2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Nurettin DERELLİ
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - MARKA KÜLTÜR TURİZMİ 3 (son)
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumMARKA KÜLTÜR TURİZMİ 3 (son)

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
Status: Aktif Değil
Points: 292
Mesajın Direkt Linki Konu: MARKA KÜLTÜR TURİZMİ 3 (son)
    Gönderim Zamanı: 27.07.2009 Saat 08:56

MARKA KÜLTÜR TURİZMİ

(3 son)

 

            Konuyu kaçırmama adına tekrar özetleyecek olursak,  28.02.2007 tarih ve 2007/4 sayılı Yüksek Planlama Kurulu Kararı ile kabul edilen Türkiye Turizm Stratejisi Eylem Planına (2007-20013) çalışmasına Adıyaman, Amasya, Bursa, Edirne, Gaziantep, Hatay, Kars, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Nevşehir, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, illerinin dahil edildiği görülmektedir. Yani Çankırı, Karabük, Kastamonu, Bartın gibi illerin bu projeye dahil edilmediği görülmektedir. Sebebi ise bana göre ilgililerin böylesi önemli bir çalışmaya ilgi gösterip göstermediği ile ilgili olduğunu düşünmekteyim. Bakınız bu aday olarak seçilen illerin bu projede  yer almasında kullanılan argümanlara  birazcık göz atarsak  listeye alınmayan illerin kendilerini değerlendirmelerine ışık tutacağına inanmaktayım. Mesela; Listede yer alan Trabzon ilimiz ;  Sümela Manastırı, Ayasofya Müzesi, cami, türbe, geleneksel Türk evleri, medrese, konak gibi tescilli kültür varlıkları, yayla turizm merkezi olarak ilan edilen yaylaları, doğa sporlarının yapıldığı göllerinde bulunduğu eko turizm mevkileri, taş ve ahşap işçiliği, dokumacılık ve hasır bilezik yapımı gibi geleneksel el sanatlarının yaşatıldığı turistik ürün çeşitliliği”, Sivas ilimizde; “Divriği ilçesinde UNESCO'nun ''Dünya Mirası'' listesinde bulunan Ulu Camii ve Darüşşifası, Kangal İlçesinde yetiştirilen dünyaca ünlü kangal köpeği, sağlık turizminde yabancılarında tercih ettiği Kangal Balıklı Kaplıcası ile Sıcak ve Soğuk çermikleri, cami, medrese, konak gibi tescilli kültür varlıkları, Orta Anadolu’ nun en büyük yaylası Eğriçimen ve bu alanda yapılan eko turizm çeşitleri, el dokuma halıcılığı ve Aşık Veysel inde yetiştiği aşıklık geleneği”, Manisa ilimiz; “Şehzadeler Şehri olarak da bilinen ilde Manisa Müzesi, Muradiye ve Sultan Cami ve külliyesi, hamamları, sinagog, St.Jean Kilisesi ve Artemis tapınağı ile kültür ve inanç turizminde, Spil Milli Parkı eko turizm çeşitliliğinde, Salihli Kurşunlu, Kula Emir kaplıcaları termal turizmde”, Kars ilimizde; “Anadolu’ya girişte ilk yerleşim merkezidir. Koruma altına alınan Rus mimarisinin taş yapı ev örnekleri, Ani Harabeleri, Kars Kalesi, ilk Türk Camii Ebu Menucehr ve Havariler Kilisesi kültür ve inanç turizminde, Sarıkamış Süphan Cıbıltepe Balık dağ Çamurludağ Turizm Merkezi kış turizminde, Atatürk’ ün kente gelişini yansıtan şarkı ve oyunu zengin folklorun de, halı ve kilimleri turistik üründe, kaşar peyniri ve balı gastronomi”  turizminde öne çıkan değerler olarak gösterilmiştir.

 

        Yukarıda saymaya çalıştığım ve daha ilave edilebilecek illerimiz de örnekte gösterilen illerde verilen değerlere yakın ve benzerliği yanı sıra başka değerlerin de bulunduğu kaçınılmazdır.

 

            Bu tren kaçmıştır ama her şeyin de sonu değildir. İkinci bir proje için siyasilerimizin vakit geçirmeden temasa geçmeleri halinde ilimiz başta olmak üzere diğer illerimizin de sosyal gelişmelerinde, zenginleşmelerinde mutlak surette büyük bir katkı sağlamış olacaktır. Zira en azından yeni mesleklerin ortaya çıkması, yeni iş imkanlarının oluşması, refahın artmasına katkı sağlayacağı muhakkaktır.

 

            Diğer taraftan bu toplantıda alınan kararlar bize köylerimizin gelişimi yönünde  bir örnekleme daha sunmaktadır. “Sanat Köyleri” veya “ Üründe farklılık” gibi. Büyük şehirlerimizde artık federasyonlar oluşmuş durumda buralara daha çok köy derneklerimiz destek vermekte daha doğrusu  bu kıymetli federasyonlarımızı köy derneklerimiz oluşturmaktadır.  Öyle ise federasyonlarımızda vakit geçirmeden köylerimizin gelişmesi yönünde devlet katkısı da sağlama yollarını araştırarak belirleyecekleri köyler üzerinde süratle eylem planları yapmalı ve  bunları orta ve uzun vade gibi zaman dilimlerine yayarak ilimiz turizminin gelişmesine, ekonomisine katkı sağlayacak örnek köyler oluşturma yoluna gitmeliler.

 

Artık günümüzde olmazsa olmaz düşüncesi içinde yer almaya başlayan köy gelişim projeleri umuyorum ki gelecek için büyük bir yatırım ve sonuçta faydaları gözle görülür hale gelecektir.

 

KAYNAK:

 

2 Mart 2007 CUMA

Resmî Gazete

Sayı : 26450

KURUL KARARI

             Yüksek Planlama Kurulundan:

             Tarih             : 28/2/2007

             Karar No       : 2007/4

             Konu              :  “Türkiye Turizm Stratejisi (2023) ve Türkiye Turizm Stratejisi

                                        Eylem Planı (2007-2013)”

             Yüksek Planlama Kurulunca;

Kültür ve Turizm Bakanlığının 15/11/2006 tarih ve 183743 sayılı yazısı dikkate alınarak; Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan ekli “Türkiye Turizm Stratejisi (2023) ve Türkiye Turizm Stratejisi Eylem Planı (2007-2013)”nın kabulüne, karar verilmiştir.

 

Devamı İçin Tıklayınız

TÜRKİYE TURİZM STRATEJİSİ (2023)

TÜRKİYE TURİZM STRATEJİSİ EYLEM PLANI (2007 – 2013)

EYLEM PLANI

 

http://www.sivaskulturturizm.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF7AFBDF5FE2807687C663EB3BA2011BDE

 

 

, Düzenleyen derelli - 27.07.2009 Saat 15:48
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek