2002 yılından buyana kesintisiz hizmet

Üye olun yazmaya başlayın ve Çankırı'nın geleceğine siz yön verin. Çankırı Araştırmaları Sitesi [www.cansaati.org]

Forum Anasayfası Forum Anasayfası » Haberler/Etkinlikler » Çankırı Haberleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Türk Eğitim-Sen Meydanlara İniyor
  Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 


Kilitli ForumTürk Eğitim-Sen Meydanlara İniyor

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
02-haberci Açılır Kutu Gör
haberci
haberci
Simge
Haber Servisi

Kayıt Tarihi: 20.03.2009
Status: Aktif Değil
Points: 36
Mesajın Direkt Linki Konu: Türk Eğitim-Sen Meydanlara İniyor
    Gönderim Zamanı: 12.03.2010 Saat 08:45

         Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen Çankırı Şube Başkanı Muttalip KARAMAN 13 Mart 2010 Cumartesi günü yapılacak olan mitingle ilgili basın açıklaması yaptı.

                    

         Başkan KARAMAN; Türk Eğitim-Sen’in 13 Mart Cumartesi Günü Yapacağı “Haklarımız ve Geleceğimiz İçin Büyük Ankara Yürüyüşü, Mitingi” İçin Geri Sayım Başladı.

 

Eğitim camiasına büyük bir huzursuzluk hâkimdir. Bunun nedeni okul müdüründen, öğretmenine, akademisyeninden, memuruna, hizmetlisine kadar bütün eğitim çalışanlarının yalnız bırakılmasıdır. Yığınla sorunu olan eğitim çalışanları, muhatap bulamamakta, çaresizlik içinde, umutsuzca dikkate alınmayı beklemektedir.

 

Artık eğitim çalışanları bu yükleri taşıyamaz hale gelmiştir. İşlevini yerine getiremeyen Milli Eğitim Bakanlığı da, sorun çözmekten uzaktır.

 

Ağzına Bir Parmak Bal Çalınan Sözleşmeli Öğretmenler, Meb’i Protesto Ederek, Bakan Çubukçu’yu İstifaya Çağıracak Sözleşmeli öğretmenlere verilen sözler yerine getirilmemiştir. Bugün 70 bin sözleşmeli öğretmen, Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’NUN kadro sözünü yerine getirmemesinin öfkesi içerisindedir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenleri sürekli oyalamaktadır. Son olarak Bakan Çubukçu, 70 bin civarındaki öğretmenin kadroya geçirilmesi için taslağın Maliye Bakanlığı’na gönderildiğini söyleyerek, yine sözleşmeli öğretmenlerin ağzına bir parmak bal çalmıştır. Bundan aylar önce de sözleşmeli öğretmelerin kadroya alınmasına ilişkin çalışma yapıldığını söyleyen Bakan Çubukçunun, açıklamaları nedense bir türlü hayata geçirilememektedir. Hatta hatırlanacağı üzere Bakan Çubukçu, “Maliye ile görüşmelerin olumlu olacağını düşünüyorum” demiş, ancak bütçe görüşmelerinde Maliye Bakanlığı’na vekâlet eden Egemen Bağış, böyle bir çalışmanın olmadığını söylemişti.

 

Bu nedenle “sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilecek”, “sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesiyle ilgili taslak hazırlandı”, “taslak, Maliye Bakanlığı’na gönderildi” gibi açıklamalar, artık sözleşmeli öğretmenleri ve kamuoyunu tatmin etmemektedir. Bakan Çubukçunun, inandırıcı olması için sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasıyla ilgili çalışma takvimini derhal ilan etmesi gerekmektedir.

 

Bakan Çubukçunun bu açıklamayı Türk Eğitim-Sen’in 13 Mart mitingini baltalamaya yönelik yaptığı çok açıktır.

 

Öğretmenler, Farklı Türdeki İstihdam Ayıbına Son Verilmesini İsteyecek

Kadrolu, sözleşmeli, ücretli, vekil adı altında kategorize edilen öğretmenlik mesleği, ayaklar altına alınmıştır. Bu uygulama öğretmenlik mesleğinin saygınlığını azaltmış, eğitimcilerin barış içinde çalışmasına engel olmuş, iş güvencesini ortadan kaldırmış ve birçok hak kaybına yol açmıştır.

 

Aynı okullardan mezun olup, aynı işi yapan öğretmenlerin farklı şekilde istihdam edilmeleri Türkiye’nin utanç fotoğrafıdır.

 

Bu uygulamaya AKP iktidarıyla geçen Türkiye, eğitimde 7 yılda çok şey kaybetmiştir. Üstelik çocuklarımız bu tür istihdam modelleri nedeniyle ciddi bir tehdit altındadır.

 

Hatta Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin ve kamuoyunun tepkisinden çekinmese, daha önce uygulamaya koyduğu, ancak yargıdan dönen 4/C uygulamasını öğretmenlik mesleğinde yeniden hayata geçirecektir. Türk Eğitim-Sen olarak, 4/B, 4/C gibi istihdam modellerine tamamen karşıyız. Sözleşmeli, ücretli, vekil öğretmenlik uygulamalarının kaldırılması ve tüm öğretmenlerin kadrolu olarak atanmasını istiyoruz.

 

327 BİN ÖĞRETMENİN ATANAMAMASI TRAJEDİDİR.

Türkiye’de ekonomik sorunlar gün geçtikçe artmaktadır. Küresel ekonomik kriz nedeniyle işsizlerin sayısı 8 milyona ulaşmıştır. 550 bin üniversite mezunu işsiz sokaklarda boş gezmektedir. 327 bin öğretmen atama beklemektedir. Atanamayan öğretmenler, itfaiyecilik sınavlarında şansını denemekte, belediyelere temizlik işçisi olarak başvurmakta, hatta seyyar satıcılık yapmaktadır. Ülkemizde işsiz öğretmen sayısında rekora doğru koşulmaktadır. Haziran ayında işsiz öğretmen sayısı 360 bin’i bulacaktır. Ülkemizde eğitim fakültelerinden mezun olup, 8-10 yıldır atanmayı bekleyen işsiz öğretmenlerin olması tam bir trajedidir.

 

BİRİ VAN’DA DİĞERİ ANKARA’DA GÖREV YAPAN EŞLER, ÇOCUKLARIYLA ALANLARDA OLACAK!

Milli Eğitim Bakanlığı marifetiyle öğretmen aileleri parçalanmaktadır. Sözleşmeli öğretmenlere il emrine atanma hakkı verilmediği için, öğretmenler eşlerinden, çocuklarından ayrı görev yapmak zorunda bırakılmaktadır. Kadrolu öğretmenler de eş durumundan atamalarda sorunlar yaşamaktadır. Bu nedenle çocuklar anne, babalarından uzak büyümekte, anayasal bir hak olan aile bütünlüğü ortadan kaldırılmaktadır. Eşlerin boşanmasına kadar giden bu uygulamanın bizzat Milli Eğitim Bakanlığı eliyle yapılması trajik bir durumdur. Bakanlığın, büyük bir özlemle yıllarca ailelerine kavuşacakları günü bekleyen öğretmenleri birleştirmemekte niçin ısrar ettiğini anlamak mümkün değildir. Bu nedenle ailesi parçalanan eşler de çocuklarıyla birlikte alanlarda olacak ve seslerini Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’ YA duyuracaktır.

 

MEB, ÜNİVERSİTELER VE YURT-KUR ÇALIŞANLARI EKONOMİK VE SOSYAL HAKLARI İÇİN YÜRÜYECEK, EĞİTİM ÇALIŞANLARINA KAYBOLAN İTİBARININ GERİ VERİLMESİNİ İSTEYECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, Üniversiteler ve Yurt-Kur çalışanları da ekonomik ve sosyal yönden sıkıntılar içerisindedir. Akademisyenler, üniversitelerde çalışan idari personel, Yurt-Kur çalışanları, memurlar, hizmetliler, teknisyenler, kısacası tüm eğitim çalışanları hak için, adalet için tek ses, tek yürek olacaktır.

 

BİNLERCE EĞİTİMCİ 13 MART’TA ANKARA’DA OLACAK VE ABDİ İPEKÇİ’DE YER YERİNDEN OYNAYACAK

İşte tüm bu nedenlerle Türk Eğitim-Sen, 13 Mart tarihinde Ankara’da “Haklarımız ve Geleceğimiz İçin Büyük Ankara Yürüyüşü ve Mitingi” yapacaktır. Türkiye’nin 81 ilinden Ankara’ya gelecek olan binlerce eğitimci,  hakları için yeri göğü inletecektir.

 

Siyasi partilerin, Milli Eğitim Komisyonu üyelerinin, işçi ve memur konfederasyonlarının, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de hazır bulunacağı dev miting, üç maymunu oynayanlara ciddi bir ders olacaktır. 13 Mart tarihinde saat 10:00’da Hipodrom’da toplanacak olan eğitim çalışanları, Sıhhiye meydanına yürüyecek ve saat 12:00’de Abdi İpekçi Parkı’nda seslerini duyuracaktır. Eğitimin tüm aktörleri 13 Mart’ta hakları ve kaybolan itibarlarını geri kazanmak için iktidara, Milli Eğitim Bakanlığı’na, YÖK’e çağrıda bulunacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Başkan Muttalip Karaman ayrıca Türk Eğitim-Sen Çankırı şubesi mitinge katılmak isteyen tüm eğitim çalışanları için Çankırı şehir terminalinden 08:30 da otobüs kaldıracaktır. Kamu Oyuna Saygılarımı Sunarım.

 

Muttalip KARAMAN

Türk Eğitim-Sen

Çankırı Şube Başkanı

 
.
Çankırı Haberleri benden sorulur.......
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Share Topic   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.16
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.
Yeni Sayfa 1

Güncel Sitemiz için tıklayınız.

Çankırı Araştırmaları Sitesi Ağustos 2013 3 ncü dönem sitesi

2002 yılından bu güne kesintisiz hizmet veren sitemizin binlerce yazı ve görselin bulunduğu arşivleri

2000-2005 I. Arşiv       2006-2013 II. Arşiv

 

Popup Örnek