2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - VAH ÇANKIRI'M VAH !
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumVAH ÇANKIRI'M VAH !

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: VAH ÇANKIRI'M VAH !
    Gönderim Zamanı: 28.01.2009 Saat 11:21

VAH Kİ VAH !

“Uzak çağların yakın kenti”

“Garip, sahipsiz Çankırı”

Bu memleketin kaderi hiç değişmeyecek mi?

Bu ne yaman çelişkidir?

Çankırı'da bürokrasinin hali pür melalini ibretle seyrediyoruz.

İl Çevre ve Orman Müdürü Necdet Demir’in yılsonu değerlendirmesi şöyle;  

Bakanlığımızın 2007 yılını sonunda başlattığı ve 2008-2012 yıllarını kapsayan Ağaçlandırma Seferberliği Kampanyasına ilimizde bulunan çok sayıda Kamu Kurumu meslek kuruluşu ve dernek katıldı. 77 adet kurum ve kuruluş ile sivil toplum örgütü 95 adet sahada 23.706 dönüm lük arazide ibreli ve yapraklı, tüplü ve çıplak köklü karışık olmak üzere toplam 3.315.326 adet fidan toprakla buluştu. 2008 yılı programına göre İl Müdürlüğümüz ve Kamu Kurumlarınca yapılması gereken çalışmaların tamamı %116 oranında başarı ile tamamlanmış bulunmaktadır.”

Çankırı Orman İşletme Müdürü Sami Yılmaz da,  aralık ayında yazılı bir açıklama yaparak yeni yapılan bir uygulamayı açıkladı.

Açıklama şöyle;

Çankırı Orman İşletme Müdürlüğümüzün bulunduğu Çankırı İlinin Doğusu ve Güneyindeki sahaların tamamına yakınında Tuzlu topraklar mevcut olup, iklim yönünden de yarı kurak bir iklime sahiptir. Ağaçların yetişme ortamı böyle elverişsiz olunca da Çankırı ‘nın etrafı bomboş gözükmekte ve Çankırı ‘ya gelenleri bu boş topraklar karşılamaktadır. Özellikle son yıllardaki kuraklıkların etkisiyle de gerek doğal gerekse yapay olarak getirilen ormanlarda da büyük alanlarda kurumalar meydana gelmektedir. Bu elverişsiz ortamlarda Orman kurmak ve Çankırı’nın etrafını yeşillendirmek için Müdürlüğümüzce çalışma başlatılmış kuraklığa ve tuzlu ortamlara dayanıklı bitki türleri araştırılmaya başlanılmıştır. Orta Asya da ki çöl ağaçlandırmalarında kullanılan ve kuraklığın bitkisi olarak bilinen Saksaul (Haloxylon) ile Tuz sediri de denilen Ilgın (Tamarix) ilk akla gelen bitkiler olmuştur. Ankara Orman Bölge Müdürlüğümüzce bu fidanlar Konya’dan temin edilerek Çankırı ‘ya gönderilmiştir. Gerek kuraklığa gerekse tuza dayanıklı olan bu bitkiler Çankırı-Ankara Karayolu üzerinde Konak Köyü mülki hudutlarında bulunan araziye dikilmiş olup, başarılı sonuç alındığı takdirde Çankırı genelindeki tuzlu topraklara dikilecektir.”

Merak ettim, bu müdürlükler aynı bakanlığa mı bağlı?

Müdür beyler, birbirlerinin söylediklerinin farkında mı?

İl müdürü; ibreli ve yapraklı, tüplü ve çıplak köklü karışık olmak üzere toplam 3.315.326 fidanı toprakla buluşturduklarını söylüyor. Başarıda % 116’imiş, nasıl oluyorsa? Gören varsa haber versin.

İşletme müdürü; Çankırı’nın toprağının tuzlu olduğunu “yeni” fark etmiş (buna günaydın efendi ağa denir), iklim yönünden yarı kurak iklime sahipmiş, “Sahipsiz Çankırı” Orta Asya da ki çöl ağaçlandırılmasında kullanılan kuraklık bitkisi ile tuz sediri ilk akıllarına gelen bitkiler olmuş.( buna da hem günaydın, hem de merhabaaa efendi ağa denir)

Törenle, alayı vala ile dağıttığınız on bin fidandan başka, Kale, Hıdırlık Tepesi gibi merkez de üç beş yeşil alan varsa, bundan kırk yıl önce yapılan ağaçlandırma sayesindedir. Yapraklı ve Ilgaz ve diğer ilçelerde ise orman yüzyıllardır var.

Efendi ağalar;

Suskunluğumuz, yaran kültürümüzden gelen kuru nezaketimizdendir.  Sakın sınamaya kalkmayın.

Saygılar bizden…

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
reis18-81 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.01.2009 Saat 13:44
Sayın ZENCİRCİ;
Siz CANSAATİNDE mesel satarken (anlatırken)
ne üsküdar kaldı nede at...
alan aldı giden gitti ah nidem....
bu kadar yolsuzluktan ağrıdı midem....
dua ile efendim.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYEBİLENE
Yukarı Dön
b_ayhan Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.01.2009 Saat 17:14

Zaman zaman burada yakaladığı çarpıcı ve ibret verici konuları dile getirmekte olan sayın Zencirci gene güzel bir konu yakalamış. Ağaçların kuruması, Çankırı'da tuzlu topraklarda ağaçlandırma gibi konular önceden de dillendirilmiş ama iki kurum hem de çevre ve Orman Bakanlığına bağlı yapmış oldukları beyanla Çankırılılar ile alay ediyorlar, Çankırılıları avutuyorlar diye düşünmeden edemiyorum. Bende Çankırı'da ki bürokrasinin işleyişi ve bürokratların bilgi birikimi, nosyonu ve fonksiyonu hakkında bir anımı anlatarak bu yoruma katkı sağlamış olabilirsem görevimi yapmış olurum.

Sabah erken saatte çalan telefonum valilik özel kalemden arandığımı ve vali beyin görüşmek istediğini bildiriyordu. Hemen aklıma vali beyin aleyhinde bir yerde yorum yazdım mı diye düşünürken, telefon bağlandı. Kalecik Karası (asma çubuğu) dağıtmak için vatandaşa söz veren valinin, önceden konuyu Karatekin gazetesinde dile getirmem nedeniyle , bu sözünü yerine getirebilmek için şahsımın yardımcı olması talebi ile karşılaştım. Biraz sohbetten sonra telefonu kapattım ve yanlış hatırlamıyorsam 5 bin çubuğa karşılık 2 bin çubuğu A.Ü. Ziraat Fakültesi Kalecek deneme istasyonunda var olduğunu tespitle sayın valiye durumu bildirdim. Tabi anında alım yapılamadı, ihaleye çıkarıldı sonucunu takip etmedim, etsem bile dikim mevsimi geçmişti.
Şimdi asıl olayın özünü anlatayım. Vali beye Kalecik karası üzüm çeşidinin Çankırı'da yetişebileceğini tarım il müdürlüğü  ikna etmişler. Dışardan çubuk almayalım biz çimlendiririz diyerek işe girişmişler. Bunun üzerine vali bey ne kadar zamanda ve ne miktar asma çubuğunu halka dağıtabileceklerini sormuş. Gün yaklaşmış çimlendirme sırasında enfeksiyon nedeniyle asma çubuğu dağıtımı suya düşmüş vali beyde sözünü yerine getirmek için kolları sıvamış. Teknik eğitim alan bir bürokratın vahim hatası şöyle 1. Vali beye Kalecik karası üzümün mikro klima olan Kalecik vadisinde yetiştiği, diğer yerlerde bu adla yetişen üzümün ise vali beyin bildiği Kalecik Karası olmadığı 2. Çimlendirme (köklendirme) işinin ise sağlıklı bir labortuvar ortamında gerçekleşmesi gerektiği anlatılmamıştır. Daha sonraları vali bey soruşturma açtı ama neye yarar iktidarın bürokratı bırakın cezayı iktidar tarafından koltuğuna çivilendi. Sayın Zincirci şu bir gerçek ki Çankırı'da idari kadroda yetenekli bürokrat gelmiyor, kimin adamı varsa bilgisine, becerisine bakmadan o koltuğa oturtuluyor sonuçta Çankırı kaybediyor.
Yukarı Dön
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28.01.2009 Saat 19:21

Çansaatinde 29.12.2008 tarihinde yayınlanan, Sayın Recep CIRIK'ın  "Tuzlu su tarımı" hakkında ingilizce alıntı ve efendiağaların yayarlanabilmesi içinde, Sayın Nurettin DERELİ'nin, mesai arkadaşı, mütercim, Sayın Hülya ŞAŞMAZ'ın yaptığı tercümeyi buyursunlar okusunlar.

Çankırılı'ya Çankırı propagandası yaparken bakarsınız işinize yarar, lazım olur.

Çankırılıyı sınamaya kalkmayın efendiağalar, sessizliğimizi yanlış anlamayın; yaran kültürümüzden gelen kuru nezaketimizdendir.

Saygılar bizden...

Lütfen aşağıdaki linke tıklayınız, öğreneceğiz çok şey var.

İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
necdet Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31.01.2009 Saat 11:29
 sayın zencirci tesbitleriniz çok doğru,doğru sözede diyecek bişey yok .ancak hazır ağaçlandırmadan söz açılmışken bir öneride benden gelsin istedim.

faliyet gösteren yaran derneklerine sesleniyorum;YARAN ORMANI  oluşturmanın tam zamanı.bence bu dernekler etkinliklerinin arasına ağaç dikme kampanyası ile öncülük etme zamanı gelmedimi?
 sevgi ve saygılarımla........... 
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek