2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Hürriyet Treni Çankırı'ya Geliyor.
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumHürriyet Treni Çankırı'ya Geliyor.

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Konu: Hürriyet Treni Çankırı'ya Geliyor.
    Gönderim Zamanı: 22.07.2008 Saat 15:21
 
 
HÜRRİYET Gazetesi’nin kuruluşunun ve BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 60’ncı yıldönümleri nedeniyle, Hürriyet Gazetesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından organize edilen proje kapsamında, 1 Temmuz günü Kars’tan yola çıkan "Hürriyet Hakkımızdır, Tren özgürlüktür" treni bu akşam Çankırı'da olacakmış...
 
Bu haber beni ta 35 yıl öncesine götürdü; 1973 yılı yaz aylarında, Hürriyet Gazetesinin organize ettiği bu gün ki "Hürriyet Treni" gibi "HÜRRİYET KERVANI" şehrimize gelmişti.
 
Şimdi Park Apartmanının yerinde olan "CIZCIZ'ın"Lokantasının bahçesinde, salkım söğütlerin altına ünlü gazeteciler ve yazarlar toplanmıştı.
 
Gittikleri önceki şehirlerde, gençlere top dağıttıklarını biliyorduk. Bir top da biz alalım düşüncesi ile o yıllarda futbol oynadığım ve amatör kümede fırtınalar estiren YAPRAKLI SPOR takım kaptanımız Necati DİKER'e konuyu açtım. Gittik rahmetli Orhan ALDİNÇ'in (Ayşeğül Aldinç'in babası olur) karşısına dikildik,
"-Biz Yapraklı Spor da oynuyoruz, her ilde top dağıtıyorsunuz bizde istiyoruz dedik." Orhan Aldinç bizim isimlerimizi bir kağıda yazdı ve Necati Diker ile ikimize tek bir top verdi. Top'u elimize aldiğimizda bir de gördük ki, içi balon, dışı kağıt gibi incecik bir şey, tabi kaptan olduğu için Necati Diker evdeki vitrine koymak üzere topa el koydu. Bizden sonra o yıllarda Gençlik Sporun kalecisi olan, eksozcu OTO SİNAN'da içi balon, dışı kağıt olan top almıştı.  
 
 
Daha sonra bu ünlü yazar ağabeyler, İstasyon köprüsünden, Tren Gar'ına giderken şimdi park ve yol olan yerde, açık hava Güneş Sinemasında, Çankırılılar'ı topladılar. Beliği beşiği, büyüğü küçüğü hepimiz koşuştuk, kolay değil Hürriyet Gazetesi Kervanı'nın ile böyük yazarları , Çankırılı'nın dertlerini dinlemeye ayaklarına gelmişti.
Rahmetli Abdukkadir UYSAL, arkadan bağırıyordu, yanında Musa KATI, "- ...hane  İstiyoruzzzzzz" diye. 
 
Daha sonraki günlerde, Hürriyet Gazetesi'nin spor sayfasında benim ve Necati Diker'in ismi ve Orhan Aldinç'in "asparagas" haberi çıktı.
 
Hürriyet'deki "asparagas"haberde sözde, ben ve Necati Diker, Hürriyet Kervanının Çankırı'ya geldiğini duyunca, Yapraklı'dan yayan ve de koşarak, kan, ter içinde karşılarına çıkmışız, malzememiz yok, topumuz yok diye dert yanmışız.
 
1973'lü yıllarda Hürriyet Kervanı böyleydi. Dilerim 2008'de Hürriyet Treni aynı olmaz...
 
 
Aşağıdaki alıntıda, Hürriyet Treni karşılamanın töreninin, Vali ve Beledeiye Başkanı öncülüğünde, yaren ekibi ve halk oyunları ile dört dörtlük olduğu görülüyor.
 
Sayın Valimiz'den ve belediye başkanımız'dan  özellikle rica ediyoruz.
 
Gelen misafirlerimize yaran evinde, takım yemeğimizi tam ve bol çıkarsınlar. Gövecimizi, yumurta datlımızı, Sayın Valimizin buluşu, "Çankırı Kolası" kızılcık eyşimizi vede arkasına eyyişili bamyamızı Hürriyet Treni'ndekiler de tatsın, tatına doyamayıp tekrar gelsinler.
 
Hoş gelmişler, safalar getirmişler..
 
 
Alıntı Hürriyet Gazetesi tarafından başlatılan Ulaştırma Bakanlığı'nca desteklenen Mesleğim Gururum projesi kapsamında Kars'tan yola çıkan İnsan Hakları Treni 22 Temmuz 2008' de Çankırı'ya geliyor.
Saat 18.30'da Çankırı Garı'na girecek olan trende yarın çeşitli etkinlikler düzenlenecek.
Çarşamba günü saat 10.00'da Gar'da düzenlenecek programa Vali Ali Haydar Öner, Belediye Başkanı İrfan Dinç ile protokol de katılacak. Programda yaren ekibi ve halk oyunları ekibinin gösterileri yer alacak. Uluslararası Af Örgütü'nün çocuklara yönelik atölye çalışması, saat 11.00 de aile içi şiddet eğitimi, saat 13.30 da insan hakları eğitici eğitimi, saat 14.30 da da Akbank Çocuk Tiyatrosu oyuncuları sahne alacak.
 
 


Düzenleyen i.zencirci - 23.07.2008 Saat 09:43
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: İzmir
Status: Aktif Değil
Points: 772
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.07.2008 Saat 10:58
Göveç'in tadını onlarda tattı..
 
"Takım Yemeği" ve Göveç, uyarımızı dikkate alan Sayın Valimize ve Belediye Başkanımıza teşekkürler..
 
 
Alıntı

Trene yaren karşılaması

24 Temmuz 2008
Ümit KOZAN- Ethem YENİGÜRBÜZ/DHA
Trene%20yaren%20karşılaması
Hürriyet Gazetesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) ortak projesi "Hürriyet Hakkımızdır/ Tren Özgürlüktür" kapsamında 1 Temmuz’da Kars’tan yola çıkan Hürriyet Treni, Çankırı Garı’nda, kentte yaklaşık bin yıldır yaşatılan "yaren kültürü"nün elçileri yarenler tarafından coşkuyla karşılandı.

"Uzak çağların yakın kenti Çankırı’ya hoş geldiniz" pankartı altında, Çankırı Valisi Ali Haydar Öner, "Hürriyet Treni ile bütün Türkiye’ye özgürlük ve insan hakları çabası ile çok anlamlı mesajlar iletiliyor" dedi.

ÇANKIRI’ya günler önceden Hürriyet Treni’nin geleceğini duyuran "23 Nisan 1932 ilk tren Çankırı’da, 23 Temmuz 2008 Hürriyet Treni Çankırı’da" pankartları asıldı. Gardaki karşılama programına Çankırı Valisi Ali Haydar Öner, Belediye Başkanı İrfan Dinç, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tacettin Soykök, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Çankırı Ticaret Borsası Başkanı Hüsnü Ünal, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Arif Astarlıoğlu, Milli Eğitim Müdürü Durmuş Özdemir, Emniyet Müdür Vekili Eyüp Arslan, Gar Müdürü Yüksel Özer, Sosyal Hizmetler Müdürü Şerafettin Erdoğan, Yardım Sevenler Derneği Çankırı Şube Başkanı Birsen Salepçi ve yüzlerce Çankırılı katıldı.

Sıcağa rağmen coşku

Hürriyet Treni Proje Görevlisi Emel Armutçu, Vali Ali Haydar Öner ve diğer protokole Hürriyet Treni’ni gezdirirken, TCDD görevlileri de, hızlı tren projeleri hakkında bilgi verdi. 39 derece ile tarihinin en sıcak günlerinden birini yaşayan Çankırı’da, yüzlerce Çankırılı gara karşılamaya geldi. Çankırılılar, "Birinci Sayfalardan Hürriyet Hakkımızdır", "Demiryolu" ve "Çocuk Asker", sergilerine büyük ilgi gösterdi. Vagonda kurulu Hürriyet arşivi bilgisayar sisteminden "Doğum Günü Hürriyet’i"ni almak için çok sayıda Çankırılı uzun kuyruk oluşturdu.

Yaren İkibi ve Kız Meslek Lisesi Halk Oyunları Ekipleri tarafından gardaki karşılama töreninde yöresel oyunlar sergilendi, Çankırı Valiliği İl Kültür Müdürlüğü ile Çankırı Belediyesi kültür yayınları standları açıldı. Uluslararası Af Örgütü’nün çocuklara yönelik resimli eğitim verdiği etkinliklerde, Çankırılı küçükler "Şiddetten Uzak Yaşamak", "Ayrımcılığa Son", "Eğitim Hakkı" gibi mesajlar içeren oyunu dikkatle izledi.

Seminere kadın ilgisi

Hürriyet Aile İçi Şiddete Son Kampanyası Koordinatörü Neşe Hacısalihoğlu, özel olarak hazırlanan vagonda, "Aile İçi Şiddete Son" konulu eğitim semineri verdi. Çankırılı kadınların büyük ilgi gösterdiği seminer sohbet ortamında geçti. Özel vagonda, Oyuncu ve İnsani Kalkınma Derneği Başkanı Derya Durmaz da Çankırılılarla İnsan Hakları konusunda söyleşi yaptı. Söyleşide, insan haklarından ne anlaşıldığı konuşuldu.

Çankırı Valisi Ali Haydar Öner, Hürriyet Treni’nde yaptığı açıklamada, trenin bütün Türkiye’ye özgürlük ve insan hakları çabası ile çok anlamlı mesajlar ilettiğini belirterek, "Türkiye’nin en prestijli gazetelerinden Hürriyet Gazetesi’nin özgürlük ve insan hakları trenini ilimizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz" dedi. Çankırı’nın özgürlük ve insan hakları konusunda çok duyarlı bir il olduğuna dikkat çeken Vali Öner, şunları söyledi:

Duyarlılığa katılıyoruz

"Özgürlüklerin olabildiğince yaşanması, insan hakları ihlallerinden kaçınılması bakımından gerekli duyarlılıklar gösteriliyor. Çankırı’ya ilk tren 23 Nisan 1932’de gelmiş ve bugün 23 Temmuz 2008’de Hürriyet’in özgürlük ve insan hakları treni ilimize hoş geldi, sefalar getirdi. Hürriyet Treni, bütün Türkiye’ye özgürlük ve insan hakları konusunda çok anlamlı mesajlar iletiliyor. Bu duyarlılığa biz de katılıyoruz. Ülkemizde insan hakları bakımından duyarlılığın gelişmesi, uluslararası standartlara ulaşması, bu konunun sadece terörle birlikte değil, onun dışındaki boyutlarının da dikkate alınması çok önemli."
 
TAKIM YEMEĞİ İKRAMI

Çankırı Valisi Ali Haydar Öner, tarihi Yaren Evi’nde Hürriyet Treni’nde bulunanlara yöresel öğle yemeği ikram etti. Mönüde Yaren çorbası, cabada güveç, tavuk etli bulgur pilavı, yumurta tatlısı ve tatlının ardından da yine yöresel ritüel olan bamya yemeği ikram edildi. Vali Öner, Yaren kültürünün mönüsü olan ‘Takım Yemeği’ adıyla adlandırılan yemekte misafir ağırlamaktan mutlu olduklarını belirtti.


Düzenleyen i.zencirci - 24.07.2008 Saat 11:57
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek