2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Kendimizi Kandırmayalım
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumKendimizi Kandırmayalım

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: Kendimizi Kandırmayalım
    Gönderim Zamanı: 25.02.2006 Saat 22:23

Değerli Yarenler

İnsanoğlu'nun özellikleri vardır. Bunlardan biri de muhakeme edebilme gücüdür. Her canlının kendi çapında aklı vardır. Hatta fikride vardır. Bazı canlılarda genle ile gelen bu korunma beslenme ve hayatta kalabilme uğraşısı verirler. Hepsinin kendini koruyabilecek bir silahı vardır. Fakat insanoğlu aklı ve fikri ile hareket ederek hayatta kalma uğraşısını verir.

Bazan, akıl ve fikir de yeterli olmadığı yerde kendimizi yargılamaya ve yanlışlarımızı düzeltmeye zaman ayırırız. Bu ayırdığımız zamanlar içinde olumlu veya olumsuz düşünceleri ve akıl süzgecinden geçiririz.

Bu düşüncelerimiz içinde , uzun uğraşlar verilerek refaha çıkan yolu denemek yerine, kısa yoldan başkalarının sırtına binerek ya da asalak olarak yaşamayı seçenler arasında hangi ulus geliyor derseniz. Ben cevabını verirsem küplere binersiniz ama, dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan anketlerin sonucu pek de içaçıcı olmadığını görürsünüz. Ulus olarak bir her ne kadar kendimizi 'ÇILGIN' görsek de o çılgın Atalarımız toprağın altında kaldılar ve bize emanet olarak bırakıp gittikleri bu ülkeyi hangi konuma getirdiğimizi görseler bize selam dahi vermezler.

Koskoca Osmanlı Devletinden ve hiç yoktan kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nden  şu günlere geldiğimizde ulusal devlet politikalarını satılmış kalemlerin eşgüdümü ile çoğunluğu  kraldan fazla kralcı  medya'ya, felaket gelmesi için gece - gündüz nerdeyse dua edecek  sorumsuz insanlara, iktidara geldiğinde nereden geldiğini ve kimin vekili olduğunu unutan şükür ki az sayıdaki politikacılara ve yıllarca Türkiye'nin bölünmesi için yalakalıkla örümcek kafalı ve adının önüne bir sürü doç, dr ünvanı eklenmiş, çalıntı tezlerle yükseldikçe yükselmiş kırıntı da olsa hala son demlerini süren poroflara, büyük ülkelerin ayak oyunlarına gelen,  özgürlük adı altında insanları birbirine düşüren akımlara , ülkeyi dolandıran, bankaları batıran, adam ayıran ve kayıran  insanlara rağmen Türkiye'nin ayakta kalması gerçekten büyük bir mucizedir.

Köylümüz üç ay çalışır, memurumuz 190-200 gün. Bunun içerisinden bayanların örgü saatlerini erkeklerin haftalık hakem ve maç yorumlarını çıkarın, Geriye 75 gün kalır.

Üçyüzaltmışbeş günün yetmişbeş gününde çalışan, ellibeş yaşına gelmeden emekli olmayı isteyen, yaşarken ölü gibi gezen insanlarımızla bu ülke nereye varır ? El cevap: Hiç bir yere...

Çankırı'ya bu yıl devlet bütçesinden ayrılan para için elde hangi projeler var ? Bu projelerin araştırmaları ne alemde ? Ne kadarı tutarlı işlere ayrıldı ? Hangi bölgeler ayrıldı veya kayrıldı ? Bu yıl bitirilemeyecek veya yarım kalacak projeler yerine  önceliklerin yarım kalan projelere verilmesi ne kadar gerekli ?

Soruları daha da çoğaltabiliriz. Çankırı adına fikir üretecek ve bu fikirleri gerekli mercilere ulaştıracak kent ve köy çalışma grupları var mı ?  Çoğu projelerin köylerarası işbirliği ile bir yıl su, diğer yıl sağlık veya eğitim sorunları gibi konuları birlikte ele almaları ve sorunların öncelik sıralarının nasıl saptandığını bilmek isterdim.

Artık dünyada petrol ve enerji fiatlarının  başını alıp gittiği dünyada alternatif enerji ve nükleer santral, termik santral projeleri gündemde.

Bu sorunlarla boğuşan ülkemizde  Bio- petrol ve enerjide kullanılan bitkinin yetiştirlmesi için neden destek verilmiyor ?

Bir top sahası büyüklüğündeki ekili alandan bir aracın yıllık yakıt masrafını çıkartmak varken , çevre kirliliğine yolaçan termik santral konusunda neden ısrar edilir anlamış değilim.

Değerli Yarenler

Kendimizi kandırmayalım.Olmayacak duaya da amin demeyelim. Yılların tecrübesine dayanarak Çankırı'yı şaha kaldıracak bir projenin yapılacağına inanmıyorum. Orta'ya santral falan kurulmaz ..Bu biiirrrr.

Çankırı'lı olarak proje uygulamaya geçeceği saatte yüzlerce kişi bu projelere karşı çıkacaktır. Bu ikiiii. ( Zanmanında demiryolunun Çankırıdan geçmesini istememişler , ekinler  kıvılcımdan yanar diye..)

Bence aklımızı başımıza toplayıp Çankırı'nın kıraç toprakları üzerinde bio- petrol bitkilerinden olan yağlı tohumlu bitkilerin kır topraklarımızda yetiştirilmesi için çalışmalar yapalım.

Bunun için gerekli laboratuvar çalışmalarına şimdiden başlanmalı.

Misal olarak :- Hani sen başbakan olsaydın ne yapardın derler ya:

- Ben başbakan olsaydım. Çankırı'ya bio-petrol bitkileri laboratuvarı araştırma merkezi ve pilot bölgelerde bu bitkilerin yetiştirlmesi için çalışmaların başlatılması yönünde  danışmanlarımın araştırmalara başlamasını isterdim.Bir- iki yıl içinde Çankırı'ya bir bio-petrol rafinerini kazandırırdım.

Ben başbakan olmadığıma göre,  bu yazı cansaati'nin değerli okuyucularının yorumlarına açık olacak.

Sesimiz daha ileriye gitmeeeeezzzzz

Kendimizi kandırmayalım...

Selam, sevgi ve saygı ile....

Düzenleyen Recep C - 25.02.2006 Saat 22:44
Yukarı Dön
fkocer Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.02.2006 Saat 20:14

Sevgili Recep Ağabey

İyi veya kötü her hareket "cılız" seslerle başlar. Kaldı ki eminim sizi dinleyen/duyan bir çok insan vardır. Sizler değerli fikirlerinizi ortaya dökün elbet birgün uygulayan çıkar. Bu da üüçç olsun.

Saygılarımla..

Ferhat Kocer
Yukarı Dön
seref cakir Açılır Kutu Gör
Kurum Temsilcisi
Kurum Temsilcisi

Dernekler Fed.

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 26.02.2006 Saat 20:35

Hemşehrim

Kapari üzerine bir araştırma yaptım. Yetişirmiş. Yapacak İNSAN GÜCÜ YOOOOK.

Akıl vermek kolay. Köylerde 3 ihtiyar kalmış biri muhtar 2 si aza geriye iki aza bile bulunamıyor.

Bizler burada ahkam kesilenler, her projeyi tartışırız araştırırız ama uygulamada kimse kalmaz.

A.B. projelerinden bahsedilen bir toplantı çıkışında bir hemşehrimiz vekile asılıyor "oğlumu .. hastanesinde güvenlik görevlisi olarak aldırıver diye...

Selam ve saygılar

Seref Çakır
Dernekler Danışmanı
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek