2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Gündem/Köşe Yazarları » Ibrahim Zencirci
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Köçek Yarenler-Sevsinler Sizin Kültürünüzü
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumKöçek Yarenler-Sevsinler Sizin Kültürünüzü

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
i.zencirci Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı i.zencirci Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Köçek Yarenler-Sevsinler Sizin Kültürünüzü
    Gönderim Zamanı: 17.09.2009 Saat 16:43

Sevsinler sizin kültür anlayışınızı !

Geçtiğimiz ağustos ayında, Ankara Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği “Büyük Ankara Festivali” etkinliklerine katılmaları için, Ankara belediyesi, Çankırı belediyesine ve yaran derneklerine de davetiye çıkartmış. Davete belediye halk oyunu ekibi ve Çankırı'daki yaran meclislerinden karma bir ekip katılmış.

Sırası gelen şarkıcı, türkücü ve ekipler sahne alıp sahneden ayrılırken, bizim “yaren oğlanları” (malum; oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi, sizin babanız, atanız böyle değildi, ne bileyim siz kime çektiniz?) sürekli sahnede kalarak, arada bir oynayarak türkücülere eşlik etmişler.  Türkücü Ha un ele hah ha da..Ha dönele hah ha da” dedikçe, bizim“yaren oğlanları” kasnaklarını un eler gibi sağa sola çalkalıyorlarmış.

Fotoğrafta da görüleceği gibi sıra süper mini etekli Macar revü kızlarına gelince, kasnağı sallamaktan çok yoruldukları için, revü kızlarının arkasında baş ağalarının karşısında oturur gibi saygıyla, iki dizlerinin üstüne gelerek, kıpraşmadan ve de aşağıdan yukarıya doğru gözlerini ayırmadan, büyülenmiş gibi pür dikkat manzarayı seyretmişler. Sahneyi sahiplenmişler ve de kimseciklere bırakmamışlar.

Buraya kadar bizim “yaren oğlanları”  Şeyhler, şıhlar ve evliyalar şehri, yiğidin harman olduğu Çankırı’mızı ve Yaran Kültürümüzü tam hakkıyla temsil etmişler.

Ne olduysa, mini etekli revü kızlarının gösterisinden sonra olmuş. Sıra köçeklere gelince, bizim “yaren oğlanları”  seyredilecek manzaranın bir önceki gibi hoş olmadığını görmüşler. Gösterinin başından beri şov malzemesi olarak kullanıldıkları akıllarına gelmiş, rahatsız olmuşlar. Yaran olduklarını hatırlamışlar. Tepkili bir şekilde sahneyi terk etmişler ve hatta efelenerek protesto bile etmişler.

Sahne amiri ne olduğunu anlamak için,  “yaren ağalar neden indiniz?” diye sorunca, bizim yarenler hep bir ağızdan “BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE KÖÇEK YOK. BU REZALETE BİZ ALET OLMAYIZ” diyerek, tepki koymuşlar.

Bence; "Biz yaren oğlanları varken, köçeğe ne hacet" diyerek tepki göstermişlerdir.

Şimdi adama sormazlar mı?

“Sizin kültürünüzde köçek yok anladık, anladık da Macar revü kızları kültürünüzde var mı da hepiniz büyülenmiş gibi seyrettiniz, Menemen testisi gibi iki diziniz üzerine dizildiniz ve sahneden hiç inmediniz”

Yıllardır dilimizde tüy bitti; bu kültüre gönül vermiş, emek vermiş, Çankırı Yaran Kültürü üzerine tezler, kitaplar hazırlayanlara, çalıştaylar yapanlara yalvardık, rica ettik, aman diledik. Siz amanı bilirmisiniz?

Doktora tezi olarak Yaran Kültürünü kullananlar, isimlerinin başında Dr. titri bulunan “Yaren Doktorları” bu yalvarmalarımıza hezeyan (saçmalama) dediler.    

Bu "televole yaren ağaları" ve “yaren oğlanları” yüzünden, "Çankırılıyım" dediğimizde, "yaran mısın?" sorusuna muhatap oluyoruz. Yaran kelimesi kasıtlı olarak bu harflerle, argo olarak ve dalga geçilerek kullanılıyor. Çünkü insanlar yarenliği, bu yanlış örnekler yüzünden gayet müstehcen, bayağı ve sapkın bir eğlence biçimi olarak algılıyor. Bu nedenlerle Çankırılı erkekler hakkında ileri geri konuşuyor. Köçeklik bile daha makbul karşılanıyor.

Yeter artık.

Kökü Oğuz boylarına dayanan, Selçuklu, Osmanlı kültürün den süzülerek gelmiş.

Ahilikle müesseseleşmiş; Temel ilkesi "açık ve kapalı"  diye ikiye ayrılmış.

Açık olması gerekenler(ALIN,  KALB, KAPI ve SOFRA)

Kapalı olması gerekenler (EL,DİL ve BEL) olan.

Bu kadim kültürü,siyasete malzeme yapanları, siyasetçiye peşkeş çekenleri, Çankırıya her gelen "böyük adama" "dondurmacı kıyafeti giydirerek"  fahri baş ağa ilan edenleri, bürokrata, valiye dalkavukluk yapmak için kullananları, televizyon aptal eğlence programlarına malzeme yapanları, buna izin verenleri, göz yuman ve ses çıkarmayanları kınıyorum.

Yıllardır nemalandığınız Çankırı Yaran Kültüründen artık elinizi çekin efendi ağalar.

Düzenleyen i.zencirci - 18.09.2009 Saat 00:39
İbrahim ZENCİRCİ
Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Necati Ülker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17.09.2009 Saat 23:04

YÂRAN BİR GELENEKLER BÜTÜNÜDÜR

Yaran Kültürü, başta Yaran Meclisi olmak üzere büyük bir gelenekler bütünü, bir yaşama biçimi ve Gençlerimize kardeşliği, yardımlaşmayı, dostlukları pekiştirmeyi yaşayan, yaşatan insanların meydana getirdiği gruplara YÂRAN MECLİSİ denir. Kısacası Açık bir hayat okuludur.

Bugün kültürümüzde var olan birçok değer bu kültür içinde yaşatılarak günümüze ulaştırılmıştır. Siftah yapan esnafın müşterisini siftah yapmayana yollaması, usulsüzlük yapan esnafın pabucunun dama atılması, eski çarşılarda dükkânların sahipleri yokken bile kilitlenmemesi Ahilik kültürünün yarattığı bir yaşama biçiminin olduğu aşikârdır.

TÜRK KÜLTÜRÜNÜ VE TÜRK DİLİNİ bizler devraldığımıza göre, bizlerinde gelecek kuşaklara devretmemiz Gerektiğine inanıyorum.

Yukarda Sayın İbrahim ZİNCİRCİ Kardeşimin kaleme aldığı gibi       yıllardır nemalandığınız Çankırı Yaran Kültüründen artık elinizi çekin efendi ağalar. Diyerek feryat edişi boşa değildir.

Bazı görsel yayınlarda, görülüyor ki mahalli oyunlarımızın bir tekini veya bir kaçını bilmeyerek uyumsuz ve de uygunsuz şekillerde gösteriyorlar, adına da yâran diye ekliyorlar, oysa yâran gösterileri bir bütünlük içinde yaşanmalı, yaşatılmalıdır.

.        İşte bu gibi gösterilerin; YÂRAN KÜLTÜRÜ İLE HİÇ Mİ, HİÇ İLGİSİ YOKTUR.

Bu mecliste en ufak hareketlerin, büyük manası ve değeri vardır.

Biz Dernek olarak; verilen eğitimlerde, Türk töreleri, bu topluluğun davranış ve fikirlerindeki hareketlerin ayak figürlerinin önemine dikkat çekerek aslına uygun olabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz.

Halen yaşatılan bu geleneğin mahalli bir gelenek değil milli bir geleneğin olduğu bilinmektedir

Oysa Bu kültür; unutulan ve yaşatılan bütün unsurlarıyla korunmaya ve gelecek kuşaklara aktarılmaya değer bir kültürdür. İnsanlığın bireyleşirken yalnızlaştığı dünyamızda Yaran Meclislerinin sunduğu dostluk, kardeşlik ve paylaşım ortamları belki de gelecek kuşaklar için birer huzur adası olacaktır. Bu adaların korunması ve küresel suların altında kalmaması için çaba harcanması gerektiğine inanıyorum. Bu inanç doğrultusunda

Yukarıdaki yanlışları yapan insanların da ne derneğimizle, nede Federasyonumuz la alakası vardır.

Hoş köçek sözcüğüne tebkilerini göstermişler! kutlarım, ancak diğer yapılanlar Yâran kültürüne hiç yakışmamaktadır.
yâran kültürünü böylesine Basit’e indirenleri de kınıyorum.

Vesileyle önümüzdeki Pazar günü idrak edeceğimiz mübarek Ramazan Bayramınızı kutluyor, sağlık ve esenliklerle dolu yarınlar diliyorum.

Necati ÜLKER

Karatekin yâran kültürü yaşatma Derneği Başkanı

ANKARA

Düzenleyen Necati Ülker - 18.09.2009 Saat 01:27
Necati Ülker
Yukarı Dön
Bayram Polat Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge
Spor Muhabiri

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Bayram Polat Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.09.2009 Saat 11:00

Sayın Zencirci, Ankara Büyükşehir Belediyesi etkinliklerinde Çankırılar Gecesi yapılacak diye duyunca Çankırı Gençlik Derneği'nden yaklaşık 10 arkadaşla bizde şölen alanının yolunu tuttuk. Başlangıçta herşey çok güzel gidiyordu, sahne kurulmuş Çankırı'ya ait pankartlar yerleştirilmişdi. Çankırı'yı tanıtıcı broşürler bastırılmış etraftan geçenlere dağıtılıyor, Çankırımızın meşhur taş helvası dağıtılıyordu. Etkinliğin yapılacağını duyan Çankırılılar yavaş yavaş alana geliyor, Çankırı'dan gelen  eş dost ile hasbihal ediyordu. Daha sonra Yarenlerimiz bildik selamlamalarıyla sahneye çıktılar ve sahnedeki yerlerini aldılar. Bizlerde diğer Çankırılar gibi sandalyelere oturmuş en önde saf tutmuştuk. Sanatçımız Bülent ATEŞ sahneye çıkmış ve yöresel türkülerle izleyiciye keyifli anlar yaşatıyor, Çankırılı hemşerilerimiz türkülere eşlik ediyordu. Daha sonra Yaren Ocağı yanmaya başlamış Akşam havası ile yarenlerimiz sahneye çıkmıştı. Her şey normal seyrinde giderken sahnenın kenarında ellerinde Macar Dans Topluluğu yazan üstlerinde kıyafet demeye bin sahit gerekli 15 - 16 yaşlarında kızlar görünmeye başladı. İzleyicilerde de bir merak " bunlar sahneye mi çıkacak "  fısıltıları duyulmaya başlandı. Bizler arkadaşlarla en ön sırada oturuyorduk ben başımıza gelecek felaketi sanki önceden sezimler gibi " gideyim bir öğreneyim, durum ne imiş " diyerek sahne girişine gittim. Dansçı kızların bayan hocasına sordum sahneye mi çıkacaklar diye, evet dedi. Bende Yarenler sahnedeyken çıkamazlar, yaren kültürümüze uygun değil,  yarenler sahneden indikten sonra çıksınlar falan dedim. O da bilmiyordu tam olarak ne olacağını organizasyonu yapanlarla konusayım dedi. Kenarda dansçı kızları görünce yarenlerden de tepki verenler oldu, sahneye mi çıkacaklar falan diye, tabi bu yaşananlar program devam ederken olduğu için tam anlamıyla ne konusulduğu anlaşılmıyordu. Yalnız tepki verdikleri jest ve mimiklerinden anlaşılıyordu. En büyük tepkiyi de Saz ekibinden Mehmet Abi verdi. Neyse ortalık bir süre sonra yatıştı, bende arkasıralara doğru gittim, arkadaşlarla sohbet ediyoruk. Birde baktık Yarenlerimiz sahnede iken dansçı kızlar sahneye çıkmaya başlamışlar. Tabi yarenlerimizin hiç biri rahat değil, kızarıp bozarıyorlar, kimisi yüzünü kapatıyor, kimisi yere bakıyor, açıkçası ne tepki vereceklerini tam bilemiyorlar. Belki birçoğunun aklına kalkıp gitmek geldi ancak buna karar vermekten çekindiler. Buna karar verecek gerekli düzenleyemeyi yapacak kişi elbetteki bu organizasyonu yapan kişi kim ise oydu. Organizasyonun adı Büyük ANKARA Festivali idi. Organizasyonu Büyükşehir Belediyesi yapıyordu, yalnız büyükşehir birçok stand açmış ve bunları çeşitli kurumlara vermişti. Standlardaki organizasyonun ne olacağına standı alan kurum karar veriyordu.  Yarenlerimizin gösteri yapacağı standda Radyo Evi Derneği'ne aitti. Çankırı Belediyesi ile irtibata geçende Radyo Evi'idi, muhtemelen. Yani organizasyonun yüklenicisi iki kurum vardı, Birisi Radyo Evi Derneği, diğeri Çankırı Belediyesi. Böyle bir talihsizliğin yaşanmasına engel olacak kişi de elbette Çankırı Belediyesi idi. Muhtemelen bir sponsorluk anlaşması yapılmıştı. Bu anlaşma yapılırken programın içeriğinin nasıl olacağı ve  Çankırı Belediyesinin programda üstleneceği misyon konusulmalıydı. Plan program yapılmadan gerçekleştirilen bu orgazisasyon Yaren Kültürümüzün yara almasına, özellikle halishane duygularla sahneye çıkmış Yarenlerimizin zan altında kalmasına, rencide olmasına vesile oldu. Daha önceden böyle bir planlama yapılmamasına rağmen dansçı kızlar sahneye çıkmadan bir yetkilinin olaya el koymasıda bu talihsizliğin yaşanmasına engel olabilirdi, ancak ne yazıkki bu da olmadı. Sadece birkaç yarenimizin jest ve mimiklerinden anladığımız tepkisi vardı. Olaya bir başka el koyması gereken kişi de elbetteki BAŞAĞA idi. Sonuçta yarenler başağaya bağlı ve münferit hareket etmekten uzak idiler. Sahnenin terk edilmesi gerekiyor ise de buna karar verecek kişi BAŞAĞA idi. Dansçı kızların sahneye çıkmasıyla " bindik bir alamete, gidiyoz kıyamete " dercesine bir hava vardı yarenlerimizde , hiçbirisinin içi rahat değildi ancak bu bir kadermişcesine de razı olmuşlardı.  Yarenlerimizin ezilip, büzülüp, utanarak yerlerinde oturarak sehnedeki kızlara bakmadan geçirdikleri ızdırap dakikaları nihayet son bulmuş, yarenlerimiz de derin bir oh çekmişlerdi. Daha derin bir oh çekmeye kalkmadan sunucu bir bomba daha patlatarak, bir anons yaptı. " Şimdi Sahnede Çankırılı Çılgın Köçekler " Yarenlerimiz için bir ızdırap bitmeden bir diğeri daha başlayıverdi. Bu kadarına da pes diyen yarenler Köçekler sahnede dans ederken sahneden münferit bir şekilde birer birer ayrıldılar.

Yaren kültürümüz ve Yarenlerimiz adına yaşanan bu talihsizlikte en masum kişiler bana göre yarenlerimizdi.  Yarenlere ait sorumluluk ise başağamızındır. Başağamızın her ne pahasına olursa olsun böyle bir olaya müsade etmemesi gerekirdi.

En büyük sorumlulukta Çankırı Belediyesine ait. Çankırı Belediyesi’nin yapmış olduğu plansız programsız bu organizasyon böyle bir talihsizliğe mahal verdi.  Burada amacım ortaya bir suçlu çıkarıp " vurun abalıya demek " değil, Sayın Zencirci'nin yazısında tenkit altında kalan yarenlerimizin masumiyetini ortaya koymaktır. Böylesi bir art niyete sahip olmuş olsa idik, programdaki bu utanç karelerini cep telefonları ile bizim arkadaşlarımızda yakalamışlardı. Bunu ertesi gün bütün haber sitelerine servis eder ve olayın sıcağı sıcağına sorumluların kamuoyu nezdinde cezalandırılmasını sağlardık. Yaşanan talihsizliğin kültürümüze daha fazla zarar vermemesi için bu fotoğrafları hiçbir yerde paylaşmadık. Sayın Zencirci'nin yayınlamış olduğu fotoğraflarında bize ait olmadığını özellikle belirtmek isterim.  Sayın Zencirci herhangi bir mahsuru yok ise fotoğrafların kaynağını da belirtmeniz mümkün müdür ?

Ancak umut ediyoruz ki Çankırı Belediyesi ve Başağamız yaşanan bu talihsizlikten gerekli dersi çıkarmışlardır.

Düzenleyen polattt - 18.09.2009 Saat 11:35
mail@bayrampolat.com
Yukarı Dön
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı derelli Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.09.2009 Saat 14:02

Sevgili Polat, dilinizin döndüğünce kimseyi kırmamaya özen göstererek aralarında gizli sözcüklerinin yer aldığı metni hasbelkader bende okudum. İbrahim Kardeşimiz konuyu kendi köşesinde  gündemine  taşırken yayamladığı fotoğraflara da köşenizde çevreyi de dikkate alarak keşke yayımlamasanız daha iyi olur diye de siteminiz mevcut. Bana göre resimlerin yayımlanması doğru bir olay, yani durumu bir nevi belgeliyor ve yazısının içeriğini kanıtlıyor. Burada esas olan yaran ağa olmaya hevesimiz kadar onun kural ve nizamlarına, geçmişlerine saygı geleceklerine de örnek olma hadisesi ağır basmakta. Önce yaran olanlar ister dernek olsunlar, ister birkaç kişiden oluşan grup olsunlar. yaranın özünü içlerine sindiremiyorlarsa hiçbir şekilde de yaran olmasınlar. o cemiyeti kurmasınlar. Mevcut yayımdan okuduğum kadarı ile baştan sona görünen boşluğun ve uygulamaya konulan senaryonun birde kasıtlı tarafı var mı bu aşamadan sonra bu olayın gerçekleşmesinde vesile olanların konuyu iyice araştırması gerekmez mi, programı projelendirenden tutunuzda, sahne düzenini yapan kişilere kadar sorgulanması gerekir diye düşünmekteyim. Ya olayın altında yaran kültürümüzü hiç etmeye yönelik bir çabanın sonucu varsa ? şimdi yine bana göre programda yer almış yaran derneğinin konuyu inceleme zamanıdır diye düşünmekteyim.  Tüm okurlarımın Ramazan Bayramlarını tebrik ediyorum.  Saygılarımla.  

Yukarı Dön
ozanyazar Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozanyazar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.09.2009 Saat 17:52

Hazır konu açılmışken, şu etek giyerek oynayanlardan (Köçek mi deniyor ne deniyorsa) Çankırı'yı kurtaralım. Başka şehirlere de saygım olsa, ekrana çıktıklarında spiker "Aman Çankırı demesin" diye dua ediyorum. (Bir Tv programında komşu ilin adını verdiler  .... köçeği dediler, oysa oraya da üzülürüm).

Sonuçta işi gücü reytin olan Tv'cilere malzeme verilmemesi, yüzümüzün kızarmaması için dernekler birlikte adım atmalı. Bu zibidilerin olduğu düğünlere gitmeme ve kınama kararı almalıdır. Tv'de seyrettiğim bir programda böyleleri çıkarsa (Çankırı ile ilgisi olmasa da/ki çoğunlukla olmuyor) hemen kanal değiştiriyorum.

Çankırı'lı
Şair-Kısa Öykü Yazarı

Ahmet Ünal ÇAM

Yukarı Dön
Metin YILMAZ Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Metin YILMAZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.09.2009 Saat 00:51
Sevgili İbrahim Abinin yazdıklarının altına imzamı atıyorum.
Yukarı Dön
Necati Ülker Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Necati Ülker Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19.09.2009 Saat 17:49
Sayın Bayram POLAT YÂRANAĞANIN Açıklamalarına baktığımda ve Çankırımızdaki YÂRAN Derneklerinin üyeleri olan başağalarla yâranağalarla yaptığım telefon görüşmelerinden anlıyorumki orada bulunan yâranağalar gerekli tepkiyi göstermiş olup Yâran kültürümüze uygun hareket etmişlerdir. bu yâranağaları (kınamak yerine) kendilerini kutlamak gerektiğine inandım. bu tür yorumların bile kültürümüze zarar vereceği muhakkaktır. bu tür gelişmeler bir ders olmalı her etkinliğe donanımlı ve proğramlı katılınması gerektiğini bilmeliyiz Saygılarımla Necati ÜLKER ANKARA

Düzenleyen Necati Ülker - 19.09.2009 Saat 17:50
Necati Ülker
Yukarı Dön
Şeref IŞIK Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Şeref IŞIK Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.02.2010 Saat 16:27
Sayın Ozan YAZAR köçeklere zibidi demenizi esefle kınıyorum.Sakın yanlış anlamayın aile çevremde köçek yok ama bir kitleye böyle yaklaşımınızı maalesef olumlu karşılamıyorum.Şu televizyonda yakınen tanıdığınız Çankırılı çılgın köçekler varya, onlardan uzun saçlı zayıf  ismi Osman olan arkadaşı tanırım ve melek gibi bir insandır.Tarım Bakanlığı bünyesinde çalışmaktadır ve ekonomik koşullar nedeni ile  ek iş yapmaktadır.Çoğu öğretmenlerimizin düğünlerde darbuka, saz çalması size tuhaf gelmemiş olacakki köçeklere takmışsınız.Siz  bırakın  köçekleri kınamayıda köçek  kültürünün Çankırı'ya nasıl geldiğine bakın.Memleketimizin değişik yörelerindeki eğlencelerde biz kimlerin oynadığına şahit olmadık  ama duyuyoruz.Hiç değilse köçekler değişik giysiler içinde oyunlarını oynuyorlar.Demek istediğimi anlamışsınızdır sanırım.

Düzenleyen Şeref IŞIK - 25.02.2010 Saat 16:30
Yukarı Dön
ozanyazar Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı ozanyazar Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18.03.2010 Saat 16:16
Yanlış yanlıştır.
Yanlışı yapan yakınımda veya "iyi insan" diyerek yaptığı yanlışı savunmaktan ar ederim. Ön yargıları da sevmem , öğretmenlerin ne yaptığını incelemedim, sizin yorumunuzdur, ben bilmediğim konuda söz söylemek istemem Şeref bey.

Yukarı Dön
Şeref IŞIK Açılır Kutu Gör
Yazar
Yazar
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı Şeref IŞIK Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25.03.2010 Saat 08:35
Ozan bey o sizin düşünceniz.Bilemem.
Yukarı Dön
İbrahim Meral Açılır Kutu Gör
Okur
Okur
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkür (0) Teşekkür(0)   Alıntı İbrahim Meral Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24.08.2011 Saat 18:05
İbrahim bey yerden göğe kadar haklı.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek