2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Ildızım'la Kayiçivi'nin arası (Şive)
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumIldızım'la Kayiçivi'nin arası (Şive)

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Ildızım'la Kayiçivi'nin arası (Şive)
    Gönderim Zamanı: 15.12.2008 Saat 00:18

Sarıkaya’dan geçdük. Mezerliğn önünde yavaşladuk. Dua edüp yola devam etdük. Kavçiyi depesi göründü. Bu depe eskiden bizim köyünmüş. Dokuzanüç harbinde bi köy mıkdarı bi tepsi baklavaya bu depeyi virmiş. Köylünün depesi atmış emme, tapuda gayıt Kavçiyi köyüneymiş. Tabi depenin üstündeki türbede yaşıyan yatur da kavçiyli olmuş. Mezeri yerinden galduramayuz ya. Bu yaturn adını bilmiyon emme. O tepeye çıkan dört köyü guşbakışı görebilür.

Hooop ... Memed Dayı birden durdu. Hay aksilik. Bizi buldu. Memed Dayı ne oldu ? Arabanın tekeri mi patladı, yoğsam havası mı indi. Yok bişi.Stepneyi dakarız. Senin iş ağsamasın yiğenim deyince ırahatlayıvirdim.

Ev hangi tarafta bilmiyoz. Caminin önünde durduk. Garevleci Hacı Mıstafa’nın evini sorduk.  Şurda didiler. Çişmenin üs tarafında. Arabayı oraya bırakıp iki dagga yörüdük. Ordan bi adam dakıldı. Evi göstermiye. Onnar da bizim geleceğimizi biliyorlar mı ne. Gokuyu almışlar . Gapıda garşıladılar.  Benüm geldüğmün habarını çokdan uçurmuşlar.

Biraz hoşbeş etdük. Nassınız Dayı. İyiyüz. Siz nasısınız ? Biz de iyiyüz. Sizi gördük şindi daha iyi olduk. Buyrun sufraya Gavurma yiyelim. Yola çıkarken yedük. Siz yiyin. Afiyet, şeker olsun. Allasen siz de gelin . Bi gelen olsa ne dir. Ev sahabı yiyo. Misafir bakıyo dimez mi ? Gülüştük. Sufraya yanaştuk. Haggaten gözel gavurma yapmışlar. Üç yaşında irkeç kesmişler. Geçi eti daha ilezzetli oluyo. Kekük yavşan gokusu var içinde. Terkülüm isdanbıl’dan gelmedüğü uçun anam bubam göremedi. Kayınna, kaynata birbirleriynen danışsınlar, gonuşsunlar. Her köyün huyu ayrı, suyu ayrı. Bizim köylüler kavçililere kabakçı kayçivililer derler. Onlar bize ne dirler, diseler diseler Ildızım’ın ahlatçıları dirler. Köy kurak olunca yazın yaş ahlat gışın üğüdülmüş gavur yerdük esgiden. Şindiki çocuklara ahlat disen bilmez, gavut dirsen yimez. Ben sufradan elhamdülillah diyip sıvşacağıdım. Memed Dayı sufra duasını oku yiğenim didi. Ben de Gulu, veşrebu diye başladım. Şaşurmadan okudum. Hafuzluğum iyidür. Ne de olsa Garatekinli Ekrem Hoca’mın dezgahından giçdük. Ağzı dualı damadımız olacak dimişler müdür aceb ? Bilmiyon. Hemen elimi yıkama işareti yapar gibi galktım. Mağsat onnarın ben olmadan gonuşması. Yoğsa gün batana gadak lafa giremezler. Galbim gürp gürp atıyo. Öğünmek gibi olmasın emme kime soran iyi çocuk der. Yakşuklu da sayulurun. Asgerde İnzibat yazdılar. Çangırılılara göre uzun boylu sayulurun. Ebemgile çekmişin. Uzungız derlermiş böyük ebemize.

Elimi bi ker sabınladım, bidaha sabınladım. Sildim, kuruladım. Aynada gaşıma, gözüme bakdım. Gendimi yakışuklu buldum. Benim gibi damadı nerde buluyolar. Ildızımda bazı akrabalar gızlarını bize gönderip anamgile camiönündeki çişmeden su getürmiye yolluyolar.  Ne ben, ne anam oralı.  Gönül işi akıl irmez. Gider otada gonar, başga bi yirede. Benim gönül Kavçiyi tarafına gondu. Orda zıngıdak galıvirdi. Odanın gapısını tıklattım. Buyrun didiler. İçeri girdim. Bubamın, anamın yüzü gülüyodu. Memed Dayı kinayeli kinayeli bakdı.  İşin oldu işareti yapdı kimseye çakdurmadan. Bu ara çayumuzuda içdük. Ah yavuklum da  burda olsaydı da bi acı kavesini içseydük. Bubamın galkacağı yok. Esgi günlere daldılar. Meylivat davası açıldı. Yav bu gün zamanı değil eski gavgaların gürültülerin. O zamanlar köyün salmaları akıbatlara iyi gelmiş. Kişif uçun gelenlere , yalancı şahitlere para yetüşdürememişler. Şindi Meylivat ne tarafta bilen yok. Meylivat düzlük bi yirde. Guytuda galıyor. Oradan Karabazar(Orta ilçesi) tarafına, Çerkeş, Şabanözü taraflarına gidermiş çerçiler. Şindi bile bizim köyden oraya ancak at arabasıynan gidersin.

Ev sahabından müsade istedük. Zengin galkışı gibi oldu emme biz de az çok oturup galkmasını bilen insanuz. Kayun bubam  sayılan Mısdafa Dayı’nın elini öpdüm. Kayınnan elini sunmadı. Çok yaşa çok yaşa didi. Bizimkiler iyi ağnaşdılar. Yokluk zamanında gitsek bizi dabancaynan govalarlardı. İşde dünya güççülüyor diyolar ya bu dimekki. Anam evin tertibine bakmış. Bek amarat gadun inşallah gelin gızımınzda amarat çıkar.
Anamın dodakları gıpırdıyordu. Dua ediyodu elleeem. İnşallah gabul olur gözel anam.
........
Recep Cırık/ Belçika
(sürçü lisan ettik ise affola..)

Düzenleyen ahmetgulsen - 17.12.2008 Saat 00:57
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek