2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Recep CIRIK
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - TUZ-RUHU  VE DAVOS NOTLARI
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumTUZ-RUHU VE DAVOS NOTLARI

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Recep C Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 25.12.2005
Şehir: Gent- Belgium
Status: Aktif Değil
Points: 248
Mesajın Direkt Linki Konu: TUZ-RUHU VE DAVOS NOTLARI
    Gönderim Zamanı: 01.02.2009 Saat 00:52

 

Nasrettin Hoca: DAVOS Tuz-ruhu

 

Zemherinin ortasında Davos denilen bir yere davet edildim. Buraya davet edilmemin aslında zenginliğimle CEO’luğumla bir alakası yoktur. Sebebiyyetini soracak olur iseniz buzlu yollarına Çankırı tuz mağarasından yüklediğim tuzları serperek ayağı yada arabasının tekeri kayacak olanlara bir nebze olsun yardım elini uzatmak.

 

Seve seve giderim dedim. Yanımda tuz var ben de de ruh var. Davos’a tuzruhu ile giden tek kişi benim. Kimbilir kimin ne hesapları var. Dünyayı parmağında oynatan bu zengin zat-ı aliler arasında bir de zat-ı veli bulunmalıdır.

Karakaçan ohlasa da puflasa da Alp dağlarının kuşkonmaz bitkisinin yetiştiği yerlerine tırmandık. Bizim geldiğimizde toplantı başlamış, dünyanın iktisadi, ticari durumu görüşülmüş,devletler birbirlerine sağ gösterip sol vurduklarından mı yoksa kar üstünde zor durduklarından mı sahte gülücük dağıtıp stres atıyorlardı.

 

Ben de orada gezinirken hocam gel dolaşma burda her ne kadar baklava yok ise tatlı tuzlu birşeyler bulursun dediler. Menüye baktım. Yaser harira çorbası getirmiş. Koreli Munşu suşi yani çiğ balık getirmiş. Yehudi Menu’den ise Kırmızı kızılcık şerbeti getirmiş. Ev sahipliğini yapan biri ise 1915 ten kalma temcit pilavı ile gelmiş. Baktım şööyle bizden baklava getiren biri var mı diye. Başkan İrecep gözüme ilişti. Dedim sen de baklava getirseydin. Yol uzun olduğu için o da börek yaptırmış. Merak edenler baklava sansınlar diye. Kocaman bir tepsi. Yiyebilen istediği kadar yer. Yiyemiyenin kursağında kalan Laz böreği.

Eskiden gelenler hep lokum, şeker getirirlermiş. Bakalım bu böreği yiyebilecekler mi ?  Turkiş friut bitti artık. Bundan sonra yerseniz kol böreği, şiş kebabı, sadrazam parmağı var. Herkes turkiş lokumun tadını biliyor. Artık yeni tatlara alışmalısınız. Çünkü aşçı değişti.

 

Akşam yemeğinda soğuk havada harira çorbası bazılarına acı geldi. 12 dakikada içtiler. Suşi ise on dakikada yendi. Bizim İrecep’in getirdiğ börek katılanların ilgisini çekmişti. Ne lokuma ne baklavaya benziyordu. Damak zevkine uygun olup olmadığını  oniki dakika içinde anladılar. Munşu beğendi fakat belli etmedi. Yase’in damak zevkine uygundu.  Sıra Yehudi Menu’nun  sunduğu şerbete geldi. İçilecek yanı yoktu. Kıpkırmızı ve bir koku vardı. Barutumsuydu kokusu. Madem şerbet yapıyorsun içine şeker koyacaksın. Yirmibeş dakika içinde zar zor mideleri almasa da içtiler. Eskilerden kalma temcit pilavının yüzüne bakan olmadı. Pilavı getiren ise seneye tekrar önlerine sürerim bunu diyerek pek aldırış etmedi. Menüye Bizim İrecep hava soğuk olduğu için kısa sürede pişen one minut one minut (van minut) çorbasını ikram etmek istedi. Dedelerinin Van’lı olduğunu söyleyen Pilavciyan Van bizimdir. O çorbayı veremezsin dedi. Koluna Bastı. Madem süper bişey yapmak istiyorsun başka bir şey yap dedi. O hayır dedikçe koluna bastı. Bizim İrecep’in aklına Kolbastı Havası geldi. Öyle kola basılmaz, böyle basılır dedi.  Bir kolbastı ile bütün dünya İrecebimin Turkiş lokum olmadığını ve kıvırmadığını gördü. Kolbastıya eşlik etmek isteyen Yaser’i Munşu Bey oturttu.

 

Saraylarında uyuklayan  eski Osmanlı eyaletlerinin uykucu bin tallalları ise sarsılarak uyandılar. Lahavle çektiler.

Ben de bir iki güne kadar buralardan ayrılırım. İşiniz rast gide. Aşınız bol ola. Sabah ola... Hayrola.Düzenleyen ahmetgulsen - 01.02.2009 Saat 09:25
Yukarı Dön
hasan emin Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Kayıt Tarihi: 20.12.2008
Şehir: düzce
Status: Aktif Değil
Points: 2
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.02.2009 Saat 02:15
VAN MİNÜTS AFİŞİ

Başbakanımızın Davostaki Çıkışı Üzerine "The Wrestler" film afişinden dönüştürerek yaptığım "VAN MİNÜTS" afişi... hemşehrilerimle paylaşmak istedim...


Hasan Emin Çelik
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek