2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Seçim Dosyası
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - ANKARA'DAKİ ÇANKIRILILAR 29 MART'I BEKLİY
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumANKARA'DAKİ ÇANKIRILILAR 29 MART'I BEKLİY

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Fatih Bayram Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: ANKARA'DAKİ ÇANKIRILILAR 29 MART'I BEKLİY
    Gönderim Zamanı: 16.01.2009 Saat 00:20

Ankara'daki Çankırılılar...
Resmi rakamlara göre (2007) 219119 kişi..
Geleneksel yapısı hiç bir zaman bozulmamış,büyük çoğunluğu muhafazakar olan Çankırılılar ülkenin başkentinin en büyük hemşehri gruplarından birisi..
Çorum ve Yozgattan sonra üçüncü sırada...
Ancak bu avantajını kullanabiliyor mu ?Bunu sorgulamamız gerek..!
Çorumlular nasıl örgütlenmişler,Yozgatlılar nasıl organize olmuşlar..Daha ileri gidelim Doğu illerimizden gelen vatandaşlar nasıl "bir" hale gelmişler?..
Ve bunların tam ortasında Çankırılılar neden daha pasif ,neden daha etkisiz nedenn_?
10 aydır Ankara siyasetinin tam ortasındayım.. Ve benim gördüğüm şudur arkadaşlar; "Hemşehri dernek ve federasyonları arasında Çankırı ismi zannettiğimiz kadar canlı değil..!" Bunun nedenlerini ayrıntılı olarak işlemekte fayda var.Tabi bunun için sizlerin yorumlarını da almak isterim.
En büyük nedeni; Çankırılılar içlerinden birisini yüceltmek ve yükseltmek konusunda (siyaset ve bürokraside) çok çekimserler...İçimizden biri çıksın yükselsin istemiyoruz.Biraz sivrileni tukaka alaşağı ediyoruz.Ve buna direnip kendi çabalarıyla bir yerlere gelenlerden medet umuyoruz ..! Yanlış bence..
Eğer siyaset ve bürokraside söz sahibi olmak,başkente damga vurmak istiyorsak; İçimizden birilerini yine bizler yüceltip yükselteceğiz..
Ve daha sonra da o makamlardan "hak ettiğimiz" hizmetleri isteyeceğiz..
Çankırılı hep hor görülmüş..Çankırılı hep "nasıl olsa halimdir selimdir bizdendir" denmiş..!
Artık yeter..!Çankırılım,titre ve kendine gel,söz iste,önce sözü al sonra arkasından yürü..!
Ankara'daki en büyük 3. hemşehri topluluguyuz.Çankırı Dernekler Federasyonumuz başkentin en çok derneğe (90dan fazla) sahip federasyonu..!
Ancak Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'ndeki Çankırılı sayısı yalnızca 3 !!!
131 kişilik mecliste 3 üyemiz var.Yani başkent yönetiminde Çankırılıların söz payı %2.29 !!!
Büyükşehir Belediye Meclisinden Çankırılılar lehine karar geçirilme olasılıgını varın siz düşünün..Demek ki etkisiziz,demek ki hemşehriciliğimizle "övünecek" durumda değiliz..Önce bu gücümüzü göstereceğiz sonra sıra övünmeye gelecek..
İşte bunun için ilk fırsat ; 29 Mart 2009 yerel seçimleri..
Haydi bakalım Çankırılım..Hodri meydan..
Yüzlerce belediye ve il genel meclisi adayının cirit attığı başkentte,ilçe belediye meclislerinde lütfen "parti ayrımı gözetmeksizin" Çankırılı adaylarımızı destekleyelim..
Büyükşehirde hangi partiye verirseniz verin,ama ilçe belediye meclisi oylarınızı hemşehrilerimize gönderin..Partisi ne olursa olsun hemşehrilerimizi destekleyelim.Bu bir başlangıç olacak..İlçe belediyelerinde çok sayıda Çankırılı seçilirse bir 5 yıl sonra Çankırılılara danışılmadan hiçbir parti aday belirleyemeyecek emin olun..!
Şimdi diyeceksiniz ki,"Fatihcim ilk sıralar zaten birileri tarafından kapılmış,Çankırılılara zaten sıra gelmez.."
Şimdilik haklısınız,bizler sesimizi yükseltmez Çankırılının gücünü göstermezsek bu böyle kalacak.Ama emin olun,bir dahaki seçimler bambaşka olacak.. Wink

Saygı ve Selamlarımla...

Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.01.2009 Saat 09:33
Sevgili Fatih; Yıllardır paylaşabildiğim hemşerilerimle gündemde tutmaya çalıştığım ve zaman zaman da gazete ve internet ortamında köşeme taşıdığım, yeri geldiğinde bizzat uğraş verdiğim,  bende adeta kistleşmiş düş haline dönüşen bu konuyu sizin bu gün yeniden gündeme taşımış olmanız beni son derece mutlu etti. Hele ki son derece önem arzeden bu konuyu siz gençlerin sahiplenmiş olması bana göre beni hedefime bu konuda ulaştırdığı için son derece de mutluyum. Teşekkür ediyorum. Davetiniz üzerine bende düşüncelerinize izninizle katkı vermek isterim.

Bilhassa Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan biz Çankırı'lılar 1998 yılına kadar adeta uyur gezer ve her defasında da başkalarından medet umar durumda yaşadık. Mahallelerde ilerleyebildiğimiz alan ise muhtarlıklardı.

Bu konuyu bir anı ile paylaşırsam nasıl hareket edilmesi gerektiği hususunda fikir alanında destek olabileceğime inanıyorum.

Yıl 1998 Değerli hemşerimiz Hakkı Karataş Ayaş İlçe Milli Eğitim Müdürü, Ankara Mamak DYP ilçe teşkilatının tasvibi ve Sayın Nevzat Ayaz Bakanımızın onayı ile Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne naklen atanır. Daha sonra Sayın Ayaz Bakanlıktan ayrılır. Bu defa önce Mamak ilçesine nakli için gayret içinde olanlar Hakkı beyi görevden aldırır. Hikayenin başlangıcı böyle başlar. DYP delegesi olan hemşerilerimiz bir araya gelerek yapılan bu   istek dışı nakli durdurmak için epey çaba sarfederler fakat sonuç alamazlar. Konuyu hasbelkader bana aktardılar. benim kendilerine önerim doğrultusunda Mamak Misket mahallesinde oturan Çankırı'lı sakinlerle bir hemşerimizin bahçesinde geniş bir toplantı yaptık. Konuyu değerlendirdik ve sonuçta vardığımız karar ise aynen sizin değindiğiniz gibi birlik ve beraberliğimizin olmadığından kaynaklandığı kanaatine vardık. Daha sonra ne oldu biliyor musunuz? Mamak DYP de görevli bir hemşerimiz iki üç gün sonra mensubu olduğu partinin ilçe başkan yardımcılığına getirildi haftası içinde için DYP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Saffet Arıkan Bedük bir heyetle toplantı yaptığımız eve ziyarete geldi. "Çankırılılar bir kusurumuz mu oldu" diye, bu arada ben ve arkadaşlarım derhal Çankırı İdare grubunu oluşturarak uzun uğraşlar sonucu Sayın Tansu Çiller ile Ankarada siyaset alanında Çankırı'lıların da itibar görmesi anlamında dört defa bire bir heyetimizle görüşme şansını elde ettik ve ön seçimsiz olmak üzere iki kişilik Çankırılılara Kontenjan milletvekilliği sözünü aldık. adayın birisini rahmetli Sevinç Kayabaşı ve diğerini Ahmet Kandemir beyi gösterdik bunun dışında ne yaptık. Tüm Ankara ilçelerindeki yerleşim yönüyle il nüfus sayılarını çıkarttık. mevcut nufus yerleşimine göre hangi il insanına ne kadar encümen üyeliği, ne kadar il genel meclis üyeliği düşüyor bunları da görüştük epey bir mesafe kat etmiştik. Ama ne varki zamanın Çankırı Vakfı yönetimini bu konuda bir çalışma içine sokamadığımız için fazla bir mesafe kat edemedik.

Konu daha uzun ve yine de uzun anlatmamdaki sonuca göre şayet siz sevgili gençlik kolları ve Federasyon üyeleri hangi parti olursa olsun alt yapı çalışmalarınızı yapar ve parti teşkilatlarının tepesindeki insanlarla muhatap olabilir ve onları ikna edebilirseniz başaramayacağımız hiç bir konu olmaz. Alt yapı çalışmalarını yapmadan amatörce tavır içinde olursanız hiçbir sonuç alamazsınız. işte size gelirler "ey Çankırılılar sizler için ne yapabiliriz derler taleplerinizi iletirsiniz" baş üstüne ama seçimde bize destek veriniz derler iyi günler dileyip giderler. yani bizler yine kullanılmaya devam ederiz. Onun için böylesi seçimlere önceden çalışılması gerekir. yoksa efendim falanca tarihte Federasyona ziyaret edilecek heyetinizi kurun çalışma yapsınlar birlikte görüşme yapılacak gibi davranış sonucu gelişimimiz yönüyle bizlere hiçbirşey kazandırmaz. böylesi işler ayak üstü çalışmalarla olmaz. acizane ben böyle düşünüyorum.  Diğer işlediğiniz bir konu ise "Büyükşehirde hangi partiye verirseniz verin,ama ilçe belediye meclisi oylarınızı hemşehrilerimize gönderin..Partisi ne olursa olsun hemşehrilerimizi destekleyelimdavetiniz gayet yerinde olmakla beraber Sivil toplum kuruluşlarımız halen kim hangi partiden ve hangi görev için aday olmuş açıklamış değiller. Acaba daha vakit çok erken diye mi düşünmekteler yoksa henüz ellerine aday tespitleri ile ilgili liste mi oluşturamadılar. Saygı ve sevgilerimle.  
Yukarı Dön
reis18-81 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.01.2009 Saat 11:49
görüşlerine katılmakla birlikte şu ince noktayı siz değerli ÇANKIRI sevdalıları ile paylaşmak istiyorum....
biz cangırılı olubda cangırımızı yöneten ancak cangırıya 5 guruşluk faydası dokunmayan adamlar gördük ve görüyoruz....
MESELE;
yöneten adam olsunda, nereli olursa olsun.....
dua ile efendim....
NE MUTLU TÜRKÜM DİYEBİLENE
Yukarı Dön
seref cakir Açılır Kutu Gör
Kurum Temsilcisi
Kurum Temsilcisi

Dernekler Fed.

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.01.2009 Saat 21:41
Ankarada; Federasyon Genel Başkan yardımcılarımızdan Muhsin BOZKURT Mlliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mamak Belediye Meclis Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyelerimizden Nevzat FINDIK AK PARTİ Yenimahalle Belediye Meclis Üyeliği,
Yönetim Kurulu Üyelerimizden Selahattin ÖZCAN AK PARTİ Pursaklar Belediye Meclis Üyeliği,
Çankırılı Kadınlar Derneği Başkanımız Nermin AYDINLI Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mamak Belediye Meclis Üyeliğine,
Gölbaşı Derneğimiz Bşk.Yard. Mustafa TAŞ Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gölbaşı Belediye Meclis Üyeliği Aday adaylıklarına
Bahattin AYHAN CHP Çankırı Belediye Başkanlığı'na
Yönetim Kurulu Üyelerimizden Ramazan ÇATALKAYA Şabanözü Gümerdiğin Beldesi Milliyetçi Hareket Partisi  (MHP) Belediye Başkanlığına adaylık muracaat etmişlerdir.

Tüm Aday adayı başkanlarımıza başarılar diliyoruz.

Ayrıca Federasyon diğer Yönetim Kurulu Üyeleri ve Dernek başkanlarımız da; Gurbetteki Çankırı'lı hemşehrilerimizin gönüllerine adaydır.

Düzenleyen seref cakir - 16.01.2009 Saat 21:43
Seref Çakır
Dernekler Danışmanı
Yukarı Dön
Cerenlerden Açılır Kutu Gör
Okur
Okur

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.01.2009 Saat 22:16
Merhabalar,

Şimdiki zamanla geçmişi kıyaslamak, geçmişi bilmeden pasif kalıyoruz demek hatalıdır diye düşünüyorum.

Osmanlı dönemini geçeceğim.
Cumhuriyet döneminin ilk yılları; Çankırı'lı pasif kalmamıştır. Hem siyasi hem bürokratik hem de dini sahada pek çok güzide insan yetiştirmiş. Belli mevkilere getirmiştir.  Cumhuriyetin 50 li yıllarında 69 lı yıllarında da öyle...

Çankırı'lının Çankırı'lıyı istemediği dönemler ne zamandır?

Son çeyrek yüzyılda Çankırı'lı Çankırı'lıyı istemez olmuştur. Neden!!!!

Son çeyrek yüzyılda Çankırı'lı öyle bir sosyal yapıya, kültüre ve rüzgara kapıldı ki   tüm evrensel değerlerin alt üst olduğu bu dönemden ÇANKIRI'LI DA etkilenmiştir.

Nedir bu etkilenme!

İnsani değerlerimizden ıraklaşmak, hile ve hurda ile modern ya da uyanık görünüp aslında hiç bir şey olan fakat kendisini uyanık zanneden kırk haramilerin çoğalmasıdır bu etkilenme.

Son çeyrek yüzüyıldan önce; kirli siyaset yoktu. Siyasete yön verenler de erdemli faziletli, doğru sözlü ve ahlaklı kişilerdi. Her yöre halkı kendisini en iyi temsil edebilecek ve yöresinde aktif olan ahlaklı faziletli dürüst insanın siyasete atılması ve seçilmesi için harıl harıl çalışır kulisler yapardı.

Ya şimdi ne yapılıyor?
 Siyaset sadece köşe dönme aracı olarak kullanılmak isteniyor. Böyle bir düşüncenin sonucunu da görüyoruz.
Sivil örgütlenme siyasi örgütlenme hep para ve çıkar üzerine kurgulandığından yani kırk harimi çetesi üyesi ve paydaşları olabilmek için yapılmaktadır. Bunun sonucu da ortaya çıkan tablo ortadadır.

Dürüst ve sadece memleket meseleleri üzerinde fikir yürüten bireylere itibar edilmemekte, onlar ne örgütlere  ne de başka faaliyetlere davet edilmezler. Gelmek isteseler de içeri alınmazlar.

Kırk harami zihniyetinin sivil toplum, siyasi teşkilatlanma faaliyetleri kırılmadıkça  ne Çankırı ne de ülke kalkınamaz.

Saygılarımla.

NOT: 1- Bakanlar, 2- Askeri Erkan 3- Din adamları bunlar son çeyrekten önce Çankırı ilinden çook çıkmıştır. Bu vesileyle bürokratı da çoktu.
2- Son çeyrekte Siyasette etkisi azaldı, Askeri sahada astsubaylıkda demirledi. Dini alanda ise bu saha doğu-güneydoğu ile karadeniz hakimiyetine terk edildi. Ticarette  iş adamı kimliği ile boy göstermeye kalkışılsa da o da atölye sahibi ya da taşeron müteahhitlikten ileri gidememiştir.

Yukarı Dön
b_ayhan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16.01.2009 Saat 23:26

Yıllardır gündeme getirilen bu konunun tekrar gündeme getirdiği için sayın Bayram'a ve anısıyla katkı sağlayan sayın Derelli'ye teşekkür ederim. Sayın Derelli ile bu konu ve benzer konulara çok şahit olduk, yaşadık. Bazı gerçekleri göz ardı edemeyiz. Geçmişe nazaran mesafe katettik, yeterli mi? asla. Daha gür daha coşkun olmamız için Çankırı'ya gönül verenlere büyük görevler düşüyor. Yılmadan bu mücadelelerine devam etmelidirler. Söylemesi ve yazması kolay ama icraat maalesef dikenli, taşlı, inişli ve çıkışlı bir yol. Ankara'da vakfımız, derneğimiz var, federasyonumuz var diyebiliyormuyuz? Bu sorunun yanıtı çok farklı yankı bulmaktadır. O nedenle kimseyi suçlama ve töhmet altında bırakma hakkımız yok. En azından Ankara'da ki vakfımız ne yapar, kimler üyedir, ne gibi etkinlikler gerçekleştirmiştir, web sitesi, yayın organı varmıdır  bunları sorsak ayıp mı olur acaba?. Belki şunu diyeceklerdir ''İlgilenmezseniz elbetteki haberiniz olmayacaktır''. Halkla ilişkileriniz zayıf, iletişiminiz yoksa bunu söyleme hakkınız olamaz. Sonuç olarak Vakfımızın ehil ellerde aktif bir durumda olması biz Çankırlıları mutlu eder. Umarım bizleri aydınlatıcı bir açıklama gelir ve yorumumda yanıldığımı kendilerinden özür dileme fırsatını bana vereceklerdir.

Yukarı Dön
Nermin Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.01.2009 Saat 14:54

Genç kardeşim Fatih'e bu konuya değindiği için teşekkür ederim.Görüyorum ki gençler daha duyarlı ve bilinçli."Çankırılılar bir araya neden gelemiyorlar" diye yıllardır  hep yazıldı çizildi.Peki! yol kat edildi mi? Evet bence bir arpa boyu yol gidildi.Yeterli mi? hayır yeterli değil ama bu bir başlangıçtır. Sn:Derelli'nin engin bilgilerini ve deneyimlerini okuduğumuzda hakikaten büyük emek göstermişler.Bugünkü gelinen noktada kendilerinin de katkılarının olmadığı söylenemez.Burada bir noktaya dikkat çekmekte fayda var!Örgütlenememek.Ankara'da neden diğer iller daha güçlü görünüyor?Neden Çankırılı yok sayılıyor?Bütün bu soruların cevabını hepimiz çok iyi biliyoruz.Siyasilerin çok iyi kullandığı sabit fikirlilik metropol kentlerde bölge insanını zayıf düşürüyor. Mecliste bizim sahip çıkamadığımız Çankırılının oyları üzerinden hesaplar yapılıyor.Bir el sıkma ve sırtını sıvamayla bu iş halledilir diye düşünülüyor.Peki bu gün de böyle mi olmalı?Böyle olmayacağını ve gerçekten birlikteliği ve sivil toplum olmanın önemini kavramış olan günden güne derneklerin katılımıyla büyüyen Çankırı Dernekler Federasyonu Ankara’da yaşayan Çankırılıların sesi ve gücü olmuştur.Sevgili genç kardeşim Fatih de bu güçlü oluşumun içinde ve gençliğin sesidir.Arzu ederim ki siyasette ve karar alma mekanizmalarında daha çok Çankırılı olsun.Siyasette yer almak istemeyen hemşehrilerimiz de sivil toplum kuruluşlarında yer alsın.Örgütlü toplum güçlü toplumdur.Gücümüzü göstermek için 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri iyi bir fırsat olacaktır.Yıllarca Çankırı ve Çankırılı üzerine kafa yormuş birisi olarak düşüncelerimi sayfalarca yazabileceğimden dolayı kısa yazı yazmak benim için çok zor oldu.Zaman zaman düşüncelerimi sizlerle paylaştım ve bundan sonra da paylaşmaya devam edeceğim.Kardeşçe bir dünya,bir ülke ve bir Çankırı için el ele,birlikte güzel günlere diyerek siyasette yer alan  bütün hemşehrilerime başarılar diliyorum.SAYGILARIMLA

Nermin AYDINLI

Dünya da Kardeşlik Barış İsterim

Ne terör ne savaş ne de işkence
Dünya da kardeşlik barış isterim
Hakka yalvarırım her gün her gece

İnsanı severim hakkın nurudur
Hakkın nazarında insan uludur
Cümle alem hakkın güzel kuludur

Biri yer içerken biri bakmasın
Hiç kimsenin göz yaşları akmasın
İnsan bir birinden asla korkmasın

İlime irfana kucak açalım
Fitneden fesattan uzak kaçalım
Pek yüksekten değil alçak uçalım
Dünya da kardeşlik barış isterim.

Güner KAYMAK(Antoloji.com)

Düzenleyen Nermin - 17.01.2009 Saat 23:13
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek