2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ahmet GÜLŞEN
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Bir Eser : Osmanlı Belgelerinde Çankırı
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumBir Eser : Osmanlı Belgelerinde Çankırı

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesajın Direkt Linki Konu: Bir Eser : Osmanlı Belgelerinde Çankırı
    Gönderim Zamanı: 20.05.2008 Saat 22:36

 

 “Mayıs 2008” tarihli yepyeni bir eser ama gerçek manada bir eser bugün elime ulaştı.

 

Ülkemizin birçok büyük şehrinde, yüksek bütçeli kurumlarında, belediyelerinde isteseler de yaptıramayacakları ölçüde bir emek mahsülü, bir birikim, bir gönül işi hepsinden öte saklı hazinenin ilk pırıltılarını gösteren bir kültür atlası; Osmanlı Belgelerinde Çankırı kitabı özel bir baskı ile yayınlandı.

 

Finansmanını Halk Bankasının üstlendiği kitap, TC Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Çankırı Belediyesi Çankırı Araştırmaları Merkezi işbirliği ile hazırlanmıştır.  Dev eser cesametiyle, zengin içeriği ve görsel dökümantasyonuyla benzeri yayınlara fark atarken bunun ardındaki Çankırı için Kurumlar arası bir diyaloğun başlatılmış olması ve çok kısa sürede somut bir eser ile karşımıza çıkması asıl sevindiren ve geleceğe umutla bakmamıza imkan veren bir durumdur.

 

243 sayfalık eserin Devlet Arşivlerine ayrılan birinci bölümünde 1520-1926 yılları arasındaki Osmanlı dönemi tarihine tanıklık eden 150 özet konu çerçevesinde çeşitli belgelerin, görüntü, referans ve özetleri yer almaktadır. Belgeler Çankırı’nın nüfus, vergi ve vakıf kayıtları; yol, köprü, okul, hastane, cami, medrese, kışla, hükümet konağı, telgrafhane, hamam, çarşı inşa ve tamiri gibi imar faaliyetleri; idari teşkilatta yapılan değişiklikler, panayırlar, bazı memuriyet görevlerine yapılan tayinler, muhacir iskanı, gibi ilgili konuları içermektedir. 

İkinci bölüm ise Çankırı Araştırmaları Merkezinin arşivindeki eserlere ayrılmıştır. Bu bölümde çok sayıda fotoğraf ve belge  yer almakta olup, bunların da hazinenin küçük bir kısmı olduğunu biliyoruz. Beklentimiz ve yayıncılardan ricamız aynı kalitede yeni eserlerin yayınlanmasıdır.

 

Kitabın editörlüğünü Yüksel ASLAN ve Cevat EKİCİ yürütmüş olup, Kevser ŞEKER ve yine Çankırı’lı bir araştırmacımız Fuat RECEP tarafından da belge hazırlama çalışmaları yapılmıştır. Grafik ve sayfa düzeni Çankırı’da yapılan eser, Çankırı Belediye Başkanı sayın İrfan DİNÇ’in desteği ve sayın Yüksel ASLAN’ın kalsik memuriyet zihniyetnin dışında duruşu ve  gösterdiği gayret ve azm ile ortaya çıkmıştır, bunu unutmamak gerekir. Kurumları bir araya getirmek ve bunlardan ortak bir eser ortaya çıkartmak ‘bürokrasi cumhuriyeti’ olan Türkiye’de oldukça zor bir iştir. Bugün bu eserin yayınlanması ve bununla birlikte aynı metaryallerin halen bir sergide yer alıyor olması gelecek için çok faydalı çalışmaların yapılabileceği hakkında kesin bir kanaat oluşturmaya yeterli görünüyor. Eser yarının araştırmacılarna bir ilham kaynağı olmaktan çok öte bir ip ucu, bir başlangıç noktası ve tarihsel bütünü yakalamakta yol gösterici bir klavuz olacaktır. Kitaptaki her bir belge, fotograf aslında başlı başına bir araştırma konusu olacak niteliktedir. Araştırmacılara, tarih meraklılarına yepyeni konu başlıkları, yepyeni belgeler bu eserle sunulmuştur inancındayım.

 

Özetle, Osmanlı Belgelerinde Çankırı kitabı

Çankırı Araştırmacılarının konu ve belge bağlamında başlangıç noktası,

Çankırı’nın tuz-toz ikileminde kalan insanlarınının ufkunu açacak bir kültür atlası,

Fiziki ve sanatsal yapısıyla Çankırı literatüründe çıtayı yükselten bir değer,

Ve 1300’lü yıllara kadar inen belgeleriyle Şehrin Tapusu olmaya namzet bir çalışmadır.

 

Osmanlı Belgelerinde Çankırı kitabından dikkatimi çeken birkaç alıntı:

 

Belge: “Çankırı’da her sene düzenlenen Yapraklı Panayırınınemiyet içinde sona erdiğine dair Çankırı Kaymakamı Ahmet Rüştü’nün yazısı. Bu yazıda, Yapraklı panayırının Anadolu’ya açılan panayırların en kalabalığı olduğu; Halep, Kayseri, Darende, Kastamonu ve sair yerlerden tüccarların katıldığı; geliş-gidiş ve ikamet süresince herhangi bir uygunsuzluk yaşanmadığı; panayırın emniyet içersinde son bulmasının tüccarlar ve halk tarafından memnuniyetle karşılandığı gibi hususlardan da bahsedilmektedir.” 27 Ağustos 1862

Yorum: Bugün ilimizi yönetenler Çankırı’nın Cumhuriyet kurulduğunda görece olarak diğer bir çok ilden daha önde olmasına rağmen bugün neden bu kadar geri kaldığı konusu araştırtırma konusu yaptırmalılar.

 

Belge: “Çekeş kazasına debbağlık sanatını (dericilik) öğretecek bir usta gönderilmesi hakkında Kastamonu Meclisinin mazbatası.” 30 Kasım 1870

 

Belge: “Çankırı’da bulunan Mevlevi Dergahının törenle açıldığı hakkında Çankırı Mutasarrıfı Abdülvahab’ın telgrafı” 3 Aralık 1893

 

Belge: “Çankrı’da kolera hastalığı esnaında üstün hizmetleri görülen Belediye Eczacısı Markar Efendi’nin rütbe ile ödüllendirilmesi hakkında Dahiliye Nezareti’nin Sadaret’e yazısı”. 6 Ocak 1895

Yorum: O dönemler Ermenilerle içiçe yaşıyoruk ve onlar Türkler kadar memleketini seven, halkı seven insanlardı. ‘Markar Efendi’ büyük gayretlerle hizmet etmesini, Devlet de bunu ödüllendirmesi gerektiğini biliyordu. Medeniyet budur.

 

Belge: “Çankırı Belediyesi için sipariş edilmiş olan büyük saatin gümrük vergisinden istisna tutulması hakkında padişah emri” 13 Temmuz 1900

Yorum: Osmanlı moderleşmeyi önleyen değil teşvik edendi.

Belge: “Bazı vilayetlerde olduğu gibi Çankırı’da da kozacılık sanatının ilerlemesi ve dolayısıyla servetin artırılması için halka yüz bin adet dut fidanı gönderilmesi hakkında Dahiliye Nezaretinin Orman, Maden ve Ziraat Nezaretine yazılan yazı” 10 Kasım 1909

Yorum: Çankırı’da her bahçede, okak aralarında bolca rastlanan dut ağacının hikayesi buradan başlıyor demekki. Bu belge halkın ekonomiye iştirakinin bir metodu ve başarılı bir kamu maliyesi politikasıdır.

Belge:Çankırı’da Şeyh Bahaddin hazretlerinin Miladi 1281 tarihinde yaptırmış olduğu Kuşevi Vakfı’nın orjinal vakfiyesinin tarih ve şuhudul hal bölümü.

 

Belge:Yine Şeyh Bahaddin hazretlerine ait 1352 tarihli başka bir vakfiyesine ait belge

 

Belge:1910 tarihli Kale’de Karatekin hazreterine ait bulunan türbe resmi.

Yorum: Bu resim Karatekin Türbesinin yeniden inşasında birebir kullanılabilecek bir prototip olabilir.

Belge:1892 tarihli Çankırı Mevlevihanesi Tamirat defteri, 1904-1913 tarihli Şeyh Mehdi Vakfının gelir gider kayıtlarını gösterir sayfalar

Belge: Çok ilginç “Çankırı’nınn Şabanözü nahiyesi Karaviran köyünde Hacıoğullarından olup ilmi Encümen huzurunda imtihan edilerek yeterli görülen Ahmet oğlu Şakir Efendinin ilmiye kıyafeti giyebilecğine dair Kalecik Müftüsü tarafından verilen belge” 29 Mayıs 1924

Yorum: Zannedildiği gibi Osmanlı’da kıyafet seçimi ve giyim tarzı başı boş değilmiş. Hatta kurallar sadece İstanbul’da işletilmiyor, ücra bir şehirde dahi aynı usül çerçevesinde yürüyor.

Belge:Çanakkale cephesi’ndeki askerlerimize çorap ören gönüllü Çankırılı kadınların çalışmalarının ve ürünlerinin kayıtlarının tutulduğu defter. 1915 ve Esnaf teşkilatının kayıtlarının tutulduğu defterler.

Yorum: Devlet olma geleneği, bilinci savaş yıllarında dahi olsa insana bir düzen ve kurallar bütünü ile yaşamayı zorunlu kılar. Bakın en zor zamanlarda kadınlar çoprap örüp işi bırakmamışlar, kayıtlarını tutmuş hesabını yapmış. Bugün bizler hala ekonominin kayıt altına alınmasından bahsede duralım. Önce zihniyet olarak Devlet geleneğini insanımıza hissettirmeliyiz.

 

 

Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
yksl18 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Araştırmacı

Kayıt Tarihi: 29.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 415
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20.05.2008 Saat 23:40
Osmanlı Belgelerinde Çankırı isimli katalog birinci bölüm sayfa numaralarıda eklendiğinde toplam 272 sayfalık bir eser olmuş ve kısa süre önce kurulan Çankırı Belediyesi Dr.Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezinin yapmış olduğu birçok değerli çalışmaların yanısıra Kurumsal işbirliği noktasında nasıl mesafe kat ettiğininde somut bir göstergesi olmuştur. Çalışmanın ağırlığı hazırlık safhasında sadece bilgisayar ortamında kendini hissettirmemiş 2200 g ağırlığı ile okuyucu elinde de kendini hissettirmeyi başaran Çankırı adına prestij bir eser olma özelliğini kazanmıştır.
Yüksel ARSLAN
Yukarı Dön
Karamanli18 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 14.05.2008
Şehir: Eskişehir
Status: Aktif Değil
Points: 4
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.05.2008 Saat 00:48
Ahmet Bey ben hem bir Çankırılı hemde bir tarihçi olarak böyle değerli bir kaynağı nereden temin edebilirim?
UĞURCAN 'UCI KARAMANLI
Yukarı Dön
Recep Gülşen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Kayıt Tarihi: 08.12.2005
Şehir: Konya
Status: Aktif Değil
Points: 84
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.05.2008 Saat 13:26
Yüksel Bey'in şahsında, emeği geçen her kişiye ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.
 
Kaybettiğimiz medeniyetin izlerini süren güzel ve gayretlerle dolu çalışmaların bir semeresi olarak ortaya çıkan bu eser, hem ufuk açacak hem de tarihimizin gerçek köklerine kapılar açacaktır kanaatindeyim. Eserin, ciddiyetiyle mütenasip olarak yayınlanmış olması da ayrı bir tebrik vesilesidir.
 
Kültür tarihçiliğimiz adına çok önemli ipuçları ve belgeler gün yüzüne çıkmıştır. Artık DÜN'e bakıp BUGÜN'ü sorgulayabilecek mihenk taşlarımız var diyebiliriz. Hattat DÜN'e bakıp YARIN'ı örebilecek veriler var elimizde.
 
Belgesel eserden küçük bir alıntı ve bir soru:
 
***
 

Belge: “Çankırı’da her sene düzenlenen Yapraklı Panayırının emiyet içinde sona erdiğine dair Çankırı Kaymakamı Ahmet Rüştü’nün yazısı. Bu yazıda, Yapraklı panayırının Anadolu’ya açılan panayırların en kalabalığı olduğu; Halep, Kayseri, Darende, Kastamonu ve sair yerlerden tüccarların katıldığı; geliş-gidiş ve ikamet süresince herhangi bir uygunsuzluk yaşanmadığı; panayırın emniyet içersinde son bulmasının tüccarlar ve halk tarafından memnuniyetle karşılandığı gibi hususlardan da bahsedilmektedir.” 27 Ağustos 1862

 
Soru(lar): Geçmişte böylesine büyük bir organizasyonu gerçekleştirebilen bu topraklar bugün ne halde? Bu topraklarda girişimci/iş adamı/tüccar/siyasetçi ...vs sanayi, ticaret ve siyasetle meşgul kaç kişi böyle bir geçmişten haberdardır? Bunlardan kaç tanesi ulusal ya da uluslararası fuarlara kendi ürünleriyle katılmaktadır? Kaç iş adamımız/tüccarımız/sanayicimiz... sektörleriyle ilgili ulusal/uluslarası fuarları takip etmektedir? Memleketini sektörünün önemli merkezlerinden biri haline getirecek bir vizyonu olan iş adamımız/tüccarımız/sanayicimiz/siyasetçimiz... var mıdır?...
 
Efendim..!
 
***
 
Belgesel eser bu ve benzeri çok sayıda iğne ve çuvaldızlarıyla dolu. Bol bol batırıp faydalanmak dileğiyle... Hayırlı olsun...
 
Yüksel Hoca'ya, Çankırı Araştırmaları Merkezi araştırmacılarına, Belediye Başkanımıza, Kültür Müdürlüğümüze, belgelerini araştırma merkezine teslim eden hemşehrilerimize, destek olan ve eserin ortaya çıkmasında tuzu olan herkese sonsuz teşekkürler...
Recep Gülşen
Yukarı Dön
Fatih Bayram Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Kayıt Tarihi: 31.12.2005
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 196
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21.05.2008 Saat 15:21
Ahmet abinin kitaptan yaptığı alıntıları hızlıca geçtim..
Devamını kitaptan okumak için.
Sayın Yüksel Arslan hocamın şahsında,tüm Çankırı Araştırmaları Merkezi çalışanlarını ,hocalarını kutlarım..
 
Osmanlı Belgelerindeki Çankırı'yı merak eden biz gençlerimize bu kitabı nasıl ulaştırabilirsiniz?
Bu konuda cevabınızı bekliyorum.
 
Saygılarımla.
 
 
Fatih Bayram
Çankırı Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi
Yukarı Dön
yksl18 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Araştırmacı

Kayıt Tarihi: 29.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 415
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.05.2008 Saat 01:00
Osmanlı Belgelerinde Çankırı isimli eseri elde etmek için aşağıdaki telefonlarla irtibat kurulur veya bir faks gönderilirse imkanlar ölçüsünde yardımcı olunacaktır. selamlar.
Belediye Faks Numarası
0376 2132505
tel:0376 212 14 00
 
 
Çankırı Belediye Başkanlığına
Osmanlı Belgelerinde Çankırı isimli kataloğun kargo bedeli tarafımdan ödenmek üzere gönderilmesini talep ediyorum.
Adı ve soyadı:
Kargo adresi:
İrtibat tel:
Yüksel ARSLAN
Yukarı Dön
Karaman Bey Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Kayıt Tarihi: 19.09.2006
Status: Aktif Değil
Points: 136
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.06.2008 Saat 16:46
Osmanlı Belgelerinde Çankırı adlı kitap gerçekten de birçok tarihçi ve araştırmacıya kaynak olacak dev bir yapıt. Özenle hazırlanmış ve estetiğini koruma babında kaliteli bir matbaacılığın ürünü. İçerisinde yer alan her bir belge ve açıklama, yeni bir araştırma kapsamı oluşturacak, bir çok araştırılan konuya ufuk açacak ve referans alınacak nitelikte.
 
Elime ulaştığından itibaren özenle inceliyor ve arşivimde yer tutan en manidar kitaplar arasında yer alacağını biliyorum.
 
Ayrıca bu eserin dar kalıp bir bürokrasi içerisinde kalmayıp, istenildiği takdirde Araştırma Merkezince temini yapılması ise ayrı bir güzellik. Çünkü bu denli bir araştırma kitabı hem çok külfetli hemde sınırlı sayıda olur ki bu da sınırlı sayıda kişiye ulaşır. Ama bu başyapıt olan kaynak Yüksel Bey'in girişimi ile her vatandaşın evine girmeye hazır.
 
Böylesine manidar bir kitapla çıtayı daha da yükselten merkezimizin, sonraki çalışmalarını merak ve heyecanla bekliyorum.
 
Saygılarımla.

Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 13.09.2009
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 1325
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.10.2009 Saat 14:02
Osmanlı Belgelerinde ÇANKIRI Kitabı (albümü) kaç adet basıldı ? Eğer bu soruma cevap alabilirsem, başka sorularımda olacak .
Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 13.09.2009
Şehir: Ankara
Status: Aktif Değil
Points: 1325
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.09.2010 Saat 18:56
Sorumun üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş...Ağırlığı 2200 g. olarak vurgulanan böylesi bir eserin kaç adet basıldığını sormakta abes bir taraf mı var ?
Yukarı Dön
MURAT Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 28.06.2006
Status: Aktif Değil
Points: 9
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 15.09.2010 Saat 15:01

Kitap basılalı bir hayli olmuş galiba şu anda da var mıdır? Ya da nerden temin edebiliriz? Güncel bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

 
Teşekkürler
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek