2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Polat, Superman, Rambo ve diğerleri
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumPolat, Superman, Rambo ve diğerleri

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Polat, Superman, Rambo ve diğerleri
    Gönderim Zamanı: 17.02.2006 Saat 14:11

Değerli Yarenler

Bu ara gündemde olan dizisini izlemediğim bir filmin Belçika'daki galasına gidemedim. Bu kadar gündemde olan bir filmi kaçırmamak için gece son gösterime bilet bulduk. Gent'te bulunan değişik görüşteki insanların bu filmi izlemesi bana herkesin IRAK- Türkiye ve ABD ilişkileri konusunda birlikteliğimizin mesajını verdi.

Hollywood yapımı ve hayal ürünü yapıtların sinemalarda çocukların beyinlerine işlenirken yaş sınırı koymayan Avrupalıların bu filme 16 yaş sınırı getirmelerini pek mantıklı bulmadım. Eğer böyle bir yasak uygulanacaksa en başta  çizgi film adı altında verilen dehşete dur demeleri gerekmez mi ?

İlk kez batıyı ve ABD yi bu kadar yoğun halk kitlesini çekecek bir film ve senaryo ile izlemenin keyfi başka oluyor.  Bu filmi izleyen kişilerin aklına bir zamanların Rambo filmleri, James Bondları hatırlarına gelmiştir.

Batılılar bu filmi izlemesi için, ABD 'nin biraz daha tepki vermesi gerekir. Tarafsız gözle bakamak istiyorum ama bir türlü bakamıyorum. Senaryo gerçeğe çok yakın. Batılıların  tepkisini almak için biraz daha bekleyelim. Onlar ABD kadar tepki göstermezler ama, filmi değerlendirirken ulusalcı ( nasyonalist, milliyetçi ) bir yaklaşımla çevrildiğini bunun  emperyalistlere karşı bir tepki filmi olduğunu belirtirler. Beğenenler de olacaktır. Yerenler de..

Artık Türk sinemasının da  de Süpermen ve Ramboları var. Geç kalmış sayılmayız ama bu film yalnız Türkiye'de değil diğer ülkelerde bulunan Türk  ve Türkiye kökenli insanların çuval krizine poşetli tepkisi olarak görüyorum.

Başınızdaki çuval varsa nefes alabilirsiniz ama, poşet geçirilmişse nefes almakta zorluk çekersiniz.

Bence bu film Poşet'in Çuval'a zaferidir.

Selam, sevgi ve saygılar...

Düzenleyen ahmetgulsen - 17.02.2006 Saat 19:17
Yukarı Dön
fkocer Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.02.2006 Saat 16:52

Sayın Hemşehrilerim

Amerikanın en büyük propaganda aracının Hollywood Filmleri olduğunda sanırım hepimiz hemfikiriz. Adamlar kendilerini o kadar büyük gösteriyorlar ki bu filmleri izledikten sonra insanın Amerikalı olası! geliyor.

Ama gelin görün ki gerçekler filmlerdeki gibi değil. Benim tespit ettiğim tek gerçek filmlerdeki paspal ve sümüklü polisler. Aynıları gerçek hayatta var. Amerikan ordusu (özellikle sömürdüğü ülkelerdekiler) çoğunlukla paraya ihtiyacı olan göçmenlerden oluşuyor. Adamın memleket gibi bir sevdası yok. Tabiri caizse bir baltaya sap olamamış insanlar. Bu iddiama delil olarak sömürge ülkelerindeki askeri skandalları gösterebilirim. Oysa ki biz filmlerde dürüst, sadece kötüleri öldüren ve dünya barışı için savaşan bir Amerikan ordusu gördük.

Sonuç olarak film sektörünün hem kazanç hem de propaganda aracı olarak akıllıca kullanılması taraftarıyım. Akıllıca diyorum; bunu Kurtlar Vadisi dizisi ile filmi arasındaki fayda/zarar muhasebesini yaparak anlayabiliriz. Biri ilköğretim çağındaki çocukları mafyaya özendirirken diğeri bir milletin bazı olaylara tepkisini gösterebiliyor.

Saygılarımla

Ferhat Kocer
Yukarı Dön
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.02.2006 Saat 19:09

Sayın KOÇER

Bu notunuza ek olarak filmin senaryosuna savaş istemeyen Amerikalıların mesajı olarak,  bir Amerikalı askerin ABD'deki yakınlarına göndereceği mektupla, işgali istemediğini bunu silah ve petrol tüccarlarının siyasete soktuğu bir oyun olarak gösterilip BUSH yönetimi de eleştirilebilirdi. (İnsanların diğerlerine kini değil, yanlış yönetimlere tepkisi vurgulanmalıydı).

Dünyanın her yerinde her işin bir mafyası olduğunu hatırlatmama gerek yok.

Adalette  aradığını bulamayan kendini devletten büyük görüp hesap görmek için ortaya çıkar.

Yasalar uygulanırsa eşitlik sağlanır ve adil gelir dağılımı olursa mafya diye bir sorun kalmaz.

Irak'ın işgalini istemeyen ve kirli savaşa karşı olan tüm Amerikalı komşularına da selam.

Barış ve sevgi dolu günler dileğiyle....

Yukarı Dön
ildizim Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.04.2006 Saat 15:42

DİZİNİN ASKERDE (POŞET OLARAK 5,5 AY) OLDUGUM BÖLÜMLERİ HARİCİNDE HİÇ BİR BÖLÜMÜNÜ KAÇIRMADIM.

FİLMEDE İŞ ARKADAŞLARIMLA KALABALIK BİR GURUP HALİNDE GİTMEYİ PLANLADIK DAHA BAŞLAMADAN. AMA KALABALIK BİR GURUP OLDUGUMUZ İÇİN FİRE VERMEDİĞİMİZ HAFTA SONU OLMADI VE HALA GİDEMEDİK.

SANIRIM TEK GİDECEĞİM :)

SONUCTA DİZİ DE FİLMDE COK KALİTELİ BENCE VE LİSELERDE YAŞANAN ÖLÜM LÜ OLAYLARDA ESİN KAYNAGI OLDUGUNU DÜŞÜNMÜYORUM

Yukarı Dön
batuhan6945 Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.04.2006 Saat 19:28
HAZIR KURTLAR VADİSİNDEN KONU AÇILMIŞKEN OKULDA OLAN OLAYLARA DEĞİNMEK İSTİYORUM HERKEZ BU DİZİYE YÜKLENİYOR YANİ KISACASI EVLATLARINA ANALIK BABALIK YAPAMAYAN AİLELER OKUL MÜDÜRLERİ VE YÖNETİMİ KENDİLERİNİ KURTARMAK İÇİN BU YOLA BAŞ KOYMUŞLAR GİBİ AYNI ZAMAN DA DİZİNİN TÜRKİYE GERÇEKLERİNE DEĞİNMESİ BAZI KESİMLERİ RAHATSIZ EDİP BU OLAYLARA YÖNLERDİRDİKLERİNE İNANIYORUM ÇOCUKLARI RAMBOYA BATMAN A NOEL BABAYA ÖZENİRKEN GURUR DUYAN AİLELER NEDEN ÇATLIYA MİROĞLUNA BATTAL GAZİYE  POLAT ALEMDARA ÖZENEN ÇOCUKLARINA KIZIYOLAR BEN BUNU ANLAYAMIYORUM ANLAYAN VARSA ANLATSIN LÜTFEN
fm18_dj_batuhan
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek