ve Marketa Irglova)

En iyi belgesel film
Kazanan - Taxi to the Dark Side

En iyi kısa belgesel
Kazanan - Freeheld

En iyi görsel efektler
Kazanan - The Golden Compass

En iyi sinematografi
Kazanan - There Will Be Blood

En iyi sanat yönetimi
Kazanan - Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

En iyi animasyon kısa film
Kazanan - Peter and the Wolf

En iyi kısa film
Kazanan - Le Mozart des Pickpockets

En iyi kostüm tasarımı
Kazanan - Elizabeth: The Golden Age

En iyi makyaj
Kazanan - La Vie en Rose

En iyi ses miksajı
Kazanan - The Bourne Ultimatum

En iyi ses kurgusu

En iyi kurgu

Oscar (Akademi) ödülleri, bu sene zaten sahibini bulmuş. Bizimkiler neden yeniden veriyorlar?

Şaka bir yana, İbrahim Zencirci, başarılı bir mizâhî üslupla ciddi bir yarayı gözler önüne sermiştir. Bu işe daha ciddî bir başlangıç yapılamaz mıydı? Bu tip ödüllere neden OSKAR deme gereği duyuluyor, anlamak mümkün değildir.

Merak ediyorum, Çankırı Oscar(!)ları verenler, o makamlarda hangi şahsiyet oturursa otursun,  Çankırı valisi ve Belediye başkanını ödül verilenler arasında bulundurmamayı düşünebilirler mi? Üniversite teşkilatlanınca buna rektörü de ilave edersiniz üç ödül sahibi tamamdır.

Düzenleyen Hakkı Duran - 04.05.2008 Saat 13:02
Hakkı DURAN
Yukarı Dön
MUSTAFA ERGAN Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı MUSTAFA ERGAN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.05.2008 Saat 21:13
DEĞERLİ KARDEŞİM İBRAHİM,
BU VESİLE İLE SENİ SELAMLIYOR SEVGİLERİMİ SUNUYORUM.
SAYIN VEKİLİM HAKKI DURAN ABİMİN DEYİMİYLE MİZAHİ USLUBUN ANLAYANA NELER NELER ANLATIYOR.UMARIM ANLAYAN ANLAMIŞTIR.
MARUF'LU MUSTAFA ERKAN (ERGAN)
Yukarı Dön
duruca Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı duruca Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.01.2009 Saat 20:17
"kuru kalabalık" bir kişi arttı mı dersiniz? Yoksa "250 yeni torkiş lira" bedel ödenmeye değer miymiş? Artık sizin de "çankırı oskarınız" olabilir. O nedenle "dün dündür,bu gün bugündür" diyen devlet büyüğümüzün kulakları çınlasın. Dün "oskara" bizide aday gösterseler de bu yazıyı yazmasaydık iyi olmaz mıydı? Büyüksün Bursa Spor,saygılar ve alkışlar Bursa Spor'a...
O. DURU
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı i.zencirci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.01.2009 Saat 23:42

Merak edene özlü sözler:

• Sabır kara bir dikeni yutmak, diken içini parçalayıp geçerken de hiç ses çıkarmamaktadır.  -Şeyh Edebâli
  •  

• Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır.  
  • Sabır, demir kalkandır.
  • Acele şeytan hilesidir, sabır ve tedbir Allah lütfu.
  • Kim sabrederse rızkı gelir ona.
  • Aşırı hırsla çalışma ve çabalama sabırsızlıktır.
  • Gülün dikene katlanması, onu güzel kokulu yaptı.
  • Mevlâna Celâleddin-i Rûmi
  •  

• Az sabırda, çok keramet vardır. (Türk Atasözü)

• Düzenleyen i.zencirci - 21.01.2009 Saat 23:46
    İbrahim ZENCİRCİ
    Yukarı Dön
    duruca Açılır Kutu Gör
    Üye
    Üye
    Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı duruca Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.01.2009 Saat 16:34
    Merak Edene Özlü Sözlerle Bir Katkıdır Üstadımız Zencirci'ye : Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol. Mevlana Celaleddin-i Rumi
    O. DURU
    Yukarı Dön
    Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
    Köşe Yazarı
    Köşe Yazarı
    Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Hakkı Duran Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12.02.2013 Saat 23:28

"Çankırı'nın Oscarları Sahiplerini Buluyor" muş !

"9 Mart 2013 tarihinde 1.si düzenlenecek olan Çankırı'nın sesi Oskar ödül töreninde amaç herkesimden hemşehrilerimizi...devamını okuyunuz.

Çankırı’nın Sesi Gazetesi Oscar Ödülleri 9 Mart 2013 Cumartesi günü saat 19.00 de Kocatepe Kültür Merkezinde düzenlenecek ödül töreniyle sahiplerini bulacak.

9 Mart 2013 tarihinde 1.si düzenlenecek olan Çankırı’nın sesi Oskar ödül töreninde amaç herkesimden hemşehrilerimizi biraraya getirip onları birbirleriyle tanıştırmak, kaynaştırmak kollektif çalışma anlayışını Çankırı insanına yerleştirmektir.

Geniş katılımlı coşkulu geçeceğini düşündüğümüz geceye bütün hemşehrilerimizi bekliyoruz."

http://www.haberci18.com 'da 11 Şubat 2013 tarihli böyle bir haber var.

Anlaşılan o ki, bu düzenlemeyi yapan arkadaşlar, İbrahim Zencirci'nin üstteki yazısını okumamışlar. Yoksa aynı yanlışa düşmezlerdi. Bakın Oscar'ın çıkış noktası ne imiş:

Oscar serüveni

"ABD Akademi Ödülleri olarak bilinen Oscarların dağıtılması fikri 1927 yılına dayanıyor.

California eyalet kanunlarına uygun  olarak 4 Mayıs 1927’de kurulan ABD Sahne Sanatları ve Bilimler Akademisi, 11 mayısta toplanarak sanatçılara bir ödül verilmesini kararlaştırdı.

Metro Goldwyn Mayer'de sanat yönetmeni olan Cedric Gibbon, bir film makarası üzerine, elinde haçlı kılıç tutan bir şövalyenin taslağını çizdi. 

İlk törene 250 kişi katıldı

İlk Oscar Ödülü töreni, 16 Mayıs 1929'da Hollywood Roosevelt Otel Blassom Room'da yapıldı. Gecenin biletleri 10 dolardan satıldı ve törene 250 kişi katıldı.

Ödül töreninin yapıldığı gece saat 23.00'te basına açıklanan sonuçlar için 1940 yılından bu yana zarf sistemi uygulanıyor." (22 Şubat, 2005, Seçil Başkaya / CNN TÜRK)

Çankırı Oscarları’ lafı yabancı kültür taklitçiliğinden başka bir şey değil. Birilerini ödüllendirecekseniz, yerli ve millî bir adı olsun. Sinemacılarımız bu sebeple ‘ALTIN PORTAKAL’ ve  ‘ALTIN KOZA’ gibi isimler koymuşlardı; bence gayet iyi yapmışlardı.

Bu bakımdan bu işi düzenleyenlere sözüm şudur: Kamuoyunun tasvibini alacak yerli ve millî bir isim bulun.Bir örnek vermek gerekirse:

'2013 ÇANKIRI ALTIN TUZ ÖDÜLLERİ 

‘2013 ÇANKIRI KAYA TUZU ÖDÜLLERİ’ şeklinde olabilir.

Hatırlatayım, 2008’de Çankırı adlı dergi de Çankırı Oscarları diye bir etkinlik yapmıştı. Üstteki mesajlar bu sebeple yazılmıştı. Aynı isimde ısrarlıysanız “2.Çankırı Oscarları” demeniz gerekir. Ancak tavsiyemiz,  Oscar lafından vazgeçmenizdir.

Hakkı DURAN
    Yukarı Dön
     Yanıt Yaz Yanıt Yaz
      Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
    Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
    Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek