2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ahmet GÜLŞEN
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Çankırı İçin Yeni Bir Ufuk: Slow City/Yavaş Şehir
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumÇankırı İçin Yeni Bir Ufuk: Slow City/Yavaş Şehir

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ahmetgulsen Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge
Cansaati.Org Yazı İşleri Sorumlusu

Kayıt Tarihi: 01.10.2003
Şehir: ANKARA
Status: Aktif Değil
Points: 877
Mesajın Direkt Linki Konu: Çankırı İçin Yeni Bir Ufuk: Slow City/Yavaş Şehir
    Gönderim Zamanı: 15.05.2009 Saat 00:17

Çankırı İçin Yeni Bir Ufuk: Slow City / Yavaş Şehir

Ahmet GÜLŞEN

Sanayi devrimiyle birlikte artan şehirleşme oranı ve bununla birlikte köyden kente göç yaşam mekanlarımızı yaşanmaz hale getirirken bir yandan da alışkanlıklarımızı değiştirdi. İnsanların içersine düştüğü hızlı yaşam tarzı, hızlı yemek çılgınlığı bilhassa Amerika’dan gelen Mc Donalds türü zincir firmaların emperyalist ticari faaliyetlerinin bir sonucu olarak hayatımızın esası oldu. Ancak buna dur diyenler var; İtalya’da Greve Belediye Başkanı Paolo Saturnini başkanlığında Yavaş Şehir / Slow City / Cittá Slow hareketi 1999 yılında buna bir başkaldırı, bir yeni yaşam tarzı oluşturmak için ortaya çıktı.
 

Bugün 11 ülkede Yavaş Şehir var, Toscana’nın küçük Chianti şehri, 1999’da ilk “Citta Slow” oldu, bu şehirlerin ortak amaçları ise küçük kentlerin geleneksel yapılarını korumaları gerektiğini savunuyor: Arabalar şehir merkezlerinden çıkarılmalı, insanlar sadece yerel ürünleri tüketmeli ve sürdürülebilir enerji kullanmalıdır. Bu küçük şehirlerde, süpermarket ya da McDonald's yeralmamalıdır.  1999'da Orvieto'da hazırlanan Yavaş Şehir bildirisi, gürültü kirliliğini ve trafiği kesmek, yeşil alanları ve yaya bölgelerini artırmak, yerel üretim yapan çiftçilerle bu ürünleri satan dükkan ve lokantaları desteklemek ve yerel estetik öğeleri korumak gibi, 50'den fazla taahhüt içeriyor. Yavaş Şehir olarak adlandırılmak ve salyangoz logosunu kullanabilmek için de, şehrin önce kontrol edilmesi, daha sonra da dedektifler tarafından düzenli olarak denetlenmesi gerekiyor. (arkitera.com 22/09/2008)

Daha yaşanılır bir dünya amaçlayan ileri görüşlü yerel yönetimin aktörleri artık tescillenmiş olarak Yavaş Şehir olmanın çarelerini aramaktadırlar. Radikal’den İskender ARUOBA da 23/03/2009 tarihli yazısında Yalıkavak Belediyesinin Yavaş Şehir olma konusundaki gayretlerini dile getirmiştir. 50 bin nufüslu şehirlerin ve kasabaların (town) Yavaş Şehir etiketine sahip olması huzur arayan insanlar için kalıcı mekan arayışlarında son nokta, sakin bir tatil geçirmek isteyenler için ilk tercih ve herşeyden öte insana saygının olduğu yaşayan için gerçek ama uzaktaki için bir ütopya şehir olacaktır.

Bu makaleyi okumakla Çankırı yerel yönetim katmanlarında görev yapan idari ve siyasi kimlikli yöneticilerimizin literatürüne artık Yavaş Şehir kavramı girmiş bulunmaktadır. Bugünden itibaren dünya kentleri ile “muassır medeniyet” seviyesinde yarışmak için hemen kendi ölçeğimizde mümkün olan Slow City etiketini hak edecek çalışmalar başlatılmalıdır. Valilik ve Belediyelerimizin alt kurumları ve meclisleriyle bu konu üzerine eğilmeleri Çankırı’nın turizm potansiyeli başta olmak üzere yaşam kalitesini belli bir çizgi üzerine çıkartacaktır.

 

Yavaş Şehir hareketinin temel olarak anlaşılması için makale kısa tutulmuş olup, ilerki yazılarda dünya örneklerinden alıntılar yapılacak ve Çankırı için neler yapılabileceği üzerinde öneriler sunulacaktır. Yazımızı Yavaş Şehir olabilmenin tanımlanmış birkaç şartını sıralayarak tamamlıyoruz.

1-       Geri kazanım tekniklerini geliştirerek, çevresel politikalar uygulamak

2-     Sadece üzerine binalar inşa etmek yerine, toprağın çevre dostu şekilde kullanılabilmesine yönelik altyapı politikası yürütmek

3-     Havanın ve kent yaşamının kalitesini geliştirmek, bunun için uygun teknoloji kullanımını teşvik

4-     Organik ürünler üretilmesini ve tüketilmesini desteklemek, genetiği değiştirilmiş organizmalardan (GDO) sakınmak

5-     Doğal, çevreyle uyumlu tekniklerin kullanımıyla üretilen yiyecek maddelerinin tüketimini desteklemek, genetik yapısıyla oynanmış ürünleri hariç tutarak, Slow Food Ark ve Presidia projeleriyle işbirliği içerisinde, zor durumlar için gereken tipik ürünleri üretmek

6-     Finansal zorluğa düşen yerel üreticileri desteklemek

7-     Kültür ve gelenekler korunarak, bölgenin simgeselleşmesine katkıda bulunmak, kaliteli üreticiler ve satıcılar arasında doğrudan temas kurulabilmesi için uygun ortam ve mekanlar yaratmak

8-     Gerçek konukseverlik kalitesini

9-     Şehrin kaynaklarının eksiksiz ve yaygın kullanımını önleyen fiziksel ve kültürel engelleri kaldırmak

10- Gençlerin ve okulların lezzet eğitimiyle tanışmasını sağlamak, yalnızca  işletmecilerin değil bütün vatandaşlarının Yavaş Şehir’de yaşadıklarına dair farkındalıklarını sağlamak (Ayten SERİN, hürriyet gazetesi)

 

Konuyla ilgili detaylı çalışmalar hareketin resmi sitesinden incelenebilir http://www.cittaslow.org.uk


Düzenleyen ahmetgulsen - 15.05.2009 Saat 00:35
Ahmet GÜLŞEN

http://smmmahmetgulsen.wordpress.com/
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek