2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Mesel 5 - Kiziroğlu'nun "Kengri Postası"
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumMesel 5 - Kiziroğlu'nun "Kengri Postası"

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Mesel 5 - Kiziroğlu'nun "Kengri Postası"
    Gönderim Zamanı: 13.10.2008 Saat 18:32

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, deve tellal, pire berber iken, birileri Çankırılının beşiğini tıngır mıngır sallar iken, aşağıdan:
    - Tutun ha, vurun ha..!  diye bir gürültü kopmaz mı?
    - Eyvah, dedim. Şimdi bunlar susmazlar, uyuyan devi uyandırırlar..
     İki kalktım, bir hopladım. İzmir, Çankırı arası 700 km'yi bir çırpıda atladım.
     Baktım; bir kuru kalabalık. 
    - Nereye gidiyorsunuz böyle? dedim.

-Ta  Angara'dan kalem erbabı gelmiş; kendi mantığını, özgür iradesini kullanarak karar veremiyen! Aldığı kararları, “sürü mantığı” içerisinde, “çoban götürürse ben de giderim!” anlayışı ile alan ve uygulayan!   Çankırılılara öğütler, akıllar vermeye gelmiş, onu karşılamaya gidiyoruz, dediler. 

Neyse, akıl danesinden payımıza düşen öğüdümüzü almak için karşılayanların ve de "hık deyicilerin" arasına katıldım ben de.  Aradık taradık menşur kalem erbab ağasını bulamadık.

Meğer o, yaran evinde çoktan gövecin başına oturmamış mı! ("yiyin efendi ağalar yiyin, bu hanı iştiha sizin")

Pireye vurdum palanı yedi yerinden çektim golanı

Tozu dumana kaddım vardım gittim, Yenice Köylü Kadir ağanın hanına, ordan bir at aldım dorudur diye, o at anlıma debdi geri dur diye...

Böyük Caminin minaresini belime soktum borudur diye… 

Taş Mescid'e attılar beni delidür diye… 

O yalan bu yalan fili yuttu bir yılan; Bu damı yalan?

Çocukluğumuzda biz böle masallar anlatan rahmetli babaannem, dedi ki; bu onun eski huyudur…

Bereket inandılar şimdilik beni saldılar.  Neyse uzatmayalım masala başlayalım. 

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, var varanın, sür sürenin...

Baykuşu çoktur metrukhanenin... Destursuz "Viran Çankırı" bağına girenin…!

ÇANKIRILI KEÇİ BURCUNDAN..!

Efendim rivayetlere bakarsanız, “özel bir rengi olduğu kesin olan, sıra dışı, daha doğrusu dokuz köyden kovulanlardan birisi, onuncu köy arayışındaki, onuncu köyü bulunca da muhtar (kizir) olmak isteyen”  Kiziroğlu,  Engürü civarlarında kalem oynatmak gibi zor işler başarıp efsane olunca, onuncu köy olarak Kengri’ye de el atar. Tutar, yarma şeftalisi, kestanesi menşur yeşil Bursa gibi bir memleketi bırakıp, kıraç memlekette, “uzak çağların yakın kentinde” ferman okutmaya, mecmua ve ceride çıkartmaya başlar.  Kengri Kal-asını mekân tutar.

Bir hışmınan geldi geçti 
Kiziroğlu Mustafa Bey 
Hışmı dağı deldi geçti 
-Kim kim? 
-Hanım kim? 
-Nigar kim? 
Kiziroğlu Mustafa Bey. 
               Bir Bey oğlu 
               Bir Han oğlu 

Tutar ama civarda hüküm süren, bir kısım matbuat ehli ve avanesi buna çok bozulurlar. “Biz ki;  Kengri Sancağına, ilbay paşa’sına, şehreminine, mebusuna, meclisi azasına ve bilcümle ihalecilere sadık bir tebayız, kulu kölesiyiz ve dahi şakşakçısıyız  yöremizde, yurdumuzda, il (yabancı), simsar mecmuacı ve dahi cerideci istemezük” diye posta koyarlar.   

Bir at biner ala paça  
Mecal vermez kırat kaça 
Az kalsın ortamdan biçe 
-Kim kim? 
-Hanım kim? 
-Nigar kim? 
-Kiziroğlu Mustafa Bey 
              Bir Bey oğlu 
              Bir Han oğlu 

Neyse, Kiziroğlu, bu tehditlere aldırır mı?

Alır sazı Kiziroğlu; “Ben ki; Sizin, yaranlar diyarı şehriniz adına, tüm zevatınızı ve dahi STK'larınızı ardıma alup,  reisicumhur hazretlerinin katına çıkmış kimesneyim, adsız sansız ve de çapsız sizden mi çekineceğim. Siz kimesnesiniz?”  diye haber salar.

Çıkarır “Kengri Postasını” koyar masanın üstüne ve köşesinde devam eder.

Kengri Sancağında;
Alıntı Kimse, kendi mantığını, özgür iradesini kullanarak karar vermiyor! Alınan kararlar, “sürü mantığı” içerisinde, “çoban götürürse ben de giderim!” anlayışı ile alınıyor ve uygulanıyor! Gerçekten sosyal bilimcilere araştırma konusu olabilecek uygulamalara sahne olan Çankırı, 21’inci yüzyılın getirmiş olduğu “bireysel özgüven” duygusuna nerede, hangi şartlarda kavuşacak doğrusu kişisel olarak merak etmekteyim!
diyüp, “çok merak iderek” eser, gürler. Halbuki çok merak başa beladır. 

(severim o senin; “sürü mantığı” “çoban götürse bende giderim”  “sosyal bilimci”  “bireysel özgüven” diyen dillerini… )

Vay ben ona eş olaydım 
Peh! peh! peh! peh! 
Anadan onbeş olaydım 
-Ağam kim? 
-Paşam kim? 
-Nigar kim? 
-Hanım kim? 
-Kiziroğlu Mustafa Bey. 
            Bir beyin oğlu  
            Zor beyin oğlu 

Kengrililer, suskunluklarını yaran kültüründen gelen kuru nezaketlerinden alan, akıllı uslu güngörmüş kimselermiş, lakin koyun yerine konulmaya çok içerlemişler.  

Hâlbuki, Kiziroğlu bilmez ki, Kengrililer Keçi burcundan; 

Kengri keçisi, Bursa’nın merinos koyunu gibi bir arada otlamaz, yayılmaz, yağlı kuyruğuda yoktur, Kiziroğlu. 

Merinos koyununun birisi yardan aşağı atlarsa, koyun ve de sürü olduklarından hepside yardan aşağı atlar, telef olurlar.

Oysa keçiler özgürdür, özellikle Kengri Keçisi özgürlüğüne düşkündür, dağınık yayılır. Serden geçer, “yardan” geçmez.

Bu nedenle keçi çobanlığı zordur, zahmetlidir.  Keçi çobanlığına ve de akıl daneliğine soyunmanı tavsiye etmeyiz, Kiziroğlu.

Hay edende haya teper 
Peh! peh! peh! peh! 
Huy edende huya teper 
Hey! hey! hey! hey! 
Köroğlu'nu çaya teper 
-Ağam kim? 
Paşam kim? 
Nigar kim? 
Hanım kim? 
-Kiziroğlu Mustafa Bey 
                Bir Beyin oğlu 
                Zor beyin oğlu 

"Kengriliye ahkâm kesmek için yola çıkan, cerideci Kiziroğlu sözüm sanadır."

Sadece iki yıldır tanıdığın, Kengriliyi yanlış tanıdın. Kengri ile ilgili mecmua, ceride çıkardın ama Kengriliyi hiçbir zaman anlayamadın. Halbuki; “Elekçide” olsa insan insandır.

Haddini ve de kırmızı cızgıyı aşıyorsun güzel kardeşim, köşe yazılarındaki, tavırlarındaki, Çankırılıya bu snop yaklaşımından dolayı seni kınıyorum.

Kiziroğlu…“Sen seni bil sen seni…”

Merak edene:

Mecmua=Dergi
Ceride=Gazete

Kizir= Muhtar "Onuncu köy muhtarı"
Simsar:=Komisyoncu
Snop=Züppe

1-Giyinişte, söz söyleyişte, dilde, düşünüşte toplumun gülünç ve aykırı saydığı yapmacıklıklara ve aşırılıklara kaçan.

2-Seçkin görünmek için, bazı çevrelerdeki düşünceleri benimseyen, hayranlık duyan ve onlar gibi davranmaya özenen,

Düzenleyen i.zencirci - 14.10.2008 Saat 14:06
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Hakkı Duran Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.10.2008 Saat 22:49

TEBRİKLER İBRAHİM BEY,

Masal ve ninniler, -maalesef- küçüklerimizin bir daha tanıması çok zor kültürel değerlerimiz. Bunların yerini yerli olmayan kültürel unsurlar alıyor. Bu yüzden nine ve annelerimizin aşıladığı bize ait değerler; hayal gücü, musikî ve normlar yeni nesillere aktarılamıyor. İbrahim Zencirci, büyüklerinden masal dinlemiş olmasaydı, bu ve benzeri yazılardaki masal anlatım kudretini göstermesi kolay olmazdı.

Ali Dehrî Dilçin vesilesi ile "Çankırı Masalları",  "Ma'ruf Ninnileri" sebebiyle ninnilerimizden söz etmiştim. Bu bakımdan konuya âşinalığım olduğu gibi, "masal ve ninniler" dinleyerek büyümüş nesillerdenim.

"Masal" üslûbunu başarıyla kullandığınız ve güncel sorunlarımızı bu üslûp içinde güçlü biçimde anlatma becerisini gösterdiğiniz için sizi kutluyorum.
Hakkı DURAN
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek