2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - 10 KASIM
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli Forum10 KASIM

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Nermin Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: 10 KASIM
    Gönderim Zamanı: 10.11.2008 Saat 11:34

Bugün 10 KASIM Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtarıcısı ve kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ölümünün 70.yılı.Ulusca  başımız sağolsun.

ATAM her ne kadar bugünlerde unutturulmaya çalıştırılsan da kolay kolay izlerini silmeye hiç kimsenin gücü yetmez.Çünkü bu Türk milletinin kurtarıcısı sensin.10 KASIMLAR senin ölüm yıldönümün değil,bizler için tekrar tekrar doğuşundur.

Sen rahat uyu ATAM.Bıraktığın emanetine ihanet edilse de bizler; hep sahip çıkacağız..Gençliğe hitabede belirttiğin gibi;

Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
        Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
         Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Nermin AYDINLI

Yukarı Dön
ELVEDA Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.11.2008 Saat 10:49
       Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sadık TURAL'ın, 10 KASIM ATATÜRK'Ü ANMA töreninde, Cumhurbaşkanına açıkladığı Rusya'nın çok gizli arşivinde alınan belgeyi de içeren anlamlı ve duygulu konuşmasının sadece bir bölümünü paylaşmak istedim.

Cumhurbaşkanım, Değerli Konuklar,

Bugün bir hususu arz edeceğim: Atatürk’ümüzün, 1936 yılında, Ankara’da Rus Büyükelçiliğinin verdiği bir resepsiyona, gece 01.30’a doğru, yanında, şahsi dostları ve manevi kızları ile, daha sonra zeybek çalmak üzere getirdiği müzisyenlerle, intikal ettiği biliniyor. Bu bilgilerden sonraki olayları Alman Helbert Melsink’in 1951 yılında bir İstanbul gazetesinde yayınlanan hatıratı kadarıyla biliyorduk.

Arz edeceğim belge ise, Sovyetler Birliğinin gizli arşivinden alınmış, yabancı bir tarih profesörü tarafından bana verilmiştir. Dört sayfalık belgenin çevirisinden birkaç cümle okuyacağım.

Atatürk’ümüz Türkiye Cumhuriyet Bayramında kendisini niçin Stalin’in değil de, Cumhurbaşkanı Kalinin’in kutladığını sert bir şekilde sorunca, Sovyet Büyükelçisi, ‘Sizi, bizim Cumhurbaşkanı kutladı’ cevabını veriyor. Atatürk ‘Sizin Önderiniz kimdir?’ diye soruyor. Büyükelçi Karahan ‘Stalin’ diyor. Atatürk bu cevap üzerine ‘Öyle ise, ben ülkemin, hem Cumhurbaşkanı hem de önderiyim. Kalinin değil, bana kutlama mesajını Stalin göndermeliydi.’ diyor. 

Büyükelçi Karahan, Atatürk’ümüzün Stalin’i kendilerinin doğrudan aramalarını, görüşmelerini söylüyor. Atatürk bunun üzerine ‘Niçin ben ilk adımı atayım?’ dedikten sonra şu cümleleri söylüyor. ‘Ben bunu ancak eşit şartlarda yapabilirim. Eğer beni kabul ettiklerini hissediyorsam yapabilirim. Başka türlü işlerime ‘evet’ diyemem. Sizin güçlü ve mekanize edilmiş ordunuz olduğunu biliyorum, fakat ondan korkmuyorum. Benim arkamda 18 milyon halkım var. Benim emretmem yeterlidir, halkım ardımdan nereye gidersem gelir. Ben çok zarar verebilirim, elbette bunu hiçbir zaman yapmam, çünkü benim sözüm, benim dostluğum gibi kutsaldır.

Rapordan bir cümle daha okuyorum

Atatürk’ün sözleri  bazen tehdit, bazen dostluk dolu ifadelerle yüklü idi.

Sayın Cumhurbaşkanım,

Bu tartışmalı konu Stalin’e yansıtılınca olanlara ilişkin rapor istiyor. Elimizdeki dört sayfalık raporun üzerinde ‘Çok Gizli’ damgası ve ‘Stalin ile Molotov tarafından okunması’ gerektiği notu vardır. Bundan da önemlisi Stalin beşinci sayfa üzerine bir not yazmıştır. Bu notta ‘Dostumuz’ ile ‘Sözleri’ kelimeleri tırnak içine alınmıştır: ‘Dostumuz Atatürk’ün sözleri dikkatle/ilgiyle okunsun’ ifadesi Stalin’in el yazısıyla yer almaktadır. O tarihlerde dünyanın yüreğini hoplatan Stalin’in Mustafa Kemal Paşa konusunda daima dikkatli olduğu, Atatürk ölünceye kadar Türkiye üzerinde açıktan söz etmediği bu ifadeden de, bir defa daha anlaşılmıştır.

Atatürk’ümüzü 70. ölüm yıldönümünde rahmetle, minnetle anıyor, sizleri saygılarla selamlıyorum.

Elveda TANIK
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek