2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Yaralı Asker Balıkları
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumYaralı Asker Balıkları

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Melek Varvar Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Melek Varvar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Yaralı Asker Balıkları
    Gönderim Zamanı: 15.07.2009 Saat 12:40

Atkaracalar’ın Ilıpınar Köyü’nde asker balıkları bulunmaktadır. Balıkların bulunduğu havuz iki kısımdan oluşmakta ve bu havuzda iki çeşit balık bulunmaktadır. Bunların bir kısmı siyah, bir kısmı da yeşil renktedir. Yeşil renktekiler daha diptedir ve bunlar asla birbirine karışmaz.

Balıkların nerden geldiği bilinmemektedir. Ancak 600- 700 sene öncesine dayandığı tahmin ediliyor. Su ürünleri mühendisleri yaptıkları araştırmalar sonunda suyun 400 m. derinlikten gelip, çeşitli topraklara karışarak buraya geldiğini söylemektedirler.

Çanakkale Harbi dokuz buçuk sene sürmüş ve savaş döneminde burada dokuz balık kalmıştır. 1974 Kıbrıs Harbi’nde de balık sayısında gözle görülür şekilde azalma olmuştur. Harp 3,5 ay sürmüş ve 3,5 ay sonra balıklar yaralı olarak dönmüşlerdir.

Bu havuzun suyu özeldir. Sedef ve mantar hastalığına, el ve kol ağrılarına iyi gelmekte, saçlara parlaklık kazandırmaktadır.

Atkaracalar’a tayini çıkan bir memur altı aylık balıkları tutmak istemiş. Ona balıkların kutsal olduğu ve tutulmaması gerektiği söylenmesine rağmen o dinlememiş. Birkaç balık tutarak evine gitmiş. Anlatılanlara göre akşama eşi balıkları kızartmaya çalışmış, ancak balıklar tavadan kaybolmuş. Balıkları tutan kişi aynı gece vefat etmiş. Eşinin vefatından sonra hanımı yirmi sene boyunca Atkaracalar’a gelip kurban kesmiş.

Köylülerin anlattığına göre buradaki balıklar ne çoğalır ne de azalır. Yıl içerisinde bir iki tane balık ölümü gerçekleşir. Ölen balıkları kedi ve köpekler asla yemezler. Bu balıklar gölün yakınlarında bir yere gömülür.

Balıklı Göl’ün tanıtımından sonra Atkaracalar ilçesi ziyaretçi akınına uğramaktadır. Çankırı’nın Orta, Şabanözü, Korgun ve Çerkeş gibi ilçelerinin dışında; Kırşehir, Ankara, Yozgat gibi illerden gelen ziyaretçiler bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir.

Avrupalılar tanıtımı çok iyi biliyorlar. Değerli olsun ya da olmasın tüm alanlarını tanıtarak ülkelerine turist çekiyorlar. Bu kadar zengin bir kültüre sahip olmamıza rağmen ne yazık ki tanıtımdan yoksunuz. Çankırı’da kaç kişi bu hikâyeyi biliyor, kaç kişi asker balıklarını tanıyor? Eğer yaralı balıklarımız iyi bir şekilde tanıtılırsa, inanıyorum ki bir gün Kars’tan, Mersin’den, Trabzon’dan, İzmir’den vs. yurdun dört bir köşesinden onları ziyaret etmek için gelenler olacaktır.

Çankırı’nın tanıtım videolarında, fotoğraflarında Balıklı Göl’e de yer verilmelidir. Balıklı Göl sürekli temiz tutulmalı, etrafına bakım yapılmalı. Atkaracalar’ın bu güzel mekânı hep özel olmalı. Bu kültür yaşatılmalı, korunmalı ve genç nesillere aktarılmalı. Zorlu bir yol belki; ama sizce denemeye değmez mi?

Not: Ilıpınar Köyü halkına ve bizlere bu güzel hikâyeyi anlatan Ahmet Öztürk’e teşekkürler…

(Balıklı Göl'ün küçük şelalesi)

(Üzerinde beyaz leke olan balıklar yaralı olanları)

(Ziyaretçiler)

Melek Varvar
Yukarı Dön
neslihan Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı neslihan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29.06.2012 Saat 12:28
gittim gördüm çok ilğinç herkesin gidip görmesini gavsiye ederim.... evet söylentiler doğru çok yara oldugu halde balıklarda yüzüyorlar ..... çok esrarengiz bi atmosver............
Yukarı Dön
misafir Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03.07.2012 Saat 22:00
hatta mübaret günlerde geceleri etrafından ışıklar çıktığı söylentileride var
Yukarı Dön
yahya Açılır Kutu Gör
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı yahya Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.07.2012 Saat 11:18
gitim çok güzel biryer ama o balıklaryaraları çok kötü olduğundan çok uzüldüm herkezin gitmesinede tavsiye ederim

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek