2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Mesel 4- Gövecin dadını onlarda tattı...
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumMesel 4- Gövecin dadını onlarda tattı...

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Mesel 4- Gövecin dadını onlarda tattı...
    Gönderim Zamanı: 02.07.2008 Saat 19:46

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, deve tellal, pire berber iken, birileri Çankırılının beşiğini tıngır mıngır sallar iken, aşağıdan:
    - Tutun ha, vurun ha..!  diye bir gürültü kopmaz mı?
    - Eyvah, dedim. Şimdi bunlar susmazlar, uyuyan devi uyandırırlar..
     İki kalktım, bir hopladım. İzmir, Çankırı arası 700 km'yi bir çırpıda atladım.
     Baktım; bir kuru kalabalık. 
    - Nereye gidiyorsunuz böyle? dedim.

- Angara'dan misafir ağalar gelmiş, Çankırı da bayram havası, onları karşılamaya gidiyoruz, dediler. 

Neyse, karşılayacıların ve de "hık deyicilerin" arasına katıldım ben de.  Aradık taradık misafir ağaları bulamadık.
      Meğer onlar çoktan gövecin başına oturmamış mı!

Pireye vurdum palanı yedi yerinden çektim golanı

Tozu dumana kaddım vardım gittim, Abalı'nın hanına, ordan bir at aldım dorudur diye, anlıma debdi geri dur diye...

Böyük Caminin minaresini belime soktum borudur diye… Taş Mescid'e attılar beni delidür diye… 
    O yalan bu yalan fili yuttu bir yılan; Bu damı yalan?

Çocukluğumuzda biz böle masallar anlatan rahmetli babaannem, dedi ki; bu onun eski huyudur…

Bereket inandılar şimdilik beni saldılar.  Neyse uzatmayalım masala başlayalım.  

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, var varanın, sür sürenin...
Baykuşu çoktur viranenin... Destursuz bağa girenin…

Ankara’ya yakın olmamız ve de gölgesinde kalmamız nedeniyle, hafta sonları Başkentin üst düzey bürokratları, maaile Çankırı’ya taşınıyormuş.

Cumhuriyet'in ilk yıllarında, Angara'dan "Tenezzüh Treni" ile gelen ekâbir zevat, bu günlerde bolca övündüğümüz tamamı 37 km olan duble yolu tercih eder olmuşlar.

Yaran kapısında davul zurna ile karşıladığımız ve Çankırılılara yakışan en has özelliklerimizin başında gelen misafirperverliğimizi ve de takım yemeğimizin kokusunu duyan Çankırı’ya koşuyormuş.

Geçtiğimiz hafta, Divan-ı Ahkâm-ı Adliye başkan ve üyeleri ile Şura-ı Devlet üyeleri En Büyük Baş ağamız, İlbay Paşamızın misafirleriymiş.

Dünya ve Çankırı durdukça başımızda durası, gelmiş geçmiş İlbayların en çalışkanı,  “İlimizdeki görevi süresince yapmış olduğu başarılı çalışmalarla tüm Türkiye ve Dünya ya Çankırı isminin duyurulmasında ve gelen hizmetlerde çok büyük katkıları olan, Sayın İlbayımız  Çankırı’ya gelen konuklarına tarihi, turizm, dokularını bir bir göstererek tam anlamıyla misafirperverlik yapmanın mutluluğunu yaşıyor” ve konukları ile bizzat ilgileniyormuş.

İlk ihalesini İl Genel Meclisi Üyesine verdiğimiz, ihaleden sonrada 700 milyar Köydes bütçesinden harcadığımız, Çankırı'nın adını ulusal basında,"YOLSUZLUK'TA ÇANKIRI MODELİ" olarak duyurduğumuz; medarı iftiharımız, herşeyimiz, Yıldız Tepe de Özel İdare için ayrılan odalar boş kalmıyor. Yazın Tuz Mağarasını, Koca Meşeyi, Yapraklı Yaylasını, kışın ski yapmak için Yıldız Tepe ve Ilgaz’ın bizim olan yamacını tercih eden misafirlerimiz, takım yemeğimizin dadını unutamadıklarını ifade ediyorlarmış.

Menüde; Çorba, tatar böreği (şimdilerde sosyetik adı;mantı ), bütün etten yapılan Çiftçi fırının da "koltuk altında" pişmiş meşhur Çankırı güveci, etli yaprak sarması, pilav, tatlı ve kuru bamya yemeği, içecek olarak da, “Çankırı Kolası” olan kızılcık şerbeti varmış.  

Bamyanın tatlıdan sonra yenmesine hayret eden misafirler, eyşili bamyanın hazmı kolaylaştırdığını öğrenince hayretlerini giderememişler. Makam aşcısından birer tas daha eyşili bamya rica etmişler ve En Büyük Başağa mürüvvetine hayran kalmışlar.

İstanbul’dan gül getirdim, dalından bülbül getirdim,

Misafirlerim içsin diye kahve getirdim.

Konuklarına tüm özellikleriyle şirin vilayetimizin dokularını bizzat kendi anlatarak işte Çankırı’mız bu dedirtecesine misafirlerine Çankırı’yı görmemezlikten gelmeyin mesajlarını da veren” En Büyük Baş ağamız konuklarını uğurlarken, Çankırı ismini, gövecini, bamyasını, eyşilisini, Türkiye ve Dünya ya bir kere daha duyurmaktan mesut, mutlu ve bahtiyarmış

Bundan özge söz olmaz, cahiller kadrin bilmez,

Görmeye doymak olmaz, izin verin gidelim.

Ne bakarsın ıraktan,  baklavadan börekten,

Vazgeçmeyiz çörekten, hanen mübarek olsun.

Çankırı manileri karşılanan ve de uğurlanan misafirler, takım yemeğini ve umumi helalarımızın temizliğini her yerde anlatacaklarını, bundan sonra Çankırı’nın fahri turizm elçisi olacaklarını ifade etmişler. 

Baş ağam mürüvvetin daim olsun, hacı sofraları olsun...

Merak edene not: "TENEZZÜH TRENİ" için bak; Hakkı Duran: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=1056

Merak edene 2. not: Her gelen misafire takım yemeği çıkarmaktan yorulan makam aşcısına yamak aranıyor. Malum çankırı da işsizlik sorunu yok.

Merak edene 3. not:  "Çankırı Umumi Helalarına Güzelleme" Bak; İ.Zencirci: http://www.cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=1941

T.C. ANAYASASI

MADDE 25. – Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce ve kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.

Düzenleyen i.zencirci - 03.07.2008 Saat 16:35
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Cavit1986 Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.07.2008 Saat 20:19
Çankırı'da Çankırılı birinin önderliğinde bir araya gelmeye sıcak bakmayan, Çankırı rüyasını geçekleştirmek için Çankırılı liderler yerine Çankırı dışından bir bürokratın hakemliğinde kapalı kapılar ardında verilen sözler Çankırı kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
Yukarı Dön
Nermin Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04.10.2008 Saat 14:58
Dünya kültür ve medeniyet tarihinde bir merhale olan Yunus EMRE'nin derin manalar taşıyan bir kaç sözünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Cümleler doğrudur sen doğru isen,
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

Aklı olan korkmak gerek
Nefs elinden, hırs elinden.
Nefstir seni yolda koyan,
Yolda kalır nefse uyan.

Eğer hor eğer hürmet
Kişiye sözden gelir.
Zehr ile pişen aşı
Yemeğe kim gelir.

Cümleler doğrudur sen doğru isen,
Doğruluk bulunmaz sen eğri isen.

Sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz.

AYRICA;

Bayram özüni bildi
Bileni anda buldu

Bulan ol kendi oldu
Sen seni bil sen seni.

(Hacı Bayram-ı Veli)

En güzel günlerin sizxlerin olması dileğiyle.
Nermin AYDINLI

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek