2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Araştırmalar » Çankırı İçin Düşünüyorum » Nurettin DERELLİ
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - ÇÜVAK
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Kilitli ForumÇÜVAK

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
derelli Açılır Kutu Gör
Köşe Yazarı
Köşe Yazarı
Simge

Status: Aktif Değil
Mesajın Direkt Linki Konu: ÇÜVAK
    Gönderim Zamanı: 23.10.2009 Saat 09:34

ÇÜVAK

.( Ayağın yere bassın içinden çıktığın cemiyeti unutma. Hep beş yıldızlı otelleri değil; arada bir de kenar semtleri, fakir insanları ve umumi nakil vasıtalarını hatırla. Bu vasıtalara bin ve o insanlara git. Oralarda da çok şeyler öğrendiğini göreceksin) “anonim”

Neden başlığı böyle kullandığımı merak edenler veya unutanlar için bir hatırlatma adına ÇÜVAK’ın önce açılımını yaparak konuya girmek istedim. ÇÜVAK “Çankırı Üniversitesi Vakfı’nın kısaltılmışı, kuruluşu 1995 dir. Vakıf kurulduğu günden günümüze kadar da amaçları doğrultusunda hizmetlerini üreterek bu gün ilimizde açılmış olan KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ’NİN açılışında belleklerimizden silinemeyecek derecede hizmeti olmuş ve açıldıktan sonra da 29.05.2007 tarih ve 5662 sayılı yasa ile “Çankırı Karatekin Üniversitesi”nin gelişimi yönünde gereken desteği vermeye devam etmektedir.

Geçmiş tarihlerde Yüksek okullarımız ile Fakültemize donanımlarından tutunuz da lojman kiralarına ve binek araçları teminine hatta öğrencilere burs vermeye kadarki hizmetlerini siz okurlarımla paylaşmıştım. Vakıf bunları neden yapıyor, böyle bir hizmeti vermeye mecbur mudur? Bunları sorgulayabilirsiniz. Ama öncelikle şu unutulmamalıdır ulu önderimiz Atatürk  “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder” sözleriyle bir ülkenin gelişmesinde en önemli faktörün eğitim olduğunu vurgulamıştır.

Çankırı Üniversitesi Vakfı,  kurulduğu tarihten bu tarafa ortalama 15 yıldır kurucu üyelerin destekleri ve zaman zamanda yapılan etkinliklerden elde edilen gelirleri ile hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir. İlimizin daha üst seviyede gelişimini sağlamak üzere kurulan üniversitemizde gün be gün kendini daha ileri seviyelere taşıma gayreti içerisinde hareket etmektedir. Umuyor ve diliyorum ki yabancı ülkelerden de öğrenci alımı ile Çankırı’nın kültürel ve sosyal gelişim ve tanıtımında üstlendiği misyonunu layığı ile yerine getirecektir.

Günümüzde ilimiz sadece orta seviyedeki öğrenimle çocuklarını eğitmek durumundan kurtarılmış üst öğrenim (akademik) yolunun açılması ile tüm insanlığa hizmet eder duruma gelmiştir. Haliyle dışardan öğrenci alımı yıldan yıla artış gösterecektir. Her insanın sorunları olduğunu kabul ettiğimizde artacak olan kişi sayılarının sorunları da olacaktır. İlimize gelen her öğrenci öncelikle bizlere emanettir. Onlarda bizlerin evlatlarıdır. O nedenle onların ihtiyaçlarını da gidermekle öncelikli bir mükellefiyetimiz vardır. Bu sorunları Üniversite, Dekanlıklar, Valilik sorumluları, Vakfımız, Belediyemiz çözmeye çalışacaklardır. Ancak, buralarda öğrenim gören çocuklarımızın ihtiyaçlarının giderilmesinde katkı sağlayıp geçimini sağlamada katkı alan özellikle Çankırı esnafı,  Çankırılı insanlarımızın da yapması gereken bazı destekleyici hizmetlerinin olması gerekmez mi?

Üniversitemizin çeşitli fakülte ve yüksek okullarında okuyan çocuklarımızın sorun ve ihtiyaçlarından bahsettik. Bunların başında şu anda ailesi ekonomik sıkıntı içinde olan harçlıklarını dahi göndermede zorlanan ailelerin bulunduğu da muhakkaktır. Ekonomik sıkıntı çeken çocuklarımızın sıkıntılarının giderilmesi konusunu da sadece Çankırı Üniversitesi Vakfının üzerinde bırakmak, öğrenci nimetlerinden faydalanan Çankırı esnafının, esnaf kuruluşlarının nemelazımcı davranışları saygısızlık olmaz mı? İşte size güzel bir fırsat hayır hasenat yapmak isteyip de usul ve yordamını bilemeyenler, bu konuda vicdanen rahatsızlık duyup fırsat bekleyenler, Çankırı Üniversitesi Vakfı size böyle bir fırsatı sunmaya hazır beklemektedir. Vakfın başkanı Valimiz Sayın Şemsettin UZUN bu fırsatı üye ve taşrada ikamet eden veya Çankırı’da yaşayan hemşerilerine seslenerek vermek istemektedir.

Sayın Valimizin bu daveti bana şu sözleri hatırlatmakta; Her insan bir ebediyet yolcusu.
Ezelden yola çıkan insan ebet yollarında nice geçitlerden geçiyor. Sonunda sonsuzluğun sahiline ulaşıyor. Ancak önemli olan o sahilin hangi iklime açılacağı …”
dır.

Kültürümüzün en önemli temel taşları olan dayanışma, kaynaşma ve toplumsal adalet kavramlarını her zaman hatırlamamız gerekiyor.  Bizler, Veren elin alan elden üstün olduğu, hayır ve hasenatın bizleri manen daha da zenginleştirdiği gerçeğini  unutmamalıyız. . Bir toplumda mutluluklar da, üzüntüler paylaşılmıyorsa, o toplumun direkleri mutlaka çürüyecektir. . Toplumumuzun manevi dinamiklerini hayata geçirerek fakiri, ihtiyaç sahibini gözetmek bizlere borç olmalıdır. Birbirimizi sevmek, destek çıkmak için bu davetin önemi büyüktür. Zekât ve sadakalar, zenginlerin servetlerinde ilâhî emirle belirlenmiş, muhtacın en tabiî hakkıdır. O hakkı çıkarıp fukaraya vermek bir lütuf değil, sadece hakkın teslim edilmesidir. Dünya serveti, ilâhî bir emanettir. Bunu unutarak, Allah’ın nimetlerinin, O’nun bir kuluna ulaşmasına vasıta olmaktan dolayı nefsine pay çıkarıp da muhtaca mihnet veren riyakârca hâl ve tavırlar içine girersek bu gaflet, hamlık ve nadanlık olacaktır. O hâlde infakta kibirlenmemek, fakiri hor görmemek, bilakis kendini fakirin yerine koyup, bir gün kendisinin de onun durumuna düşebileceğini tefekkür etmek icap etmez mi ?  Zira zenginlik veya fakirlik biraz çaba  işiyse de daha çok baht işidir. Allah zengini fakir, fakiri de zengin kılabilir. Bunlar Hak katında bir üstünlük veya alçaklık ölçüsü değildir. Her ikisi de sadece  bu âlemdeki bir imtihan şeklidir. Üstünlük yalnızca takvadadır. O hâlde infak etmekten dolayı fakire karşı gururlanmak, dünya hayatındaki imtihan sırrından da gafil olmaktır. Şeyh Sadi’nin eseri ; “Kapına bir garip gelirse, eli boş gönderme. Allah göstermesin belki bir gün sen de garip olur, kapıları dolaşırsın. “Seni fakir bulup zengin etmedi mi? Öyleyse yetimi sakın ezme. El açıp isteyeni de sakın azarlama. Ve Rabbinin nimetini minnet ve şükranla an.” (ed-Duhâ, 8-11)

Sayın okurlar, hayır hasenat üzerinde birden çok ayetler mevcuttur. Öyle tahmin ediyorum ki hemşerilerimiz arasında çok sayıda hayır hasenatta bulunacaklar çıkacaktır. Böyle düşünen insanlarımız için yazışma adresini ve telefon irtibat numarasını takdim ediyorum. Çankırı Üniversitesi Vakfı Cumhuriyet Mahallesi Tayyare Caddesi No: 13 Çankırı Telefon numarası 0376–2132626

İnfak: Sadaka verip bir kimsenin geçimini sağlama

Tefekkür: Düşünme, düşünüş

Baht: Kader, talih

Takva: Allah’tan korkma.

Riyakâr: İkiyüzlü

Nadan: Bilgisiz cahil

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

Popup Örnek