2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Çevre Sorunları
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - İLİMİZDE OBRUK FELAKETİ YAŞANIRMI ?
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumİLİMİZDE OBRUK FELAKETİ YAŞANIRMI ?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
kadiryavuz55 Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: İLİMİZDE OBRUK FELAKETİ YAŞANIRMI ?
    Gönderim Zamanı: 18.02.2009 Saat 22:32

İLİMİZDE OBRUK FELAKETİ YAŞANIR MI ?  

Çarşamba Pazar yerimizdeki AVM ( Alış Veriş Merkezi ) inşaat alanındaki  çıkan yer altı suyu ilimizde bir obruk, oluşumunu meydana getirir mi? Doğrusu bilemiyorum? (Obruk toprak çökmesi , toprak yüzeyinde çukur oluşmasıdır.)  

İlimizde söz konusu alanda  tatlı  çayımızdan bir tek damla su akmazken, dahi!Buradan çıkan su Bir bucuk dakika 3 tonluk bir tankeri doldurmakta idi?

Yine bilindiği üzere ilimizin içme suyu kuyularının tamamına yakını tatlı çayımız havzasındaki su kuyularından temin edilmektedir.Saniyede 250 litredir

Yaz aylarında, tarımsal sulamalarımızın tamamı bu havzadaki  yer altı sularından sağlanmaktadır.Söz konusu sulama amaçlı yer altından çekilen sularımızla ilgili net bir bilgiye sahip değilim? ( İlgili birimlerimiz konuya ilişkin bilgi verirlerse,bizlerle paylaşırlarsa sevinirim)

Son günlerde Konya  Karapınar ilçesinin deki  obrukların oluşması, sayısınınsa  15 e yükselmesi,ülkemizin  gündemi  haline geldi?

Bilimsel araştırmalar yapılmaya başlandı! Konu ve konulara ilişkin bilim adamlarımızın görüşleri yorumları yazılı ve görsel medyada yer aldı,

Obrukların oluşumunu uzman kişiler şu şekilde açıklıyorlar,  “yeryüzüne yakın yerlerdeki yeraltı sularının azalması ve suyun işgal ettiği yerin boşalması durumunda, bölgede bir direnç azalması olur. Tavandaki ağırlık taşınamayacak ölçüye ulaştığında ise çökme ile birlikte obruk meydana gelir.

Yer altında ki boşlukların oluşması kireç kayalarının erimesini kırılmasını tetikler, Elma içindeki kurt, nasıl meyveyi içerden eritiyor ve dışardan elma sağlam görünüyorsa, obruk tehlikesi de buna benzer bir olaydır.” Yetkili uzmanların açıklaması bu şekilde;

Söz konusu obruklar bu güne değin hep yerleşim alanlarının dışında olması hiç şüphesiz sevindirici bir olay, uzmanların korkusu ise benzer obrukların yerleşim bölgelerinde de olabileceği yönünde, bunun içinde korku ve endişe duyulmaktadır?

İlimizin se  toprak yapısının  tuz ve kireç kayaları ağırlıklı olduğunu bilmekteyiz.AVM sindeki geçmişteki çökmeler bir obruk oluşumunun habercisi mi? Doğrusu bilemiyorum?

Doğal ve ekolojik oluşuma  öylesine müdahaleler yapıldı ki, anlamak anlatmak mümkün değil? Bir yılı aşkın bir süredir ilimiz tatlı çayından su akmaz oldu?Tatlı çay havzamızda ekolojik denge yüzde yüz değişime uğradı!

Çevre İl Müdürlüğümüz,Devlet Su İşleri Müdürlüğümüz,Bayındırlık Müdürlüğümüz  derhal bölgede  jeolojik ve jeofizik etütlerini derhal yapmalarının  gerekli olduğunu düşünmekteyim.

Zira söz konusu  AVM nin yeri,gerekse tatlı çayımız havzasının  tamamı toplu yerleşim bölgesidir.Olası bir kazayı olmadan önlemenin yolu ise bilimsel araştırma ve incelemekten gecmektedir.

İlgili birimlerimizi göreve davet ediyorum.Sürçü lisan ettimse de af fola

Çevreci Kadir Yavuz

Düzenleyen kadiryavuz55 - 18.02.2009 Saat 22:37
Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.02.2009 Saat 15:50
Sayın Kadir bey ilimiz Çankırı'nın son aylarda gösterdiği değişimleri, ve Konya ilinde Yaşananları, iyi gözlemliyerek, görevlileri uyarı niteliğindeki görüşlerine aynen katılıyorum. zira ALLAH korusun iş işten geçtikten sonra olacak facialar insanlarımıza hakikatten zarar verebilir niteliktedir. ben de umut ediyorum ki yetkililer acilen bu konunun üzerin de hassasiyetle duracaklardır. sonradan olacak keşkeler, İŞALLAH yaşanmayacaktır. saygı ve sevgilerile Necati ÜLKER ANKARA

Düzenleyen Necati Ülker - 22.02.2009 Saat 15:55
Necati Ülker
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01.04.2010 Saat 22:10

BİMER BAŞVURUM   

BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

.

ÇANKIRI                                                   

İLİMİZ İÇME SUYU HAKKINDA

1.  İlimiz İçme suyunu temin etmekte kullanılan kaç adet su kuyusu mevcuttur

2.      Bu kuyuların yer ve mevki isimleri-kuyu isimleri nedir.

3.      Bu kuyuların su rezervi ne kadar dır.kuyu isimlerine göre rezervleri nedir.

4.      Bu kuyuların yıllık elektrik tüketimi ne kadardır.(Belediyemizce ödenen ücret ne               

Kadardır )  

İLİMİZ SULAMA AMAÇLI KULLANILAN SU KUYULARIMIZ HAKKINDA   

1.İlimizde belediyemize ait kaç adet sulama amaçlı su kuyusuna  

sahiptir

2.Bu kuyuların yer ve mevki isimleri nedir

3.Bu kuyuların su rezervleri ne kadardır.

4.Bu kuyulardan sulama amaçlı ne kadar su çıkartılmaktadır

5. Bu kuyuların yıllık elektrik tüketimi ne kadardır.(Belediyemizce 

ödenen ücret ne kadardır)             

İLİMİZ YERALTINDAN ÇIKAN SU KAYNAKLARIMIZ

1.      İlimiz AVM inşaat alanın da ( Eski Çarşamba pazarı ) ki çıkan su miktarının Debisi ne kadardır.

2.  Bu suyun analiz raporları yapıldı mı? Şayet yapıldıysa, su

raporlarının tahlil

Sonuçlarının verilmesi,

3.      Belediyemizin bu suyu kullanma değerlendirme gibi bir çalışması mevcut mudur? Bu konuda belediyemizce yapılan bir çalışma, proje var mı dır.

4.      İnşaat alanından ( temelinden suyun atılması-tahliyesi için yıllık elektrik tüketimi-mazot-benzin vb. ne kadar lık bir harcama yapılıyor .(Belediyemizce ödenen ücret ne kadardır)  

İLİMİZ BİNA-İŞYERİ MESKEN TEMELLERİNDEN ÇIKAN SULAR

1.      İlimizde bir takım binan ve mesken- işyerlerinin temellerinden, Kaç adet yerden su çıkmaktadır.

2.      Bu su çıkan yerlerin ad isimlerinin adreslerinin verilmesi

3.      Çıkan bu suların debileri mevcut mudur? Mevcutsa debilerinin ayrı ayrı verilmesi,

4.      Belediyemizin çıkan bu suları kullanma değerlendirme gibi bir çalışması mevcut mudur? Bu konuda belediyemizce yapılan bir çalışma, proje var mı dır.

Başvuru Tarihi: 03.03.2010 / Başvuru Sayısı:105325

Başvurunuzu bu tarih/sayıyla takip edebilirsiniz.

Başvuru Hareket(ler)i

Başvuru Türü

Gönderen Kurum

Gönderme Tarihi

Alan Kurum

Dilekçe Hakkı

BİMER

04.03.2010

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

Başvuru Hareket(ler)i

Başvuru Türü

Gönderen Kurum

Gönderme Tarihi

Alan Kurum

Dilekçe Hakkı

BİMER

04.03.2010

ÇANKIRI BELEDİYESİ

Yapılan İşlem(ler)

İşlem Yapan Kurum

Yapılan İşlem

İşlem Tarihi

ÇANKIRI BELEDİYESİ

Gereği Yapıldı

12.03.2010

Bimer aracılığı ile yukarıdaki bilgileri Çankırı Belediyesinden istedim! Bana yazılı bir cevap verilmedi? Telefonla Belediye çağrıldım. Konuya ilişkin cevap verileceği söylenerek, ısrarla yazılı bilgi verilsin dememe rağmen davette ısrar edildi.( Çankırı Belediyesi Beyaz masadan aradığını söyleyen görevlice)

Beyaz masadaki görevli bir arkadaşın yönlendirmesi ile Belediyemizin bir kurum yetkilisi ile görüştüm!

Bana yüzeysel anlatımlarla bilgi vermeye başladı? Söz konusu bilgileri yazılı istedim. Yetkili kendi bağlı olduğu, birimle ilgili bilgileri veririm diğer birimlerle ilgili bilgi veremeyeceğini söyledi?

Bende Belediye içerisinde her birimi ayrı ayrı dolaşıp sözlü bilgiler almak istemediği mi söyleyerek, yazılı bilgi verilmesini isteyerek ayrıldım!

http://www.akim.akparti.org.tr/akp.akim/ adresine 01.04.2010 tarihinde müracaat ederek ( Bimer aracılığı ili gönderdiğim dilekçemi ekleyerek gönderdim.) yazılı cevap verilmesini ilgililerden istedim.Şayet cevap verilirse gelen bilgileri yine sitemiz aracılığı ile paylaşacağım ilan ediyorum.

Bu bilgileri istememdeki gayem ilimizde çok dar bir alanda çok yüksek bir miktarda yeraltı suları çekilmektedir. Gerek içme suyu temin, gerekse sulama amaçlı olarak, bunlara ilaveten bir de bazı yapılanmalar, yeraltı sularının yer üstüne çıkmasına neden olmuştur?

Bu da ilimizde bir obruk felaketi yaşanabileceği korku ve endişemi resmi bilgi ve belgelerle kamuoyu ile paylaşıp çözümler ürütmekti!

Çevreci Kadir Yavuz          

Yukarı Dön
Şeref IŞIK Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.04.2010 Saat 13:52
Sayın Kadir YAVUZ  üstadım,
Yukardaki yazınızı ilgi ile okudum.Maalesef çabalarınız boşuna.Bende değişik konularda Çankırı Belediyesine bir Çankırılı olarak  gerek BİMER kanalı ile gerekse yazılı dilekçe ile, ve gerek telefonla çeşitli konularda müracaatlarım oldu.Maalesef sonuç alamadım.Hep olumsuz.Bu müracaatlarımdan bir taneside Çankırı Araştırmaları Dergisinin 4.sayısı idi.Defalarca telefonla, yazılı dilekçelerle, istememe rağmen inat ettiler göndermediler.Bu yüzden sizin de olumlu bir sonuç alacağınızı hiç tahmin etmiyorum.

Düzenleyen Şeref IŞIK - 02.04.2010 Saat 14:02
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13.04.2010 Saat 22:41

Düzenleyen kadiryavuz55 - 14.04.2010 Saat 00:21
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14.04.2010 Saat 22:42

BİMER BAŞ VURUM OLDU ŞİKAYET BAŞ VURUSU !

Başbakanlığa bimer başvurumu 03.03.2010 tarih ve 105325 sayılı yazımla yapmıştım. Çankırı Belediye Başkanlığınca cevaplanması isteği ile;

Söz konusu başvurum dört ana başlıktan 15 sorudan oluşmaktaydı? Başvuruma cevap gelmeyince AKİM (  Ak Parti İletişim merkezi aracılığı ile yazılı başvuruma cevap istedim. AKİM ce başvurum Çankırı Belediye Başkanlığına cevaplanması için bildirilmiş olmalı ki! Çankırı Belediye Başkanlığınca zorunlu cevap verildi! Bilgi edinme başvurum şikâyet başvurusu olmuş olarak?)

Dört ayrı ana Başlık altında 15 adet sorum a, Tek başlık dört soruymuş gibi cevap yazılmış! Tabiî ki cevap denirse,

Söz konusu Bimer başvuru metni, AKİM e başvuru, Sorgulama ve yapılan işlemler yukarıda mevcuttur.

Dört ana başlık altında sorduğum soruların sadece   İLİMİZ İÇME SUYU HAKKINDA ki sorularıma yanıt verilmiştir. Yanıt denirse, zira  2002-2003 yıllarındaki içme suyu ilimizin tüketimi 290 litreydi.Kaynak http://www.cansaati.org/topluluk/printer_posts.asp?TID=446  bu yazıma ilgililerden bu güne kadar bir yalanlama gelmedi.?

Bu rakam bugün 290 litreden 145 litreye düşmüş? Neden düşmüş nasıl düşmüş anlamak mümkün değil!

Bu denli su rezervlerinde düşüş olurken elektrik sarfiyatı yüzde yüz armış  ( 2002-2003 yıllarında belediyemizce yıllık 420 milyar ödenirken bugün bu üret 873.662.73 TL olmuş?  

Üstelik ilimizin su kalitesini artıran Handırı köyümüzden gelen su gösterilmemiş, gelen yazı da! muhtemelen de bu  artık şehir şebekemize gelmiyor? Handırı köyümüzden gelen su debisi saniye 20 litreydi. Bu da şu demektir ki ilimiz içme suyu kalitesi çok daha bozulmuş demektir.

Oysa bu suyumuz şişelenerek satışı yapılacaktı! Uluslar arası kalitede bir su olduğu söylenmişti. Geçmiş Belediye yönetimin bu yönde bir projesi olmuştu, Kamuoyuna bu şekilde açıklamaları olmuştu?

Diğer ana başlıklar ve sorularım hakkında cevap verilmemişte olsa, ilgilerce fikri takip devam edecektir.

Çevreci Kadir Yavuz   

Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.04.2010 Saat 13:44

YETKİLİ KURUM VEYA KURUMLARIMIZ ARANIYOR?

Yeraltı sularımızın hoyratça kullanımı hep bende korku endişeye neden olmuştur: Zira yeraltı sularını çekilmesi boşaltılması obruk oluşumuna neden olmaktadır!

Olası depremlerde depremin yıkıcı gücünü artırması telafisi mümkün olmayan yıkımlara can kayıplarına neden olmaktadır.

İlgili yetkili birimlerin umurun damı!  HAYRET DOĞRUSU !!!

FİKRİ TAKİP BELGEYİ TAKİP DEVAM EDECEKTİR   

BİMER ARACILIĞI İLE DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE    

MÜRAACATIM

İLİMİZ İÇME SUYU HAKKINDA

1.  İlimiz İçme suyunu temin etmekte kullanılan kaç adet su kuyusu mevcuttur

2.      Bu kuyuların yer ve mevki isimleri-kuyu isimleri nedir.

3.      Bu kuyuların su rezervi ne kadar dır.kuyu isimlerine göre rezervleri nedir.

İLİMİZ SULAMA AMAÇLI KULLANILAN SU KUYULARIMIZ HAKKINDA   

1.İlimizde Devlet su işleri Müdürlüğümüzce kaç adet sulama amaçlı su kuyusu na   

Açılması içi izin verilmiştir. Kaçak açılmış su kuyuları için ne gibi önlemler  

Alınmıştır, alınmaktadır.

2.Bu kuyuların yer ve mevki isimleri nedir, Bu kuyuların yüzeyden kaç metre  

Aşağıda Su bulunmaktadır.( Bu kuyulardaki su miktarlarının maksimum düşüş  

Seviyesi yükselme seviyesi nedir?

3.Bu kuyuların su rezervleri ne kadardır.

4.Bu kuyulardan sulama amaçlı yeraltından ne kadar su çıkartılmaktadır

5. İlimiz Tatlı çay ve acı çaylarının maksimum-Minimum su debileri nedir. Bu 

Akarsularımız mevcut dere ıslah çalışmaları yeterli midir? İlimizin her hangi sel riski mevcut mudur?

İLİMİZ YERALTINDAN ÇIKAN SU KAYNAKLARIMIZ

1.      İlimiz AVM inşaat alanın da ( Eski Çarşamba pazarı ) ki çıkan su miktarının

Debisi ne kadardır.

2.  Bu suyun analiz raporları yapıldı mı? Şayet yapıldıysa, su raporlarının tahlil

Sonuçlarının verilmesi,

Devlet su işleri Müdürlüğümüzce bu suyu kullanma değerlendirme gibi bir  

Çalışması mevcut mudur? Bu konuda Devlet su işleri Müdürlüğümüzce yapılan

bir çalışma, proje var mı dır.

İLİMİZ BİNA-İŞYERİ MESKEN TEMELLERİNDEN ÇIKAN SULAR

1.      İlimizde bir takım binan ve mesken- işyerlerinin temellerinden, Kaç adet yerden su çıkmaktadır.

2.      Bu su çıkan yerlerin ad isimlerinin adreslerinin verilmesi

3.      Çıkan bu suların debilileri mevcut mudur? Mevcutsa debilerinin ayrı ayrı verilmesi,

4.      Devlet su işleri Müdürlüğümüzce çıkan bu suları kullanma değerlendirme gibi bir çalışması mevcut mudur? Bu konuda Devlet su işleri Müdürlüğümüzce yapılan bir çalışma, proje var mı dır.

5.       

BAŞVURU TARİHİ 23.03.2010 SORGULAMA NOSU 135711

Başvuru Hareket(ler)i

Başvuru Türü

Gönderen Kurum

Gönderme Tarihi

Alan Kurum

Bilgi Edinme Hakkı

BİMER

23.03.2010

ÇANKIRI VALİLİĞİ

Bilgi Edinme Hakkı

ÇANKIRI VALİLİĞİ

23.03.2010

DSİ 52. ŞB. MÜDÜRLÜĞÜ

Yapılan İşlem(ler)

İşlem Yapan Kurum

Yapılan İşlem

İşlem Tarihi

DSİ 52. ŞB. MÜDÜRLÜĞÜ

Kişiye Cevap Yazıldı

01.04.2010

BİMER ARACILIĞI İLE BANA GÖNDERİLEN CEVAP AŞAĞIDADIR

Düzenleyen kadiryavuz55 - 22.04.2010 Saat 13:53
Yukarı Dön
haberci Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Canssati.Org Haber Servisi

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 22.04.2010 Saat 17:00
Cansaati.Org
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.05.2010 Saat 01:02
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.05.2010 Saat 21:51

Düzenleyen kadiryavuz55 - 18.05.2010 Saat 21:58
Yukarı Dön
Yazar
Yazar
Simge
Çevreci

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02.06.2010 Saat 21:52

BİR FELAKETİN FOTOĞRAFI

ALINTI    http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=koca-binayi-yuttu&Newsid=308816&Categoryid=30                      

“Guatemala’yı esir alan fırtına ve selin etkisiyle kentin ortasında 60 metrelik dev bir delik açıldı

Yaklaşık 30 metre çapındaki dev delik, üç katlı bir binayı yuttu. Deliğin oluştuğu sırada binada bulunan bir kişi de hayatını kaybetti. Binada yaşayanlar çukurun aşırı yağışlar ve eski altyapı sistemi yüzünden meydana geldiğini öne sürdü.”

60 METRE DERİNLİĞİNDE 30 METRE ÇAPINDA ÇUKURUN; adı obruktur. Bilinçsizce yeraltı sularının çekilmesi tarımsal alanlardaki yapılanmadır!

Benzer çöküntülerde Ülkemizde Konya ovasında olmaktadır.

İlimizde de benzer olayların yaşanabileceği korkusu bende her geçen gün artarak devam etmektedir?

Gerek Belediyemizin gerekse DSİ Müdürlüğümüzün duyarsız, lakayt davranışları korku ve endişemin oluşmasına neden olmuştur  

( Bimer aracılığı ile ilgili yer altı sularımız, akarsularımız vb konulardaki ilgili yazılarımı ve verilen cevapları yukarda bulabilirsiniz)

Aşağıdaki fotoğraf söze gerek bırakmadan çok şeyi anlatıyor sanırım

Düzenleyen kadiryavuz55 - 02.06.2010 Saat 21:56
Yukarı Dön
Şeref IŞIK Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.06.2010 Saat 09:31

Bu sitede çevre  sorunlarına en çok önem veren Kadir YAVUZ hemşehrimi tebrik etmemek elde değil.Hiç kimse bu konuyu ele almadan kendisi sağolsun resmi kurumlara müracaat ederek konu hakkında bilgi edindiği gibi edindiği bu bilgileride sağolsun biz Çankırılarla paylaşıyor.Kadir YAVUZ hemşerimin biraz da diğer konular hakkındaki yazılarını da ayrıca merak etmekteyiz.

Şeref IŞIK
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek